Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jawa 50 - Przeróbka instalacji elektrycznej 12V

02 Lis 2015 21:10 1584 4
  • Poziom 2  
    Witam.
    Pytanie skierowane głownie do elektryków bo mi brakuje pomysłów.
    Przerabiam w ów motorku instalacje elektryczną na 12V bez przewijania cewek tylko w zapłon dorzucam dodatkowo czwartą cewkę zapłonową.
    Cewka generuje prąd ok. 6V15W, każda cewka jest wpięta do "mostka prostowniczego" gdzie po dwa mostki są połączone szeregowo co by nam dało napięcie 12V i zza tego połączenia przewody idą prosto na światła ale wcześniej jest rozwidlenie, które ma ładować akumulator (światła są zasilane tylko z prądnicy - przód 12V15/15W, tył żarówka LED, reszta prądu na ładowanie)
    Tu zaczyna się moje pytanie.. jest możliwość wmontowania w ten układ jakiegoś "prostego" regulatora napięcia?
    Potrzebny mi jest ze względu na to że ubzdurał mi się zapłon bateryjny ze względu na bardzo lichy fabryczny układ zapłonowy a chcąc czasami doładować akumulator wypadało by wyłączyć światła ale bez w/w regulatora nie problemem będzie zagotowanie akumulatora przez zbyt wysokie napięcie.
    Tutaj jest schemat taki v1.0 bo to jest jeszcze "prototyp" i nie wiadomo co się może w nim zmienić jeszcze.

Jawa 50 - Przeróbka instalacji elektrycznej 12V
  • Poziom 20  
    Napewno masz błąd przy przerywaczu, powinien pracować na minusie cewki zapłonowej, bo usmażysz instalacje jak zatrzyma się w pozycji zamkniętej.
  • Poziom 2  
    Tak, tez zacząłem się nad tym zastanawiać, fakt jest stacyjka odcinająca prąd do przerywa ale chyba wrócę do platynek na masie, ale tu jeszcze dojdzie modul zapłonowy wiec inaczej jeszcze podłączone to zostanie.
    Najbardziej mi zależy na tym regulatorze.
  • Poziom 2  
    wielkie dzięki ..
    właśnie o to mi chodziło co w drugim linku :)
    pochwała leci

A mam jeszcze jedno małe pytanie...
    Jakie rozwiązanie będzie lepsze:
    - Połączenie wszystkich cewek równolegle i dopiero za mostkami w szereg
    - połączyć pierw po dwie cewki szeregowo i dopiero podłączyć do mostkow

Co wybrać?