Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik sygnału Deviser S-30 - Odradzam

big_munios 12 Lut 2018 13:36 19893 91
    czarny_alibaba
    Poziom 17  
    Darek.S napisał:
    _kli_ napisał:
    Czasem TVN-om trzeba troszkę ująć MER, aby innym dodać.

Też to obserwuję i to nie czasem a chyba zawsze. Pewnie wynika to z faktu, że Hotbird to nie jeden satelita a flota satelit rozmieszczonych w niedużej ale zawsze odległości od siebie.

Czasem TVN-om trzeba troszkę ująć MER, aby innym dodać. _- zgadza się ,coś w tym jest
  • TermopastyTermopasty
    Thor85
    Poziom 12  
    czarny_alibaba napisał:
    Darek.S napisał:
    _kli_ napisał:
    Czasem TVN-om trzeba troszkę ująć MER, aby innym dodać.

Też to obserwuję i to nie czasem a chyba zawsze. Pewnie wynika to z faktu, że Hotbird to nie jeden satelita a flota satelit rozmieszczonych w niedużej ale zawsze odległości od siebie.

Czasem TVN-om trzeba troszkę ująć MER, aby innym dodać. _- zgadza się ,coś w tym jest

Jeżeli antena lub konwerter jest w pełni sprawny różnica między transponderami nie powinna wynosić więcej jak 1db różnicy(w przedziale 13-15 db) jeżeli nastawiamy się już na paczkę tvn ów lub Polsat ów to ewidentnie talerz lub konwerter do wymiany.
    Darek.S
    Poziom 32  
    czarny_alibaba napisał:
    Anten Corab 80cm + Lnb Televes(single)
    TVN -11508 15db
    TVP -11449 14,5db
    ale już 10892 ma słabszy sygnał ok 13db

Dokładnie tak jest i zawsze należy ustawić po środku na "flotę" satelit a nie na max jednego transpondera. I z moich obserwacji właśnie na tym "środku" mamy podobny poziom MER kluczowych transponderów na poziomie 14-15 dB. Oczywiście są słabsze jak 10892 czy 10719 ale na to już nie ma rady
    _kli_
    Poziom 37  
    Darek.S napisał:
    Hotbird to nie jeden satelita a flota satelit rozmieszczonych w niedużej ale zawsze odległości od siebie

"Polskie" częstotliwości na:
    Hot Bird 13E (12.98°E)
    - 10834 V
    - 11179 H
    - 11662 V

Hot Bird 13B (13.02°E)
    - 12015 H
    - 12188 V
    - 12264 V
    - 12284 H
    - 12475 H

Hot Bird 13C (13.05°E)
    - 10719 V
    - 10758 V
    - 10796 V
    - 10892 H
    - 10911 V
    - 11158 V
    - 11278 V
    - 11393 V
    - 11411 H
    - 11449 H
    - 11488 H
    - 11508 V
    matrix5
    Poziom 15  
    Panowie prośba o weryfikacje układu w tym mierniku jaki to układ, układ ładowania . Widoczny na zdjęciach może ktoś rozkręci swój miernik i potwierdzi jaki tam jest opis lub co to za układ?Miernik sygnału Deviser S-30 - OdradzamMiernik sygnału Deviser S-30 - Odradzam

Panowie układ to model ISL9220AIRTZ-T , jakby ktoś potrzebował w przyszłości . Kontakt z producentem wyjaśnił wszystko. Producent wyśle mi 2szt sampla bez żadnych opłat. Pełen podziw za szybka reakcje producenta.

Producent dostarczył układ tak jak obiecał. Układ wymieniony i miernik naprawiony , teraz ładowanie jest w 100% sprawne.
  • TermopastyTermopasty
    Jolaos
    Poziom 15  
    A kto jest tegoż producentem ? Szukałem jakiś czas temu bo mi nie działa podświetlenie.
    A jak dla mnie to bardzo potrzebna funkcja.
    Może ktoś wie co się mogło stać ? Miernik mi upadł z wysokości ok 1,5 metra.
    maksar
    Poziom 24  
    Jolaos napisał:
    Może ktoś wie co się mogło stać ? Miernik mi upadł z wysokości ok 1,5 metra.

Wyłącznik wstrząsowy zadziałał. Uruchamia się od upadku z wysokości około 1m. :D
    Jolaos
    Poziom 15  
    Można coś z tym zrobić ? W którym miejscu jest ten wyłącznik ?

