Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z odpowietrzeniem grzejnika

pawellp7 02 Lis 2015 18:55 2127 20
  • #1 02 Lis 2015 18:55
    pawellp7
    Poziom 6  

Witam,

Otóż mam problem z grzejnikiem, ponieważ jest cały zimny i rura go zasilająca do pewnego miejsca też jest zimna a potem staje się coraz cieplejsza i w końcu gorąca. Parę dni temu zdecydowałem sie go odpowietrzyć bo na gorze był gorący a na dole lodowaty i ostatnie 2 żeberka w nim nie grzały. Po odpowietrzeniu te żeberka zaczęły grzać i dziś myslalem, ze znów zrobię to samo to cały grzejnik zagrzeje. Odpowietrzanie w tym grzejniku polegało na tym, ze nie bylo żadnego syku tylko dopiero jak przyłożyłem palec do wody wylatującej z odpowietrznika to pojawił sie odgłos takiej wody z powietrzem (bulgotanie poprzez syczenie) i tak samo bylo wtedy wiec uznałem ze tak ma byc bo wtedy zadziałało. Po jakimś czasie grzejnik w ogóle przestał grzać i jak pisalem na poczatku rura jest gorąca dopiero w jakimś miejscu. Czyżbym go zapowietrzył jeszcze bardziej ? Spuściłem parę wiaderek wody to z zakręconym zaworem to z odkręconym i nic to nie dało. Słychać jak woda chodzi po rurach na cały dom. Macie jakieś rady ? Odpowietrzać ponownie ?

Dodam, ze mam bardzo stara instalacje i kto wie czy w ogóle ona poprawnie dziala, bo zawsze tak bylo ze ciepły u gory a letni u dołu, ale nie lodowaty. Ale przynajmniej zawsze jakos grzało, a teraz przestał. Moj piec chyba nie ma zadnych pomp, rury idą pod sufitem i przy ziemi. Grzejniki sa stare żeberka, żeliwne.

0 20
  • Metalwork
  • #2 02 Lis 2015 19:22
    Nowak Stanisław
    Poziom 11  

Może nie zapowietrzony tylko brak grawitacji może trzeba przymknąć inne grzejniki.Wody w rurach nie słychać tylko raczej powietrze w rurach chyba że masz pompę.Odpowietrz grzejnik przez powrót. Może mało wody w instalacji.Układ otwarty. Sprawdź poziom wody w instalacji.

0
  • #3 02 Lis 2015 19:23
    lord232!
    Poziom 27  

Trochę to dziwne że góra była ciepła a dół zimny, przy zapowietrzonym grzejniku powinno być na odwrót. Może masz powrót przytkany?

0
  • Metalwork
  • #4 02 Lis 2015 19:25
    stanislaw1954
    Poziom 41  

pawellp7 napisał:
    Moj piec chyba nie ma zadnych pomp
    To tego nie wiesz na pewno?

0
  • #5 02 Lis 2015 19:43
    pawellp7
    Poziom 6  

Nie no nie ma pompy żadnej. Jak odpowietrzałem i zlewałem wodę to potem nic nie napełniałem (nie wiem czy sam się napełni czy trzeba samemu). Powrót boje się odkręcać bo jak już pisałem to trochę stara instalacja i może coś pęknąć albo zerwę gwint czy coś podobnego. W każdym bądź razie słychać jak woda w rurze zasilającej ten grzejnik się przemieszcza.

0
  • #6 02 Lis 2015 19:48
    stanislaw1954
    Poziom 41  

pawellp7 napisał:
    (nie wiem czy sam sie napelni czy trzeba samemu
    A ile lat mieszkasz w tym domu, że nie wiesz jak uzupełnić wodę w instalacji?

0
  • #7 02 Lis 2015 20:04
    Nowak Stanisław
    Poziom 11  

Odpowietrzanie przez powrót polega na zamknięciu zaworu zasilania i delikatnym popuszczeniu śrubunku za tym zaworem w stronę grzejnika. Ale jak nie uzupełniałeś wody po odpowietrzaniu to masz za mało wody i nic nie odpowietrzysz a zapowietrzysz.Bez pompy masz układ otwarty i naczynie zbiorcze na górze w którym musi być woda, bo zapowietrzasz układ przy okazji dowiesz się czy drożny powrót. Ileś wylał wody tyle musisz uzupełnić.

