Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt przetwornik U/I do pomiaru temperatury Pt100

iperius93 31 Paź 2015 10:02 945 2
  • #1 31 Paź 2015 10:02
    iperius93
    Poziom 9  

Dzień Dobry,

Potrzebuję pomocy w zaprojektowaniu przetwornika temperatury do termometru rezystancyjnego Pt100.
    Bardzo podobny projekt jest tutaj. Mój projekt jest także na zaliczenie kursu.

I tak na podstawie powyższego linku mam już zasilanie rezystora Pt100, wzmocnienie różnicy napięć (wzmacniacz różnicowy), napięcia odniesienia oraz przetwornik A/C . Została tylko część przetwornika napięcie - prąd, ponieważ nie chciałbym stosować Pompy Howlanda (nie wiem jak działa). Szukałem schematów przetwornika U/I ale znalazłem tylko schematy typu 0-1V na 4-20mALink. Jak wygląda układ przetwornika napięcie-prąd, i jak wyliczyć poszczególne elementy tego układu (rezystory, kondensatory) mając dane tylko napięcie wejściowe oraz prąd wyjściowy (4-20mA). I jak to dopasować aby przy np 250mV był prąd 4mA a przy 1V prąd 20mA .

Pozdrawiam.

0 2
  • #2 31 Paź 2015 11:32
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Masz jakieś ograniczenia na czym to zrobić ?
    Jeśli nie, to polecam XTR105, podpinasz PT100 i na wyjściu masz 4-20mA.
    Układ spełnia założenia pomiaru w pętli prądowej, czyli z urządzenia pomiarowego dostajesz napięcie zasilania, niekoniecznie stabilne, a przetwornik PT100/I zwraca obciążenie pętli proporcjonalne do temperatury.
    W Twojej koncepcji trzeba ciągnąć trzeba ciągnąć zasilanie do przetwornika osobnym kablem co jest kłopotliwe.
    Wyobraź sobie, że musisz mieć wskaźnik temperatury, rejestrator temperatury i układ automatyki, Twoja koncepcja utrudnia ich równoczesne podłączenie.
    Prawidłowo zaprojektowany układ powinien być zasilany z pętli pomiarowej.
    Pozdrawiam

0
  • #3 31 Paź 2015 12:01
    iperius93
    Poziom 9  

Witam.
    Dzięki za zainteresowanie tematem.

Czy są ograniczenia? Tak. Prowadzący chce abyśmy się jak najwięcej nauczyli z elektronika analogowej (wzmacniacze itp.). Wiec użycie jednego scalaka odpada.
    Założenia:
    - napięcie zasilania 24V
    - prąd zasilania PT100 1mA
    - wyjście 4-20mA oraz na wyświetlaczach (po to mam ICL7107)
    - pomiar temperatury od 0 do 300 *C

No i większą część projektu mam zaprojektowaną i wiem jak to ugryźć ;) . Tylko ten przetwornik napięcie prąd jest czarną magią. Na wyjściu ma być 4-20mA ale różne wartości mogą być na wejściu (w zależności od wzmocnienia wzmacniacza różnicowego ). No i nie wiem jak wygląda układ przetwornika napięcie-prąd (na wzmacniaczu). I jak wyliczyć rezystory, ewentualnie kondensatory w zależnoci od napięcia wejścia.

Albo jeszcze inaczej. Dlaczego w układzie który podałem wyżej (obraz) jest że 0V to 4mA a 1V to 20mA. I na przykład chciałbym tak zmienić ten układ aby np. 250mV to 4mA a 600mV to 20mA. Jak to wyliczyć ???

0