Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chieftec model: HPC-360-302DF - Startuje z dużym opóźnieniem...

30 Oct 2015 18:25 1557 3
  • Level 24  
    Witam,
    od ładnych kilku lat mam w komputerze stacjonarnym zasilacz Chieftec HPC-360-302 DF. Przez ostatnie 3 lata komputera używałem bardzo rzadko, ale nigdy nie sprawiał problemów. Kilka miesięcy temu zauważyłem, że po włączeniu przycisku komputer uruchamia się z opóźnieniem, ostatnio była to nawet minuta, czyli dopiero po tym czasie włączały się wszystkie diody, włączały wentylatory, itd.
    Do tej pory nie miałem czasu tego sprawdzić. Wczoraj próbowałem go włączyć, i startuje raz na kilkanaście prób. Dodatkowo po włączeniu listwy przez chwilę słychać piski.
    Na innym zasilaczu komputer startuje normalnie. Czy to jest jakaś typowa usterka? Opłaca się go naprawiać, czy szukać czegoś innego? Nie chciałbym żeby przez to uszkodził się cały komputer.
    Pozdrawiam
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 43  
    szeryfff wrote:
    Czy to jest jakaś typowa usterka? Opłaca się go naprawiać,

Sądzę, że typowa, pewnie wyschnięte elektrolity.
    Myślę że gra warta świeczki, koszt naprawy nie wielki (zakładając że sam to zrobisz).
  • Level 24  
    Rozkręciłem go, trochę przedmuchałem, i zobaczyłem spalony rezystor na płyce przykręconej do radiatora:
    Fragment schematu, który zamieścił kiedyś TONI_2003:

Podejrzewam, że spalony rezystor to skutek jakiegoś innego uszkodzenia. Wymienić go i sprawdzić, czy szukać przyczyny?
    Edit:
    Wymieniłem rezystor, zaczął dymić. Czy może ktoś mi pomóc rozszyfrować diody? Dostanę je bez problemu w elektronicznym? Przy okazji, te kondensatory elektrolityczne są chyba spuchnięte co?
    Chieftec model: HPC-360-302DF - Startuje z dużym opóźnieniem... Chieftec model: HPC-360-302DF - Startuje z dużym opóźnieniem...