0
  • #8 02 Lis 2015 20:17
    2647837
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 02 Lis 2015 20:18
    pawellp7
    Poziom 6  

Czyli to nie powietrze może szumieć w rurze tylko brak wody która przepływa. Trochę głupio bo już trochę mieszkam, a nigdy nie interesowało mnie który to zawór do czego. No cóż, może się dowiem i spróbuje napuścić wody, teraz pytanie ile ? Dopuszczać aż do końca, że nie usłyszę już kiedy koniec ? I jeśli to by nie pomogło to śrubunek z powrotu czyli z dołu mam odkręcać ? Bo zasilanie jest chyba u góry tam gdzie zawór.

0
  • #10 02 Lis 2015 20:24
    2647837
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 02 Lis 2015 20:31
    Nowak Stanisław
    Poziom 11  

Na kotle jest zawór do spustu wody przez niego można uzupełnić wodę, albo wlewając do naczynia zbiorczego. Do poziomu takiego aż pokarze się woda w naczyniu zbiorczym. Uważaj bo zalejesz dom.

0
  • #12 02 Lis 2015 20:34
    pawellp7
    Poziom 6  

Mama wróciła i wszystko jasne. Wiem, który zawór i będę lać aż się przeleje czyli do końca, już to kiedyś przerabiałem to raz zalało :p Jutro spróbuje, jeśli to nie pomoże to spróbuję z tym śrubunkiem na powrocie. Dziękuje za uwagę, do jutra.

0
  • #13 02 Lis 2015 20:36
    2647837
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 02 Lis 2015 20:47
    Nowak Stanisław
    Poziom 11  

Bo nie ma kotła bez zaworu spustowego chyba że to jakiś twór. Większości jest od tyłu kotła na dole i właśnie przez ten zawór napełnia się wszystkie instalacje do poziomu wody w naczyniu. Aby spuścić wodę nie przecina się rur ani nie odkręca grzejników. Zawór na który można nałożyć węża. Bo kocioł jest w najniższym poziomie.

0
  • #15 02 Lis 2015 20:52
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Nowak Stanisław napisał:
    i właśnie przez ten zawór napełnia się wszystkie instalacje
    Niekoniecznie. Można też podłączyć do sieci zimnej wody na stale, poprzez zawór

0
  • #16 02 Lis 2015 21:08
    Nowak Stanisław
    Poziom 11  

A pomyślałeś o tym co się stanie gdy zawór o którym piszesz zacznie przepuszczać. Nie mówimy tu o rozwiązaniach nowoczesnych, specjalnych zaworach tyko o starym CO w którym niema automatyki. Zwykły zawór gdy zacznie przepuszczać zalewasz dom w układzie otwartym w zamkniętym zawór bezpieczeństwa leje. Jak nie zadziała zawór bezpieczeństwa kocioł rozerwany. Ciśnienie wody w sieci zimnej wody masz wysokie w kotle nie koniecznie. Do takich rozwiązań ja bym się nie przyznał.

0
  • #17 02 Lis 2015 21:14
    pawellp7
    Poziom 6  

Tak, zawór dopływu wody do instalacji był z tyłu pieca na dole, właśnie napełniłem instalacje aż do przelania i jutro zobaczymy jak zagrzeje.

0
  • #18 02 Lis 2015 21:15
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Nowak Stanisław napisał:
    Zwykły zawór gdy zacznie przepuszczać zalewasz dom w układzie otwartym
    Nie zaleje domu, bo powinien być przelew z naczynia wzbiorczego.
    Natomiast spotkałem się z takim" wynalazkiem", że podłączono kocioł własnie poprzez zawór spustowy wężem(gumowym) do instalacji zimnej wody- by mieć wygodne dobijanie. Po pewnym czasie wąż uległ uszkodzeniu i opróżnił instalacje CO.

0
  • #19 03 Lis 2015 22:20
    pawellp7
    Poziom 6  

Po dopełnieniu instalacji wodą grzejnik dalej jest zimny i jak wcześniej woda w rurze zasilającej z zimnej w pewnym miejscu zaczyna się robić letnia a potem już gorąca. Ponownie spróbować odpowietrzyć ?

0
  • #20 04 Lis 2015 07:26
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Poprosić kogoś "kumatego"o pomoc.

0
  • #21 12 Gru 2015 12:20
    jas67
    Poziom 22  

Koledzy, nabijanie takiej instalacji nie robi się na sztywno ale poprzez wężyk. Dajemy zawory po stroni zimnej wody i instalacji c.o. a pomiędzy nimi wężyk który w czasie gdy nie nabijamy instalacji pozostaje odkręcony z jednej strony. I po problemie.

0