Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ do pomiaru natężenia światła, czujnik TEPT5700

piergiorgio 30 Paź 2015 01:36 684 4
 • #1 30 Paź 2015 01:36
  piergiorgio
  Poziom 10  

  Witajcie :)

  Sprawa wydaje się tak prosta, że aż wstyd o to pytać, jednak chciałbym rozwiać pewne wątpliwości.

  Otóż potrzebuję zbudować czujnik natężenia światła, przy czym nie chodzi tu o detekcję "jasno", "ciemno", tylko o pomiar w lx. Pomiar nie musi być bardzo wysokiej dokładności dlatego wybór padł na czujnik TEPT 5700.

  nota: http://www.vishay.com/docs/81321/tept5700.pdf

  W powyższej nocie mam charakterystykę prądu kolektora w funkcji natężenia oświetlenia, którą nie jestem pewien czy dobrze rozumiem.
  Przykładowo:
  VCE = 5V (Napięcie na złączu CE, to jasne :) )
  IPCE = ~70uA (Prąd kolektora przy danym oświetleniu ?)
  E = 100lx (natężenie światła)

  Więc załóżmy, że mamy sytuację dokładnie z noty, przy czym teraz chcę zmierzyć ten prąd kolektora, celem wyznaczenia wartości natężenia światła.
  Od razu na myśl przychodzi najprostszy możliwy układ:
  Układ do pomiaru natężenia światła, czujnik TEPT5700

  No i teraz do sedna. Chciałem zastosować rezystor 10kΩ o wysokiej dokładności, i mierzyć spadek napięcia na nim celem wyznaczenia prądu, jasne. Tylko wartość rezystancji będzie miała wg. mnie znaczny wpływ na wartość prądu w obwodzie przez co otrzymany wynik nie będzie odpowiadał charakterystyce.
  Natomiast jeżeli zastosować by rezystor 0,1Ω o wysokiej dokładności, którego można przyjąć rezystancja nie wpłynęła by znacząco na wynik pomiaru wtedy nie mam żadnego ograniczenia prądu dla fototranzystora i szczerze mówiąc teraz utknąłem w martwym punkcie... Dodatkowo nie trudno zauważyć, że prąd 70µA płynący przez rezystor 0,1Ω, da mi spadek napięcia 7µV, czyli na poziomie zakłóceń ...
  W jaki sposób mogę zmierzyć prąd płynący przez ten fototranzystor, abym mógł wyznaczyć wartość natężenia światła ?

  Proszę o pomoc :)
  Wystarczy jakaś słowna podpowiedź, naprowadzenie ... :)

  0 4
 • #2 30 Paź 2015 01:55
  Krzysztof Kamienski
  Poziom 43  

  Dwa fototranzystory w układzie mostkowym, można zlikwidować wpływ temperatury na rezystory. i tranzystory. Tylko dziwie się Koledze, ze wybrał taki czujnik. A malutkie ogniwo fV chocby z lampki ogrodowej ?

  0
 • #3 30 Paź 2015 06:00
  krru
  Poziom 32  

  Wzmaczniacz operacyjny w układzie konwertera prąd - napięcie - masz punkt sztucznej masy, a więc stały potencjał i napięcie na fotoelemencie też jest stałe. Tak na szybko w edytorze schematów (wartości elementów zupełnie przypadkowe):

  Układ do pomiaru natężenia światła, czujnik TEPT5700  Edytuj

  A jesli chodzi o liniowość i pomiar to są dostępne gotowe czujniki ze wzmacniaczem np. serii TSL250 dające sensowne napięcie na wyjściu.

  0
 • #4 30 Paź 2015 13:48
  piergiorgio
  Poziom 10  

  Krzysztof Kamienski napisał:
  Tylko dziwie się Koledze, ze wybrał taki czujnik.


  Jednym z czynników decydujących o wyborze, są małe wymiary, możliwość montażu na PCB, oraz fakt, że jest to czujnik światła widzialnego z którego łatwo odczytać wartość natężenia światła w luksach. No i też cena :)

  krru napisał:
  A jesli chodzi o liniowość i pomiar to są dostępne gotowe czujniki ze wzmacniaczem np. serii TSL250 dające sensowne napięcie na wyjściu.


  Fajna opcja, tylko że będzie on w dużej mierze czuły na IR, a to ma być pomiar światła widzialnego no i nie mam żadnego przelicznika napięcia wyjściowego na wartość oświetlenia w luksach.

  Przebadam propozycję z OPAMP i układem mostkowym, dziękuję :)

  0
 • #5 30 Paź 2015 16:22
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Jeśli to ma być dokładne (i liniowe) użył bym fotodiody pracujacej przy zerowym napieciu polaryzacji (ze wzmacniaczem transimpedancyjnym). Istnieją fotodiody o odpowiedniej charakterystyce widmowej.

  0