Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inkubator do wylęgu piskląt

---trafopowielacz--- 31 Oct 2015 22:11 7410 15
 • #1
  ---trafopowielacz---
  Level 23  
  To view the material on this forum you must be logged in.

  Witam forumowiczów. Chciałbym przedstawić inkubator do wylęgu piskląt. Został już kiedyś zaprezentowany, ale obecnie został nieco przebudowany. Sterownik zyskał obudowę, program został napisany w przerwaniu. W inkubatorze została dorobiona druga "kołyska" na większą ilość jaj. Pomysł na projekt narodził się z chęci spróbowania czegoś nowego i nauczenia się pisać programy.

  Sterownik do inkubatora powstał na mikrokontrolerze Atmega8. Program pisany w Bascomie. Temperaturę i histerezę można nastawiać z prostego menu. Jako czujniki temperatury zostały użyte DS18B20 1-wire. Ogrzewany jest za pomocą dwóch żarówek 60W i powietrze mieszane jest wentylatorem z CPU.

  Kosztorys:
  *lodówka - 0zł
  *laminat, elementy, przekaźniki - około 20zł
  *atmega8 - 10,50zł
  *wyświetlacz 2x16 LCD - 15zł
  *2 x DS18B20 - 10zł
  *wentylator od starego chłodzenia procesora - 0zł
  *taśma LED 12V do oświetlenia - 3zł
  *żarówki 2 x 60W - 4zł
  Razem około 60zł

  To view the material on this forum you must be logged in. To view the material on this forum you must be logged in. To view the material on this forum you must be logged in.
  To view the material on this forum you must be logged in. To view the material on this forum you must be logged in. To view the material on this forum you must be logged in. To view the material on this forum you must be logged in.
  To view the material on this forum you must be logged in. To view the material on this forum you must be logged in. To view the material on this forum you must be logged in. To view the material on this forum you must be logged in. To view the material on this forum you must be logged in. To view the material on this forum you must be logged in. To view the material on this forum you must be logged in. To view the material on this forum you must be logged in. To view the material on this forum you must be logged in.  Udostępniam folder z programem w Bascomie, który znajduje się na OneDrive. W środku jest plik z changelog'iem. Najnowsza wersja programu to V2.3.1
  To view the material on this forum you must be logged in.

  [mod:b6fdae0be3="ANUBIS"] 3.1.12. Nie wysyłaj wielu jednakowych tematów na forum, użytkownicy nie będą wiedzieć, gdzie mają odpowiadać.
  To view the material on this forum you must be logged in.
 • #3
  grzesiekskc
  Level 12  
  Witam. Czy był byś w stanie udostępnić kod tego programu? Wojuje z czymś podobnym od jakiegoś czasu z tym że ciągle mam problem z odczytem temperatury z DS18B20. Wiele by mi to pomogło.
 • #4
  japko1024
  Level 18  
  Napisałeś, że zastosowałeś 2 żarówki, które znajdują się w komorze grzewczej, a komory z jajkami są oświetlone LED-ami. Ale na ostatnim zdjęciu widzę, że nad pisklętami znajduje się dodatkowa żarówka, podobna do tych dwóch pozostałych. Czy to jest w rzeczywistości jakaś inna część? I czy inkubator jest szczelny, czy posiada jakieś połączenie z powietrzem atmosferycznym, aby dostarczać kurczakom i jajkom tlen i odprowadzać dwutlenek węgla?
 • #5
  ---trafopowielacz---
  Level 23  
  japko1024 wrote:
  Napisałeś, że zastosowałeś 2 żarówki, które znajdują się w komorze grzewczej, a komory z jajkami są oświetlone LED-ami. Ale na ostatnim zdjęciu widzę, że nad pisklętami znajduje się dodatkowa żarówka, podobna do tych dwóch pozostałych. Czy to jest w rzeczywistości jakaś inna część?

