Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie grzeje podłogówka na CO

01 Lis 2015 08:04 2553 24
  • Poziom 8  
    Nie grzeje podłogówka na CO

Witam,
    niedawno przeprowadziłem się z mieszkania domu z piecem gazowym.
    Czy układ do grzania CO jest zbudowany prawidłowo - mam wrażenia jakby nie grzała podłogówka - czy poniższy układ można odpowietrzyć? lub wykonać inną czynność w celu poprawy pracy podłogówki?
    pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Z tego co widać zastosowane jest odpowietrzenie automatyczne, a pompa chodzi
  • Poziom 29  
    Sprawdził bym działanie zaworu termostatycznego .Dodatkowo widzę pewną ,żę rurka od termostatu jest w pobliżu innej rury co może powodować pośrednie ogrzewanie i błędną prace termostatu
  • Poziom 9  
    Witam
    chcialbym podlaczyc sie do tematu-bo mam podobny problem...
    w remontowanej lazience fachowiec podpial mi do grzejnika drabinkowego ogrzewanie podlogowe. Zawor RTL -tak jak powinien-jest na powrocie-ale mam wrazenie ze uklad bardzo slabo grzeje, rurka doplywu jest goraca natomiast powrotu-przed zaworem jest prawie zimna mimo ze ustawiony jest na 40*C.
    Czy jest mozliwosc ze podlogowka jest zapowietrzona? Fachowiec twierdzi, ze podlogowka sie nigdy nie zapowietrza.Fakt,ze nie mam zalozonego jeszcze grzejnika,gdzie ma byc zalozony automatyczny odpowietrznik-moze to cos pomoze?...
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Na temat wykonania i użytych materiałów nie bede sie wypowiadał...
    Trzeba sprawdzić czy pompa mieszająca pcha w dobra stronę.
    Jakie długie są pętle podłogówek? Czy zawór zwrotny jest w dobra strone?
    Czy jakaś belka robi sie ciepła?

Trzeba pamiętać ze bezwładność ogrzewania podłogowego jest dosc duza i na "ciepło" trzeba poczekać niekiedy 3 godziny, podłoga tez nie powinna miec odczuwalnej wysokiej temperatury.

Wykonanie po taniości przez pseudo fachowca marketowego później sie mści drogimi przeróbkami, poprawkami, skuwaniem płytek itd bo nie mają wystarczającej wiedzy na temat budowania dość prostych układów i doboru odpowiednich materiałów nie mówiąc juz o regulacji aby uzyskać komfortową temperaturę.
  • Poziom 29  
    To się nadaje do radosnej twórczości :)
    Czy kiedykolwiek pracowało? Pompa chodzi? Może jakiś termostat pokojowy ją wyłączył? No i co to jest wrażenie? :D Prawidłowo zrobiona podłogówka grzeje niedostrzegalnie. Temperatura podłogi powinna być jak najniższa.

Na początek zdejmij (odkręć) głowicę termostatyczną. Zawór powinien się otworzyć i rura zasilania instalacji powinna zrobić się ciepła. Opisz, najlepiej na prostym schemacie, która to i zaznacz w którą stronę skierowane są strzałki na zaworze zwrotnym, zaworze termostatycznym i pompie.
    Sprawdź też, czy nie są zakręcone kapturki na odpowietrznikach. Poluzuj je lekko, jeśli sykną to uszło powietrze. Mam wrażenie, że zawór termostatyczny jest odwrotnie zamontowany, ale nie powinno to chyba powodować zamknięcia a tylko hałasuje. Gdy zdejmiesz głowicę na wszelki wypadek poruszaj trzpieniem zaworu. Wciśnij go kilka razy, upewnimy się, że się otwiera i zamyka. Przestaw też dźwigienkę obrotów pompy na III. Może obwody są tak długie, że na I nie będzie działać, ale wówczas belka zasilania powinna być ciepła.
  • Poziom 9  
    Materialy na pewno sa dobrej jakosci-schemat ulozenia na rysunku,RTL na powrocie.Wiem,ze podlogowka rozgrzewa sie wolniej ale czy prawie zimny zawor RTL przy cieplym doplywie to normalne zjawisko? Gdzies tu wyczytalem o odpowiednim kryzowaniu grzejnikow-czyli rozumiem delikatnym dlawieniu na zaworach?...
  • Poziom 38  
    Ściągnij głowicę z RTL`a może ona jest uszkodzona ??
    Jeśli bez głowicy jest to samo to możliwe że zawór RTL`a uszkodzony (można kilka razy ręcznie wcisnąć trzpień, może się zawiesił)
    Ewentualnie pompa CO ma za małą wydajność - jeśli się okaże że bez głowicy powrót z podłogówki jest gorący tzn że pompa ma odpowiednią wydajność i pracuje prawidłowo).
  • Specjalista - systemy grzewcze
    @wowa50 temat nie dotyczy twojej wypowiedzi tylko @datomasa wiec nie mieszaj w temacie, założ nowy temat albo poszukaj na forum odpowiedzi bo temat nie raz był poruszany.
  • Poziom 9  
    Jak sie ja sciaga? mam glowice honeywell-chyba trzeba zdjac ten kapturek z gory?
    przeczytalem,ze producent wymaga przeplukania ukladu przed zalozeniem RTL-nic raczej takiego fachowiec nie zrobil-moze jakies zanieczyszczenie zatyka uklad? Mam zwykla pompe CO przy piecu weglowym-ale idzie tylko na I biegu-byc moze trzeba go podwyzszyc na II lub III

