Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik kompletów choinkowych LED

mikol95 30 Paź 2015 21:54 975 2
  • #1 30 Paź 2015 21:54
    mikol95
    Poziom 14  

Witam szanownych kolegów,
    korzystając jeszcze z odrobiny czasu przed świętami postanowiłem przerobić zeszłoroczne "lampki" choinkowe. Mianowicie chciałbym wykonać własny sterownik do nich (sam moduł "wykonawczy"). Nakreśliłem sobie taki plan:
    1. Zastąpienie oryginalnych sterowników, przez własne moduły z mikrokontrolerem.
    2. Dodanie radiowego sterowania tymże modułem (myślę o tanim NRF24)
    3. Postawienie serwera www również z NRF24 (chyba najprościej ARDUINO)
    Komunikację i serwer zostawiam sobie na później. Na początku chciałbym poznać kilka szczegółów sterowania tymi LEDami. Oryginalny sterownik to nic innego jak jakiś procesor, mostek i dwa tyrystory (tylko 2 kanały). Przy ściemnianiu ledów na pewnych programach widać niestety nieprzyjemne mruganie. Jest to spowodowane małą rozdzielczością rozjaśniania (od 0 do maksa naliczyłem tylko 8 kroków) czy siecią 50Hz? Korzystając z mojego doświadczenia przy budowie Dimmera DMX naszkicowałem wstępny schemat. Z racji tego że Ledy przewodzą tylko w jedną stronę dodałem na wyjściu mostek. Czy taki układ z optotriakami i triakami będzie działał? Czy jednak zmienić na tyrystor i włączyć szeregowo diodę w bramkę tyrystora?

Edit. Na schemacie również układ detekcji zera do sterowania fazowego tymi ledami.

0 2
  • Mitronik
  • #2 31 Paź 2015 02:15
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Optoizolator zrobić na transoptorze a diody LED sterować poprzez tranzystor Mosfet "n" plus mostek prostowniczy z sieci 230V

0
  • Mitronik
  • #3 31 Paź 2015 08:08
    mikol95
    Poziom 14  

Dobrze, ale i tak trzeba wtedy mieć z synchronizację z zerem sieci. Nie chcę stabilizować prądu na ledach, bo teraz to działa a tak skomplikuje nie potrzebnie układ. Czyli jest zero w sieci, wyłączamy mosfeta, odliczamy czas do włączenia, włączamy i od początku. Czy tak samo nie zadziała tyrystor/triak, tylko on będzie się sam wyłączał w zerze? Co z moim drugim pytaniem, mianowicie co powoduje miganie? Mała częstotliwość (50Hz) czy mała liczba kroków ściemniania/rozjaśniania?

0