Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Karta Graficzna nVidia GeForce 9500GT- komputer się nie uruchamia

Misza3502 02 Nov 2015 00:00 966 4
    Misza3502
    Level 2  
    Witam wszystkich, mam problem z kartą graficzną "chyba"
    Na początek podam specyfikację techniczną mojego komputera:
    Zasilacz: (noname) HH-300ATX(PF) :slabe:

Płyta główna: MSI n1996
    Procesor: Pentium D 2 x 2.80
    Karta graficzna: nVidia GeForce 9500GT

Wiem, sprzęt żaden, ale jest jaki jest. Chciałem po woli go rozbudowywać, ale uznałem że nie ma to sensu i szkoda pchać w niego pieniądze.

Otóz mój problem polega w tym, że po włączeniu komputera, komputer nie daje sygnału na monitor.
    Pewnego dnia odpalam komputer, wiatrzaczki kręcą wszystko fajnie, tylko brak jakiegokolwiek sygnału graficznego, nawet BIOS nie wyskoczył.
    Miałem wcześniej czas od czasu takie "zacięcia". Pomagał wtedy reset BIOS'u poprzez wyjęcie baterii i odpalenie kompa- wiatrzaczek zakręcił i tyle, wkładałem baterię spowrotem, czasem jeszcze reset ramu i było ok. Spróbowałem tego i tym razem, udało się. Przy nastęonym włączeniu PC pojawił się ten sam problem, tym razem po resecie biosu i ramu komputer nie "zaskoczył' od razu, poczekałem z 5 minut i śmigał. Następnego dnia problem wrócił znowu, jednak tym razem nie udało mi się go uratować.
    Metodą prób i błędów postanowiłem dojść co jest przyczyną tej awarii. Gdy Karta graficzna była wsadzona do slotu PCI-e nie odpalał, ram się nie resetował, jednak po wyjęciu karty graficznej ze slotu, komputer łądnie "piknął' że się uruchamia, ram piszczał- tak jak ma być.
    Przełączyłem się na zintegrowaną kartę graficzną no i wszystko działa, więc można wykluczyć procesor i inne.
    Doszedłem do wniosku że wina leży po stronie karty graficznej. Razem z kolega podłączyliśmy ją w jego komputerze. Komputer uruchomił się, wszystko fajnie śmigało. Wtedy pomyślałem że to pewnie płyta główna. Podłączyłem wszystko do innej płyty, identyczny problem. Z racji tego że ten zasilacz jaki mam nioe jest cudem techniki, swoje lata już przepracował, wydawało mi się że to pewnie zasilacz nie daje już rady, odciążyłem go wyjmując zasilanie od dysku, cd-rom- dalej nic. Pozyczyłem od kolegi nowy nieużywany zasilacz HEDY BullPower 650 myśląc, że to rozwiąże mój problem- jednak nie! W tym wypadku wychodzi na to że wszystko jest Ok, zasilacz, grafika(bo działała u kolegi), płyta główna( bo na innej to samo (chyba mało prawdopodobne żeby obie były zepsute w tym samym miejscu)), a jednak gdzieś znajduje się problem.
    Dzisiaj, nie mając już więcej pomysłów, postanowiłem przeinstalować sterowniki do tej grafiki, jednak tak jak myślałem okazało się to niemożliwe z racji tego, że komputer nie wykrywał urządzenia (nie włożona karta)
    Myślałem, że go przechytrzę, wszedłem do ustawień BIOS, ustawiłem żeby najpierw wykrywał zintegrowaną kartę, byłem do niej wpięty, a kartę zewnętrzną włożyłem do slotu. Komputer uruchomił się, pracował na zintegrowanej, ale myślałem, że jak już odpalił z grafiką zewnętrzną s wlocie PCI to juz połowa sukcesu. Podjąłem kolejną próbę instalacji sterowników, dalej nie wykrywało karty (mimo że teraz była włożona).
    Na koniec tak profilaktycznie przywróciłem system do czasu, kiedy to mój komputer działał bez zarzutow- ale tak jak myślałem też nic to nie dało.
    Dlatego zwracam się z prośbą do was, może ktoś będzie miałjakieś pomysły, bo mi się juz wszystkie wyczerpały. I dla mnie teraz to nie jest zwykła awaria tylko zagadka :o
    Dodam jeszce, że nie sprawdzałem innej grafiki w swoim kompie, gdyż drugiej nie mam, a nie udało mi się jak na razie od nikogo pozyczyć, ale będę próbował dalej, skoro ta działa u kolegi to chyba można wykluczyć grafikę.
    Jeeli ktoś ma jakiś pomysł, proszę niech się podzieli, spróbuję wszystkiego.
    safbot1st
    Level 43  
    Misza3502 wrote:
    Zasilacz: (noname) HH-300ATX(PF) :slabe:

To jest zasilacz od "FSP GROUP" na niebiesko?
    On zdaje się nie ma wtyku 4-pin EPS.
    Co tam w takim razie podłączyłeś?
    |
    V
    Karta Graficzna nVidia GeForce 9500GT- komputer się nie uruchamia

Dodano po 2 [minuty]:

Napisz, czy kondensatory na płycie nie są spuchnięte / czubki "otwarte"/ wylane elektrolity.
    Misza3502
    Level 2  
    Tak, jest to zasilacz od Fsp group. Ma jednak taka wtyczkę, wpięta jest do zasilania procesora. Plyta jest cała
    safbot1st
    Level 43  
    Misza3502 wrote:
    płyta główna( bo na innej to samo (chyba mało prawdopodobne żeby obie były zepsute w tym samym miejscu))

Wyjaśnisz jak wyeliminowałeś usterkę płyty?
    Przełożyłeś wszystkie podzespoły do innej płyty i był ten sam problem?

Dodano po 1 [minuty]:

Podaj oznaczenia kości pamięci, nr. BIOS, pomierz napięcia miernikiem.
    Misza3502
    Level 2  
    Więc tak. Usterkę płyty wyeliminowałem właśnie przekładając wszystko do innej płyty. Po obu płytach na oko nie widzę, żeby było coś nie tak. Kondensatory całe, nie spuchnięte, nic nie wylane. W celu wyeliminowania, jakiegokolwiek spięcia, składałem płyty na kartonie, na różne sposoby, podmieniałem ramy, zasilacze itd...
    Co do ramu to mam włozone 4 kości po 512 MB 1Rx8 PC2.
    Myślę jednak, że o ram tu nie chodzi, bo zapomniałem dodać, że na drugiej płycie mam inny ram: 1 kość 1 GB,- 2 kość 2GB
    BIOS: Phoenix -Award WorkstationBIOS v.6.00PG
    Co do sprawdzania napięć to miernika nie mam, ale i tak nigdy się nim nie miałem okazji bwaić, więc dużo użytku by z niego teraz nie było