Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Agregat prądotwórczy 3 fazowy jak podłączyć

jakubirl 31 Oct 2015 21:07 2688 9
    jakubirl
    Level 11  
    Witam .

Mam agregat prądotwórczy około 4kW .
    Jest tam jedno gniazdko 3 fazowe i 3 gniazdka 1 fazowe .
    Teraz moje pytanie czy mogę te 3 gniazdka spiąć razem żeby uruchomić jedno urządzenie 3kW ? Czy po prostu jedno gniazdko ma 1kW i nie da się ?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    User removed account
    Level 1  
    jakubirl
    Level 11  
    Ta chińska podróbka Hondy 5500 . Dałem się nabrać na to a nie chce tego odsprzedawać bo to podrabiane jest i chce to jakoś wykorzystać . Uzwojenie jest miedziane i pewnie gdzieś 3A na gniazdko .
    User removed account
    Level 1  
    jakubirl
    Level 11  
    Pisze te 5.5 kW więc jeśli ma te 3 kW chociaż to i tak nie jest źle tylko jak to podłączyć żeby były te 3 kW z jednego gniazdka .
    jesion40
    Level 27  
    Upieranie się przy wykorzystaniu tego agregatu raczej nie ma sensu. Agregaty trójfazowe są przydatne do zasilania urządzeń, które wymagają takiego (trójfazowego) zasilania, zwłaszcza silników. Użycie ich do obciążeń jednofazowych wymaga zrównoważenia obciążeń, co jest kłopotliwe. Wykorzystanie do zasilania pojedynczego odbiornika jednofazowego to już porażka - w najlepszym wypadku trzeba ograniczyć moc obciążenia do ok. 1/3 znamionowego, do tego jeszcze dochodzą ewentualne problemy z AVR - jeżeli mierzy napięcie na innej fazie to szaleje.

Rozważając dopuszczalne obciążenie w Twoim przypadku weź pod uwagę:
    1) obciążenie silnika - tu nie ma problemu, moment nie zależy od podziału ogólnej mocy na fazy,
    2) obciążenie prądnicy - całe obciążenie przejmuje na siebie jedno z trzech uzwojeń, więc co do zasady nie powinieneś przekraczać 1/3 obciążenia dla całego generatora
    3) działanie AVR (o ile jest takowy) wybierz fazę, z której korzysta AVR inaczej nie będzie prawidłowo stabilizować napięcia.

Jeżeli masz podróbkę, to podane przez "producenta" parametry zapewne różnią się istotnie od faktycznych, więc nie widzę innej metody jak mierzenie faktycznej reakcji na obciążenie, w szczególności jak zmienia się napięcie oraz jak grzeje się uzwojenie.
    jakubirl
    Level 11  
    A mogę kupić sam stojan jednofazowy i wymienić bez przeróbek?
    jesion40
    Level 27  
    jakubirl wrote:
    A mogę kupić sam stojan jednofazowy i wymienić bez przeróbek?
    Przeróbka "bez przeróbek"?

Litości.... Najprostszą drogą jest wymiana całego urządzenia na bardziej dopasowane do Twoich potrzeb metodą kupna - sprzedaży ;)

Teoretycznie przeróbka prądnicy oczywiście jest możliwa, ale biorąc pod uwagę, że w markecie mocny jednofazowy agregat zbliżonej klasy (skoro to podróbka) kosztuje kilkaset złotych z gwarancją i fakturą to nie widzę jak taka operacja miała by być opłacalna?
    jakubirl
    Level 11  
    Sprzedać tego nie mogę bo zabraniają przepisy. Stojan kosztuje200zł więc tyle można by zainwestować . AVR będzie pasować?
    jesion40
    Level 27  
    jakubirl wrote:
    Sprzedać tego nie mogę bo zabraniają przepisy. Stojan kosztuje200zł więc tyle można by zainwestować . AVR będzie pasować?
    No tak. Skoro to tego rodzaju problem, to zapewne kupiłeś formalnie, z fakturą? W takim razie może warto zwrócić - niezgodność towaru z umową jest oczywista.

Skąd pewność, że stojan będzie pasował, skoro tak naprawdę nie wiesz, co masz?

Życzę powodzenia - nie mam doświadczeń z taką przeróbką, więc nie umiem nic więcej doradzić.