Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o ocenę dołączenia falownika do rozdzielni

03 Lis 2015 10:14 2460 21
  • Poziom 12  
    Witam.
    Prośba do kolegów o sprawdzenie poprawności dołączenia falownika do instalacji.
    Pomysł przebudowy pojawił się w formie schematu i najpierw chciałbym potwierdzić "że to nie wybuchnie" :)
    Falownik miałby zasilać oświetlenie i mniej obciążalne gniazda jak tv i komputer.
    Zastosowany od falownika jest "s" b16 i automatyczny przełącznik Fazy PF-431 na wypadek jak by akumulatory wyzionęły ducha.
    Proszę o opinię.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Falownik on-grid?

Off-Grid - będzie dostarczał prąd z instalacji tylko na potrzeby własne.

kozi966 Coś możesz więcej powiedzieć na temat niepoprawności ?
  • Poziom 27  
    Masz bojler na prąd? To go podłącz i tam "akumuluj" energie. Akumulatory to ciekawostka. Proces ładowania i rozładowywani ma sprawność rzędu 50-60%. Do tego koszt wymiany akumulatorów, które będą padać jak muchy.

Ewentualnie możesz wykorzystać swoją instalacje jako zapasową na wypadek braku prądu do zasilania oświetlenia, sterownika pieca, elektroniki, lodówki ( jeśli falownik to prawdziwy sinus), itp.
  • Moderator Elektrycy
    mpn105 napisał:
    Coś możesz więcej powiedzieć na temat niepoprawności ?

Przewód ochronno-neutralny wpięty jest na rozłącznik.
    Brak wrysowanych odbiorów od falownika.
    Brak informacji o zabezpieczeniach falownika
    Przekaźnik faz "zasila tylko solary".
    To nie jest schemat a jakiś rysunek poglądowy z którego ciężko się coś czyta.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Masz bojler na prąd? To go podłącz i tam "akumuluj" energie. Akumulatory to ciekawostka. Proces ładowania i rozładowywani ma sprawność rzędu 50-60%. Do tego koszt wymiany akumulatorów, które będą padać jak muchy.

Ewentualnie możesz wykorzystać swoją instalacje jako zapasową na wypadek braku prądu do zasilania oświetlenia, sterownika pieca, elektroniki, lodówki ( jeśli falownik to prawdziwy sinus), itp.

Obecnie instalacja ma około 200W - Falownik 1kW Pełny sinus. Zasilanie będzie do oświetlenia, później z rozbudową tv i inne mało obciążeniowe urządzenia. Niestety grzanie wody odpada - brak bojlera elektrycznego. Rozumiem że magazynowanie energii w "domowych" warunkach jest mało opłacalna, tematy te wiele razy były poruszane więc ja go pomijam. Kwestia ekonomiki dla każdego może być inna. W temacie chodzi mi o poprawność dopięcia falownika przez przerzutnik faz, aby odbiorniki nie wyzionęły ducha przy przełączaniu.

Cytat:
    Przewód ochronno-neutralny wpięty jest na rozłącznik.

Poprawione. Zasugerowałem się rozłącznikiem 4ro polowym.

Cytat:
    Brak wrysowanych odbiorów od falownika.

Poglądowo dodane - opis powyżej.

Cytat:
    Brak informacji o zabezpieczeniach falownika

Falownik ma wbudowane zabezpieczenia przeciążeniowe - wyłącza się, jak również wewnętrzny mechanizm kontroli napięcia wyjściowego i sinusa. Gdy są zaburzenia, wyłącza się, dlatego też na rysunku ich nie ma. Zabezpieczenie wychodzące z falownika przed wejściem na przerzutnik fazy jest standardowy "s" b10, który wydaje mi się że powinien przy mocach docelowych do 1kW spokojnie dać radę.

Cytat:
    Przekaźnik faz "zasila tylko solary".

Błędnie opisane i pewnie to wprowadzało w błąd.
    To wyjście z falownika tj dodatkowa faza "L4" na oświetlenie. W momencie zaniku zasilania z falownika (uszkodzenie lub brak energii w bateriach) przerzutnik miałby za zadanie na fazę "L4" przełączyć "L2" a w przypadku braku i tej "L3"

Poprawiłem również obrazek aby był bardziej czytelny.

