Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One

ghost666 02 Nov 2015 20:05 7317 11
Altium Designer Computer Controls
 • Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One
  Czy zdarzyło Wam się kiedy¶ wej¶ć do pokoju i zamarzyć sobie, żeby zawsze pięknie tam pachniało? Pewnie sięgali¶cie wtedy po od¶wieżacz powietrza - zawsze pod ręk± - i starali¶cie się regularnie rozpylać w powietrzu. Jednakże, czasami nie ma na to czasu, lub nam się po prostu nie chce. Jest na to rozwi±zanie! Poniższy projekt pozwala na zbudowanie automatycznego od¶wieżacza do powietrza, który rozpylać będzie za nas przyjemny zapach. Urz±dzenie oparte jest o mikrokontroler w postaci modułu LinkIt One, produkowanego przez Mediatek. Moduł ten wbudowany ma, oprócz mikrokontrolera, układ GSM i Bluetooth, co pozwala sterować nim zdalnie. Możnaby przykładowo kontrolować z telefonu rozpylanie przyjemnych zapachów. Możliwo¶ci jest wiele. Poniższy opis prezentuje, jak wykonać urz±dzenie w podstawowej wersji.

  Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One


  Krok 1: elementy potrzebne do budowy

  Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One


  1. Moduł LinkIt One
  2. Przycisk
  3. Rezystor 1 kΩ
  4. Serwomotor na 5 V
  5. Dioda LED z opornikiem 330 Ω
  6. Płytka drukowana (uniwersalna)
  7. Od¶wieżacz powietrza w sprayu (ze spustem)
  8. Metalowy drucik
  9. Obudowa na moduł - niewielkie plastikowe pudełko.

  Potrzebne będ± też narzędzia:

  1. Pistolet na klej na gor±co
  2. Lutownica
  3. Obcinaczki do drutu

  Krok 2: lutowanie układu

  Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One


  Prace rozpoczynamy od zlutowania układu z przyciskiem i diod± LED na płytce uniwersalnej. Przycisk potrzebny jest nam do zał±czania i wył±czania naszego inteligentnego od¶wieżacza powietrza. Łatwo sobie wyobrazić, że jego działanie np. gdy ¶pimy jest niepoż±dane. Dlatego też dodano przycisk pozwalaj±cy na wł±czanie lub wył±czanie urz±dzenia. Dioda LED przydatna jest do sprawdzania stanu urz±dzenia. Gdy dioda jest zapalona, to układ działa, je¶li go wył±czymy, LED zga¶nie.

  1. W płytkę drukowan± wkładamy przycisk i lutujemy do do niej.
  2. Do jednej z nóżek przycisku przylutowujemy kabelek (ten podł±czymy póĽniej do modułu LinkIt One).
  3. Do przeciwległej nóżki rezystor 1 kΩ, podł±czony do masy.
  4. Do przycisku, od strony rezystora, przylutowujemy kabelek (tutaj podł±czmy 5 V).
  5. Gdy zlutowali¶my ten fragment, zabieramy się za diodę. Umieszczamy LEDa w płytce drukowanej.
  6. Przylutowujemy diodę LED do ¶cieżek.
  7. Przylutowujemy do wyprowadzeń diody kabelki.

  Na koniec sprawdzamy wszystkie poł±czenia i gotowe - płytka drukowana jest skończona.

  Krok 3: montaż serwomotora

  Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One


  Teraz musimy zamontować serwo do naszego od¶wieżacza tak aby drucik ł±cz±cy serwo z jego spustem pozwalał na uruchomienie od¶wieżacza i rozpylenie zapachu.

  1. W spu¶cie robimy niewielki otworek, na przykład z pomoc± lutownicy (upewnij się, że pracujesz w dobrze wentylowanym pomieszczeniu).
  2. Drucik przekładamy przez powstały otwór i mocno tam zaciskamy.
  3. Umieszczamy serwomotor na od¶wieżaczu i montujemy go odrobin± kleju na ciepło.
  4. Czekamy, aż klej zastygnie. Je¶li uważacie, że sam klej to za mało, bo np. spust wymaga dużego nacisku, można przykleić serwomotor dodatkowo ta¶m± klej±c±.
  5. Przekładamy drugi koniec metalowego drucika przez serwomotor i robimy pętelkę, aby się nie wysun±ł.
  6. Przyklejamy do od¶wieżacza (lub gdzie indziej, gdzie nam wygodnie) płytkę drukowan± z przyciskiem i LEDem.

