Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Vaillant Calormatic 470 - Podtrzymywanie zegara,wymiana baterii?

03 Lis 2015 00:07 16917 38
 • Poziom 12  
  Calormatic 470. Od 2 miesięcy gubi ustawienia zegarka po paru minutach od wyłączenia prądu. Wcześniej trzymał nawet kilka godzin.

  Na płytce wyraźnie widzę baterię zegarkową fi ok.5mm grubość ok 1mm, z przygrzaną blaszką to terminalu +, terminal - jest przylutowany bezpośrednio do płytki lub jest tam przygrzana bardzo krótka blaszka. Napięcie na niej spada szybko z ok 1,2V do 0,43V.
  Zastanawiam się czy to bateria srebrowa. Jeżeli tak to sposób lutowania wskazuje że fabrycznie bateria została przegrzana, a baterie tego nie lubią. Co by wyjaśniało, że działała dokładnie 1,5 roku.

  Pomimo tego serwis głównego przedstawicielstwa Vaillanta twierdzi że: "Nie ma podtrzymywania zegara w tym sterowniku." To po co ta bateria tam jest?
  Są 2 miejsca lutownicze na baterie SR516 :)

  Za chwilę dodam fotkę. Vaillant Calormatic 470 - Podtrzymywanie zegara,wymiana baterii?
 • RenexRenex
 • Poziom 12  
  Z datasheeta procka STM32F101xE, na którym oparty jest ten sterownik wynika, że do nogi nr 6 winno dochodzić napięcie od 1,8 do 3,6V do zasilania RTC i rejestrów zapasowych. Zastosowana przez Vaillanta, czy jakikolwiek podwykonawca im to robi, bateria srebrowa SR516 o napięciu 1,55v nie spełnia minimalnej specyfikacji napięciowej. Nie mówiąc o tym że przy lutowaniu tej baterii doszło to jej przegrzania i skrócenia żywotności. Wadą (fabryczną) i to poważna, jest brak diody o zaporze w kierunku baterii, co zapobiega jej ładowaniu. Baterii SR oraz CR nie można ładować, mogą wybuchnąć lub wyciec elektrolit. Chyba to ładowanie bardziej uszkodziło tą baterię niż jej przegrzanie przy lutowaniu.

  Ponieważ SR516 miała przygrzane blaszki do jej lutowania nie było możliwości jej prostej wymiany. Nie mam takiej małej zgrzewarki.Zastosowałem modyfikację poprzez dodanie gniazda baterii CR2032, tak te z płyt głównych. Zmieści się ono po prawej stronie LCD, tak aby cała obudowa dała się zamknąć. Oczywiście SR516 trzeba wylutować.
  Jeżeli zamierzamy użyć baterii CR2032 to w kierunku baterii na + trzeba dodać zapór czyli diodę,aby bateria nie była ładowana. Producent jakoś tym zapomniał.
  Jeżeli użyjemy akumulator LIR2032 to nie trzeba tej diody. LIR2032 ma napięcie 3,6V i powinien być ładowany U=4,2V, więc trzeba by zrobić jakiś układ który by w kierunku baterii podwyższał napięcie. Na sterowniku jest tylko 3,3V. LIR2032 ma tylko 40mAh a CR2032 aż 240mAh. LIR2032 wytrzymuje 500 cykli ładowania, CR2032 żyje na podtrzymywaniu zegara ok 10 lat. Wybieracie co chcecie.

  Wg mnie ten sterownik ma jeszcze jedną wadę, termistor do pomiaru temp. pokojowej jest za LCD, którego podświetlenie nagrzewa go i przy dłuższej manipulacji na sterowniku zaczyna on łapać wyższą nawet o 2°C temperaturę.
  Można ten termistor przenieść na kabelkach na brzeg płytki i już jest ok.

  To by było na tyle. Dziękuję za uwagę.

  P.S. Jakby ktoś rozbierał swojego calormatica 470 to zobaczcie czy macie te same wady i dajcie znać.
  IMHO Niezłą fuszerę ktoś odwalił z tym sterownikiem,oprogramowanie też ma błędy.
 • Poziom 34  
  Ostatnio dwóch moich klientów zgłaszało mi na przeglądzie kotła, że regulator CalorMatic 470 nie trzyma daty i godziny. Najśmieszniejsze jest to, że jeden klient u siebie w domu ma ten problem, a u jego syna w domu obok na razie nie występuje, dodam, że oba były kupowane i instalowane w tym samym czasie i w obu przypadkach braki w dostawie prądu są też takie same !?!?

  Kontaktowałem się z działem technicznym Vaillant i powiedzieli, że jest to normalna sytuacja, ponieważ regulator nie ma podtrzymania zasilania pamięci zmiennej (data i czas). Regulator powinien być cały czas zasilany. Jeżeli użytkownicy mieszkają na terenie z częstymi zanikami zasilania należy dokupić odpowiedni UPS (pełna sinusoida) lub czujnik temperatury zewnętrznej z odbiornikiem DCF.

  Pozdrawiam i też proszę wszystkich użytkowników o własne opinie.
 • Poziom 12  
  Podtrzymywanie zegara w tym regulatorze jak najbardziej jest i zegar RTC też jest w procesorze. Wystarczy zajrzeć do datasheeta tego procesora.

  Z tego co piszesz podejrzewam, że Vaillant wie o problemie i na razie go ignoruje. Twierdzą, że nie ma w tym regulatorze zegara lub też podtrzymywania zegara. I chcą zbyć w ten sposób ludzi. Zupełnie się tym ośmieszają. Ciekawe czy to oficjalne stanowisko centrali Vaillanta w sprawie tego problemu :).
 • RenexRenex
 • Poziom 4  
  Niestety i mnie spotkał ten problem. Regulator kupiłem w sierpniu 2014 roku i w poprzednim sezonie działał dobrze. Obecnie każdy zanik zasilania resetuje ustawienie zegara.
  Autoryzowany serwis w Krakowie nie podejmuje rękawicy i odesłał mnie do producenta.
  Tam usłyszałem, że Vaillant nie gwarantuje podtrzymania zegara w tym modelu regulatora i parę innych ciekawostek.
  Zasugerowano mi kupno UPS :)

  Szkoda, że Vaillant nie informuje o takich sprawach w karcie katalogowej swojego najdroższego regulatora, tylko zostawia takie niespodzianki.
 • Poziom 14  
  winyl2 napisał:
  Zastosowana przez Vaillanta, czy jakikolwiek podwykonawca im to robi, bateria srebrowa SR516 o napięciu 1,55v nie spełnia minimalnej specyfikacji napięciowej. Nie mówiąc o tym że przy lutowaniu tej baterii doszło to jej przegrzania i skrócenia żywotności. Wadą (fabryczną) i to poważna, jest brak diody o zaporze w kierunku baterii, co zapobiega jej ładowaniu. Baterii SR oraz CR nie można ładować, mogą wybuchnąć lub wyciec elektrolit. Chyba to ładowanie bardziej uszkodziło tą baterię niż jej przegrzanie przy lutowaniu...

  ...IMHO Niezłą fuszerę ktoś odwalił z tym sterownikiem,oprogramowanie też ma błędy.


  Zastanowiłeś się chociaż przez chwilę co za totalne bzdury wypisujesz? Jaka bateryjka?!? :D Pewnie nawet nie chciało Ci się wziąć do ręki zwykłego szkła powiększającego żeby odczytać symbole na tej niby bateryjce prawda? Odkryłbyś wtedy że symbole SM-414 oraz nazwa KORCHIP wpisane w Google zaprowadzą Cię do noty katalogowej tego elementu i wiedziałbyś wtedy że to nie jest żadna bateryjka tylko tzw. superkondensator o pojemności 0,07F (tak Farada) i napięciu pracy 2,7[V] oraz że producent dopuszcza temperaturę lutowania 260 stopni Celsjusza. Tak więc cała twoja teoria spiskowa o przegrzaniu i ładowaniu baterii właśnie pękła jak bańka mydlana.

