Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000

31 Paź 2015 11:45 3696 2
  • Poziom 15  
    Witam

Do moderatora : Jeżeli źle umieściłem temat proszę o przeniesienie do poprawnego działu.

Postanowiłem napisać temat poświęcony tym 3 rodzajom końcówek wszystkie to klasa D "cyfrowa" ,a dlatego że na internecie nie ma konkretnego opisu jak się sprawują , jakby ktoś szukał informacji to nie zdecyduje się na te końcówki ,a warto lecz zależy do czego chcemy użyć !

O razu się wypowiem dla spragnionych co do wykresów pomiarów mocy, pomiary były wykonywane wtedy ,gdy kupowałem końcówki , a napisaniem tego tematu natchnęło mnie dopiero dzisiaj.

Co do odczuć dźwiękowych są to moje odczucia, każdy ma inny słuch i może inaczej to interpretować.

Na pierwszy odstrzał poleci Reloop Ampire D2500. posiadam 2 szt. takowych końcówek i jestem w pełni zadowolony, lecz końcówka nadaje się tylko i wyłącznie do pędzenia basów. Moc deklarowana przez producenta jak najbardziej realna , przy moich pomiarach przekraczając moc deklarowaną o mniej więcej 20-40W już impuls leciał na przetwornice która się wyłączała, więc na pewno przy napędzaniu stopy niezbędny jest dobry limiter ,gdy pędzimy nią basy z pełną mocą lecz przy mniejszych mocach nie potrzeba, bo się nie wyłączy.

Parametry:

2x 1000 W at 8 Ohm,
    2x 1700 W at 4 Ohm,
    1x 3400 W at 8 Ohm (mono-bridged)
    Frequency range: 20 Hz - 20 kHz
    Dimensions: 482 x 285 x 44 mm
    Weight: 6.5 kg

Dlaczego tylko do basu się nadaje ? ma nieziemskie niskie pasmo, środek ubogi i bardzo ostrą dominującą górę, a po podkręceniu dynamiki "wokalu" na procku końcówka nawet nie osiągając 1/3 mocy prawdopodobnie dławiki wyjściowe nasycają się i załącza się zabezpieczenie i końcówka wyłącza się.

Elementy jakie tam się znajdują, sterownikiem na kanałach jest driver IR2110, tranzystory IXTQ69n30p ( http://ixapps.ixys.com/Datasheet/DS99078F(IXTT-TQ69N30P).pdf ) strona z parametrami tranzystora. Zasilanie stabilizowane 2x 127 V DC bardzo wysokie ,a filtracja zasilania wynosi jedynie 2x 2080 uF kondensatory LOW ESR ,a mimo to końcówka doskonale radzi sobie z dolnym pasmem ,a to za sprawą stabilizacji napięcia które nawet przy pełnej mocy nie ma spadków.

Konstruktorzy Reloopa postarali się jest wykonany na prawdę solidnie i jako jedyny z tych 3 końcówek posiada układ aktywnego PFC, zasilanie na złącze POWERCON, zasilacz zbuowany na tranzystorach IGBT sterowany transformatorowo poprzez KA3525, a PFC sterowane za pomocą UC3854.

Jeżeli chodzi o serwisowanie końcówka ma w sobie kilka układów ,które nawet ciężko z zagranicy sprowadzić a zamienników nie posiada ,więc jeżeli uszkodzenie jest poważniejsze raczej nie do naprawienia ... to jest chyba największym jej minusem.
    Mniejszym minusem to hałas który produkują wentylatory ,są kiepskiej jakości jeżeli chodzi o produkowany hałas lecz na plenerach wiadomo nie przeszkadza, ale w pomieszczeniach przy przemówieniach może dokuczać, a co do wentylatorów wystarczy zmienić jak ja na wentylatory z kulkowymi łożyskami.

