Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gilotyna PIESOK CNT2500/4 - Poszukuję schematów

03 Lis 2015 11:14 1467 2
  • Poziom 18  
    Witam!

Poszukuję schematu hydraulicznego i elektrycznego gilotyny hydraulicznej PIESOK typu CNT2500/4. Układ elektryczny maszyny został przez kogoś niefachowo poprawiony (mnóstwo przewodów podpiętych "na krótko", inne odcięte, w bloku hydrauliki też ktoś grzebał) i usiłuję dojść do tego jak ta maszyna powinna działać. Jeśli ktoś z Szanownych Kolegów mógłby podrzucić choćby zdjęcia schematów - będę wdzięczny.
    Na forum znalazłem schematy gilotyny CNTA ale to jednak zupełnie inna maszyna.

Pozdrawiam!

Gilotyna PIESOK CNT2500/4 - Poszukuję schematów
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 20  
    Witam
    Jeśli długo nie można zlokalizować schematu to czas najwyższy samemu zacząć go rysować.
    Ja to robię tak że najpierw rysuję wszystkie elementy jakie występują w maszynie, później rysuję obecne połączenia i połączenia odcięte jeśli je widać. Następnie próbuję określić sposób działania na podstawie innych zdobytych schematów lub podobnych maszyn.
    Małymi kroczkami do przodu. ;-)

Dodano po 55 [sekundy]:

Załącz co posiadasz a coś poradzimy
  • Poziom 18  
    W tej maszynie zacząć trzeba od przywrócenia układu hydraulicznego do stanu pierwotnego. Wstępne oględziny ujawniły że dwa bloki zaworowe były wymieniane (nie były nawet prawidłowo dokręcone!). Pytanie czy na takie same jak oryginalne? Jeden z zaworów (ten wygląda na oryginalny) nie ma założonej wtyczki na cewce.
    Myślę że jakaś usterka skłoniła kogoś do próby naprawy, a że się na tym nie znał to działał na oślep. Najpierw było dłubanie w zaworach, a potem w układzie elektrycznym i w takim właśnie stanie maszyna trafiła do nas.
    Przy próbie włączenia rusza pompa i manometr z przodu od razu pokazuje ok. 20MPa - to trochę dziwne bo w dobrze działających urządzeniach hydraulicznych jeśli maszyna nie wykonuje ruchu to pompa przeważnie pracuje luzem. Naciśnięcie pedału powoduje ruch noża w dół, ale po dojściu do dolnej krańcówki nie dzieje się nic. Puszczenie pedału też nic nie daje. Dopiero ruszenie przełącznikiem regulacji zderzaka (jest napędzany silnikiem hydraulicznym) powoduje powolne odejście noża do góry. Na siłownikach są zamontowane zawory które nigdy się nie uaktywniają (brak napięcia w którejkolwiek fazie ruchu). Podejrzewam że są to zawory szybkiego spustu i powinny się włączać przy ruchu powrotnym. Siłowniki są jednostronnego działania, a sam powrót noża do góry jest realizowany za pomocą sprężyn. Nie znalazłem niestety żadnego schematu gilotyny z takim rozwiązaniem.

W tej sytuacji najrozsądniejsze co moim zdaniem można zrobić to wymontować cały blok zaworowy (notując gdzie która rurka była podłączona) i spróbować rozszyfrować co z czym jest połączone i jak to powinno działać. Przy okazji sprawdzić pracę wszystkich zaworów i ustalić ich układ (schemat przełączeń). Jeśli będę już miał układ hydrauliczny rozrysowany to działanie części elektrycznej powinno być już łatwe do ustalenia, a połączenia do przywrócenia. Jeśli schematu nie uda się zdobyć to tak właśnie zrobię. Na razie mam inną robotę i gilotyna chwilowo idzie w odstawkę. Może u kogoś w szufladzie poniewiera się jednak schemat tej maszyny? Będę wdzięczny za wszelką pomoc :please: