Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Topologia sieci internetowej w polsce

tytrydsdf 31 Paź 2015 23:34 873 8
  • #1 31 Paź 2015 23:34
    tytrydsdf
    Poziom 8  

Dzień dobry,

Zastanawiam się nad dostawcą internetu i wyobrażam sobie jak mniej więcej wygląda struktura sieci internetu w Polsce. Przedstawię wam moją wizję jak to wydaje mi się że jest i jeżeli są niezgodności w tym co piszę to proszę o poprawienie mnie.
    Czy to jest tak że Orange(TPSA) jest monopolistą który ma dużą liczbę centrali w całym kraju i powiedzmy dla średniego miasta jest jedna taka centrala. Między tymi wszystkimi centralami są łącza światłowodowe o ogromnych przepustowościach które łączą tylko i wyłącznie te centrale ze sobą. Dodatkowo te centrale są połączone z centralami w innych krajach.
    Następnie z każdej centrali lecą światłowody do mniejszych rozdzielni jakichś lokalnych dostawców internetu oraz do dużych osiedli/bloków w centrum miast zapewniając bardzo dobry internet do 1giga. Trochę dalej, poza centrum zaczynają się domki jednorodzinne i tam zwykle światłowód leci do skrzynek na ulicy a potem ze skrzynek kablem miedzianym do domów. Dodatkowo tam gdzie nie dochodzi światłowód to orange oferuje internet po kablu telefonicznym.
    Oprócz orange są jeszcze inni operatorzy. Czy oni również mają swoje duże centrale i połączenia między nimi czy może wszyscy biorą internet z central od orange i oferują go na własną rękę?

Chciałbym wybrać najlepszy możliwy internet w mojej okolicy i zależy mi na niskich pingach i żeby pakiety nie były tracone. Przez ostatnie 2 lata miałem neostradę z orange która chyba działała właśnie tak że światłowód był do skrzynki na ulicy a od skrzynki kabel miedziany do domu. Orange powiedziało że maksymalna dostępna prędkość to 8 mega bo na więcej "warunki techniczne" nie pozwalają. Dodatkowo połączenie było fatalne. Częste skoki pingu i tracone pakiety.
    Chciałbym podzwonić po dostawcach w tym orange i zapytać się jaki internet oferują. Zapewne te wszystkie warianty internetu są ustandaryzowane i posiadają jakieś nazwy/skróty. Jeżeli po prostu zadzwonię do dostawcy np orange i zapytam się czy moim miejscu zamieszkania oferują internet światłowodowy to mi powiedzą że oferują ale przemilczą to że światłowód jest tylko do skrzynki na ulicy a dalej leci już tylko jakaś skrętka.
    Dlaczego w moim przypadku możliwe jest jedynie 8 mega a w centrum miasta ta sama firma oferuje 1 giga. Czy na obrzeżach miast jest więcej abonentów i większe odległości przez co połączenia muszą być regenerowane, koncentrowane i mogą występować jakieś dyspersje w światłowodach? Czy problem jest w urządzeniach sieciowych w tych skrzynkach w których jest to rozdzielane?
    O jaki konkretnie internet pytać aby mieć pewność że będę miał dużą prędkość, niskie pingi i brak utraconych pakietów.

Z góry dziękuję za odpowiedź
    pozdrawiam

0 8
  • #2 01 Lis 2015 02:20
    Epic
    Poziom 27  

tytrydsdf napisał:

Czy oni również mają swoje duże centrale i połączenia między nimi czy może wszyscy biorą internet z central od orange i oferują go na własną rękę?

Każdy większy dostawca nie licząc małych osiedlowych posiada swoją infrastrukturę i centrale.

Każda technologia dostępu ma swoje ograniczenia ADSL2 z którego najpewniej do tej pory korzystałeś nie pozwala na dostęp do sieci, gdy abonent jest dalej niż ~5km od centrali.
    Na ograniczenie prędkości wpływają również zakłócenia linii i jakość samych kabli rownież tych w budynku klienta.

tytrydsdf napisał:

O jaki konkretnie internet pytać aby mieć pewność że będę miał dużą prędkość, niskie pingi i brak utraconych pakietów.