Miałem 7 tych końcówek modele D1700 , D2100 , D2500 i różnią się tylko zasilaniem i dławikami na wyjściu kanałów, i progiem zabezpieczeń (dzielnik rezystancyjny inne wartości ma) przestudiowałem je bardzo szczegółowo gdyż te 7szt. kupiłem z odrzutu produkcyjnego i bez schematów musiałem rozpracować na czym polegał błąd produkcyjny na szczęście usterka nie była groźna. końcówki działają już prawie 2 lata bez zarzutu, na prawdę trzeba by było się postarać żeby je uszkodzić gdyż mają bardzo dobre i czułe zabezpieczenia, a ja napędzam jedną końcówką 4 basy i nie raz pracowała z pełną mocą !

Zdjęcia :

Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000

T.amp D4-500

Końcówka również uzyskuje moc deklarowaną, pasmo ? no ta już się nadaje do pełno-pasmówek pasmo znacznie lepsze ,niż reloop ,a nawet moim zdaniem nie brakuje mu nic w paśmie wszystko jest co musi być, basowo też wyrabia chodź nie ma takiego pazura co reloop. kupiłem ją jako awaryjna/odsłuchy lecz nadaje się do każdego zastosowania tj. pełno-pasmówki / nadstawki / basy.

Parametry :

4x 500W /4 Ohm,
    4x 250W / 8 Ohm,
    2x 1000W / 8 Ohm (BRIDGE)
    Dimensions: 19"/1U (depth: 23,4cm).
    Weight: 4.6kg

Zbudowana na popularnych scalakach IRS20955S SMD , tranzystory to IRFP260N, Zasilacz również na IGBT i ze stabilizacją napięcia. Lecz nie posiada aktywnego układu PFC. Filtracja 2x 4400uF. Zasilanie 2x 77,5 V DC.

Tą końcówkę w pełni można serwisować wszystkie układy są dostępne jedynie tylko utrudnienie ,że układy scalone są w SMD, wentylatory na łożyskach kulkowych bardzo ciche sterowanie jak w laptopie nagrzeje się załącza stopniowo jak wykrywa schłodzenie zwalniają i pracują elegancko. Zabezpieczenia działają również prawidłowo.

Co do funkcji PARALLEL już gdzieś na forum ktoś pytał ta funkcja to pic tzn. przełącznik w jednej pozycji ma napisane PARALLEL, STEREO lub BRIDGE , więc funkcja PARALLEL to tak naprawdę STEREO ,trzeba podać sygnał na wejście ,żeby był na danym kanale na wyjściu sygnał.

Zdjęcia:

Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000

Behringer iNuke 3000

Tą końcówkę zostawiłem na koniec, ponieważ jest najbardziej ciekawa co zaprojektowali konstruktorzy, na pierwszy rzut oka każdy cholernie przekłamana moc.... mało elementów musi być awaryjna... chińszczyzna.... Proszę Państwa większość sprzętu to chińszczyzna lecz pewne firmy posiadają swoją produkcje elementów i własne fabryki tam po prostu jest taniej wyprodukować niż np w innych krajach gdzie milion akcyz i podatków i chu... wie czego nałożą na producenta.

Parametry:

2 x 1500 W (2 Ω),
    2 x 880 W (4 Ω),
    3000 W (4 Ω) (BRIDGE)
    crossover subwoofer/satelity,
    masa: 3.3 kg.

Zaczniemy od dźwięku, Pasmo moim zdaniem jeszcze lepsze ,niż w T.ampie, nawet bas jest bardziej energiczny, Polecam zdecydowanie do pełno-pasmówek/nadstawek/ basów.

Minus tej końcówki jest taki że producent nie stety oszukuje na mocy wyjściowej... trzeba odjąć od deklarowanej zdecydowanie ok 10% ,lecz jest to i tak dobry wynik.

Układy to sterowanie kanałami IRS20957S (model nowszy od tych co w T.ampie) również smd, tranzystory IRFS4227, przetwornica na IGBT GB20B60PD1 sterowane transformatorowo przez KA3825, Filtracja 2x 3300 uF , zasilanie 2x 78,5 V DC. Napięcie zbliżone do T.ampa , ale moim zdaniem T.amp jest ograniczony zabezpieczeniem ,aby nie oddawał ,więcej mocy ,ponieważ przetwornica nie wydoliłaby prądowo zaś w iNuke przetwornica na prawdę solidnie wykonana.

