Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscylator smd 3225 + atmega 328 smd - jak to podłączyć?

krn78 01 Lis 2015 19:56 1968 29
  • #1 01 Lis 2015 19:56
    krn78
    Poziom 10  

Witam,

zachciało mi się przeskoczyć na smd. Znalazłem gdzieś oscylator 3225 (16MHz), który ma cztery wyprowadzenia, nie dwa. Jak to podłączyć do układów atmegi?

0 29
  • Pomocny post
    #2 01 Lis 2015 20:37
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

O ile wiem, wszystkie takie oscalatory mają wyprowadzenia po tej samej przekątnej. Obejrzyj kartę katalogową dowolnego podobnego elementu.

0
  • #3 01 Lis 2015 20:40
    krn78
    Poziom 10  

Rozumiem. Pozostałe dwa, z tego co widziałem, do GND, mylę się? A co w przypadku kondensatorów przy oscylatorze? Stosować je w tym przypadku normalnie?

0
  • #4 01 Lis 2015 21:00
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  
  • Pomocny post
    #6 01 Lis 2015 21:21
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

piotrva napisał:
    A ja bym powiedział, że najlepiej odwołać się do noty katalogowej producenta
    Może to i racja, bo są i kompletne GENERATORY KWARCOWE w takich obudowach, i wówczas, nie dość że potrzebują dodatkowego zasilania +5VDC to i schemat współpracy z mikrokontrolerem jest zupełnie różny. Przepraszam.

0
  • #7 02 Lis 2015 08:14
    krn78
    Poziom 10  

Dziękuję za pomoc, Koledzy. Zwrócę uwagę na wszystkie rady.

0
  • #8 08 Gru 2016 19:50
    rosak
    Poziom 22  

Czy koledze udało się "uruchomić" ten oscylator? Mam ten sam problem, kupiłem od Chińczyków i nie mam żadnej noty. Wyprowadzenia zakładam, że będą standardowe czyli po jednej przekątnej jest oscylator, a po drugiej masa. Nie wiem tylko czy tam są wbudowane kondensatory, a jeśli nie, to czy masę trzeba zostawić w powietrzu? Gdzieś czytałem, chyba w nocie od DS1307 że w przypadku, kiedy oscylator ma wyprowadzenia GND nie należy ich lutować.

0
  • #9 08 Gru 2016 20:00
    krn78
    Poziom 10  

Niestety, z braku czasu odłożyłem ten projekt na później. Obawiam się, że to 'później' przesunie się o kolejne kilka miesięcy. Póki co oscylatory leżą i czekają na swoją kolej.

0
  • #11 09 Gru 2016 02:32
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 09 Gru 2016 05:24
    rosak
    Poziom 22  

Tak więc zmęczony po pracy dosłownie smarknąłem ten kwarc na płytkę i działa :

Działa nawet bez kondensatorów i generuje 16.000 MHz podczas gdy te THT 15.980 a na orginalnej płytce Arduino UNO 15.950.
    Co ciekawe, pomierzyłem też te przewlekane HC49 z różnymi kondensatorami od 8-47pF i praktycznie nie było różnic. Nie wiem więc skąd to wielkie halo wokół tego i nieraz kilkanaście stron w nocie mikrokontrolera na temat doboru kwarcu.

Co do wyprowadzeń, tak jak pisałem- po jednej przekątnej oscylator a po drugiej GND (zgodnie z tym, co czytałem w kilku notach od podobnych oscylatorów).
    Acha, GND nie podłączałem bo jak próbowałem z HC49 to po zwarciu do GND układ przestawał działać.

0
  • #13 09 Gru 2016 07:28
    Stefan_2000
    Poziom 17  

A to można podłączać oscylator kwarcowy na takich długich przewodach? Wydaje mi się, że w przypadku zwykłych kwarców zaleca się go lutować blisko mikrokontrolera, przy samych nóżkach.

0
  • #15 09 Gru 2016 12:08
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

rosak napisał:
    Też mi się wiele wydawało a jak widać test pokazał, że nie ma to znaczenia.