Dodano po 4 [minuty]:

ok wiem sorry ze namieszalem w temacie-nie chcialem zasmiecac foruma nowym podobnym problemem- wiem ze sa podobne tematy,czytalem ale chcialem jeszcze podpytac znawcow zanim poloza mi kafelki na podloge
  • Poziom 38  
    wowa50 napisał:
    Jak sie ja sciaga?

Odkręcasz nakrętkę mocującą pod głowicą i po prostu ściągasz z zaworu ;)
  • Poziom 9  
    Nie bede odkrecal -niech sobie fachowiec odkreci sam-bo potem stwierdzi ze wlasnie popsulem..reasumujac: powrot z podlogowki powinien byc chlodniejszy ale cieply- tak jak z grzejnikow.Albo niewydolna pompa-wtedy mozna dac III bieg i przymknac inne grzejniki-powinien zadzialac. Albo cos z zaworem RTL?....
  • Poziom 38  
    Zadzwoń po fachowca. Po naprawie zdaj relacje tutaj co było przyczyną. Inaczej to tylko gdybanie...
  • Poziom 9  
    no wiec niby sie wyjasnilo ale dalej malo rozumie:
    po zakreceniu wszystkich zaworow na pietrze(gdzie jest lazienka),puszczeniu pompy na IIIbiegu i przy temperaturze na piecu 50*C powrot podlogowki ledwo wyczuwalnie cieply, wylewka troche ciepla na poczatku pierwszej petli(patrz rysunek kilka postow wczesniej)
    przy czym powrot pionu calkiem zimny-dopiero po odkreceniu najblizszego grzejnika ruszyl powrot w pionie i dalo sie wyczuc ze powrot zimnej(!!!)wody z podlogowki schladza ten pion...czyli wedlug fachowca przeplyw wody w podlogowce dziala....i niby ma racje...
    Dopiero po zdjeciu glowicy powrot rozgrzal sie do jakiejs przyzwoitej temperatury.
    Ale- wszystko to przy pozamykanych kaloryferach i na III biegu!
    czyli dziala ale niemrawo-jak bym wiedzial ze to tak bedzie to zdecydowal bym sie na mate grzejna chyba-drozsza eksploatacja ale koszty wykonania mniejsze(za ta wodna-fachowiec wyliczyl 2000tys......)
    nooo to tyle...
  • Poziom 38  
    wowa50 napisał:
    Dopiero po zdjeciu glowicy powrot rozgrzal sie do jakiejs przyzwoitej temperatury.

I nic w tym dziwnego. RTL po to jest aby blokował przepływ jak powrót jest za gorący.

Podlogowka powinna być podłączona jako osobny obwód a nie jako przedłużenie grzejnikia.... wstaw tu jakieś zdjęcia obwodu.
  • Poziom 24  
    Ze zdjęcia z pierwszego posta widać, że pompa jest w złym miejscu.
    Jak narazie, to pompa przez rozdzielacze "pomaga" tylko pompie kotła, a opór przepływu przez pętle ogrzewania robi swoje i woda zwyczajnie cyrkulje między obiegiem kaloryferów, kotła i przez rozdzielacze, bo ma "łatwiej". Oczywiście, jeśli zawór z kapilarą jest otwarty...
    Pętle ogrzewania podłogowego są jakby "pominięte".