Ciekawym rozwiązaniem w iNUKE jest przełącznik który po przełączeniu od razu dzieli nam pasmo i jeden kanał pracuje dla nadstawek ,a drugi dla sekcji basowej.

Na internecie można znaleźć desperackie próby montowania radiatorów na tych blaszkach ale moim zdaniem bez sensu, zastosowane tranzystory jak i sterownik są bardzo szybkie , a temperatura graniczna tranzystorów to , aż 175*C , więc mimo osiąganych temperatur te blaszki wystarczająco oddają ciepło i wzmacniaczowi nic nie będzie w testach poddałem obciążeniu 4R w mostku na 80% mocy przez 5 godz leciały "sety klubowe" nic się jej nie stało ;)

Zdjęcia:

Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000

Zdjęcia ogólne ( 2x Reloop AMPIRE D2500, T.amp D4-500, Behringer iNUKE3000, Behringer MDX1600 PRO , CX3400 PRO, EURORACK MX 1804X:

Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000 Porównanie końcówek mocy Ampire D2500 & D4-500 & iNUKE 3000

Na koniec dodam, że miałem kiedyś końcówki takie jak Crown CE2000, Dap audio 900, PMP SPA 900, 4Acoustic AC-650, ecleree PAM 1400 i szczerze za nic w świecie nie chciałbym wrócić do nich raz ze względu na wage a dwa wyżej wspomniane cyfrowe końcówki niczym nie odbiegają od spawarek pod względem walorów dźwiękowych.
    Jedynie serwisowanie może sprawić problem ,ale w moim przypadku nie ma z tym problemu gdyż sam sobie naprawie w razie uszkodzenia, które może wgl. nie nastąpić ze względów umiejętnego użytkowania i okresowych przeglądów.

Jeżeli coś nie jasno napisałem lub coś źle określiłem proszę o poprawienie mnie lub ewentualnie coś pominąłem lub ktoś chce się czegoś dowiedzieć służę pomocą.
  • Poziom 35  
    DJ_Pawlak napisał:
    producent nie stety oszukuje na mocy wyjściowej... trzeba odjąć od deklarowanej zdecydowanie ok 10%

Jaką moc uznać za deklarowaną, marketingową (1500W, 2 Ohm), czy z manuala (1040W, 2 Ohm)?
  • Poziom 15  
    Powiem szczerze że testy przeprowadziłem na 4R w mostku i dawała sobie rade ale to był raczej test , czy jest w stanie znieść takie warunki a co do grania na imprezach raczej nie będę jej w takich warunkach używać. Końcówka może i wytrzyma długoletnią prace jak i wielo godzinną jak to nie które imprezy po 8-10 godz bo przy testach przez ok 5 godz. na 4 ohm w mostku te blaszki które robią za radiator były ciepłe ale już trochę parzyły.

Najbardziej grzejącym się układem w tej końcówce jest sama przetwornica, a dokładniej tranzystory kluczujące.

Dodam jeszcze że wersja NU 6000 to tak na prawdę dwie końcówki NU 3000 w jednej budzie tylko że pracująca na stałe w mostku już, a wersja NU 4-6000 to również dwie NU 3000 z tym że mamy możliwość używania tych 4 kanałów niezależnie.

Końcówkę tą kupiłem z przeznaczenie dla pracy stereo 8ohm lub 4 ohm i przy takich obciążeniach w testach wyszło mi 2x 790 W / 4 ohm i 2x 520 W / 8ohm.

Dodam jeszcze takie moje spostrzeżenie, końcówka ma baardzo dobrą dynamikę ale jak gramy z jej pełna mocą tzn. na połowie mocy nie robi wrażenia na dynamice ,a gdy damy jej rozbujać się do CLIPA wtedy dostaje jakby turbo doładowanie i pokazuje rogi. I już mówię nie chodzi o logarytmikę potencjometrów w niej tylko potencjometry w testach ustawione na full i sterowane mixerem.