W przypadku usługodawców kablowych o ile ich infrastruktura jest dostępna w twojej lokalizacji pytaj po prostu o konkretne prędkości.
    Pozostałe opcje to:
    VDSL - następca ADSL, pozwala na szybki transfer przy większych odległościach od centrali. Prędkości dochodzą do 100mb/s
    FTTH - światłowód doprowadzany do abonenta, obecnie najszybsza opcja. Jednak dopiero od niedawna rozwijana i trudno dostępna.

Alternatywnie możesz popytać się/sprawdzić jak działał by u Ciebie internet LTE.

0
  • #3 01 Lis 2015 08:41
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Epic napisał:
    VDSL - następca ADSL, pozwala na szybki transfer przy większych odległościach od centrali. Prędkości dochodzą do 100mb/s

Raczej przy mniejszych odległościach od centrali. Jest to dużym ograniczeniem dla VDSL-a.

0
  • #4 01 Lis 2015 10:46
    tytrydsdf
    Poziom 8  

ale czy ADSL i VDSL oznaczają że połączenie jest kablami miedzianymi? Czy jeżeli jest światłowód do skrzynki na ulicy to to jest jeszcze xDSL czy już jakiś FTTx.
    I generalnie jak wygląda FTTH, czy do mnie do mieszkania jest taki światłowód doprowadzony i potrzebuję routera który ma możliwość odbierania sygnału ze światłowodu?

0
  • #5 01 Lis 2015 10:52
    jimasek

tytrydsdf napisał:
    ale czy ADSL i VDSL oznaczają że połączenie jest kablami miedzianymi?

Tak to technologia wykorzystująca przewody miedziane.

tytrydsdf napisał:
    Czy jeżeli jest światłowód do skrzynki na ulicy to to jest jeszcze xDSL czy już jakiś FTTx.

Liczy się to co masz w mieszkaniu.

tytrydsdf napisał:
    I generalnie jak wygląda FTTH, czy do mnie do mieszkania jest taki światłowód doprowadzony

Tak do mieszkania masz doprowadzony światłowód, obecnie najpopularniejsza technologia xPON czyli rozdzielenia światłowodu pasywne bez żadnych urządzeń aktywnych w podziale. Dopiero ty w mieszkaniu masz modem który zapewnia ci dostęp do sieci przez gniazdo ethernet.

0
  • #6 01 Lis 2015 11:02
    tytrydsdf
    Poziom 8  

Ciągle mnie zastanawia dlaczego u mnie możliwe jest jedynie 8 mega skoro na adslu można większe prędkości osiągać.
    Światłowód umożliwia prędkości rzędu 1giga a to on idzie do skrzynki która jest 200 metrów dalej. Potem leci skrętka która też powinna pozwalać minimum na te 100 mega

0
  • #7 01 Lis 2015 11:12
    jimasek

tytrydsdf napisał:
    Ciągle mnie zastanawia dlaczego u mnie możliwe jest jedynie 8 mega skoro na adslu można większe prędkości osiągać.

Choćby odległość od centrali (DSLAM).
    tytrydsdf napisał:
    Światłowód umożliwia prędkości rzędu 1giga a to on idzie do skrzynki która jest 200 metrów dalej. Potem leci skrętka która też powinna pozwalać minimum na te 100 mega

Skrętką maks. to 100m. Najczęściej takie "skrzynki" ze switch-ami znajdują się w piwnicach budynków wielorodzinnych mowa oczywiście o technologi ETTH.

0
  • #8 01 Lis 2015 14:00
    smario11
    Poziom 31  

Swiatlowod jest do centrali tylko. Dalej leci kablem miedzianym. Jesli masz maks 8mbit to pewnie 2000-2500m masz do centrali.

Centrale sa zapinane swiatlem najczesciej 1gbit.
    Chcesz miec pewnosc dobrego neta to jedynie popytac znajomych bo moze byc tak ze pingi i ogolniejakosc polaczenia na swiatlowodzie bedzie gorsza niz na radiowce co ostatnio coraz czesciej sie zdarza z powodu dotacji unijnych

0
  • #9 01 Lis 2015 19:01
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

tytrydsdf napisał:
    niskie pingi i brak utraconych pakietów

To akurat z prędkością samego netu nie ma nic wspólnego, nie wchodzi w zakres żadnej umowy, regulaminu.

0