Mam jeszcze jeden taki sam miernik , tak w razie "w"
    tym cały czas pracuję i dziś mi spadł z około 2,5 m. z drabiny. Zimno było okrutnie i z tegoż powodu myślenie mi się spowolniło. Miernik wypiął się z f-ki i spadł na zamarzniętą ziemię.
    Zszedłem na dół , uruchomiłem i działa jakby nigdy nic. Fartowny jakiś ...
    KrzysztofKurpuas
    Poziom 6  
    Witam.,
    Pytanie do mądrzejszych !!! Mianowicie dziś stała się tragedia ponieważ mój miernik uczył się latać z 2m ( upadł mi był w oryginalnym etui) i teraz po włączeniu ma problem ze zmiana transporderów jak już zmieni na każdym wyswietla 100% siły i 100% jakości bez podłączenia do anteny co mogło się stać ?reszta funkcji działa.
    Darek.S
    Poziom 32  
    KrzysztofKurpuas napisał:
    co mogło się stać ?reszta funkcji działa.

Skoro upadek to zapewne coś pękło. Ale bez rozebranie urządzenia i oględzin ( i to raczej mikroskopem) nikt ci na to pytanie nie odpowie. Mnie upadł miernik ESR i popękały ścieżki od wyświetlacza przy padach. Dzisiaj tak sie projektuje PCB, że nawet jak Pad duży to ścieżka do niego to ułamki milimetra...
    KrzysztofKurpuas
    Poziom 6  
    Darek.S napisał:

Skoro upadek to zapewne coś pękło. Ale bez rozebranie urządzenia i oględzin ( i to raczej mikroskopem) nikt ci na to pytanie nie odpowie. Mnie upadł miernik ESR i popękały ścieżki od wyświetlacza przy padach. Dzisiaj tak sie projektuje PCB, że nawet jak Pad duży to ścieżka do niego to ułamki milimetra...

Dodano po 3 [minuty]:

Darek.S napisał:

Otworzyłem go do środka ale wszystko wyglada Ok ale wydaje mi się że to gniazdo do podłączania anteny gdzies robi zwarcie i dlatego ale cóż kilka złotych w plecy przez nieuwagę ☹
    Darek.S
    Poziom 32  
    wydaje mi się że to gniazdo do podłączania anteny gdzies robi zwarcie i dlatego

Darek.S napisał:

Skoro upadek to zapewne coś pękło.

A skoro pękło to raczej zgoła coś przeciwnego do zwarcia...
    Darek.S napisał:
    oględzin ( i to raczej mikroskopem)

Rozumiem, że oglądałeś gołym okiem...
    KrzysztofKurpuas
    Poziom 6  
    Tak. Bo mikroskopu niestety nie posiadam
    Jolaos
    Poziom 15  
    Ciekawe rzeczy kolega porusza
    i choć to off topic to sam do podglądania i lutowania używam lupy z podświetleniem i czasami jest dyskomfort.
    Więc poproszę kolegę o podanie - może linka - jaki mikroskop używa że pod nim mieści się tak duży element jak miernik Deviser.
    Darek.S
    Poziom 32  
    Jolaos napisał:
    Ciekawe rzeczy kolega porusza
    i choć to off topic to sam do podglądania i lutowania używam lupy z podświetleniem i czasami jest dyskomfort.
    Więc poproszę kolegę o podanie - może linka - jaki mikroskop używa że pod nim mieści się tak duży element jak miernik Deviser.

Rzeczywiście off topic ale może grzechu nie popełnię jak dam tutaj chociaż to link z elektrody i wystarczy dać "szukaj"
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15117101#15117101
    Dodam, że po dwóch latach dokupiłem dodatkowy obiektyw ( który potem dawali w tej samej cenie w promocji) dający dwa razy większe powiększenie bez redukcji pola widzenia...
    andix84
    Poziom 9  
    Ustawiłem dzisiaj antenę na tym mierniku. Udały mi się siła i jakość na 73%, czy to są wystarczające parametry? Więcej prawdopodobnie nie wyciągnę bo mam na przeciwko blok, chyba że dam antenę trochę wyżej.
    Dekoder nc+ pokazuje jakość tylko na 27% ale wszystkie programy działają, przynajmniej dzisiaj w słoneczny dzień.
    Darek.S
    Poziom 32  
    andix84 napisał:
    Udały mi się siła i jakość na 73%, czy to są wystarczające parametry?

