Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Goldilocks - Arduino z DAC, OpAmps i wzmacniaczem słuchawkowym (Kickstarter)

farmerro 01 Lis 2015 15:46 1932 5
 • Goldilocks - Arduino z DAC, OpAmps i wzmacniaczem słuchawkowym (Kickstarter)
  Goldilocks - Arduino z DAC, OpAmps i wzmacniaczem słuchawkowym (Kickstarter)
  Goldilocks Analogue to moduł, który łączy cechy klasycznej płytki Arduino z zaawansowanymi funkcjami analogowymi oraz obsługą audio.

  Płytka działa w oparciu o mikrokontroler ATmega1284p znacznie przewyższający możliwości MCU obecnego w popularnym Arduino UNO. Układ dysponuje 16kB pamięci SRAM, 128kB Flash i 4kB pamięci EEPROM. Ponadto jednostka udostępnia dwa szeregowe porty UART, 8-kanałowy ADC, interfejs JTAG, trzy 16-bitowe Timery oraz RTC, który współpracuje ze znajdującym się na płycie rezonatorem kwarcowym 32kHz.
  Część platformy odpowiedzialna za generowanie sygnałów analogowych dysponuje kanałem stereo oferującym do 48k sampli na sekundę. Aby zagwarantować obsługę tak dużej ilość próbek autorzy Goldilocks musieli zastosować overclocking układu ATmega1284p podkręcając mikrokontroler do 24,576MHz. Znajdujący się na płycie dodatkowy układ pamięci SRAM 23LC1024 256kB umożliwia przetwarzanie sampli o znacznej długości.

  Moduł wyposażono w wysokiej jakości stereofoniczny przetwornik cyfrowo-analogowy MCP4822 firmy Microchip. DAC o 12-bitowej rozdzielczości sterowany jest przez USART1 mikrokontrolera ATmega. Przetwornik dysponujący dwoma kanałami z napięciem wyjściowym od 0 do 4,065V zasila wysokoprądowy wzmacniacz operacyjny TS922A oraz wzmacniacz słuchawkowy TPA6132A2.
  Wejściem audio zarządza wzmacniacz mikrofonowy MAX9814, który umożliwia dopasowanie wzmocnienia od 40dB do 60dB.
  Na płycie umieszczono także elementy przeznaczone do przechowywania próbek audio. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji slot kart MicroSD oraz nieulotną pamięć EEPROM AT25M01 o pojemności 256kB.

  Za zasilanie płyty odpowiedzialna jest 2-amperowa przetwornica step-down AP6503 z filtrem LC. Goldilocks posiada również regulator CJA1117 do zasilania kart MicroSD oraz shieldów pracujących z napięciem 3.3V. Ujemne napięcie zasilające układy wzmacniaczy dostarczane jest przez regulator LTC1983.
  Autorzy dla każdej płytki Goldilocks udostępniają licencję oprogramowania Visuino IDE, które znacznie ułatwia korzystanie z funkcji audio. Moduł zgodny jest także z Arduino IDE.

  W chwili obecnej cena płytki na platformie Kickstarter to $79.00 USD.

  Źródło:
  https://www.kickstarter.com/projects/feilipu/goldilocks-analogue-classic-arduino-audio-superpow?ref=discovery
  http://feilipu.me/2015/09/24/goldilocks-analogue-testing-4/

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  farmerro
  Poziom 16  
  Offline 
  Specjalizuje się w: wszystkiego po trochu...
  farmerro napisał 342 postów o ocenie 182, pomógł 7 razy. Jest z nami od 2006 roku.
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  Qujav
  Poziom 22  
  W końcu jakiś ciekawa płytka rozwojowa, a nie tylko w kółko uC + wyjścia.
 • TermopastyTermopasty
 • #3
  lechoo
  Poziom 39  
  Parametry wyglądają jakoś nędznie w porównaniu do np. kosztującego 4x mniej STM32F4 Discovery.
 • #4
  mkpl
  Poziom 37  
  Obecność złącza mini jack sugeruje, że mamy do czynienia z urządzeniem audio ale jednak te 12 bitów... i 4VDC. Bez sensu... Poza tym te atmele są drogie jak zaraza i czasem taniej wychodzi wziąć jakiegoś STM na warsztat...
 • #5
  Fimek
  Poziom 13  
  Cześć

  Ta płytka jest bez sensu. Wybór przetwornika C/A dyktowany jest tylko niską ceną (w którym miejscu jest tam wysoka jakość, to nie wiem...). Atmega nie nadaje się do nawet podstawowej obróbki sygnału. Mnożenie zajmuje mnóstwo czasu, żadnego DMA. Jak napisał kolega wyżej Cortex M4 i można się trochę pobawić.

  Pozdrawiam
  Fimek
 • #6
  Krzysiek16
  Poziom 24  
  1 kwietnia był już dawno, a do następnego jeszcze daleko, a ludzi na Kickstarterze nadal się dowcipy trzymają.