Pomóc może rozgrzanie kotła do 65-70'C. Wtedy zawór z kapilarą przymknie obieg i woda trafi do podłogi. Potrwa to trochę, zanim podłoga się nagrzeje.

Pompa powinna być zamontowana przed rozdzielaczem tak, by "zasysała" gorącą wodę z zasilania ogrzewania i z kolektora powrotnego podłogi. Pompa powinna wtedy "pchać" do kolektora zasilacącego. Usytuowanie zaworu z kapilarą na zasilaniu lub powrocie (do wyboru), jednak sama kapilara powinna być przyłożona do kolektora zasilającego.

W taki oto sposób "zmieszana" woda z zasilania co i powrotu z podłogi trafi w niezależny obieg podłogi.
  • Poziom 38  
    Ptak3124 napisał:
    Ze zdjęcia z pierwszego posta widać, że pompa jest w złym miejscu.

Aktualnie nie zajmujemy się problemem z postu #1 tylko z postu #4 ;)
  • Poziom 9  
    no wlasnie-troche namieszalem....
    nie mam zdjecia bo juz jest wszystko zabudowane-ale zrobilem mam nadzieje w miare wierny szkic- to chyba jest osobny obwod?
    zreszta fachowiec przeciez go zrobil!!!... :O
  • Poziom 38  
    wowa50 napisał:
    zreszta fachowiec przeciez go zrobil!!!... :O

Fachowiec fachowcowi nierówny ;)
    wowa50 napisał:
    w remontowanej lazience fachowiec podpial mi do grzejnika drabinkowego ogrzewanie podlogowe.

Ale wychodzi na to, że jednak nie był to fachowiec...
    Wstaw tu zdjęcie tego podłączenia.
  • Poziom 9  
    zalaczylem szkic -ale grzejnik lazienkowy z automatycznym odpowietrznikiem jest jeszcze niepodpiety- nie wiem czy to ma wplyw na ten uklad
  • Poziom 38  
    RTL nie może być tak blisko pionu zamontowany...
    Co najmniej 2m od pionu inaczej RTL będzie prawie cały czas zamknięty ;)

PS. Dlatego chciałem zdjęcie ponieważ rysunek nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością.
  • Poziom 9  
    fiuuuuu jest 20cm od pionu!!!! tego nigdzie nie wyczytalem na tym forumie... ale w tym wypadku to by sie nie dalo zrobic bo piony i RTL sa zlokalizowane we wnece za scianka od podwieszonej ubikacji-do RTL jest dojscie przez maly otwor rewizyjny....to czyli klapa nie bedzie dzialac ,forsa wyzucona w bloto??? k....wa
  • Poziom 38  
    Chodzi o to że gorąca woda szybciej przepłynie przez grzejnik i powrót instalacji robi się ciepły/gorący co powoduje ogrzewanie zaworu RTL. Jeśli zawór RTL jest ogrzewany to powoli się zamyka i blokuje przepływ przez podłogówkę.
    Jednym z rozwiązań problemu jest zastosowanie Głowicy z KAPILARĄ którą należałoby umieścić gdzieś wcześniej na pętli ogrzewania podłogowego o ile to możliwe ;)
    Ale z tego co opisujesz to chyba najprostszym rozwiązaniem będzie całkowity demontaż głowicy z zaworu RTL...

PS. Zobacz czy RTL jest ciepły podczas nagrzewania się instalacji od zera. Czyli uruchomienie zimnej instalacji. Jeśli tak to masz odpowiedź.
  • Poziom 9  
    Dzieki Bilgo za podpowiedzi
    na razie klada mi plytki na podlodze-jak skoncza to porobie proby ale nie ma mozliwosci i miejsca na przerobki- w ostatecznosci zdejme glowice z zaworu- wtedy jest powrot cieplejszy- tylko rozumiem-nie mam zabezpieczenia przed ewentualnym doplywem zbyt cieplej wody....
  • Poziom 38  
    wowa50 napisał:
    tylko rozumiem-nie mam zabezpieczenia przed ewentualnym doplywem zbyt cieplej wody....

Nie. RTL jest po to aby nie było zbędnego przepływu energii przez układ. Jeśli podłoga (układ) jest już nagrzanym do odpowiedniej temperatury to RTL zmniejsza przepływ.