Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Certyfiakty, atesty dla nowej maszyny przemysłowej.

zieszy 02 Nov 2015 13:02 651 2
    zieszy
    Level 9  
    Witam.
    Mam pytanie natury dość ogólnej. A mianowicie: jakich certyfikatów, atestów, badań, itp wymagać od dostawcy nowej maszyny przemysłowej dość dużej mocy (400kW, do robienie pelletu), tak aby mieć pewność, że jest ona solidnie i wykonana i umożliwi bezpieczną eksploatację? W internecie znalazłem informacje tylko o dwóch konkretnych "papierach" - deklaracja zgodności WE i certyfikat CE - a reszta to bardzo ogólne sformułowania na temat wymogów bezpieczeństwa pracy maszyny i nie za bardzo wiem jak je wyegzekwować...?
    Czy mogę prosić (a raczej czy ma to sens) dostawcę/producenta o certyfikaty/atesty dla poszczególnych elementów maszyny (silników, falowników, kabli, itp), a jeśli tak to jakich konkretnie rzeczy wymagać?
    Jakie pomiary musi wykonać dostawca nowej maszyny już w środowisku jej pracy?
    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
    Pozdrawiam. Szymon.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    zieszy wrote:
    Czy mogę prosić (a raczej czy ma to sens) dostawcę/producenta o certyfikaty/atesty dla poszczególnych elementów maszyny (silników, falowników, kabli, itp), a jeśli tak to jakich konkretnie rzeczy wymagać

Jeśli dostawca przeszedł cała procedurę deklaracji zgodności i wystawił znak CE to znaczy że wykonał badania lub zebrał wszystkie materiały by dać taki znak. W tej deklaracji WE powinny znaleźć się wszystkie odniesienia do norm , rozporządzeń , ustaw etc. A do jakich norm czy rozporządzeń skąd to nam wiedzieć bo my nie wiemy co ta maszyna będzie produkować za pellet .
    Istotne jest spełnienie wymagań Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE,
    Jeśli falowniki (duże ) to deklaracja zgodności z
    Dyrektywa niskonapięciowa
    Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego
    Dyrektywa Kompatybilności elektromagnetycznej
    Ustawa o kompatybilności elektromagnetycznej z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U. nr 82, poz. 556)
    Tak na szybko to mi przyszło do głowy.
    mychaj
    Level 35  
    Z mojego podwórka:
    nowa maszyna powinna mieć tzw. potocznie DTR (dokumentację techniczno- ruchową) instrukcję obsługi - w zakresie przewidzianym przez producenta a więc zasady obsługi , konserwacji, diagnostyki i usuwania ew. usterek jeżeli dopuszcza osoby trzecie ( a nie tylko serwis), do tego właśnie deklarację WE - powołanie się na normy wg których została wykonana (powinny tam być również badania EMC ) i CE dla potwierdzenia że je spełnia. Jeżeli jest wyposażona w elementy podlegające pod UDT (zbiorniki ciśnieniowe , zawory bezpieczeństwa itd.) paszporty na w/w urządzenia. Wyników badań nie dajemy bo to jest sprawa producenta i często dotyczy całego typoszeregu maszyn - zresztą jak np. na EMC wychodziły złe wyniki to tak długo się zmieniało konstrukcję aż je spełniła.
    Możesz wymagać dokumentów z silników i falowników etc. bo na pewno były dołączone do urządzeń przy zakupie - często lądują na makulaturze, czasami sa przydatne.