  Krok 4: obudowa

  Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One


  Jako że od¶wieżacz ma mieć możliwo¶ć pracy w dowolnym miejscu w domu, moduł LinkIt One obudować trzeba w jak±¶ ochronę.

  1. Przyklejamy plastikow± obudowę do od¶wieżacza.
  2. W obudowie robimy cztery dziurki na kable.
  3. Przekładamy kable przez dziurki.

  Krok 5: programowanie

  Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One


  Podł±czamy moduł LinkIt One do komputera i uruchamiamy ¶rodowisko Arduino. Zaprezentowany poniżej prosty program pozwala na rozpylanie od¶wieżacza co 20 minut - za każdym razem podwójnie. Dodatkowo w programie wbudowano także obsługę przycisku i diody LED.

  Code: c
  Log in, to see the code


  Krok 6: okablowanie i testowanie

  Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One


  Gdy załadujemy do modułu program, aby go przetestować musimy podł±czyć do modułu wszystkie elementy.

  1. Zaczynamy id najprostszego i wszystkie masy podł±czamy do GND na płytce.
  2. Plus LEDa podł±czamy do pinu 13.
  3. Dane do serwomotora podł±czamy do pinu 9.
  4. Zasilanie serwiomotora podł±czamy do pinu 8.
  5. Zasilanie przycisku podł±czamy do 5 V.
  6. Sam przycisk pod pin 10.

  I gotowe! Po naci¶nięciu przycisku w ci±gu 3 sekund serwomotor powinien poruszyć się rozpylaj±c od¶wieżacz dookoła. Je¶li tak się stanie, to udało się Wam wła¶nie skonstruować inteligentny od¶wieżacz powietrza.

  Krok 7: podsumowanie i możliwo¶ci ulepszenia układu

  Podsumowuj±c, warto zauważyć, jak proste jest wykonanie tego ciekawego układu i jak łatwo sterować od¶wieżaczem z pomoc± niewielkiego, lecz bardzo potężnego modułu. Takie podej¶cie może nie jest przez każdego akceptowane, ale coraz więcej ludzi, jak autor, skłania się do sterowania wszystkiego z pomoc± mikrokontrolera.

  Je¶li chodzi o możliwo¶ci ulepszenia układu, to jest ich wiele - od strony mechanicznej, tak aby układ był bardziej kompaktowy, do oprogramowania tak, aby pozwalało ono na przykład na sterowanie od¶wieżaczem nie tylko z poziomu przycisku na jego obudowie, ale także z pomoc± WiFi czy Bluetooth, które to wbudowane s± w wykorzystany moduł.

  ¬ródło: http://www.instructables.com/id/LinkIt-One-Auto-Air-Freshner/?ALLSTEPS

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urz±dzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11024 posts with rating 9362, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  prosiak_wej
  Level 38  
  Nie wydaje się Wam to być przerost formy nad tre¶ci±? Takie co¶, reklamowane do¶ć często w TV:

  Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  xdiax
  Level 22  
  ghost666 wrote:
  Zasilanie serwiomotora podł±czamy do pinu 8.

  Co takiego ?! Zasilanie serwa, które szczytowo może pobrać 2A, z pinu mikrokontrolera ?!
 • #4
  horik
  Level 14  
  Swoj± drog± to nawet ciekawe :) Kilkadziesi±t lat temu komputerek o mocy kalkulatora pozwalał polecieć w kosmos. Dzi¶ komputerek o solidnej mocy pozwala uruchomić od¶wieżacz powietrza co 20 minut :)

  Ale z drugiej strony... Gdyby chcieć wykonać taki układzik na elementach dyskretnych, potrzeba by: generatora długich czasów (555 + np. dzielnik na rejestrze przesuwaj±cym), wolniejszego generatorka (co 1 sek: 555 albo 2 bramki) + "dwójka licz±ca" (np. na 7474). Jest to parę scalaków do polutowania, wymaga rozplanowania na płytce uniwersalnej, dla młodego konstruktora co najmniej godzina roboty. Cóż, mnie to zawsze sprawiało rado¶ć, pozwalało "poczuć elektronikę", ale... dzi¶ czasy s± inne, mamy większe możliwo¶ci. Wystarczy podpi±ć dwa kabelki do mikrokontrolera, serwo - i działa :) Jedyne lutowanie - to przycisku i rezystorka.