  Tak przy okazji - nie zauważyłeś też diody wlutowanej obok tej niby bateryjki, która to właśnie powoduje ładowanie kondensatora gdy regulator podłączony jest do napięcia, oraz zapobiega jej rozładowaniu gdy regulator nie dostaje zasilana z szyny eBUS.

  Oczywiście ten kondensator ma prawo przestać działać jak każdy inny element elektroniczny i nie ma w tym nic dziwnego, nie polecam jednak w jego miejsce wlutowywać czy podłączać bateryjek, o zgrozo co za dziwny pomysł!!! Może jednak lepiej superkondensator zastąpić po prostu superkondensatorem? :D
 • Poziom 4  
  Oczywiście, że ma prawo, ale zdecydowanie za szybko pada i jego wymiana dla zwykłego Kowalskiego nie będzie prosta.
  Gdzie można kupić taki superkondensator ?
 • Poziom 4  
  Okazało się, że regulator jest objęty dwu letnim okresem gwarancji. Trafiłem w końcu do autoryzowanego serwisu, który dba o klienta. Regulator został wymieniony przez serwisanta w ramach gwarancji na nowy.
  Na razie działa :)
 • Poziom 15  
  Panowie jakim kondensatorem można zastąpić ten superkondensator ? też mam niestety problem z gubieniem czasu .
 • Poziom 1  
  SM414 można kupić w Polsce.


  Dane:
  ===================
  North.pl Wojciech Pobrotyń
  ul. Wąwozowa 7b
  75-339 Koszalin
  -------------------------------------------------------
  Nr. kat. 625-HK-0161
  0.07F | 3.3V Kondensator elektrolityczny back-up SAMSUNG 2409-001172
  cena: 3.99
  Koszt wysyłki :9.99 zł
  -------------------------------------

  przysłano SM 414 Korchip
  ============================

  A następnie przylutować (zrobiłem to zwykłą lutownicą 24W, tylko szybko, aby nie przegrzać kondensatora) jak na zdjęciu. Działa.

  Vaillant Calormatic 470 - Podtrzymywanie zegara,wymiana baterii?
 • Poziom 38  
  nanbu78 napisał:
  ... jego wymiana dla zwykłego Kowalskiego nie będzie prosta.
  ...


  To żaden argument. Zwykły Kowalski ma użytkować a nie serwisować.
 • Poziom 4  
  Erbit napisał:
  nanbu78 napisał:
  ... jego wymiana dla zwykłego Kowalskiego nie będzie prosta.
  ...


  To żaden argument. Zwykły Kowalski ma użytkować a nie serwisować.


  Poprzednie posty świadczą o czymś zupełnie odwrotnym.
 • Poziom 38  
  nanbu78 napisał:
  ...

  Poprzednie posty świadczą o czymś zupełnie odwrotnym.

  Poprzednie posty świadczą o ignorancji ze szczególnym wskazaniem na baterię, która nie jest baterią, To jest właśnie powód, dla którego zwykły Kowalski powinien użytkować a nie serwisować.

  EOT
 • Poziom 1  
  Witam,
  mam ten sam problem. Sprzedają produkty które są drogie i nie warte inwestycji.
 • Poziom 9  
  Witam,

  Mam ten sam problem :(
  Trochę lipa w sprzęcie za kilkaset złotych, że trochę po dwóch latach przestaje działać podtrzymanie zegara.
  Czy komuś udało się uzyskać bezpłatną/odpłatną naprawę od serwisu vaillant??

  Czy pozostaje tylko samemu zakasać rękawy i podmienić ten superkondensator?
 • Poziom 34  
  lukas_m napisał:
  Czy komuś udało się uzyskać bezpłatną/odpłatną naprawę od serwisu vaillant??

  Czy pozostaje tylko samemu zakasać rękawy i podmienić ten superkondensator?

  Pewnie nikomu nie wymienią, bo "ten regulator nie ma podtrzymania pamięci ulotnej", a tym bardziej nie naprawiają (ponieważ jest zintegrowany z płytą, a elektroniki nie naprawiają).

  lukas_m napisał:
  Czy pozostaje tylko samemu zakasać rękawy i podmienić ten superkondensator?

