Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomysł na proste oświetletlenie modelu kołowego RC

02 Lis 2015 08:49 444 2
 • Poziom 9  
  Cześć
  Witam wszystkich
  Zaznaczę na początku, że z dziedziny elektroniki jestem kompletnie zielony... natomiast chciałbym zastosować w swym hobby- modelarstwo informacje z tej właśnie dziedziny.
  Na czym polega pomysł?
  Chciałbym w możliwie najprostszy sposób zrealizować w modelu samochodu oświetlenie.
  w modelu chciałbym zamontować aparaturę "zabawkową" 2ch 2,4GHz odzyskaną z Revell "Revellations". niestety regulator jest w niej zintegrowany z odbiornikiem, silnik szczotkowy.
  i teraz główne pytanie:
  Jak, gdzie i co podłączyć aby uzyskać światła "stop" i biegu wstecznego.
  Mam taki zestawik "stop" ale podłączany "Y" do regulatora, wtyczka taka jak w serwach 3 przewody.
  Będę wdzięczny za każdą podpowiedź
 • Poziom 38  
  Do jazdy do tyłu zmieniana jest polaryzacja. Wystarczy pobrać sygnał z silniczka przez diodę i masz światło wsteczne. Kwestia stop, masz hamowanie silnikiem? Czy ma się świecić jak na aparaturze jest neutrum, ani w tył ani w przód?
 • Poziom 9  
  tak, aparatura posiada funkcje "stop"
  z diodami próbowałem bezpośrednio pod silnik i pomysł działa z grubsza tyle, że...
  ze przy niskim napięciu idącym na silnik (proporcjonalnym do słabego wciśnięcia spustu), przy biegu wstecznym diodki świecą słabo, natomiast w miarę zwiększania napięcia świecą coraz mocniej, aż do spalenia- zatem chyba nawet opornik nie rozwiąże sprawy "równomierności" świecenia.
  chciałbym aby "stop" zapalał się przy hamowaniu silnikiem, albo w pozycji "0" albo przy zmianie polaryzacji czyli kierunku (przód-tył, tył-przód) ale do momentu gdy zacznie się poruszać w "nowym" kierunku = zapalenie hamulca i dodanie wstecznego.
  znalazłem na youtube coś co mnie dość satysfakcjonuje pod względem "stopów" ale nagranie na tyle słabej jakości, ze przy mej niklej znajomości elektroniki nie jestem w stanie tego "zrekonstruować"
  link:
  https://www.youtube.com/watch?v=SVGYyluFwbw
  Na filmiku napięcie idące na silnik jakby jest pochłaniane i diodki nie świecą, natomiast przy puszczeniu spustu silnik zmniejsza pobór prądu i zaświecają się diodki

  no i pytanie dotyczące tej elektroniki świateł "stop" którą posiadam... do malutkiej płytki przylutowane są 3 przewody z wtyczką typową dla servo mechanizmów. na bank jeden przewód jest czerwony, drugi niebieski a koloru trzeciego nie pamiętam załóżmy ze czarny...
  płytka odbiornika RC ma zintegrowany regulator obrotów, wiem ze to "kupa" ale technicznie rzecz biorąc "odwala" te same zadania co oddzielne regulatory, wiec może da się to gdzieś podłączyć na płytce?
  mogę w domu porobić fotki odbiornika i tej płytki świateł i podesłać