A mnie się nie wydaje, tylko wiem, co zaleca producent, i tak:
    1. Kondensatory daje się po to, aby zbilansować parametry samego oscylatora (zgodnie z zaleceniami producenta oscylatora oraz układu, do którego tenże podłączamy)
    2. Połączenia powinny być jak najkrótsze

Te 2 zasady gwarantują dobrą pracę. Czy oznacza to, że na dłuższych przewodach i bez kondensatorów nie będzie działać? Nie. Układ ma prawo działać, ale tak samo ma prawo nie działać, działać z zakłóceniami (np. powodować resety lub zawieszenie uC), działać na innej częstotliwości (fajnie to widać na przykładzie zegarków typu PCF8583/8563 - danie złego kondensatora powoduje kolosalne błędy w odmierzeniu czasu).

Czyli podsumowując - do testów - można wszystko. Ale w praktyce (i układzie, od którego wymagamy, żeby działał dobrze i niezawodnie) należy minimalizować ryzyko i stosować się do zaleceń.

PS. Sam kiedyś podpinałem kwarce na kablach - czasem było ciekawie i procek startował dopiero po odpowiednim "pomacaniu" kabli.

2
  • #16 09 Gru 2016 12:26
    rosak
    Poziom 22  

Jak najbardziej się z Tobą zgadzam piotrva. Chodzi mi tylko o to, aby nie popadać w paranoję jak większość początkujących (wliczając mnie). Oczywiście, w przypadku RTC nawet 1ppm będzie miał znaczenie w dłuższym czasie.

0
  • #17 09 Gru 2016 13:01
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

rosak napisał:
    Nie wiem więc skąd to wielkie halo wokół tego i nieraz kilkanaście stron w nocie mikrokontrolera na temat doboru kwarcu.

No właśnie dlatego, że to jest bardzo istotne, by urządzenie działało zawsze i w każdych warunkach.

rosak napisał:
    Chodzi mi tylko o to, aby nie popadać w paranoję jak większość początkujących (wliczając mnie).

To nie jest żadna paranoja, tylko tzw. dobre praktyki inżynierskie.

Jedną z takich zasad jest przestrzeganie zaleceń producentów stosowanych elementów.
    Można bowiem nie wymieniać oleju w nowym samochodzie przez 500tys km, przecież będzie jechał ... ale skutki dla silnika i poprawności działania auta są oczywiste.

Każdy projektant może oczywiście nie stosować się do zaleceń producenta, jeśli uznaje je za nieistotne dla danego projektu, a przeszkadzają mu w jakimś stopniu. Ważne by to robił świadomie.

Najgorsze jednak, gdy początkującemu zakorzenisz w głowie, że przecież kol. rosak napisał, że to nie jest ważne.
    Później mamy na forum błagania i prośby o wskazanie przyczyny niedziałającego urządzenia pracującego np. w temperaturach ujemnych i następuje wielkie zdziwienie i konsternacja, bo PCB trzeba przerobić.

1
  • #18 09 Gru 2016 14:11
    soft.sc
    Poziom 16  

dane od "chińczyka"
    Wyjście oscylatora podłączamy do wejścia xtal mikrokontrolera (sprawdzić ds uc).
    UWAGA. Napięcie zasilania 3,3V.

0
  • #20 09 Gru 2016 22:36
    soft.sc
    Poziom 16  

Cytat:
    @soft.sc to jest generator, Autor tematu ma zapewne oscylator ;)

A kolega skąd taki wniosek wyciągnął ?
    Bo mój wniosek wziął się z tego, że autor tematu nie podał źródła pochodzenia "oscylatora" co nasuwa przypuszczenie, że kupił go na jakimś portalu aukcyjnym (przy zakupach w porządnym sklepie zawsze dostępna jest nota katalogowa). A tam... oscylatorem nazywają wszystko co do niego jest podobne, a tłumaczenie od "chińczyka" to "aktywny oscylator 3225". Dlatego jest mocno prawdopodobne, że jest to właśnie ten GENERATOR.
    Oczywiście mogę się mylić, ale to autor tematu powinien wyciągnąć wnioski ze wszystkich odpowiedzi z wątku i swojej tajemnej wiedzy o pochodzeniu "oscylatora".