  Chyba tak.
 • Poziom 9  
  Dzięki za odpowiedź.

  A czy ktoś z forumowiczów już wymieniał ten kondensator? Czy to faktycznie rozwiązuje problem ?

  Pozdr
 • Poziom 11  
  Mam pytanie,
  Czy wadliwy superkondensator w "calormaticach" można zastąpić np. takim:
  1F 5,5V ?
  i zamontować na przewodach?
  Czy "plus" na zdjęciu w poście kol. jacek-77 jest na tej blaszce zgrzanej w trzech miejscach, nie mogę doczytać...?
  Rozumiem, że starego superkondensatora nie trzeba usuwać?

  Dzięki za odpowiedź.
 • Poziom 15  
  lukas_m napisał:
  Dzięki za odpowiedź.

  A czy ktoś z forumowiczów już wymieniał ten kondensator? Czy to faktycznie rozwiązuje problem ?

  Pozdr


  Ja wymieniałem i działa .
  Kupiony na Aliexpres Link zostało mi jeszcze 9 szt .
 • Poziom 11  
  OK,
  Odpowiem trochę sam sobie.
  Co do kondensatora zastosowałem 5,5v 0,22F - działa bez problemu, podpięty na przewodach, wklejony taśmą dwustronną, miejsca jest bardzo dużo, aby umieścić go gdzieś z boku.
  Stary kondensator warto wylutować, nie wiadomo co się w nim uszkodziło, z tego założenia wyszedłem.

  Także reasumując można zastosować dowolny superkondensator o napięciu nie mniejszym niż 3,3v i musi działać. Co do pojemności 0,07F wydawała mi się mała, więc zwiększyłem ją, ale to już kwestia gustu.
 • Poziom 1  
  uri napisał:
  Ja wymieniałem i działa .
  Kupiony na Aliexpres Link zostało mi jeszcze 9 szt .


  A czy mógłbym jeden odkupić?
 • Poziom 10  
  Wygląda na to, że problem występuje często, stąd chcę podzielić się swoim doświadczeniem. Po 2. roku eksploatacji CALORMATIC 470 przestał podtrzymywać datę. Po kilkuminutowej przerwie w dostawie prądu, dane były wymazywane. Co oczywiście skutkowało tym, że programy czasowe brały "w łeb". Po roku meczenia się z tym problemem, postanowiłem coś zrobić. Nawet poprzez wymianę sterownika. Dzięki postowi jacek-77 udało mi się rozwiązać problem za kilka złotych. Zgodnie ze wskazówkami, w miejsce uszkodzonego, zamontowałem kondensator 0,22F 5,5 V ( http://nowyelektronik.pl/index.php?id_product...er=product?search_query=0,22F&fast_search=fs) i działa. 12 godzinny test podtrzymania zakończył się sukcesem. Jak to zrobiłem - na zdjęciach. Przy usuwaniu starego kondensatora nie obyło się bez ofiar, Placek pod minusem oderwał się (montaż powierzchniowy). Może należało mocniej przygrzać lutownicą? Ale nie było problemu obok jest dodatkowe pole do przylutowania "-". Kondensator przykleiłem klejem do płytki w miejscu gdzie nie ma ścieżek i poza obszarem zajmowanym przez wyświetlacz. Działa!
  Vaillant Calormatic 470 - Podtrzymywanie zegara,wymiana baterii?
  Vaillant Calormatic 470 - Podtrzymywanie zegara,wymiana baterii?
 • Poziom 38  
  stm1 napisał:
  ...

  Bardzo dobrze Kolego, że o tym napisałeś - na pewno się przyda.
  Ja jednak sugeruję inne/dodatkowe rozwiązanie. UPS. Mam taki 1500VA i ponad 16 godzin używałem go do normalnej pracy kotła. W domu ciepło. Nie wyobrażam sobie posiadania sprawnego Calormatic i zimno w domu.

