Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz lamp Nixie, połączenie mas.

31 Paź 2015 23:09 828 9
  • Poziom 13  
    Cześć, buduje zegarek na lampach nixie avt 5145. Jednak dziś po próbie włączenia go uszkodziłem 3 lampy. Zmieniłem w nim schemat zasilania, i to właśnie w nim widzę problem. Połączyłem masy, co jednak nie wyzerowało mi napięć na nich. Między nimi była różnica. Panowie doradźcie coś mądrego. Z zasilaniem jeszcze nie miałem za dużo do czynienia dlatego pytam. Rozumiem że jest on źle, więc myślę że trzeba będzie zastosować przetwornice step down. Tylko zastanawia mnie dlaczego mój pomysł był zły.

Zasilacz lamp Nixie, połączenie mas.
  • PCBway
  • Poziom 25  
    Narysuj schemat porządnie! Chcesz pomocy, a lekceważysz szczegóły. Jakie to lampy, jak są połączone, etc. Nie zmuszaj do wertowania projektu AVT 5145, nie każdy ma na to czas i ochotę...
  • PCBway
  • Poziom 13  
    Lampy do zasilenia do LC-516. Napięcie zasilania, mniej więcej 130V. Natomiast elektronika potrzebuje 5V. W załączniku schemat z eagla. Tam gdzie jest przerwa tam jest miejsce na transformator.
  • Poziom 40  
    Schemat zasilacza AVT 5145 jest prawidłowy do zasilania Nixie, ma tylko gorsze rozwiązanie zasilania układów scalonych od narysowanego wyżej
  • Poziom 13  
    Wiem o tym, że lampy zasila poprawnie. Jednak po przeczytaniu kilku opinii obawiam się o zasilacz scalaków dlatego chciałem zastosować inną metodę. Chyba jednak zdecyduje się na przetwornice step-up. Polecacie coś konkretnego?
  • Poziom 40  
    Nie ma tam potrzeby stosowania przetwornic; Transformator 1W/ 7,5V i 78L05 jest wystarczający do tego układ.

Z przetwornic MP1584, LM2596, LM2577
  • Poziom 12  
    W tym układzie na lampki jest podawane napięcie ponad 325V (w szczytach sinusoidy), więc należałoby rezystory w anodach zwiększyć do 100 kΩ, aby nie przekraczać nominalnego dla LC516 prądu 2 mA. Warto też dać za prostownikiem kondensator, aby lampki nie migotały. Poza tym schemat jest w zasadzie poprawny, ale jest pewne niebezpieczeństwo. Ponieważ zasilacz anodowy jest połączony bezpośrednio z siecią energetyczną, cały układ zegara może znaleźć się pod niebezpiecznym napięciem. Osoba niedoświadczona nie powinna go robić, a w czasie prac przy takim układzie należy stosować transformator separujący (choćby złożony z dwóch identycznych transformatorów obniżających napięcie połączonych uzwojeniami wtórnymi).

W artykule AVT-5145 do sterowania katod zastosowano wysokonapięciowe tranzystory MPSA42 (Vcemax=300 V), więc napięcie anodowe może wynosić nawet ponad 400 V. Jeśli jednak w zestawie do samodzielnego montarzu tranzystory te zastąpiono innymi, o niższych parametrach, po podaniu tak dużego napięcia anodowego prawdopodobnie uległy one zniszczeniu.

Cytat:
    Połączyłem masy, co jednak nie wyzerowało mi napięć na nich.

Tej wypowiedzi nie do końca rozumiem. Napięcia w układzie mierzy się względem masy. Jeżeli jedna końcówka woltomierza jest połączona z masą, a druga też jest połączona z masą, ale w innym punkcie, to albo woltomierz pokaże zero, albo między tymi punktami wcale połączenia nie ma (przerwany przewód, złe lutowanie). Chyba, że mierzyłeś napięcie między masą układu, a uziemieniem? W takim wypadku, w układzie bez izolacji galwanicznej, oczywiście mogło pojawić się całkiem wysokie napięcie.
  • Poziom 43  
    Ej, Konstruktorzy. Do wtórnego uzwojenia transformatora sieciowego podłączyć wtórne uzwojenie jakiegoś malutkiego, 1 czy 2 watowego transformatora sieciowego. Napięcie kilkuset woltów pobierane z ,,pierwotnego" uzwojenia wyprostować mostkiem i porządnie odfiltować, co przy takim prądzie nie stanowi problemu. Masz wspólny plus WN na wszystkie anody NIXE. WSZYSTKIE urządzenia z NIXE fabryczne miały ,,lampowy" transformator z osobnym uzwojeniem anodowym. I może taki sie trafi za pare groszy na ,,Allecoś". np ,,Bambino" :D Żarzeniowe 6,3 VAC podwoić w podwajaczu i DC na stabilizator. Masz układy Całkowicie Bezpieczne. Kto to widział, pobierać napięcie anodowe prosto z sieci ? Konstruktorzy ,,Ametystów i ,,Pionierków " już dawno wymarli. Jako przykład podam, że niedawno musiałem sklecić układ zawierający specjalną lampę wyładowczą (Loral), zasilana 220VAC o poborze prądu 100mA i elektronikę do tego zasilaną 12VDC. przy sieci zasilającej 127VAC/60Hz .fakt, że lampa pracuje samodzielnie, bez połączenia z resztą niskonapięciowej elektroniki. I co, i nic. Typowy transformator sieciowy 110/220VAC uzw. pierwotne i 15 VAC wtórne. Odczep na 220VAC jako autotransformator pracujący z zasilaniem 127VAC dla lampy. Wtórne, odsepraowane od sieci na resztę elektroniki tej machiny.
  • Poziom 40  
    ZEP_Fantastron napisał:
    W tym układzie na lampki jest podawane napięcie ponad 325V

Nieprawda. A nixie bez kondensatora nie migają.

Schemat ogólnie jest niebezpieczny ale taki jest.

Jeżeli autor chce dodać transformator, to niech doda przetwornice na MC34063 lub na NE555. Transformator wtedy o mocy ok 5VA
  • Poziom 43  
    HD-VIDEO napisał:
    Jeżeli autor chce dodać transformator, to niech doda przetwornice na MC34063 lub na NE555. Transformator wtedy o mocy ok 5VA
    Po co ? Zasila to z sieci, nie baterii.