  2 Żarówki są do ogrzewania i to wszystko. Ledy są po to by po prostu widzieć jajka bo bez nich było zupełnie ciemno. Na ostatnich zdjęciach pisklęta są już po za inkubatorem, w zwykłym pudełku :D

  japko1024 wrote:
  I czy inkubator jest szczelny, czy posiada jakieś połączenie z powietrzem atmosferycznym, aby dostarczać kurczakom i jajkom tlen i odprowadzać dwutlenek węgla?

  To znaczy nie jest w pełni szczelny. Na dole są trzy dziury do wymany powietrza, ale temperaturę dobrze trzyma.
  To view the material on this forum you must be logged in.

  A po za tym od góry i po bokach są powiercone dziury o średnicy około 5mm. Mało widoczne na zdjęciach, ale są.

  Dodano po 14 [minuty]:

  grzesiekskc wrote:
  Witam. Czy był byś w stanie udostępnić kod tego programu? Wojuje z czymś podobnym od jakiegoś czasu z tym że ciągle mam problem z odczytem temperatury z DS18B20. Wiele by mi to pomogło.


  Udostępniam folder z programem w Bascomie który znajduje się na OneDrive. W środku jest plik z changelog'iem. Narazie plik najnowszy nazywa się "vx.bas". Jak mi się zsynchronizuje chmura to nazwa będzie już adekwatna do wersji.
  To view the material on this forum you must be logged in.
 • #7
  ---trafopowielacz---
  Level 23  
  Nie do końca rozumiem pytania. Ale mogę powiedzieć że histereza jaką udało mi się uzyskać to 0.4°C

  Ustawiam temperaturę 37,6 i histereze na 0.4. Żarówki się zaświecą, podgrzeją do 37,6 i zgasną. Gdy temperatura spadnie o 0.4 to znów się zaświecą i tak w kółko
 • #9
  ---trafopowielacz---
  Level 23  
  Próbowałem ustawić histerezę 0.2*C ale to było nie wykonalne, bo zanim się włączyły żarówki i pogrzały to temperatura i tak spadła o te 0.4*C. Za mną już dwa wylęgi. Na wiosnę będą kolejne :)
 • #10
  japko1024
  Level 18  
  Jeśli konieczne jest zmniejszenie histerezy, możesz dodać sterowane mikrokontrolerem ściemniacze, ewentualnie układ przekaźników przełączający żarówki tak, żeby mogły być nie tylko wyłączone lub włączone równolegle, ale też pojedynczo i szeregowo (przy połączeniu szeregowym będzie pewnie najniższa moc).
 • #11
  gremlin2001
  Level 11  
  Albo po prostu zastosować żarówki np. 12V czy 24VDC i stosować regulację PWM zamiast ON/OFF.
 • #12
  xixin
  Level 14  
  Jak rozwiązałeś problem odpowiedniej wilgotności?
  Jajka szczególnie ptactwa wodnego muszą byś "pojone" wilgocią z powietrza.
 • #13
  ---trafopowielacz---
  Level 23  
  Do pomiaru wilgotności używam pokojowego termometru, który jest umieszczony w środku. Na filmie widać to na którymś zdjęciu. Reguluje wilgotność dolewając lub ujmując wody w tacce na dnie inkubatora.
 • #15
  Bulionik
  Level 12  
  Witam. Może bardzo startego tematu nie odgrzeje, ale....... Właśnie poprosil mnie chrześniak o zbudowanie inkubatora do kurzych jaj. Jesteś w stanie udostępnik wzór PCB i schemat tego sterownika ?? Kod w BASCOMie udostępniłeś jakoś go skompiluje albo kolega pomoże, ale przydal by się jeszcze schemacik.
 • #16
  ---trafopowielacz---
  Level 23  
  To view the material on this forum you must be logged in.
  Witam. Dziś zaczynają się wykluwać pisklęta w przedstawionym w zeszłym roku inkubatorze. Gdyby ktoś był zainteresowany, link do transmisjiTo view the material on this forum you must be logged in.
  Strona została zrobiona na darmowym serwerze a obraz z kamery jest wysyłany przez starego laptopa na na Linuksie za pomocą oprogramowania Motion i Apache2. Pozdrawiam :)