Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Defro Eko Duo PZ2 SMART II - Wymiana pieca i poprawa instalacji.

MarekGRD 03 Lis 2015 14:44 3237 3
  • #1 03 Lis 2015 14:44
    MarekGRD
    Poziom 8  

Witam.
    Tak jak w temacie, stety - niestety zostałem zmuszony wymienić piec zasypowy 21kW (po 10 latach wyzionął ducha), na piec z podajnikiem DEFRO.
    Piec wyposażony jest w sterownik SMART II. Na poniższym manual'u sterownika znajduje się opis sterownika.
    Przy zmianie pieca postanowiłem poprawić instalację (stara stwarzała straszne problemy).
    Głównym problemem instalacji była regulacja temp. podłogówki. Kolejnym - brak zaworu trójdrożnego/4D.
    I teraz pytanko ( szczególnie dla osób znających sterownik). Czy można jakoś fajnie usprawnić poprzednią instalację ? Doposażenie zaworu 3D/4D oczywiście konieczne.
    Ale... W przypadku tego (jakże zautomatyzowanego jak twierdzi producent) pieca mam możliwość sterowania 4 pompami (obiegową, cwu, P1, P2). Dodatkowo do przyłączenia czujniki temp. (na schemacie w manual'u). Gdzie podpiąć czujnik podłogówki ? Jak wykorzystać programatory pokojowe CO1,CO2 ( w moim przypadku pewnie jako - CO grzejniki góra, CO podlogowka dół).
    Ponoć jest możliwość sterowania zaworem 3d za pomocą sterownika SMART II. Hmm...
    https://esterownik.pl/_files/Instrukcja%20Defro%20Smart%20v3.5.pdf
    Poniżej zamieszczę swój schemat - z góry przepraszam że został narysowany odręcznie, ale myślę, że jest czytelny.

Dodam, że myślałem o zainstalowaniu siłowników termicznych + sterownik na rozdzielnię ogrzewania podłogowego. Ale na ten moment chciałbym sterować temperaturą z poziomu sterownika pieca.

0 3
  • #2 03 Lis 2015 16:00
    Ptak3124
    Poziom 24  

Twój schemat:
    1. Grzejniki i zasobnik cwu zasilane z jednej pompy.
    2. Obieg ogrzewania podłogowego z pompą i zaworem z kapilarą.

Jednym z warunków gwarancji kotła jest "regulacja" temp. czynnika do kotła tak, by temp. powrotu nie spadła poniżej np. 45'C.
    Można to zrobić na kilka sposobów. Zawory mieszające 3D lub 4D z siłownikiem. Zawór 3D termostatyczny (stały 45'C). Może też być sprzęgło hydrauliczne lub wymiennik ciepła z osobną pompą.

Zasmuce Cię troche możliwościami Twojego regulatora kotła. Obiegi CO1 i CO2 oraz CWU to tylko fragment regulacji instalacji grzewczej.
    Niestety, ale np. zawór 4D z siłownikiem do ochrony powrotu kotła wymaga konfiguracji jednego obiegu CO...
    Więc do regulacji ogrzewania grzejników i podłogówki pozostaje drugi obieg CO.
    Oczywiście. Działanie jednego z obiegów można "wystroić" tak, by regulator kotła sterował zaworem podłogówki by zadać temperaturę wody w podłodze. Ale za to braknie możliwości kontrolowania temp. powrotu kotła z poziomu regulatora.

Zastosowanie regulatora pokojowego powoduje wyłączenie pompy, gdy temp. w pomieszczeniu osiągnie zadaną temp.

Regulacja temp. czynnika grzewczego w grzejnikach zależnie od temp. zewnętrznej wymaga zastosowania czujnika temp. zewnętrznej. Taka regulacja jest możliwa, kiedy w instalacja jest zastosowany zawór mieszający z siłownikiem. (Jak już wspomniałem, trzeba też wykorzystać ustawienia regulatora jako obieg CO).
    Niestety, ale producent kotła zaleca też min. temp. kotła na poziomie np. 65'C. Zawór mieszający wtedy "nastawia" temperarurę wody w grzejnikach.
    Najczęściej funkcję taką przejmuje zawór 4D i tak samo jak ochroną temp. powrotu kotła reguluje temp. zasilania ogrzewania. Niestety, ale Twój regulator tego nie obsłuży. Albo zadasz min. temp. powrotu, lub też ustawisz regulator pogodowy i wysterujesz temp. wody w grzejnikach zależną od krzywej grzewczej.

Jeśli chodzi o zasobnik cwu, to regulator włącza pompę cwu by nagrzać zasobnik do zadanej temp. Może przy tym wybrać opcję "priorytet", wtedy podczas grzania cwu wyłączane są pompy ogrzewania.

Zapodaj, jaki schemat przedstawił Twój instalator.