0
  • #22 10 Gru 2016 09:41
    soft.sc
    Poziom 16  

Cytat:
    Bo działa po podłączeniu 2 pinami do Atmegi. Zakładając, że Autor dobrze ustawił fusebity to generator by w takim połączeniu nie ruszył ;)

No cóż, widocznie czytamy zupełnie inne tematy. Ja nie widzę, aby autor napisał, że mu to działa.
    Ostatnie posty autora nie brzmiały optymistycznie:
    Cytat:
    Dziękuję za pomoc, Koledzy. Zwrócę uwagę na wszystkie rady.

Cytat:
    Niestety, z braku czasu odłożyłem ten projekt na później. Obawiam się, że to 'później' przesunie się o kolejne kilka miesięcy. Póki co oscylatory leżą i czekają na swoją kolej.

To, że kolega rosak uruchomił swój oscylator nie oznacza, że autor tematu ma taki sam. Powiem więcej, po opisie podłączenia tego "oscylatora" mam wątpliwości czy to zwykły oscylator vel kwarc.
    Ale te wątpliwości może rozwiać tylko eksperyment, połączenie tego "oscylatora" jako generator bez żadnych układów pomocniczych i sprawdzenie, czy na wyjściu jest generowana fala prostokątna (chociaż sprawdzenie połączenia wyprowadzeń GND zwykłym omomierzem też by dało dużo do myślenia).

0
  • #23 10 Gru 2016 11:20
    Stefan_2000
    Poziom 17  

To ja mam prośbę o wyjaśnienie podstawowych pojęć, przede wszystkim co rozumiemy pod pojęciem ,,kwarc''. Do ATmega8 (i pewnie większości innych tego typu mikrokontrolerów) można podać sygnał taktujący z kilku różnych typów źródeł:

1. External Clock
    Stabilny przebieg prostokątny podany na nóżkę XTAL1.

2. Calibrated Internal RC Oscillator
    Wewnętrzny generator RC, żadnych zewnętrznych elementów.

3. External RC Oscillator
    Zewnętrzny generator RC.

4. External Low-frequency Crystal
    Zewnętrzy rezonator kwarcowy 32.768kHz - ,,kwarc zegarkowy''.

5. External Crystal/Ceramic Resonator
    Albo rezonator kwarcowy, albo rezonator ceramiczny.

Obrazki z Wikipedii:
    1.
    Podpis: "Quartz crystal resonator (left) and quartz crystal oscillator (right)", czyli rezonator kwarcowy po lewej i układ generatora bazujący na rezonatorze kwarcowym po prawej.

2.
    Podpis: "1 MHz electronic oscillator circuit which uses the resonant properties of an internal quartz crystal to control the frequency. Provides the clock signal for digital devices such as computers" -j.w. po prawej.

Wydaje mi się, że można dokonać pewnego uproszczenia:
    - jak ,,kwarc'' ma dwie albo trzy nóżki to jest to rezonator kwarcowy, czyli do mikrokontrolera podpinamy go do nóżek XTAL1 i XTAL2 plus potencjalnie dodajemy kondensatory
    - jak ,,kwarc'' ma cztery nóżki, to jest to scalony generator wykorzystujący zintegrowany rezonator kwarcowy, czyli podłączamy go do zasilania i tylko sygnał wyjściowy podajemy na wejście XTAL1.

Nie wiem jaki jest procesor na zdjęciu wklejonym przez :arrow: Rosaka:
    Ale jeśli jest to ATmega8/ATmega328 to ,,kwarc'' jest podłączony do wejść XTAL1 i XTAL2.

rosak napisał:

Acha, GND nie podłączałem bo jak próbowałem z HC49 to po zwarciu do GND układ przestawał działać.

Moim zdaniem ,,kwarc'' na zdjęciu to jest scalony generator (oscylator) bazujący na rezonatorze kwarcowym i zdecydowanie należy go podłączyć do GND, trzeba podłączyć go do zasilania, a do mikrokontrolera trzeba podać sygnał wyjściowy na wejście XTAL1 - czyli z perspektywy mikrokontrolera będzie to External Clock.

Poprawcie mnie proszę, jeśli nie mam racji, jeśli gdzieś napisałem bzdury.

pozdrawiam serdecznie,
    sw.

0
  • #25 10 Gru 2016 19:39
    emarcus
    Poziom 34  

Stefan_2000 napisał:

Moim zdaniem ,,kwarc'' na zdjęciu to jest scalony generator (oscylator) bazujący na rezonatorze kwarcowym i zdecydowanie należy go podłączyć do GND, trzeba podłączyć go do zasilania, a do mikrokontrolera trzeba podać sygnał wyjściowy na wejście XTAL1 - czyli z perspektywy mikrokontrolera będzie to External Clock.

Mniej wiecej tak, lecz nie zupełnie....

Prawdopodobnie zakup kol. rosak pochodził od tego samego hurtownika co ponizej omawiaja
    dwa artykuły referujace do tego samego numeru części co wymienił autor i wokół którego kręci sie ta błędna dyskusja.
    Zazwyczaj otrzymujesz to co zamówiłeś...- chcesz crystal – otrzymasz tylko quartz i analogicznie chcesz oscylator – to go otrzymasz.

Nie będzie zbędne zaglądnąc tu:
    http://sjk-crystal.com/1-10-3225-smd-seam-crystal/169861

oraz
    http://sjk-crystal.com/4-2-3225-smd-oscillator/169879

Cztery wyprowadzenia nie kwalifikują automatycznie urządzenia do oscylatora. Jest to tylko rodzaj obudowy (package) gdzie niektóre piny mogą byc nie podłączone (!!!) . Jest to dośc nagminna metoda stosowania róznych obudów dla tego samego urządzenia wewnątrz; i na odwrót – w tej samej obudowie możesz znaleźc wiele urzadzeń o kompletnie różnej funkcji.

Dla niektórych, pojęcie ‘crystal’ jest równoznaczne z oscylatorem, dla wielu innych, na przykład wyżej wymieniony hurtownik: ‘crystal’ albo ‘quartz’ kojarzy się raczej z rezonatorem kwarcowym. Natomiast ‘crystal oscyllator’ bedzie to kompletny układ generujacy określona falę (ext. clock), zbudowany na bazie rezonatora kwarcowego zamiast ceramicznego. Ten ostatni wymaga pełnego zasilania, w odróżnieniu od zwykłego kwartza, który jest włączany w resztę układu oscylatora znajdujacego się wewnątrz obudowy processora.

e marcus

0
  • #26 16 Gru 2016 01:36
    rosak
    Poziom 22  

Dziwne, że nie otrzymywałem powiadomień...

Gdyby to kogoś interesowało-
    1. Podejrzewam, że mój kwarc jest z tego samego źródła, co kwarc autora.
    2. Procesor na zdjęciu to ATMEGA328P ale z sukcesem zamontowałem ten sam kwarc do STM32.
    3. Co do rozróżnienia kwarc - generator, myślę, że wystarczy sprawdzić połączenie przekątnych wyprowadzeń co zrobiłem. Zwarcie na pinach sugeruje, że jest to kwarc.

0
  • #27 16 Gru 2016 01:44
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #28 16 Gru 2016 01:48
    rosak
    Poziom 22  

Piotrus_999 - oboje ja i autor wątku pisaliśmy, że te kwarce mamy od chińczyka. Nie ma do tego datasheetu ani też jakichś oznaczeń poza częstotliwością. Sam pisałem do sprzedawcy ale odpisał, że nie ma. To, co wkleiłem w poście powyżej to datasheet pierwszego lepszego kwarcu jaki znalazłem w sieci, w tej samej obudowie.

0
  • #29 16 Gru 2016 01:59
    2675900
    Użytkownik usunął konto