  Czy to lepiej, czy gorzej? Na pewno pozwala zainteresować elektronik± większ± grupę osób, głównie młodzież (któr± i tak trudno czym¶ zainteresować), więc parę młodych umysłów zostanie "uratowanych". Z drugiej strony, do tej starszej, bardziej "dyskretnej" - już i tak nie wróc±, więc w sumie nic nie trac±. Poza tym - w łatwy sposób można wykonać przydatne urz±dzenie, nawet je¶li metod± MacGyvera. Pamiętam, że kiedy robiłem prezent dla mojego ¶.p. dziadka - układ zmierzchowy, było z tym trochę roboty. Dzi¶ wykonanie przydatnego układu i to z wygodnym interfejsem użytkownika (wy¶wietlacze, dżojstiki, pola dotykowe) to raptem chwila. Jednak za pewn± cenę - gotowego Arduino, RPi czy innego "komputerka". Chociaż cena ta nieustannie maleje, kto wie, może takie komponenty będ± niedługo kosztować grosze - a możliwo¶ci ogromne.

  Mimo wszystko jestem na "tak". Skoro mamy możliwo¶ci, trzeba z nich korzystać, nawet je¶li wydaje się to przerostem formy nad tre¶ci±. Ile rado¶ci da taki "szpraj" młodemu konstruktorowi - pewnie nie mniej, niż mnie kiedy¶ "klaskacz" na tranzystorach :)
 • #5
  P.bugdol
  Level 11  
  xdiax wrote:
  ghost666 wrote:
  Zasilanie serwiomotora podł±czamy do pinu 8.

  Co takiego ?! Zasilanie serwa, które szczytowo może pobrać 2A, z pinu mikrokontrolera ?!


  Jak się trochę przegrzeje to będzie miał w pokoju le¶ny zapach z nutk± elektro spalenizny :D ale co tam układ fajny, osobi¶cie jestem zdania, że nie każdy projekt musi mieć praktyczny powód wykonania o ile przynosi przyjemno¶ć twórcy ;)
 • #6
  ghost666
  Translator, editor
  P.bugdol wrote:
  xdiax wrote:
  ghost666 wrote:
  Zasilanie serwiomotora podł±czamy do pinu 8.

  Co takiego ?! Zasilanie serwa, które szczytowo może pobrać 2A, z pinu mikrokontrolera ?!


  Jak się trochę przegrzeje to będzie miał w pokoju le¶ny zapach z nutk± elektro spalenizny :D ale co tam układ fajny, osobi¶cie jestem zdania, że nie każdy projekt musi mieć praktyczny powód wykonania o ile przynosi przyjemno¶ć twórcy ;)


  Nie z pinu mikrokontrolera, tylko z wyprowadzenia zasilania w module rozwojowym LinkIt One.
 • #7
  pawel1029384756
  Level 21  
  Zawsze jak widzę projekty tego typu, wykonane na jaki¶ dużych modułach to sprawdzam ile to kosztuje i przeważnie wychodzi, że jest to projekt zrobiony kompletnie dla zabawy, bo i tak konstruktor rozbierze to pewnie w ci±gu kilku najbliższych dni, żeby odzyskać drogie czę¶ci. Trochę mnie zastanawia sens publikowania takich konstrukcji, bo to taki projekt na nudny niedzielny wieczór.