A czy ten miernik nie pokazuje takich parametrów jak MER, Pre-Ber i Post-Ber? Bo jeśli nie to w takim razie to "miernik" i to mierny... Bo procenty dla mnie są dobre tylko w trunkach. I są trunki mocno i słaboprocentowe. A piwo potrafi nawet być chrzczone :wink: :shocked!: . Najlepszy dowód na to to, że 75% dla Devisera to dla dekodera już tylko 27. Widać zależy jaką kto ma mocną głowę... :D
    andix84
    Poziom 9  
    Pokazuje, pisząc, po prostu założyłem że wypowie się ktoś, kto ma i używa tego miernika.
    _kli_
    Poziom 37  
    Używam tego Devisera i "procentów" używam tylko do namierzenia satelity. Potem przechodzę w tryb MEASURE. Wiem tylko że 100% jakości odpowiada MER 12dB. Natomiast nie mam zielonego pojęcia jak inne wartości procentowe przekładają się na dBuV i dB.
    Darek.S
    Poziom 32  
    _kli_ napisał:
    Wiem tylko że 100% jakości odpowiada MER 12dB. Natomiast nie mam zielonego pojęcia jak inne wartości procentowe przekładają się na dBuV i dB.

No właśnie o procentach już się wypowiadałem. Natomiast wiem, że przy mer 12 dB jest bezproblemowy odbiór - i O.K. jest to 100% zatem się to potwierdza. Powiem wiecej - przy Mer 10 dB też jest jeszcze odbiór ale już progowy - małe zachmurzenie i jest problem (nie wiem jak to się przekłada na procenty i pytanie czyje - miernika czy tunera???). Zatem absolutne minimum ustawień to MER 12 dB ( czyli Deviserove 100% ). A w praktyce to 13 dB i więcej... Czyli na skali procentowej Devisera musiałbym ustawić ponad 100% ( o ile to w ogóle możliwe ) co dowodzi bezsensowności używania tej skali...

Dodano po 19 [minuty]:

_kli_ napisał:
    Potem przechodzę w tryb MEASURE.

I to jest właściwa opcja, zresztą dowodzi tego nazwa trybu w tłumaczeniu "Pomiar". A po co w ogóle dali te procenty to nie wiem. W moim Neonie tego w ogóle nie ma ( bo i po co). Ot dodatkowy gadżet... I niestety mylący mniej edukowanych/doświadczonych Userów...
    internick
    Poziom 35  
    Przy pomiarze procentowym jest brzęczek. Ja odkładam miernik i kręce. Gdy pojawia się dzwonek wiem, że to właściwy satelita.
    Potem go biorę w dłoń i przełączam j.w. i tu już powiadomienia dźwiękowego nie ma. Może w tym celu zostawili %.
    Tu jest pokazane co ten miernik wyświetla:
    https://m.youtube.com/watch?v=a6GlrrmssXM
    https://m.youtube.com/watch?v=O3cu53-n-TI

@andix84 za mało, zdecydowanie za mało. Z powyższego filmu wynika, że jakość na 78% to MER rzędu 11 dB.

Jaka średnica czaszy? Jaki konwerter? Jaki przewód? Ile metrów? Zdjęcie anteny i przeszkód wstaw.
    matrix5
    Poziom 15  
    Kto wam takich głupot naopowiadal ze 100% to jest 12 czy 13 dB ,to wszystko zależy od danego terenu anteny pogody kabli konwertera itp. Nie sugerujcie się 100% . Minimalna jakość sygnału kanałów HD Powinna być 10 dB i większą tym oczywiście lepiej ustawiam anteny w UK Irlandii Holandii i jeszcze się nie zdazylo żeby przy 12- 13 dB klienci mieli problemy z sygnałem w Irlandii większość ludzi ma anteny 60cm a tutaj sygnał jest juz duzo słabszy niż w Polsce i warunki pogodowe są gorsze a wy się spieracie czy będziecie mieć 14 czy 15 dB . Dorosnijcie bo szukacie problemu tam gdzie go nie ma. Ale jak to Polak zawsze chce być najlepszy wśród znajomych i przechwalac się cyferkami. Większość z was nie ma pewnie odpowiedniej wiedzy na temat sygnału satelitarnego i zasady działania a szuka problemów na siłę.
    _kli_
    Poziom 37  
    matrix5 napisał:
    Kto wam takich głupot naopowiadal ze 100% to jest 12 czy 13 dB

Masz konkretnie ten model miernika? Wiem o czym piszę. Jeżeli MER wskazuje mi równe 12 dB, to po przełączeniu na wskazania procentowe jakość wynosi równe 100%. Jeżeli MER wynosi 11.9 dB to pasek jakości pokazuje 89-90%. Specjalnie dla kolegi @andix84 sprawdziłem MER dla 73% i na moim Devser S-30 odpowiada to 10.3-10.4 dB.
    matrix5 napisał:
    Minimalna jakość sygnału kanałów HD Powinna być 10 dB

To nie wiem dlaczego wiele fachowych poradników twierdzi że minimalny wymagany MER dla w miarę stabilnego odbioru "polskich" kanałów HD (8PSK, FEC 3/4) to 12 dB? Owszem, minimalny MER dla jakiegokolwiek odbioru HD to ok. 8dB.
    Miernik sygnału Deviser S-30 - OdradzamScreenshot...N pdf..png Download (177.62 kB)
    matrix5 napisał:
    wy się spieracie czy będziecie mieć 14 czy 15 dB

Nikt się nie spiera, tylko próbujemy wyjaśnić koledze że posługiwanie się paskami siły i jakości do pomiaru sygnału nie ma sensu. Bo jeżeli wartość 100% jakości przekłada się na MER co najmniej 12 dB, to nawet gdy będzie on wynosił 16 dB, miernik nadal będzie pokazywał 100%.
    andix84
    Poziom 9  
    No więc parametry:

na kawałku kabla (YWDXPEK 75 1,00/4,8 CET) od konwertera:
    Power 80,5 dBuV
    MER 9,8 dB
    C/VBER 3,7E-2 < 1E-8

przed samym dekoderem (na różnych kablach - część instalacji była w mieszkaniu, część dorobiłem - kilka złączek po drodze, łącznie ok. 15 metrów łącznie):
    Power 70,2 dBuV
    MER 9,8 dB
    C/VBER 3,7E-2 < 1E-8

Antena 80 od nc+, konwerter rt inverto black premium quad.

Poręcz balkonu jest na wysokości podłogi pierwszego piętra w budynku sąsiednim. Więc liczę ok. 3 metrów wysokości na piętro - czyli 9 metrowa przeszkoda. Odległość między budynkami 16 metrów. Wg tego kalkulatora jest to na styku Link. Na początku montowałem na końcu barierki - nie było kompletnie nic sygnału, podane wyżej pomiary uzyskałem dopiero przy samej ścianie. Do elewacji nie mogę nic montować więc zostaje tylko poręcz balkonu.

Pomiary są na TVN, listę transponderów wgrywałem z tego wątku.

Liczę że pomoże podniesienie jeszcze trochę anteny.
    Czy coś da montaż multiswitcha, po zmianie konwertera oczywiście? - Docelowo miało to tak być zamontowane, ale na razie nie jest mi potrzebny.
    Są też wzmacniacze z tego co widziałem, ale one pewnie wzmacniają tylko samą siłę, a nie jakość?

Foty...
    Miernik sygnału Deviser S-30 - OdradzamMiernik sygnału Deviser S-30 - Odradzam
    _kli_
    Poziom 37  
    andix84 napisał:
    Liczę że pomoże podniesienie jeszcze trochę anteny

Zastosowanie uchwytu prostego (np. 30-40 cm) na "fajce" powinno pomóc.
    andix84 napisał:
    Czy coś da montaż multiswitcha

W jakim celu, bo w poprawie jakości na pewno nie pomoże.
    andix84 napisał:
    na kawałku kabla (...) Power 80,5 dBuV
    andix84 napisał:
    przed samym dekoderem (...) Power 70,2 dBuV
    andix84 napisał:
    łącznie ok. 15 metrów
    andix84 napisał:
    Są też wzmacniacze

W takiej sytuacji wzmacniacz nie ma najmniejszego sensu. Chociaż strata 10 dB na 15 m to dużo.
    andix84
    Poziom 9  
    Dzięki będę testował inny uchwyt.
    Tak duża strata może wynikać ze sporej ilość połączeń, których część wyeliminuję jak już będę miał odpowiednio ustawioną antenę.