Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Whirlpool WBE 3322 A+ - Włącza sie - nie mrozi

devil2b1 30 Oct 2015 20:13 1974 20
    devil2b1
    Level 9  
    Witam

jak w temacie Lodówka Whirlpool WBE 3322 A+ NFX AQUA

Lodówka po podłączeniu do prądu włącza sie - po przytrzymaniu przycisku załącza sie dioda "frost fast" ale nic poza tym.

Nie włącza sie mrożenie. Nie moge też znaleść nigdzie jaki opór powinien miec czujnik.

Miał okolo 3.3 K ohma po sprawdzeniu. Jedyne co przyszlo mi do glowy to wlozenie go do szklanki wody "zimnej" z kranu i troche podroslo gdzies do 3.6.

Raczej wina czujnika czy elektronika?

Kolega na krótko podłączyl agregat czy jak sie to nazywa i powiedział ze działa na 100% na reszcie sie nie zna.
    11111olo
    Level 42  
    Co oznacza "włącza się"? Pracuje agregat?
    Jak kolega uruchomił agregat to pracował on normalnie?
    Przyczyn może być wiele, łącznie z rozszczelnieniem.
    devil2b1
    Level 9  
    wlacza sie;/ moze inaczej - odpalaja sie lampki itd wszystko jakby normalnie ale sam agregat pracowac nie pracuje.

Nie jestem pewien czy to nie wina czujnika ale od 2 godzin szukam jakie powinien miec parametry i znalesc nie moge.
    11111olo
    Level 42  
    Może starter w agregacie jest uszkodzony? Czy podłączenie agregatu "na krótko" jak to zrobił kolega powoduje schładzanie lodówki?
    devil2b1
    Level 9  
    nie lodówka zimna sie nie robila. agregat chodzil 15 minut tylko tyle wiem. Nie za bardzo znam sie na tym.

Dodano po 3 [minuty]:

mam jeszcze takie pytanie. Płytka elektroniki z lodówki jest wyjeta. Wchodza do niej tylko 2 kable jeden z czujnika drugi pewnie z zasilaniem i do agregatu.

Na płytce jakies numery sa ale google na ich temat milczy. Z płytka nie bylo robione nic oprocz odkrecenia jej a podczas potrzasniecia nia slychac jakby cos bylo luzne. Tak powinno byc?

Dodano po 17 [minuty]:

Lodówka Whirlpool WBE 3322 A+ - Włącza sie - nie mrozi Lodówka Whirlpool WBE 3322 A+ - Włącza sie - nie mrozi Lodówka Whirlpool WBE 3322 A+ - Włącza sie - nie mrozi
    11111olo
    Level 42  
    Po co walczyć z elektroniką jak lodówka nie chłodzi?
    Włącz agregat na godzinę i jak lodówka się nie schłodzi to naprawa stoi pod dużym znakiem zapytania.
    devil2b1
    Level 9  
    tylko ze agregat nie startuje po podlaczeniu lodowki do pradu
    11111olo
    Level 42  
    devil2b1 wrote:

Kolega na krótko podłączyl agregat czy jak sie to nazywa i powiedział ze działa na 100% na reszcie sie nie zna.

To jak w końcu?
    devil2b1
    Level 9  
    no moze nie znam sie. ale jesli to nie elektoronika. To po podlaczeniu agregat powninien wystartowac a tak sie nie dzieje.

Poprostu wszystko pali sie jak normalnie ale sam agregat nie wystartuje.
    11111olo
    Level 42  
    Agregat podobno działa ale tego nie chcesz lub nie umiesz sprawdzić.
    Jeśli już go "na krótko" uruchomisz i lodówka nie będzie chłodzić to cała naprawa jest raczej nieopłacalna.

Jeśli będzie chłodzić to się pomyśli z termostatem.
    devil2b1
    Level 9  
    ok na krotko agregat chodzi i lodowka po okolo godzinie byla zimna. Przepraszam ze tak dlugo ale nie podlaczalem tego ja tylko kumpel i musialem poczekac na niego.

Teraz jakis pomysl czemu agregat normalnie sie nie zalacza?
    11111olo
    Level 42  
    To ewidentnie jest problem termostatu.

Czujnik temperatury to pewnie termistor. Jakiego typu? Na płytce jest gniazdo z 4 pinami.
    devil2b1
    Level 9  
    mozesz pytanie sprecyzowac? nie bardzo wiem o co pytasz. Tak gniazdo jest 4 pin ale kabel ktory tam idzie to jakby 2 rozne kable.

2 zyly w bialym - nie wiem jak to nazwac - oplocie? i Taki dokladnie kabel wychodzi przy termostacie. Po drodze kabel jest gdzies schowany pod oslonami i nie chce go bez powodu wyjmowac calego.

Pozostale 2 zyly ktore wchodza w to gniazdo to zwykle 2 czerwone zyly nie mam pojecia od czego.

jak pisalem w pierwszym poscie termostat mial gdzies okolo 3.3 k ohma oporu. Po wlozeniu w szklanke z zimna woda podeszlo gdzies do 3.6 - 3.7. ile powinno byc nie wiem bo znalesc nie moge nigdzie
    11111olo
    Level 42  
    Termostatu na pewno nie wkładałeś do szklanki, co najwyżej termistor.

Zrób zdjęcie termistora.
    devil2b1
    Level 9  
    Takie cos jest tylko na kablu napisane

L231 M2030/2 2,7k/A78 2458. zdjecia nie robilem bo ciezko zrobic zeby bylo cos widac. reszta wyglada identycznie jak na zdeciu
    11111olo
    Level 42  
    2,7k oznacza opór, zapewne w temperaturze 25°C.
    Pisałeś coś że czujnik przy pomiarze miał podobny opór, wiec wygląda że jest sprawny.
    devil2b1
    Level 9  
    takze co moze byc przyczyna? rozumiem ze to jest czujnik temperatury tak? czy jest tam jeszcze jakis inny termostat? w koncu 2 kable z 4 pinowe wtyczki gdzies ida.

moze to byc termostat? czy jednak elektornika?
    11111olo
    Level 42  
    W tej chwili wiem że tego sam nie zdiagnozujesz. Podejrzewam że ten "większy" przekaźnik załącza agregat. Niestety obecnie tak się nie dzieje.

Jak Twój znajomy odpalał agregat na krótko?
    devil2b1
    Level 9  
    w sensie? musialbym go spytac. ale cos tam podlaczyl potem do pradu i chodzilo:)

a mam pytanie bo moze wiesz. Tak teoretycznie lodowka ma gwarancje. nie bylo w niej robione nic takiego zeby serwis sie skumal - przynajmniej tak mysle.

Niestety nie posiadam karty gwarancyjnej ani rachunku. Kupiona "na rynku" poprostu. Rachunek ze sklepu nie ma problemu zalatwie sobie - znajomy ma sklep wystawi mi jakis kwit tylko na potrzeby gwaranci. Jesli zglosilbym na gwarancje na sam rachunek uznaja? jesli powiem ze sprzedawca mi karty gwarancyjnej nie dal?
    11111olo
    Level 42  
    Jak kupiłeś bez gwarancji to sam jesteś sobie winien.