  horik wrote:
  Ale z drugiej strony... Gdyby chcieć wykonać taki układzik na elementach dyskretnych, potrzeba by: generatora długich czasów (555 + np. dzielnik na rejestrze przesuwaj±cym), wolniejszego generatorka (co 1 sek: 555 albo 2 bramki) + "dwójka licz±ca" (np. na 7474). Jest to parę scalaków do polutowania, wymaga rozplanowania na płytce uniwersalnej, dla młodego konstruktora co najmniej godzina roboty. Cóż, mnie to zawsze sprawiało rado¶ć, pozwalało "poczuć elektronikę", ale... dzi¶ czasy s± inne, mamy większe możliwo¶ci. Wystarczy podpi±ć dwa kabelki do mikrokontrolera, serwo - i działa Jedyne lutowanie - to przycisku i rezystorka.


  Też lubię robić wszystko z klocków od podstaw, bo jest to ciekawe, a to chyba najważniejsze dla elektronika amatora. Przy czym dla wielu młodych elektroników jest to nie osi±galne, bo nikt im nie pokazał innych rozwi±zań. Wiele osób zaczyna przygodę z elektronik± do programowania w arduino, bo już programować na PC umieli, więc nagle widz± duże możliwo¶ci, a nie ucz± się podstaw.

  Z jednej strony takie gotowe moduły s± dobrym rozwi±zaniem, ale równocze¶nie powoduj±, że ludzi robi± wszystko nie tym nie my¶l±c o prostych rozwi±zaniach.
 • #8
  gulson
  System Administrator
  prosiak_wej wrote:
  Nie wydaje się Wam to być przerost formy nad tre¶ci±? Takie co¶, reklamowane do¶ć często w TV:

  Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One


  A póĽniejszy koszt wkładów? :) Przecież oni to rozdaj± za darmo, aby póĽniej na wkładach zarabiać. A tutaj jest pomysł, jak wykorzystać zwykłe tanie od¶wieżacze.
 • #9
  adam.29
  Level 11  
  Sam wkład AirWick kosztuje tyle samo co zwykły spray zapachowy , nie s± to ceny z kosmosu.
 • #11
  Bartek.k.k
  Level 21  
  gulson wrote:
  prosiak_wej wrote:
  Nie wydaje się Wam to być przerost formy nad tre¶ci±? Takie co¶, reklamowane do¶ć często w TV:

  Od¶wieżacz powietrza sterowany przez moduł LinkIt One


  A póĽniejszy koszt wkładów? :) Przecież oni to rozdaj± za darmo, aby póĽniej na wkładach zarabiać. A tutaj jest pomysł, jak wykorzystać zwykłe tanie od¶wieżacze.


  Pełno zamienników po 5zł, które maj± tak samo intensywny zapach jak oryginał.
 • #12
  horik
  Level 14  
  pawel1029384756 wrote:
  Zawsze jak widzę projekty tego typu, wykonane na jaki¶ dużych modułach to sprawdzam ile to kosztuje i przeważnie wychodzi, że jest to projekt zrobiony kompletnie dla zabawy, bo i tak konstruktor rozbierze to pewnie w ci±gu kilku najbliższych dni, żeby odzyskać drogie czę¶ci. Trochę mnie zastanawia sens publikowania takich konstrukcji, bo to taki projekt na nudny niedzielny wieczór.


  Ile to ja razy miałem, że potrzebowałem "sznurkowo-MacGyverowego" rozwi±zania "na już" :) Np. kiedy¶ potrzebowałem na szybko zraszacza do pewnej hodowli mojego znajomego, który akurat wyjeżdżał na dłuższ± delegację. Zapytał mnie, czy mogę mu jako¶ pomóc. Mogłem, dzięki RPi. Zajęło mi to jedno popołudnie i było ksi±żkowym przykładem "termoglutowo-ta¶moklej±co-deseczkowo-hiper-prowizorycznego" rozwi±zania, które działało przez 2 tygodnie, a potem zostało rozebrane, a RPi wróciło do szuflady, czekaj±c na kolejne wyzwania.

  Czasem s± sytuacje, że musisz mieć konkretne rozwi±zanie "na zaraz". Potem, tak jak piszesz, rozbierzesz je, bo przestanie być potrzebne, albo zrobisz/kupisz dedykowane, trwałe rozwi±zanie.