• Poziom 32  
    Wg mnie jest do...
    mpn105 napisał:
    Falownik ma wbudowane zabezpieczenia przeciążeniowe - wyłącza się, jak również wewnętrzny mechanizm kontroli napięcia wyjściowego i sinusa. Gdy są zaburzenia, wyłącza się, dlatego też na rysunku ich nie ma.

A co w przypadku awarii sieci publicznej? Przecież ten inwerter nie "widzi" sieci a PF-431 to żadne zabezpieczenie.
  • spec od auto-elektro
    kozi966 napisał:

To nie jest schemat a jakiś rysunek poglądowy z którego ciężko się coś czyta.

Kolego może narysuj ten schemat poprawnie , tak żeby mpn105 nie zrobił sobie krzywdy i innym.
    Dzieki temu nie będzie niepotrzebnej dydkusji. Te forum jest po to żeby pomagać.
  • spec od auto-elektro
    To za pomaganie na forum i bycie moderatorem jeszcze dodatkowo kasujesz pieniądze?
    Sama formula powstania tej elektrody była taka żeby sobie nawzajem pomagać, po to chyba tu wchodzisz? Może czas na przemyslenia?

Chetnie bym pomógł z tym schematem, lecz niestety ani narzedzi ani doświadczenia w tym zakresie.
  • Moderator Elektrycy
    Jacek79 napisał:
    To za pomaganie na forum i bycie moderatorem jeszcze dodatkowo kasujesz pieniądze?

Pomagam jak moge to raz. Często informuje gdzie jest błąd lub nawet sam coś narysuję.
    Za moderowanie nikt mi nie płaci, robię to z czystej, nieprzymuszonej woli.

Natomiast żądanie narysowania poprawnego schematu to inna bajka.
    Ja z tego żyję i za darmo swojej roboty "oddawać" nie będę. To nie jest 10 min i już.
    W dodatku autor nie zamieścił żadnej specyfikacji tego falownika i narysowal jakiś rysunek poglądowy.

Chciałbym zobaczyć jak kolega charytatywnie pójdzie komuś poprawić instalację elektryczną w mieszkaniu, np. wymieni całą.
  • Poziom 32  
    Jacek79 napisał:
    Sama formula powstania tej elektrody była taka żeby sobie nawzajem pomagać

Kolego, tu podajemy wędkę, nie rybkę. Inaczej forum stało by się darmowym biurem projektowym. Przecież każdy wie do czego służy ctrl+v, ctrl+c.
  • Poziom 12  
    Witam.
    Widzę że w temacie rozgorzała potężna dyskusja, która wybiegła zbyt poza temat.
    Dziękuję Jacek79
    Cytat:
    "Sama formula powstania tej elektrody była taka żeby sobie nawzajem pomagać...

Rozumiem to całkowicie stąd też zadałem temat który mnie nurtował.
    Co do Kozi966
    Cytat:
    Natomiast żądanie narysowania poprawnego schematu to inna bajka.
    Ja z tego żyję i za darmo swojej roboty "oddawać" nie będę. To nie jest 10 min i już.

To też się zgadzam w 100% że wkład pracy jaki należy włożyć w narysowanie schematu nie jest mały i jest to mocno czasochłonne, ja bynajmniej tego nie oczekuję, a jedynie sugestii co to poprawności bądź niepoprawności podłączenia.

Człowiek się uczy na błędach ale zawsze wychodziłem z założenia że "nie warto wyważać otwartych drzwi", więc lepiej za wczasu zadać pytanie niż samemu sprawdzać poprawność na żywym organizmie, pół biedy popalić urządzenia, gorzej jak ktoś ucierpi.

jann111
    Cytat:
    A co w przypadku awarii sieci publicznej? Przecież ten inwerter nie "widzi" sieci a PF-431 to żadne zabezpieczenie.

Rozwiń proszę myśl - Założenie jest takie ze to falownik ma grać pierwsze skrzypce, a w wypadku braku zasilania z falownika zasilamy się z sieci a nie na odwrót.

Cytat:
    Kolego, tu podajemy wędkę, nie rybkę.

Tak więc proszę kolegów o sugestie, co dodać, co odjąć, co uwzględnić, aby poprawić bezpieczeństwo i działanie wpięcia tegoż falownika.
  • Poziom 32  
    mpn105 napisał:
    jann111
    Cytat:

Rozwiń proszę myśl - Założenie jest takie ze to falownik ma grać pierwsze skrzypce, a w wypadku braku zasilania z falownika zasilamy się z sieci a nie na odwrót.

Zbyt wiele razy miałem do czynienia ze sklejonymi stykami PF-431. W takim przypadku podasz napięcie na sieć.
  • Specjalista elektryk
    mpn105 napisał:
    Witam.

Pomijając zabezpieczenie izolujące Twój falownik od sieci elektr. możesz napisać jak pracuje Twój falownik ?
    Załóżmy - uruchamiasz ins. akumulatory wstępnie naładowane, pogoda słoneczna. Po włączeniu inst. najprawdopodobniej nastąpi ładowanie akumulatorów "do pełna" - ok. Po naładowaniu, kontroler "puszcza" napięcie do Twoich odbiorników, jeżeli ich moc nie przekroczy 1kW, układ pracuje stabilnie oczywiście pod warunkiem pełnego uzysku z modułów PV.
    Jak reaguje Twój falownik, kiedy moc pobierana przekroczy moc produkowaną - przełączy się na akumulatory i aż do ich rozładowania (oczywiście granicznego) będzie pracować ? Czy zacznie się taktowanie - falownik raz się załączy za chwilę wyłączy - sprawdzałeś już to ? Generalnie taki układ moim zdaniem będzie fatalny i dla Twoich odbiorników oraz akumulatorów.
    Osobiście myślałbym nad układem pomiarowym z jakąś histerezą, który sterowałby przełączaniem inwerter - sieć - załóżmy jest produkcja z paneli min. 500W - przerzucamy napięcie stycznikiem z falownika, spada poniżej 300W - odłączamy falownik. Tak tylko gdybam - może Twój falownik ma wyjścia sterujące lub inne funkcje które potrafią lepiej zarządzać energią ?
  • Poziom 25  
    Może na początek w celu uświadomienia kolegi cytat z forumsep.pl:
    http://www.forumsep.pl/viewtopic.php?t=5339&postdays=0&postorder=asc&start=0

Cytat:
    Chętnie wysłałbym Cię do pracy na sieci ze świadomością, że gdzieś tam jest pracujący agregat prądotwórczy. Jakby Cię trzepnęło to byś nie walił takich farmazonów, tylko pomyślał o swoich najbliższych których trzeba utrzymać.Może wtedy pomyślałbyś o ludziach którzy wykonując prace eksploatacyjne na sieciach elektrycznych ZAWODOWO, zarabiają na utrzymanie swoich rodzin.I CHCĄ ŻYĆ!!!!!!
    A odnośnie paragrafów:(dla Enionu)
    W pkt.6 Wniosku o przyłączenie jest coś takiego:
    6. Przewidywane do zainstalowania własne źródła energii nie współpracujące z siecią dystrybucyjną (podać typ i moc): .........................................................................................................................................
    A jak obiekt już istnieje i jest eksploatowany, to bez spełnienia warunku zapobiegania wyjścia energii poza powyższy obiekt czeka cię miłe spotkanie z polskim systemem penitencjarnym. I nie "falandyzuj" prawa.

Mógłby też kolega napisać coś więcej o tym:
    Cytat:
    Falownik 1kW Pełny sinus
  • Specjalista elektryk
    hubiwit napisał:
    Może na początek w celu uświadomienia kolegi cytat z forumsep.pl:
    http://www.forumsep.pl/viewtopic.php?t=5339&postdays=0&postorder=asc&start=0

Cytat:
    Chętnie wysłałbym Cię do pracy na sieci ze świadomością, że gdzieś tam jest pracujący agregat prądotwórczy. Jakby Cię trzepnęło to byś nie walił takich farmazonów, tylko pomyślał o swoich najbliższych których trzeba utrzymać.Może wtedy pomyślałbyś o ludziach którzy wykonując prace eksploatacyjne na sieciach elektrycznych ZAWODOWO, zarabiają na utrzymanie swoich rodzin.I CHCĄ ŻYĆ!!!!!!
    A odnośnie paragrafów:(dla Enionu)
    W pkt.6 Wniosku o przyłączenie jest coś takiego:
    6. Przewidywane do zainstalowania własne źródła energii nie współpracujące z siecią dystrybucyjną (podać typ i moc): .........................................................................................................................................
    A jak obiekt już istnieje i jest eksploatowany, to bez spełnienia warunku zapobiegania wyjścia energii poza powyższy obiekt czeka cię miłe spotkanie z polskim systemem penitencjarnym. I nie "falandyzuj" prawa.

