Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki internet wybrać POMOCY

30 Paź 2015 17:13 540 2
  • Poziom 6  
    Nie mam telefonu stacjonarnego
    Nie ma w odległosci 100 metrów słupów
    Kopanie kabla po moich kosztach nieopłacalne

Szukam internetu bez limitu cena do 60 złotych przesył okolice 50Mb/s

Czy istnieje jakakolwiek opcja internetu dla mnie ? czy mam pogodzić się z utratą dostępu?
  • Poziom 26  
    A patrzyłeś na ofertę LTE jest tego sporo.
  • Poziom 28  
    dragonuppl napisał:
    Szukam internetu bez limitu cena do 60 złotych przesył okolice 50Mb/s

Patrząc po opisie sytuacji, i wymaganiach które stawiasz usłudze ciężko będzie cokolwiek polecić i spełnić kryteria które przedstawiłeś.

Internet LTE ma swoje dość mocne ograniczenia które zostały dość ładnie określone na blogu netii, więc zacytuje:

Cytat:
    LTE to około 300 Mb/s na stację bazową (z MIMO, kanał 20 MHz) a zasięg wynika z zakresu częstotliwości i może się wahać od 1 do 5 km. Ile jednak dostanie klient? Zasilając stację LTE transmisją światłowodową 1 Gb/s (zakładając, że jest to możliwe technicznie), to bez współdzielenia pasma dostęp z prawdziwą prędkością 100 Mb/s mogłoby dostać… 3 (słownie: trzech) klientów a 50 Mb/s mogłoby mieć zaledwie 6 (słownie: sześciu) użytkowników. Nie byłoby to jednak efektywne, dlatego pojawia się współdzielenie (overbooking) tak charakterystyczne dla komórkowych systemów radiowych. Przyjmując overbooking np. 1:10 to teoretyczne 100 Mb/s byłoby dostępne dla 30 użytkowników, 50 Mb/s dla 60 użytkowników. Gdyby jednak wszyscy na raz zaczęli korzystać z internetu (co faktycznie dzieje się w godzinach szczytu ruchu) – każdy z nich miałby już tylko 10 Mb/s czyli i tak całkiem nieźle, ale czy stacje buduje się dla 30 czy 60 klientów stosując kryterium współdzielenia 1:10?

Testując u siebie na sieci Play będąc w zasięgu wszystkich sieci, i dwóch nadajników Play jeden jakieś 50m od budynku kolejny to odległość 1KM uzyskałem prędkość 25 Mbit/s down i podobną wartość dla uploadu, z tym że co test wartości się od siebie znacznie różniły. W zasięgu oczywiście też są nadajniki Orange, T-Mobile, Plus itd ... także mowy o nadmiernym obciążeniu LTE z Play nie ma mowy. Do tego wszędzie jest doprowadzona linia zarówno TP jak i Netii (dwie oddzielne sieci) a ulice oplata dwóch ISP z internetem FTTH.

Taka mała konkluzja, osobiście posiadam internet z netii ADSL realnie około 16Mbit/s, wybór taki a nie inny gdyż zależy mi na bezawaryjnym dostępie którego ciężko szukać u lokalnych dostawców. Przechodząc do sedna, tygodniowe zużycie mam na poziomie 40GB down. Dla mnie nie robi to znaczenia, z tym że jak ty weźmiesz sobie łącze wg założeń ponad trzy razy szybsze a internet teoretycznie nielimitowany ma limit na poziomie 200GB to możesz się pewnego razu obudzić z ręką w nocniku. Pamiętaj także iż na transfer LTE liczone jest upload + download co jeszcze bardziej ogranicza działanie usługi.

Najrozsądniejszą opcją będzie dogadanie się z jakimś lokalnym dostawcą, poniesienie kosztów urządzeń i podłączenia Cię bezprzewodowo. Jeżeli firma jest dość elastyczna to powinno się udać iż postawią nadajnik specjalnie dla Ciebie, i usługa będzie działać na zasadzie prostej radiolinii gdzie będziesz dysponować swoim nadajnikiem i odbiornikiem bez dzielenia go z resztą klientów sieci. Oczywiście poniesiesz koszty i to pewnie nie małe, ale jeżeli dostawca jest elastyczny i są ku temu warunki taka usługa ma szansę działać długo i niezawodnie.

I taka mała uwaga, nie wyskakuj z 50Mbit/s - chyba że na prawdę tego potrzebujesz. Lepiej mieć pewne stabilne i realne 20Mbit/s.