Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony STR DB940QS - Jedno źródło sygnału słychać na wszystkich kanałach.

Targi_92 03 Lis 2015 00:25 477 4
  • #1 03 Lis 2015 00:25
    Targi_92
    Poziom 9  

Witam, dostałem w spadku milczący amplituner Sony Str db940qs jak się okazało uszkodzone były scalaki Toshiba TC9299P które na chwilę obecną zezworkowałem i z głośników zaczęła grać muzyka. Co dziwne napięcia na układach były bardzo podobne do tych które są na schemacie Np: dla szyny B+14,9v i na szynie B--15,2v z tego powodu było dość ciężko jest mi ocenić czy układy te są napewno uszkodzone. Jak już pojawiła się muzyka z głośników okazało się że sygnał podpięty na przykład pod CD grał na Video 1,2,3, Phono, Tuner i wszystkich innych kanałach. Sygnał podpięty nawet pod 5.1 input gra również na wszystkich wyżej wymienionych kanałach a dźwięk z tunera jakby nakłada się na siebie i jest delikatne echo. Dodam jeszcze że equalizer nie działa prawidłowo po prostu brak regulacji wzmocnienia tonów. Amplituner działa prawidłowo na wejściach DIGITAL tylko nie działa EQ. Czy ktoś z was przerabiał może ten temat i doszedł do tego gdzie można jeszcze szukać usterki? Jeżeli chodzi o dźwięk na wszystkich kanałach wydaje mi się że będą to układy TC9273N-004,TC927N-014,TC9273N-013 które są odpowiedzialne za przełączanie kanałów tylko dziwne bo gdyby były uszkodzone to chyba raczej dźwięku by wcale nie było ? wejście digital działa poprawnie słychać tylko na jednym kanale reszta cisza. Z góry dziękuję za poświęcony czas i zainteresowanie. Liczę na pomoc bardziej doświadczonych niż ja ;)

0 4
  • #2 03 Lis 2015 00:37
    igor1516
    Poziom 22  

Skoro zwarles TC 9299P to czemu sie dziwisz. Poprostu uklad nie dziala bo go zaburzyles w ktoryms miejscu. Wymien scalaki i dopiero sprawdz czy nie dziala tak jak trzeba.

0
  • #3 03 Lis 2015 00:57
    Targi_92
    Poziom 9  

z tego co zaobserwowałem po zezworkowaniu tych scalaków to to że nie ma balansu między prawym a lewym kanałem jednak to co zrobiłem nie ma raczej nic wspólnego z tym że selektor wejść działa nie poprawnie te scalaki są tuż przed samym stopniem końcowym wzmacniacza prędzej mogły by w jakiś sposób zaburzyć działanie equalizera tylko za bardzo ze schematu ciężko jest mi sobie wyobrazić w jaki sposób mogło by się to dziać. Dziękuję za zainteresowanie tematem :)

0
  • #5 05 Lis 2015 12:43
    bibul
    Poziom 19  

W tych modelu uszkodzenie TC9299 zwykle pochodzi od przekroczenia napięcia zasilania. Przyjrzyj się stabilizatorom ±15V na płycie głównej. Założę się że ktoś je już wymienił i po uruchomieniu ukazała się faktyczna skala zniszczeń - większość układów z nich zasilanych prawdopodobnie będzie ubita - selektory wejść itd.
    Naprawa raczej nieopłacalna.
    TC9299 pełni tylko funkcję regulatora poziomów dla wejścia 5.1. No i chyba balans w trybie 2Ch Direct .Cała reszta robiona jest przez DSP.

0