Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cewka filtru sieciowego - Jak usprawnić trudne nawijanie?

Leomo 01 Nov 2015 10:05 621 6
 • #1
  Leomo
  Level 9  
  Witam
  W znanym układzie do regulacji mocy urządzeń (z użyciem triaka i diaka) występuje filtr sieciowy z cewką o indukcyjności 0,5 mH. Mam podany dokładny opis wykonania cewki - rozmiary rdzenia toroidalnego, grubość izolowanego drutu oraz liczbę jego zwojów. Nie ma żadnego problemu z jednorazowym wykonaniem takiej cewki problem jednak w tym, że chciałbym wykonać wiele takich układów (głównie do swoich elektronarzędzi i we własnych projektach). Otóż nawinięcie tak grubym drutem (1mm2) rdzenia toroidalnego o tak niewielkich rozmiarach (23x12xz6) jest dość upierdliwe - ręce mdleją już przy 2 egzemplarzu. Niestety nie mam wystarczającej wiedzy teoretycznej dlatego moje pytanie brzmi: czy można jakoś przeliczyć ową cewkę tak, by nawinąć ją drutem o mniejszej średnicy? A może da się zastosować inny rdzeń, nie toroidalny? Wiem, że można kupić gotową taką cewką ale w związku z planowaną ilością układów (ok. 22) robi sie z tego już spory koszt. Dodam, że układy będą sterować mocą do ok. 1500 W, głównie nie przekraczającej jednak 500 W.
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  Leomo
  Level 9  
  Tak jak napisałem - nie twierdzę, że tego nie da się robić, nie mniej jest uciążliwe przy takiej serii. Dzięki za podpowiedź z koszulką.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Teraz dopiero przyszło mi do głowy... Mogę drut zastąpić przewodem splecionym w koszulce z tworzywa? Wprawdzie wyjdzie z tego spory przekrój ale może wciąż się zmieści w rdzeniu... Czy są jakieś przeciwwskazania?
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  Leomo
  Level 9  
  Skoro tak, to mogę również spróbować dobrać gotowy, typowy przewód z izolacją z poliwinylu. Tak byłoby chyba najprościej i najbezpieczniej. Tego na pewno nie uszkodzę przy nawijaniu a sam proces będzie równie łatwy jak przy kilku drutach DNE.
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  Leomo
  Level 9  
  Czyli diabeł tkwi w szczegółach :) Dzięki za rozwiązanie. Chwilowo nie mam pasujących drutów DNE więc pokombinuję jeszcze z choćby cząstkową mechanizacją procesu nawijania grubym drutem choć niewiele da się tu wymyślić...