  Poza tym UPS dodatkowo zabezpiecza elektronikę kotła. Naprawdę warto jest pomyśleć o UPS. Wymiana elektroniki będzie dużo kosztowniejsza.
 • Poziom 2  
  dzień dobry Panowie (a może i Panie),

  mam chyba podobny problem, ale utknąłem wcześniej - na bezbolesnym otwieraniu tegoż sterownika. Jak się do niego dostać?

  Pozdrawiam
 • Poziom 26  
  Piękna lektura żywcem wyjęta z opisów dotyczących podtrzymania pracy zegara (timera) w magnetowidach. Tam również stosowano tzw. superkondensatory, ale wytrzymywały one jednak więcej niż dwa lata. W moim - około siedmiu. W zamian zastosowałem trzy zwykłe baterie 1,5V typu R6 (4,5V) z jedną diodą wlutowaną w kierunku zaporowym, co uleczyło całe to ustrojstwo z jego wszelkich wad. Pierwszy zabieg zastosowałem w 1998 roku. Dzięki diodzie nie ma mowy o ewentualnej próbie doładowywania baterii. Do dnia dzisiejszego magnetowid (na ogół odłączony/wyłączony od źródła zasilania) prawidłowo pokazuje czas i inne nastawy. Właśnie podłączyłem go do zasilania, bo właściwie, jako nie używany, jest on odłączony od prądu. Pokazuje godzinę 2:03 (czas zimowy) zatem: nadal działa jak należy. Zegar nieustawiany dlatego ma prawo się trochę spóźniać, lub spieszyć.
  Rozwiązanie proste i bardzo skuteczne.
  Obawiam się, że to rozwiązanie uleczy wasze problemy w stu procentach.
  Z pozdrowieniami dla autora wątku i jego uczestników.
  Chyba pomogłem :D
 • Poziom 10  
  mlody_woj napisał:
  dzień dobry Panowie (a może i Panie),

  mam chyba podobny problem, ale utknąłem wcześniej - na bezbolesnym otwieraniu tegoż sterownika. Jak się do niego dostać?

  Pozdrawiam

  U góry, nad napisem Vaillant jest szczelina. Włożyć płaski śrubokręt i delikatnie pociągnąć do siebie
 • Poziom 2  
  stm1 napisał:
  U góry, nad napisem Vaillant jest szczelina. Włożyć płaski śrubokręt i delikatnie pociągnąć do siebie


  Patrząc na ekran? Tak robię, ale nie puszcza. Nie chcę tego połąmać, bo ten plastik wydaje się być dość kruchy...

  Dzięki będę próbować...
 • Poziom 9  
  Witam.
  Ja troche z innej bajki ale w zwiazku z SM414. Otóż moja córka zasygnalizowala mi ostatnio ze jej aparat fotograficzny Fujifilm ZJ100 po wylaczeniu nie zapamiętuje godziny i innych ustawien. Z racji tego ze aparat jest dawno po gwarancji postanowilem go rozebrac. Okazalo sie ze w aparacie znajduje sie "bateria" SM414. I teraz pytanie czy na 100% jest to kondensator, bo ustrojstwo "wylalo" jak stara bateria, a poza tym ma caly czas napiecie 0,4V - oczywiscie za male zeby podtrzymac pamiec i czy kondensator pelnilby zadanie podtrzymania ustawien?
  Drugie pytanie, gdzie moge zakupic taka baterie. Rozmiar tej "baterii" to f4,8mm a grubosc 1.65 i wyglada tak jak bateria guzikowa SR416SW. I tu nasuwa sie trzecie pytanie czy w miejsce starej "baterii" moge zastosowac SR416SW. Za pomoc z gory dziekuje.
 • Poziom 38  
  jakubiak.adam napisał:
  ...czy w miejsce starej "baterii" moge zastosowac SR416SW ...


  Generalnie baterii nie można ładować, no chyba, że ogniwo jest do tego przeznaczone. Trzeba sprawdzić specyfikację. Oczywiście nie wiem czy aparat doładowuje SM414 ale zakładam, że tak.

  jakubiak.adam napisał:
  ...
  Drugie pytanie, gdzie moge zakupic taka baterie....


  Czytał Kolega post #10 ?