Do czego kolego zmierzasz - energetyka raczej nie posiada listy urządzeń, które preferują przy przełączaniu sieć - inne źródło energii ?

Swoją drogą w moim regionie, kiedy ostatnio pytałem się o zainstalowanie agregatu prądotwórczego, dostałem informacje, że nie ma już potrzeby zgłaszania takiego faktu, instalacja ma być wykonana poprawnie technicznie - oczywiście najważniejszy przełącznik agregat/sieć - jak to u Was wygląda ?
  • Poziom 25  
    Kolego kasprzyk zmierzam do pokazania koledze mpn105 (i może innym, którzy będą w przyszłości czytali te posty) który próbuje budować tego typu instalację pewnie pierwszy raz, jakie jest niebezpieczeństwo jeżeli chodzi o przedostanie się napięcia od odbiorcy do sieci. W tym przypadku raczej mamy do czynienia (jak mi się wydaje, bo modelu kolega nie podał) z małą samochodową przetwornicą, która prędzej się wyłączy, niż cokolwiek zasili (oczywiście nie można uznać tego źródła za nie stwarzającego zagrożenia, bo skrajne sytuację się zdarzają) jednak warto pokazać jakie niebezpieczeństwo występuje przy takich instalacjach. Doświadczony elektryk będzie to wiedział, jednak początkujący (jak sądzę bo pytaniach i schematach), może nie być świadomym. Scenariusz sklejone styki f&fa i np. monter wymieniający licznik w ZKP jest w jakimś tam stopniu prawdopodobny. Z doświadczenia wiem, że moduły na 16A nie mają zbytnio wytrzymałych przekaźników. Nawet producent podaje:
    Należy jeszcze mieć na uwadze, że w tym zastosowaniu przekaźnik modułu będzie działał dosyć często..
    Z praktyki: mam wyłącznik zmierzchowy tej firmy na 16A, do niego podłączony metalohalogen 150W i przez 4 lata wymieniłem 2 takie wyłączniki, tym razem zastosowałem także stycznik. Przełączając obciążenia typu TV, oświetlanie z przetwornicami, gdzie na wejściu mamy kondensator filtrujący, przekaźnik w module długo nie wytrzyma.

Pytałem także o typ przetwornicy (falownika), bo z doświadczenia wiem, że jeżeli to jest to tania chińska przetwornica samochodowa, to połączenie telewizora i zapalanych wyłącznikami żarówek, może powodować wyłączanie się przetwornicy. Lepiej żeby kolega najpierw sprawdził sobie takie rzeczy, zanim zabierze się za modyfikacje instalacji.
  • Specjalista elektryk
    hubiwit napisał:
    Kolego kasprzyk zmierzam do pokazania koledze mpn105 (i może innym, którzy będą w przyszłości czytali te posty) który próbuje budować tego typu instalację pewnie pierwszy raz, jakie jest niebezpieczeństwo jeżeli chodzi o przedostanie się napięcia od odbiorcy do sieci....

Zgadzam się ostrożności nigdy nie za wiele. F&F trochę podupada w opiniach, jednak trzeba mieć na uwadze, że jest go bardzo dużo na rynku, częstotliwość zdarzeń z nim związanych też może być większa.

Ja czekam na odpowiedź założyciela wątku, jak faktycznie będzie funkcjonować ten układ, jakie możliwości konfiguracji ma ten inwerter.
  • Poziom 39  
    kasprzyk napisał:
    Załóżmy - uruchamiasz ins. akumulatory wstępnie naładowane, pogoda słoneczna.
    Nie widzę szarpnięcia 1kW z aku. 1kW to tylko moc, a gdzie energia = moc x czas ?
  • Specjalista elektryk
    Dlatego sugerujemy żeby autor wątku dobrze przemyślał swój "projekt".