Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Backplane FC Fiber - SATA Konwerter 4Gbps

max-bit 01 Lis 2015 08:42 8748 5
  • Backplane FC Fiber - SATA Konwerter 4Gbps

Przeszło rok temu popełniłem takie cudo...

A jest nim 4Gbps (kompatybilny w dół tj 1 i 2 Gbps) backplane FibreChannel (optyczny) do SATA, i to wszystko na 3 dyski.
    Ktoś zapyta dlaczego?
    A tak taki bzik, miałem obudowę (była na FireWire), a ja to postanowiłem zmienić.
    Dlaczego FC?
    Po pierwsze olbrzymi zasięg, nawet i 200m (550m/2000m) w zależności od użytych konwerterów.
    Czyli komputer możemy mieć tu, a dyski np. w całkiem odległej lokalizacji.
    Po drugie czy to zadziała. :) 4Gbps to już nie małe wyzwanie na laminacie FR-4 i to 2-warstowym.
    Oczywiście trzeba było rozpracować egzotyczne złącze FC...

Co było potrzebne? Przede wszystkim PCB:

Teraz parę widoków na PCB:

I kolejne widoki z rendera (szkoda bez elementów :) ):

Backplane FC Fiber - SATA Konwerter 4Gbps Backplane FC Fiber - SATA Konwerter 4Gbps Backplane FC Fiber - SATA Konwerter 4Gbps

Oczywiście trzeba było zastosować adapter konwerter FC do SATA, jest coś takiego do kupienia na eBay (po kilka dolarów). Oczywiście na bazie czipa Emulexa (jeden z głównych producentów elektroniki pod FibreChannel.

A oto, jak taki konwerter wygląda:

Backplane FC Fiber - SATA Konwerter 4Gbps Backplane FC Fiber - SATA Konwerter 4Gbps Backplane FC Fiber - SATA Konwerter 4Gbps Backplane FC Fiber - SATA Konwerter 4Gbps

Teraz tylko podłączyć dyski i działa...
    Jak będę miał chwilkę, to załączę real fotki.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    max-bit
    Poziom 27  
    max-bit napisał 1448 postów o ocenie 227, pomógł 30 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2007 roku.
  • PCBway
  • PCBway
    max-bit
    Poziom 27  
    wiem że to przejscie działa z FC na SATA czy zdziała w 2 stronę nie wiem nie próbowałem moze i zadziała :)
    No czy jest sens podłączać dyski FC do kontrolera SATA :) może nie kwestionuję ...
    Acha na allegro plątały sie adaptery ale one nie działały tzn były to spec adaptery pod dyski dedykowane i tz nie było tam pełnego mostka FC-SATA tylko jakieś specyficzny konwerter.
    Wiem że tylko te na emulexie posiadają pełen mostek FC-SATA

O te :
    EMC 250-114-900A
    No chyba ze to jes ta wersja z SATA na FC czyli w 2 stronnę
    Bullseye
    Poziom 27  
    Z FC w komputerze do dysku SATA, w drugą nie zadziała bo chyba nawet nie ma przejściówek SCA 40 Pin na to :)

Cóż mam dysk FC 4Gbps i po prostu chciałem go kiedyś podłaczyć do PC ale niestety nie da sie chyba pod SATA w żaden sposób podłaczyć :(
    max-bit
    Poziom 27  
    No bo nie ma macierzy SATA pod dyski FC :)
    A macierze FC z możliwością insalacji dysków SATA i owszem ...
    To co podałem wcześniej to specjalne adapterydo macierzy FC właśnie z taką opcją ....
    Ale jak wspmniałem co i do czego to nie wiem ....