Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gigabyte 890XA UD3 - Bluetooth na płytę główną

03 Lis 2015 09:09 1338 23
  • Poziom 18  
    W końcu dobiegł żywot mojego bluetooth na usb Asus BT-211 i pora na coś nowego (od dłuższego czasu BT tracił łączność i trzeba było wyciągać go z portu USB i montować ponownie). Jako że korzystam na co dzień z bezprzewodowej klawiatury i myszki na bluetooth pomyślałem żeby skorzystać tym razem z jakiegoś BT na płytę główną w formie PCI/PCIe. Czy dobrze rozumuję że będę miał dzięki temu możliwość korzystania z klawiatury w biosie, bo jak do tej pory nie było takiej możliwości mając BT na USB?

Moja płyta główna posiada:
    * 2 sloty PCI Express x 16 - w jednym siedzi karta graficzna z potężnym wentylatorem
    * 3 PCI Express x1 - ale tak naprawdę wolny już jest tylko jeden z uwagi na wyżej wspomniany radiator
    * 2 PCI

Pomyślałem nad GIGABYTE Bluetooth 4.0 / Wi-Fi Expansion Card:

Aczkolwiek nie mam pewności czy się wciśnie pod kartę graficzną, a jeśli nawet to pewnie będzie blokował dopływ powietrza do wentylatora. I teraz rodzą się moje pytania:

* Czy jest możliwe zamontować taki moduł BT z laptopa na PCIe (czy też mini PCIe):

* Czy mając taki BT na PCIe w płycie będę miał obsługę bt w biosie?

* Czy ktoś jest w stanie zaproponować inne rozwiązanie
  • flexghzflexghz
  • Pomocny dla użytkowników
    vasteq napisał:
    GIGABYTE Bluetooth 4.0 / Wi-Fi Expansion Card

Wkładasz to w wolny slot PCI Ex x1 lub drugi PCI Ex x16 i po sprawie. Dopływu powietrza nie będzie specjalnie blokować bo to karta o niskim profilu.
    Moduły z laptopa nie zamontujesz, chyba, że przez adapter, a to spowoduje dokładnie ten sam problem :)
  • flexghzflexghz
  • Poziom 14  
    vasteq napisał:

* Czy jest możliwe zamontować taki moduł BT z laptopa na PCIe (czy też mini PCIe):

Tak jest to możliwe. Trzeba mieć specjalny adapter mini PCI-E - PCI-E z antenami. Wygląda to bardzo podobnie gotowego zestawu Bluetooth / Wi-Fi który zaproponowałeś. Ponieważ najprostsze karty sieciowe do PC kosztują już kilkadziesiąt zł nie sądzę żeby warto było kombinować ale jest to możliwe.
    vasteq napisał:

* Czy mając taki BT na PCIe w płycie będę miał obsługę bt w biosie?

Nie.
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Ponieważ najprostsze karty sieciowe do PC kosztują już kilkadziesiąt zł

Może ja źle szukam ale znalazłem tylko tą Gigabyte, koszt ponad 100 zł.

Skoro nie będzie możliwości obsługi pod biosem to chyba jednak zakupie jakiś kolejny BT na USB.
  • Poziom 14  
    BT na USB będzie zdecydowanie najtańszym i najprostszym rozwiązaniem. Karty PCIe maja większy sens wtedy gdy ma to być Wi-Fi + Bluetooth.
  • Poziom 18  
    Jeśli nie ma żadnego sposobu żeby BT działał w biosie to kupię na USB. Przy okazji polecacie jakąś firmę?
    Ten Asusa od dłuższego czasu miał jakieś problemy z rozłączaniem, może akurat taki wadliwy mi się trafił.

Edit: hmm teraz doczytałem że to co mnie interesuje to działanie pod DOSem, a nie biosem. Czyli DOS to ten czarny ekran który pojawia się podczas uruchamiania?
  • Poziom 14  
    vasteq napisał:
    Jeśli nie ma żadnego sposobu żeby BT działał w biosie to kupię na USB.