0
  • #3 04 Lis 2015 17:42
    MarekGRD
    Poziom 8  

Ptak3124 napisał:

Zasmuce Cię troche możliwościami Twojego regulatora kotła. Obiegi CO1 i CO2 oraz CWU to tylko fragment regulacji instalacji grzewczej.
    Niestety, ale np. zawór 4D z siłownikiem do ochrony powrotu kotła wymaga konfiguracji jednego obiegu CO...
    Więc do regulacji ogrzewania grzejników i podłogówki pozostaje drugi obieg CO.

Czyżby producent zrobił tak ograniczony sprzęt za ponad 8tys. ?
    Sprzedawca zarzekał się, że owy sterownik jest najnowszym instalowanym w piecach defro.
    A jeśli chodzi o obiegi, oprócz wymienionych przez Pana, jest jeszcze obieg mieszający - czyżby to nie był ten do obiegu z zaworem 4D ?

Cytat:
    Regulacja temp. czynnika grzewczego w grzejnikach zależnie od temp. zewnętrznej wymaga zastosowania czujnika temp. zewnętrznej. Taka regulacja jest możliwa, kiedy w instalacja jest zastosowany zawór mieszający z siłownikiem. (Jak już wspomniałem, trzeba też wykorzystać ustawienia regulatora jako obieg CO).

Tylko, że chyba mało istotna jest temperatura cieczy w grzejnikach czy cwu, bo za sterownie temp w pokojach odpowiadają głowice termostatyczne.

Mnie bardziej zależało by na sterowaniu podłogówką, z racji tego, że mój "wspaniały instalator" zamocował mi rozdzielnie manualną (z pokrętłami) - co przekłada się na brak jakiegokolwiek kontrolowania temp podłogówki...

Cytat:
    Najczęściej funkcję taką przejmuje zawór 4D i tak samo jak ochroną temp. powrotu kotła reguluje temp. zasilania ogrzewania. Niestety, ale Twój regulator tego nie obsłuży. Albo zadasz min. temp. powrotu, lub też ustawisz regulator pogodowy i wysterujesz temp. wody w grzejnikach zależną od krzywej grzewczej.

Sterownik posiada jeszcze dwa zaciski T1 i T2, może te dało by się wykorzystać ?
    Jeśli nie, to z tego co się orientuję sterownik można rozszerzyć o dodatkowe moduły... Ale to już ewentualność.

Cytat:
    Jeśli chodzi o zasobnik cwu, to regulator włącza pompę cwu by nagrzać zasobnik do zadanej temp. Może przy tym wybrać opcję "priorytet", wtedy podczas grzania cwu wyłączane są pompy ogrzewania.
    Fajna sprawa na pewno się przyda :) Szczególnie gdy kilka osób jeden po drugim zechce wziąć prysznic.

Cytat:
    Zapodaj, jaki schemat przedstawił Twój instalator.

I tutaj niestety pojawia się problem. Mojego instalatora już nie ma i nie będzie. Wykosztowałem się - spartolił - trudno.
    Mam teraz znajomego (starszy gość). Połączyć rurki potrafi bardzo dobrze. Zainstalować zawory również. Tylko totalnie nie ogarnia tych nowych systemów.
    Chciałbym wziąć sprawę w swoje ręce. Jestem z zawodu inżynierem informatyki (sieciowcem). Do czynienia w branży mam ze schematami (może troszeczkę innymi) ale tutaj kwestia zrozumienia pewnych symboli i pewnej logiki. Postanowiłem że, ja ogarnę schemat, wytłumaczę mu co gdzie jak, on wykona pracę fizyczną. Stąd prośba o pomoc na forum :)

Dodano po 1 [minuty]:

Wrzucę jeszcze kilka fotek sterownika.

Defro Eko Duo PZ2 SMART II - Wymiana pieca i poprawa instalacji. Defro Eko Duo PZ2 SMART II - Wymiana pieca i poprawa instalacji. Defro Eko Duo PZ2 SMART II - Wymiana pieca i poprawa instalacji.

0
  • #4 05 Lis 2015 11:15
    Ptak3124
    Poziom 24  

Zapoznałem się z Twoim regulatorem kotła i zaproponuje taki schemat:

Z tym, co na rysunku Defro poradzi sobie bez problemu razem z ochroną temp. powrotu.

Temp. podłogi regulujesz czasem pracy pompy podłogówki.
    Natomiast temp. wody w podłodze ustawiasz raz (zaworem termostatycznym) na np. 38'C (by podłoga grzała do 26-28'C) i nie ruszasz tego więcej...
    Regulator w opcji obieg CO2 ma możliwość podpięcia regulatora pokojowego. I to będzie najlepsze wyjście.

Kaloryfery (wszystkie) z zaworami termostatycznymi pomogą, by utrzymać temp. w pomieszczeniach.

Przekroje rur zależne od ilości grzejników i dł. odcinków.

Ważne jest, by "krótki" obieg kotła z zaworem 4D miał dużą średnicę (min 1 cal). Ten fragment instalacji będzie działał grawitacyjnie.

0