Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można przedłużyć przewód ochronny gniazda elektrycznego?

02 Lis 2015 20:32 1554 17
  • Poziom 14  
    Witam kolegów.
    Mam pytanie i prośbę o pomoc, czy można przypiąć się do istniejącego przewodu ochronnego z gniazdka elektrycznego, które to zabezpieczenie posiada i przeciągnąć go do kolejnych dwóch lub trzech gniazdek, które tego zabezpieczenia nie posiadają.
  • TestoTesto
  • Moderator Elektrycy
    Nie lepiej byłoby wymienić przewody na nowe z przewodem ochronnym skoro i tak będzie trzeba kuć?
    Chyba, że kolega coś innego wymyślił.

Poza tym decyzja jest do podjęcia przez elektryka na miejscu a nie przez forum.
    My nie wiemy co kolega ma w instalacji, jaki ma typ instalacji, z czego zasilane są te gniazda, jaka będzie pętla zwarcia (lub jest), itd.
  • TestoTesto
  • Poziom 14  
    Ano kolega wymyślił że podjedzie z przewodem ochronnym w rynience z gniazda które tą ochronę ma do gniazda które tej ochrony nie ma.
    Serdeczne pozdrawia wszystkich elektryków szanuję wszą pracę :sm9:
  • Poziom 25  
    jack200 napisał:
    Witam kolegów.
    Mam pytanie i prośbę o pomoc, czy można przypiąć się do istniejącego przewodu ochronnego z gniazdka elektrycznego, które to zabezpieczenie posiada i przeciągnąć go do kolejnych dwóch lub trzech gniazdek, które tego zabezpieczenia nie posiadają.
    Nie, nie można. Ani z gniazdka do gniazdka ani z rury do gniazdka.
  • Poziom 1  
  • Poziom 14  
    @marian_em do jakiej rury :crazyeyes: nie rozumiem o czym piszesz.
  • Moderator Elektrotechnika
    marian_em napisał:
    Nie, nie można

Kolego dlaczego nie można, bo takie nie bo nie do niczego nie prowadzi . Prosimy o jakieś wytłumaczenie nam.
  • Poziom 14  
    Zadałem pytanie proste jak drut (oczywiście dla fachowca elektryka) a koledzy się ze mnie nabijają :shii:
  • Moderator Elektrotechnika
    Krzysztof Reszka napisał:
    Zadałem pytanie proste jak dru

Kolego to pytanie napisałeś do kolegi Mariana . ja też go zapytałem o co inne , więc to nie jest werset dla kolegi .
  • Poziom 14  
    Zadałem pytanie proste jak dru

Kolego to pytanie napisałeś do kolegi Mariana . ja też go zapytałem o co inne , więc to nie jest werset dla kolegi .

Dzięki za wsparcie :D
  • Poziom 14  
    15kVmaciej napisał:
    jack200 napisał:
    Ano kolega wymyślił że podjedzie z przewodem ochronnym w rynience z gniazda które tą ochronę ma do gniazda które tej ochrony nie ma.

Nie jest to godne i chwalebne, ale jeśli przewód ochronny będzie miał przekrój 4mm², czyli zapewni jakąś tam wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, no to lepszy rydz niż nic.

Może nie jest to godne i chwalebne, ale w takim razie gdzie się wpiąć jak nie do istniejącego przewodu ochronnego w innym gnieździe?
  • Poziom 1  
  • Poziom 14  
    15kVmaciej napisał:
    Dlaczego nie można takiego przewodu wyprowadzić bezpośrednio z rozdzielnicy i czy tylko jedno gniazdko ma potrzebę doprowadzenia do niego przewodu PE?

Z tablicy rozdzielczej musiałbym ciągnąć przewód przez kilka pomieszczeń, a do tego gniazda z którego chcę wziąć zabezpieczenie mam przez ścianę. Pamiętam, że jak elektryk rozprowadzał przewody to pociągną przewód zabezpieczający do pomieszczeń w których było to wymagane 25 lat temu. Następnie podpinał się z gniazdkami to tego przewodu ochronnego, jak to montował to o ile dobrze pamiętam nie miało to znaczenia ile gniazd podepnie do przewodu zabezpieczającego. I dlatego moje pytanie czy podpięcie jednego czy dwóch ma wpływ na ochronę, jeżeli tak to jaką.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 26  
    Robiąc generalny remont 2/3 mieszkania, pozostał mi jeden pokój gdzie są 2 gniazdka ( instalacja 2 żyłowa) dla spokoju pociągnąłem PE do tych gniazdek.
    15kVmaciej napisał:
    Na pewno nie pogorszy się ochrona.
  • Poziom 14  
    15kVmaciej napisał:
    Na pewno nie pogorszy się ochrona. Czy poprawi, to zależy od kondycji istniejącej ochrony i od ewentualnych pomiarów.

Też tak mi się wydaje chociaż nie jestem elektrykiem, ale odnośnie prądu wolę porozmawiać z ludźmi którzy się na tym znają.
    Wiadomo odpowiedzialność i tak biorę na siebie bo to będzie moja robota w moim domu. :shii:

Dodano po 1 [minuty]:

lukiiiii napisał:
    Robiąc generalny remont 2/3 mieszkania, pozostał mi jeden pokój gdzie są 2 gniazdka ( instalacja 2 żyłowa) dla spokoju pociągnąłem PE do tych gniazdek.
    15kVmaciej napisał:
    Na pewno nie pogorszy się ochrona.

I rozumiem że jest ok.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 14  
    Nie już nic nie będę przylepiał , dziękuję za zainteresowanie i podpowiedzi.
    Temat uważam za zamknięty.