Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe Serwery, Oprogramowanie - zaplanowanie budżetu

30 Paź 2015 15:05 408 2
  • Poziom 28  
    Cześć

Nie wiem, czy dobrze wybrałem dział, jak źle to proszę o przeniesienie w odpowiednie miejsce. Obiecałem podpytać na forum, to podpytuję mądrzejsze głowy.

Firma X, ma obecnie 3 serwery na windows 2003 (domena, kontroler domeny, zapasowy kontroler domeny, serwer wydruków, zarządzanie antywirusem)

Ma dodatkowo 80 komputerów stacjonarnych, 20 laptopów (przedstawicieli handlowych).

Oprogramowanie to w większości XP ale i 7ki, outlook express, pakiety office od 2003, do 2016.
    Każdy z użytkowników zajmuje (z pocztą), ok 5-15GB.
    Stanowisko głównie wygląda tak: windows, pakiet office, program do sprzedaży (osobny serwer na linuxie), antywirus i to wszystko.
    Jednostki w połowie do wymiany, ale taki c2d E8xxx, 4gb ramu, SSD, win7 daje w zupełności radę (takich stanowisk będzie ok 50 kompów).

Moje pytanie brzmi, co byście zaproponowali, gdybyście mieli powiedźmy 100-150 tysięcy złotych. Jakie serwery, ile dysków, wirtualki, co robicie jak poczta dużo zajmuje ? Poczta obecnie w większości działa na pop3, 10-12 osób ma imap (serwer w znanej firmie wykupiony i dostępne 200GB).

Nie chcę tu dokładnego opisu, ale prosiłbym o jakieś rozwiązania jakie obecnie stosujecie u swoich klientów, bo czasy się zmieniają, a tam czas się zatrzymał.
    Serwery do wymiany (windows serwer microsoftu, nie będzie linuxów), pakiety office do podniesienia na 60 stanowiskach (są teraz jakieś nowe wersje na rok? molpy/openy? - co bardziej się opłaca?).

Z góry dziękuję za każdą poradę.
  • Poziom 26  
    Witam,

Odnośnie serwerowej strony zagadnienia - przede wszystkim pytanie czy ma to być serwer typu tower czy rack. Oferta serwerów RACK jest o wiele bogatsza. Sugerowałbym przejrzenie oferty różnych dostawców (DELL, HP, FS, IBM). Różnice nie są wielkie.

Druga sprawa to wersja domeny Windows - jeżeli zachowasz jakiekolwiek stacje z Win XP to niestety maksymalnie możesz uruchomić AD w wersji 2008R2 (można to zrobić na 2012).

Pomyśl o wirtualizacji. Proponowałbym dwa mocne serwery z dużą ilością pamięci i Windows 2012 z możliwością wirtualizacji. Łączysz je w klaster i masz sprawę niezawodności załatwioną. Dobrze byłoby pomyśleć o jakimś NASie z dużą powierzchnią i możliwością wystawienia danych po iSCSI. Wtedy masz możliwość przerzucania maszyn wirtualnych w locie z jednego serwera na drugi. Dobrze sprawdzają się NASy od QNAPa. Do tego szybkie dyski (15k SAS) i można naprawdę niezłe środowisko postawić.

Jeżeli poczta zajmuje bardzo dużo miejsca to proponowałbym osobnego NASa z wolniejszymi ale większymi dyskami na archiwa poczty. Projekt takiej serwerowni powinien zamknąć się w granicach 50k z oprogramowaniem. Do tego przełączniki minimum 1Gb z możliwością tworzenia port-channeli. Dla tak małego środowiska nie warto się bawić w SAN czy 10Gb.

Co do licencji Microsfotu - poczekajmy na inne głosy - tutaj nie mam absolutnie wiedzy.

Pozdrawiam,

adikbo
  • Poziom 28  
    adikbo napisał:
    Odnośnie serwerowej strony zagadnienia - przede wszystkim pytanie czy ma to być serwer typu tower czy rack. Oferta serwerów RACK jest o wiele bogatsza. Sugerowałbym przejrzenie oferty różnych dostawców (DELL, HP, FS, IBM). Różnice nie są wielkie.

Obecnie mam takie i takie, wiec mogę iść w stronę racków.

adikbo napisał:
    Druga sprawa to wersja domeny Windows - jeżeli zachowasz jakiekolwiek stacje z Win XP to niestety maksymalnie możesz uruchomić AD w wersji 2008R2 (można to zrobić na 2012).

Jak będzie trzeba, wytnę wszystkie XP, minimum to W7.

adikbo napisał:
    Pomyśl o wirtualizacji. Proponowałbym dwa mocne serwery z dużą ilością pamięci i Windows 2012 z możliwością wirtualizacji. Łączysz je w klaster i masz sprawę niezawodności załatwioną.

Myślałem o 2 serwerach, jeden potężny, drugi zapasowy-mniej wydajny.
    Chociaż wirtualizacja to chyba najlepsza sprawa obecnie na rynku.
    Dużą ilość ramu, to 64GB, czy więcej ?

adikbo napisał:
    Dobrze byłoby pomyśleć o jakimś NASie z dużą powierzchnią i możliwością wystawienia danych po iSCSI. Wtedy masz możliwość przerzucania maszyn wirtualnych w locie z jednego serwera na drugi. Dobrze sprawdzają się NASy od QNAPa. Do tego szybkie dyski (15k SAS) i można naprawdę niezłe środowisko postawić.

Obecnie mam QNAPy i SYNOLOGY, spięte w RAID 5, ale nie ukrywam, że miejsca zawsze brakuje (są po prostu za małe, je też będzie trzeba wymienić na coś potężniejszego).

adikbo napisał:
    Jeżeli poczta zajmuje bardzo dużo miejsca to proponowałbym osobnego NASa z wolniejszymi ale większymi dyskami na archiwa poczty. Projekt takiej serwerowni powinien zamknąć się w granicach 50k z oprogramowaniem.

Serwera poczty stawiać u siebie nie chcę, ważniejsze miejsca postawię na IMAPie, mniej ważne na POP3 (z zapisem profilu, czy poczty na serwerze), w nocy będzie robiła się kopia.

adikbo napisał:
    Do tego przełączniki minimum 1Gb z możliwością tworzenia port-channeli. Dla tak małego środowiska nie warto się bawić w SAN czy 10Gb.

Póki co lata to wszystko na Cisco 1GB, mniejsze lokalizacje mają starsze przełączniki na '100'

adikbo napisał:
    Pozdrawiam,
    adikbo

Dziękuję za pomoc, muszę to dobrze rozplanować, żeby mi później złotówek nie zabrakło :)