Jest sposób. Niektóre klawiatury bezprzewodowe BT mają specjalny tryb który umożliwia wchodzenie do BIOSu. Czasem ponoć na niektórych adapterach BT też się to udaje. Chodzi o to by podczas uruchamiania systemu uruchomić odpowiednie minioprogramowanie zanim jeszcze system operacyjny to zrobi.
  • Poziom 14  
    Klawiatura radiowa to niekoniecznie to samo co klawiatura bluetooth (choć obie są bezprzewodowe). Z tego co zostało napisane zrozumiałem że problem dotyczy działania klawiatury Bluetooth w BIOS.
  • Pomocny dla użytkowników
    Radiowa będzie działała (masz przycisk do parowania na przykład). Z BT jest ten problem, że musisz najpierw sparować klawiaturę z odbiornikiem, a to raczej wymaga zainstalowanych sterowników.
    Zdaje się, że klawiatury Logich mają taki tryb "legacy" który umożliwia im sparowanie z odbiornikiem i działanie bez systemu operacyjnego. Ale będzie to działać raczej tylko z dedykowanym odbiornikiem.
  • Poziom 18  
    Tak, problem dotyczy bluetootha pod Bios, lub też nawet zwyczajnie w DOS (często po źle wyłączonym systemie pojawia mi się ekran z zapytaniem o tryb uruchomienia systemu i muszę odczekać te kilkadziesiąt sekund bo oczywiście nic nie mogę zrobić na klawiaturze BT). Myślałem że mając BT na płycie głównej ten problem się rozwiąże.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Osobiście zainwestowałbym 10 - 15 zł w najtańsza klawiaturę USB. Choćby po to by mieć coś w zapasie jak baterie zawiodą :)
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Doczytałem i okazuje się, że potrzebujesz adaptera Bluetooth z obsługą "HID Proxy". Są trudne do zdobycia. Przykładowy: Belkin F8T016CW. Nie wiem tylko jak ze współpracą z dowolną kalwiaturą. Obawiam się, że rada kolegi @ber jest najlepsza :)
  • Poziom 14  
    Z ciekawości też popatrzyłem i faktycznie urządzeń jest parę ale część z nich nie jest już produkowana lub wymaga przerabiania (wgrywania innego oprogramowania).
    Zerknij na to : Link
    Teoretycznie wyczytałem że powinno działać ale niestety pewności nie mam.
  • Poziom 14  
    vasteq napisał:
    A ja wyczytałem że ów Laird nie zadziałał choć powinien.

Teoretycznie wg. producenta powinien zadziałać:
    Link1
    Link2
  • Poziom 18  
    Zamówiłem F8T016NG z braku innych modeli, dziś dotarł do mnie. Mam windows 7 64bit. Po włożeniu w port USB od razu został wykryty i sterowniki zostały zainstalowane. Ale jeszcze nie działa w biosie. Jak sprawdzić bądź zrobić żeby zadziałał? Podczas odpalania kompa przy próbie wciśnięcia jakiegokolwiek klawisza pojawia się informacja na klawiaturze - "brak połączenia". Niebieska dioda Belkina zapala się dopiero jak pojawia się logo Windowsa. Korzystam z portu usb3.0 z panela zewnętrznego Silverstone (podpinany o ile dobrze pamiętam pod usb 3.0 na płycie głównej)
  • Poziom 18  
    Przerzuciłem Belkina pod usb 2.0 na płycie głównej i to samo. A na pewno to USB 2.0 działa w Biosie bo przed chwilą podpiąłem innego dongla w ten port od klawiatury (na podczerwień) i ona normalnie obsługuje Biosa. A czy przypadkiem to płyta nie musi obsługiwać HID Proxy? Gdzieś mi się obiło o oczy że tak powinno być lub ewentualnie trzeba włączyć HID proxy z biosu ale u mnie nie ma czegoś takiego.
    Klawiatura Logitech MX 5500
  • Poziom 14  
    vasteq napisał:
    A czy przypadkiem to płyta nie musi obsługiwać HID Proxy?

Nie. Cała magia HID Proxy polega na tym, że komputer traktuje mysz / klawiaturę jako zwykłe urządzenie (HID) a sam blutetooth zawiera odpowiednie, właściwe dla danego producenta sterowniki by obsłużyć bezprzewodowo urządzenia (Proxy). Czyli w komputerach fabrycznie niewyposażonych w bluetooth nie miała by taka opcja większego sensu. Natomiast w BIOS mogą być wymagane inne opcje by wszystko prawidłowo zadziałało np. najbardziej oczywista to ustawienie USB Keyboard na ENABLE.

Dodano po 4 [minuty]:

vasteq napisał:
    Klawiatura Logitech MX 5500

Jak rozumiem klawiatura jest odpowiednio sparowana z komputerem.
    A sam Bluetooth nie ma żadnej opcji włączania HID Proxy przy starcie (może domyślnie jest ta funkcja wyłączona)?
  • Poziom 18  
    Myślę że jest sparowana skoro wpisywałem kod. Robiłem to poprzez panel sterowania/urządzenia i drukarki - dodaj urządzenie. Pod Win7 nie ma z nią problemów. W Belkinie jest jakiś guziczek, nie wiem w jakim on jest celu, może właśnie to o czym piszesz. Muszę chyba wyciągnąć i przeczytać załączoną instrukcję. I poczytać zagraniczne fora bo coś mi się wydawało że też mieli tam problemy i dopiero usunięcie i ponowne dodanie urządzenia (chyba nawet na innych sterownikach) załatwiło sprawę.