Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Power Bank-wykorzystanie ogniw 18650 z baterii laptopa

marcinek19992 30 Paź 2015 09:38 1398 7
  • #1 30 Paź 2015 09:38
    marcinek19992
    Poziom 12  

Witam
    Chciałbym zrobić swój powerbank z ogniw znajdujących się w bateriach laptopowych. Posiadam jedną baterie z nieużywanego już laptopa i chciałbym ją wykorzystać.
    Na polskim internecie można spotkać obudowy na 4 ogniwa 18650 ale problemem tych obudów są ich ceny np:

Link 1
    Byłbym za kupnem tego na polskim rynku ale poszukałem troche w internecie i natknąłem się na oferte:
    Link aliexpress

I teraz mam do was pytanie czy ten "Chiński" zamiennik będzie działał tak samo? Kosztuje dużo taniej ale czy będzie tak samo dobrze?
    Ewentualnie zrobić samemu taki powerbank tylko musiałbym miec szczegółową instrukcję.

• #2 30 Paź 2015 09:49
    adikbo
    Poziom 25  

Witam,

Obydwie podane przez ciebie obudowy mają podobne parametry. Obudowa z pierwszego linku prawdopodobnie posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem ogniw oraz wyświetlacz z informacją o podstawowych parametrach pracy. Efekt osiągniesz podobny na obu rozwiązaniach.

Budowa własnego powerbanku nie jest zadaniem prostym, aczkolwiek jak najbardziej możliwym. Poszukaj w sieci schematów ładowarki ogniw Li-Po. Gotowego rozwiązania do samodzielnego złożenia raczej nie znajdziesz - wszystko będzie wymagało mniejszych bądź większych przeróbek.

Pozdrawiam
    adikbo

• #3 30 Paź 2015 11:24
    Freddy
    Poziom 43  

adikbo napisał:
    Obydwie podane przez ciebie obudowy mają podobne parametry. Obudowa z pierwszego linku prawdopodobnie posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem ogniw oraz wyświetlacz z informacją o podstawowych parametrach pracy. Efekt osiągniesz podobny na obu rozwiązaniach.
    Nie do kończ mówisz prawdę.
    Obudowa z pierwszego linku jest ładowarką ogniw 18650 (max 2A) z możliwością wykorzystania jako Power Bank. Dodatkowo posiada wyświetlacz LCD informujący o stanie poszczególnych ogniw.
    Obudowa z drugiego linku, jest wyłącznie Power Bankiem z możliwością ładowania ogniw 18650 (max 1A).

• #4 31 Paź 2015 17:06
    marcinek19992
    Poziom 12  

Chciałbym wykorzystać tylko to jako Powerbank ale boje się że to z Aliexpress może przeładować mi akumulatory i w efekcie zepsuć coś lub nawet wybuchnąć. o wybuchach tylko czytałem.

• #5 02 Lis 2015 22:28
    adikbo
    Poziom 25  

@Freddy - jak dla mnie ładowarka z opcją powerbank a powerbank z opcją ładowania ogniw to praktycznie jedno i to samo. Jedyna różnica to właśnie wyświetlacz pokazujący stan poszczególnych ogniw.

• #6 03 Lis 2015 06:25
    Freddy
    Poziom 43  

adikbo napisał:
    @Freddy - jak dla mnie ładowarka z opcją powerbank a powerbank z opcją ładowania ogniw to praktycznie jedno i to samo. Jedyna różnica to właśnie wyświetlacz pokazujący stan poszczególnych ogniw.

No i teraz zastanów się co to oznacza i popatrz na ten wyświetlacz w pracy na aukcji.
    Różnica może dla Ciebie nieistotna, ale dla akumulatorów tak, w ładowarce (tej droższej) akumulatory nie są połączone równolegle.

• #7 03 Lis 2015 14:06
    adikbo
    Poziom 25  

W takim przypadku ma to głębszy sens. Nie zwróciłem uwagi na sposób połączenia ogniw. Zwracam honor w takim razie.

• #8 06 Maj 2017 16:03
    marcinek19992
    Poziom 12  

Obudowa została zamówiona i teraz czekam na przesyłkę z chin.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson