Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zachowanie instalacji elektrycznej

Aniakwiat 31 Paź 2015 22:40 1083 15
  • #1 31 Paź 2015 22:40
    Aniakwiat
    Poziom 9  

Po kolei. W skrzynce jest 13 bezpieczników, pod które podpięte są pomieszczenia i oddzielnie niektóre sprzęty takie jak pralka, zmywarka, czy kuchenka elektryczna. Są to Kopp B16.
    Jest tam też bezpiecznik główny, wyłączający prąd w całym mieszkaniu, 25A.

Podczas wymiany kuchenki elektrycznej został wyłączony bezpiecznik, pod który była podłączona. I faktycznie, nie włączała się... ale podczas wymiany, w pewnym momencie wyłączył się bezpiecznik główny. Dlaczego?

Druga sprawa. Wymiana kuchenki trochę trwała, od rana do południa. Po wyłączeniu bezpiecznika kuchenki dało się zagotować wodę w czajniku podłączonym do gniazdka nad kuchenką, ale po wyłączeniu bezpiecznika głównego i jego włączeniu czajnik nie włączał się... Dopiero po włączeniu bezpiecznika od kuchenki elektrycznej czajnik zaczął działać, ale... po jego ponownym wyłączeniu działał dalej!!! Jako to jest możliwe?

I ostatnia sprawa. Jeden z przełączników nie daje się przełączyć w tryb 0, stawia na tyle duży opór podczas przełączania, że obawiam się, że mogę ułamać dźwignię.

0 15
  • #2 31 Paź 2015 22:46
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Aniakwiat napisał:

Jaki to wyłącznik? (może różnicowoprądowy? - 0,03A)

Aniakwiat napisał:
    I ostatnia sprawa. Jeden z przełączników nie daje się przełączyć w tryb 0, stawia na tyle duży opór podczas przełączania, że obawiam się, że mogę ułamać dźwignię.

Zdjęcie proszę wrzucić.

Aniakwiat napisał:
    Druga sprawa. Wymiana kuchenki trochę trwała, od rana do południa. Po wyłączeniu bezpiecznika kuchenki dało się zagotować wodę w czajniku podłączonym do gniazdka nad kuchenką, ale po wyłączeniu bezpiecznika głównego i jego włączeniu czajnik nie włączał się... Dopiero po włączeniu bezpiecznika od kuchenki elektrycznej czajnik zaczął działać, ale... po jego ponownym wyłączeniu działał dalej!!! Jako to jest możliwe?

Sprawa dla elektryka na miejscu.

0
  • #3 31 Paź 2015 22:51
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Aniakwiat napisał:
    Podczas wymiany kuchenki elektrycznej został wyłączony bezpiecznik, pod który była podłączona. I faktycznie, nie włączała się

Nie rozumiem , czy faktycznie nie wyłączyła się czy " i" faktycznie nie wyłączyła się .
    Aniakwiat napisał:
    ale po wyłączeniu bezpiecznika głównego i jego włączeniu czajnik nie włączał się

To dobrze tym bezpiecznikiem głównym jest zapewne RCD (wyłącznik różnicowo prądowy).
    Aniakwiat napisał:
    ale podczas wymiany, w pewnym momencie wyłączył się bezpiecznik główny. Dlaczego?

Jeśli to ten RCD tak jak myślę to się zdarza .
    Kolega da zdjęcia tej rozdzielnicy .

0
  • #5 31 Paź 2015 22:53
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Panowie, "rozmawiacie" z koleżanką, nie kolegą :)

2
  • #6 31 Paź 2015 22:54
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Aniakwiat napisał:
    Po kolei. W skrzynce jest 13 bezpieczników, pod które podpięte są pomieszczenia i oddzielnie niektóre sprzęty takie jak pralka, zmywarka, czy kuchenka elektryczna. Są to Kopp B16.

Wrzuć fotkę rozdzielnicy.

Aniakwiat napisał:
    Podczas wymiany kuchenki elektrycznej został wyłączony bezpiecznik, pod który była podłączona. I faktycznie, nie włączała się... ale podczas wymiany, w pewnym momencie wyłączył się bezpiecznik główny. Dlaczego?

To nie wyłącznik główny się wyłączył tylko RCD zadziałał (wyłącznik różnicowoprądowy). Klasycznie zwarcie N do PE podczas prac montażowych.

Aniakwiat napisał:

Nie jest to możliwe, prawdopodobni błędnie interpretujesz fakty.

Aniakwiat napisał:

Na pewno jest to wyłączniki nadmiarowoprądowy? Może FR lub przełącznik.

Tak jak pisałem na początku, czasem jedna fotka załatwi pół strony opisu.

0
  • #7 31 Paź 2015 22:56
    Aniakwiat
    Poziom 9  

kozi966 napisał:
    Aniakwiat napisał:

Jaki to wyłącznik? (może różnicowoprądowy? - 0,03A)

Tak, 30mA.

kozi966 napisał:
    Aniakwiat napisał:

Zdjęcie proszę wrzucić.

Postaram się jutro, ale ogólnie chodzi o to, że normalnie po przesunięciu dźwigni przełącznika B16 do około polowy przełącza się ona w stan 0, jeden stawia opór podczas przesuwania, że nie daje się go przesunąć do połowy, a co za tym idzie wyłączyć.

kozi966 napisał:
    Aniakwiat napisał:

Sprawa dla elektryka na miejscu.

Tak też myślałam, ale czym to może być spowodowane?

Ogólnie instalacja działa bardzo dobrze. To jedyne dziwne zachowania...

0
  • #8 31 Paź 2015 23:01
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Aniakwiat napisał:
    Ogólnie instalacja działa bardzo dobrze. To jedyne dziwne zachowania...

Nie dziwne, tylko zapewne ingerencja w układ elektryczny spowodowała u pani takie objawy .

0
  • #9 31 Paź 2015 23:02
    Aniakwiat
    Poziom 9  

Dodając, tak główny bezpiecznik to RCD.
    13 przełączników to Kopp B16 MCB, więcej oznaczeń tam nie ma, poza 230/400V i stanów 1/0.

Co do czajnika, opisałam całą sytuację, co uległo zmianie i w jakiej kolejności.

I dziękuję, za wszystkie odpowiedzi!

0
  • #10 31 Paź 2015 23:04
    BILGO
    Poziom 38  

Aniakwiat napisał:

Coś mi się wydaje że w tym głównym wyłączniku (zapewne RCD 25/0.03mA) nie działa prawidłowo tor N... Jest to trochę niebezpieczne gdy z RCD 3f zasilane są odbiory 1f.

Najlepiej wezwij ELEKTRYKA, niech dokona przeglądu instalacji.

PS. Kiedy ostatnio wykonywany był takowy przegląd??

0
  • #11 31 Paź 2015 23:12
    Aniakwiat
    Poziom 9  

Kiedy był przegląd nie wiem, mieszkanie wynajmuje od 2.5 roku. Przez ten czas nie było przeglądu.
    I jak pisałam, poza zdarzeniami z dzisiaj instalacja działała bez zarzutu, raz może dwa razy wyłączył się główny przełącznik i może tyle samo razy któryś mniejszy.

Co do elektryka, to zostanie wezwany w poniedziałek.

0
  • #12 31 Paź 2015 23:16
    john2377
    Poziom 14  

Odnośnie problemu z przełącznikiem, to wygląda na to, że konieczna jest wymiana wyłącznika. Naprawiać takich rzeczy nie wolno, choć niektórzy to robią. Jednak dla własnego bezpieczeństwa nie warto ryzykować. Co do kolejnych wątków, to muszę spytać. Czy kuchenka jest zasilana z tego samego gniazdka co czajnik? Zdanie "...gniazdka nad kuchenką..." można różnie interpretować. Najlepiej Pani zrobi, jeśli postąpi zgodnie ze wskazówkami Kolegów z powyższych postów.

0
  • #13 31 Paź 2015 23:18
    jann111
    Poziom 31  

Aniakwiat napisał:
    Podczas wymiany kuchenki elektrycznej został wyłączony bezpiecznik, pod który była podłączona.

Nieśmiało zapytam, kto tą kuchenkę odłączał i przyłączał nową? Gdyby to robił fachowiec pewnie nie byłoby tematu...

1
  • #14 31 Paź 2015 23:39
    Aniakwiat
    Poziom 9  

Odpowiadając.
    Naprawiać nic nie zamierzam, pytam się, bo chciałabym mieć ogólne pojęcie o tym co się stało.
    Kuchenka i czajnik podpięte były pod dwa różne różne gniazdka, umiejscowienie podałam bo to jedyne co je łączyło. Jedno jest 30 cm nad ziemią, drugie 30 cm po sufitem, ale leżą dokładnie w linii prostej.
    Przy wymianie kuchenki pomagał tata ;) Sam proces nie był skomplikowany, wszystko już działa, pozostały jednak we mnie pewne wątpliwości co do instalacji elektrycznej.

0
  • #15 31 Paź 2015 23:49
    john2377
    Poziom 14  

Czy oba te gniazdka nie są wpięte w jeden obwód elektryczny na tym samym wyłączniku?

0