Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzbudzanie się przedwzmacniacza gitarowego

senio5558 31 Paź 2015 19:25 372 4
  • #1 31 Paź 2015 19:25
    senio5558
    Poziom 10  

Witam wszystkich,

Mam problem z poprawnym działaniem przedwzmacniacza gitarowego z przesterem z tematu Link ze względu na to że prawdopodobnie się wzbudza. Objawia się to tym że przy zwiększaniu wzmocnienia (przesteru) oraz głośności słychać niechciany szum. PCB zachowuje się wtedy jak mikrofon a raz nawet udało mi się odebrać radio jak coś grzebałem pod napięciem. Zaprezentowane jest to na filmiku Link. Po za tym wszystko działa poprawnie, gdyby nie te szumy przedwzmacniacz działa jak należy. Zrobiłem także przedwzmacniacz czysty z tego tematu i działa on jak trzeba nie ma praktycznie żadnych szumów, ale z tym mam problemy. Badanie oscyloskopem wykazało że do wejścia nieodwracającego pierwszego wzmacniacza dochodzi sygnał bez zakłóceń. Wychodzi na to że wzbudza się drugi wzmacniacz. Zasilanie jest czyste, odpowiednio odprzęgnięte. Proszę o poradę bardziej doświadczonych kolegów.

Pozdrawiam

Wzbudzanie się przedwzmacniacza gitarowego Wzbudzanie się przedwzmacniacza gitarowego Wzbudzanie się przedwzmacniacza gitarowego Wzbudzanie się przedwzmacniacza gitarowego

0 4
  • #2 31 Paź 2015 19:59
    strikexp
    Poziom 27  

Zgaduję że robiłeś go sam? Pewnie nie wiesz że niskosygnałowe układy analogowe trzeba ekranować ?

0
  • #3 31 Paź 2015 20:34
    senio5558
    Poziom 10  

Przeprowadzałem wcześniej odpowiednie testy. Badany układ został zamknięty w szczelnym metalowym pudełku. Masa układu została połączona z PE oraz samo pudło zostało uziemione. Układ zasilany był z akumulatorów. Niestety to nie jest to. Moim zdaniem problem może leżeć w pętli sprzężenia zwrotnego i w jakiś sposób generowane są zakłócenia w paśmie akustycznym ale nie potrafię tego wyeliminować.

0
  • #4 31 Paź 2015 21:00
    strikexp
    Poziom 27  

Ale jak łapałeś radio to znaczy że zakłócenia pochodziły z zewnątrz.

0
  • #5 31 Paź 2015 21:24
    senio5558
    Poziom 10  

Zgadzam się, przy badaniu układu bez ekranu słyszałem radio, ale moim zdaniem ekran nie jest tu problemem i słyszalność radia spowodowana była niestabilnością układu. W końcowym układzie przedwzmacniacz będzie ekranowany blachą aluminiową także nie będzie problemu. Sam miałem kiedyś przypadek że słyszałem radio w swoich głośnikach ale tam nie było szumu jak tutaj i zakłócenia rzeczywiście przychodziły z z zewnątrz. W tym przypadku według mnie to czego chcę się pozbyć generowane jest wewnątrz układu.

0