Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer - Zawiesza się pod obciążeniem

03 Nov 2015 16:29 864 5
  • Level 8  
    Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Od jakiegoś czasu dręczy mnie zawieszanie się komputera. Niedawno wymieniane były podzespoły komputera. Błąd pojawia się podczas znacznego obciążenia i skutkuje zwieszeniem się obrazu oraz wydobycie się z głośników zwieszonego dźwięku. Komputer nie reaguje na żadne kombinacje przycisków i nie ma innego wyjścia jak reset.

01- ASRock Z87 Extreme 4
    02- Intel Core i5 4670K
    03- G.Skill Ripjaws X 2x4GB 2133 MHz
    04- MSI GTX 970 4G
    05- BeQuiet Pure Power 630W
    06- Napięcia sprawdzone programem OCCT
    CPU VCORE 0.95V
    VIN1 1.87V
    AVCC 3.31V
    3VCC 3.31V
    VIN4 0.9V
    VIN5 1.7V
    VIN6 0.82V
    VID 1.32V
    IA 1.35V
    GT 1.33V
    LCC/RING 1.33V
    VIN0 0.86V

Napięcia mierzone podczas spoczynku po pojawieniu się błędu i zresetowaniu komputera. Nie wiem czy wszystkie potrzebne, ale podałem takie jakie mierzy OCCT.

07 - Temperatury podzespołów:
    CPU Obecne ok 30°C
    Karta graf. 33°C pod obciążeniem i nie przekracza 65°C z tego co zauważyłem
    Płyta gł. SYSTIN 32°C, CPUTIN 23°C, AUXTIN 34°C, TMPIN3 30°C.

08 - Jeśli problem dotyczy innych elementów w komputerze - także ich markę
    i model.
    09 - System Windows 7 Home premium SP3
    10 - ESET.
    11 - Błąd opisany we wstępie.
    12 - Opis dźwięków (beep code) - brak

Z góry dziękuje za pomoc.
  • Level 20  
    Próbowałeś odpalić kompa na jakimś alternatywnym systemie? Przetestuj RAM i dysk.
  • Helpful post
    Level 43  
    OC jest/było/będzie?
    Up. Memtest bootwalny i SMART z Crystal DIsk Info.
    Obciążyć OCCT. W takim stresie podaj najwyższe taktowanie CPU, GPU, RAM i temperatury np. z HWMonitor.
    W stresie także wykonaj miernikiem pomiary napięć:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html
  • Level 8  
    Dzięki za szybka odpowiedź. :)

stefan1121 wrote:
    Próbowałeś odpalić kompa na jakimś alternatywnym systemie? Przetestuj RAM i dysk.

Odpalałem tylko na 7-demce. Dyski są stosunkowo nowe, ostatnio zaopatrzyłem się w dysk SSD. System na SSD i niektóre programy, a reszta na HDD + przeniosłem wszystkie pliki temp itp na HDD, żeby nie zajmowały dodatkowego miejsca na SSD.

Crystal Disk:
    Komputer - Zawiesza się pod obciążeniem Komputer - Zawiesza się pod obciążeniem

safbot1st wrote:
    OC jest/było/będzie?
    Up. Memtest bootwalny i SMART z Crystal DIsk Info.
    Obciążyć OCCT. W takim stresie podaj najwyższe taktowanie CPU, GPU, RAM i temperatury np. z HWMonitor.
    W stresie także wykonaj miernikiem pomiary napięć:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

Pytanie czy Windows odpali USBka z memtestem normalnie przy starcie czy muszę stworzyć bootowalny pendrive?

Co do OC to nie było robione, ale korzystam z programu do podkręcania (A-tuning), który był w sterownikach płyty głównej, lecz nie wiem czy to działa jak natura chciała, czy po prostu program stwierdza, że procesor jest podkręcony, a tak na prawdę nie jest.

Puściłem test CPU programem OCCT na 30 min. Jak dostane wyniki to wrzucę.

Dobra chyba wiem gdzie tkwi problem. Po 3 minutach testu CPU komputer wisi. Zrobiłem zdjęcie ekranu, w momencie zwieszenia. Komputer - Zawiesza się pod obciążeniem

Widać skok temperatury jednego z rdzeni na ponad 70°C. Wydaje mi się, że przyczyną problemu może być ustawione w BIOSie zabezpieczenie przed przegrzaniem procesora, które ustawiłem i pewnie to zabezpieczenie wyłącza wszelkie funkcje życiowe komputera w celach bezpieczeństwa. :)
    Jeżeli owa teoria może być prawdą, to czy jest możliwość podwyższenia temperatury granicznej?

Sprawdziłem w biosie tą funkcję. CPU thermal throttling. Na razie ją wyłączyłem i puszczę test jeszcze raz.

Dodano:

Sprawa wygląda następująco, przy wyłączonym zabezpieczenie problem nadal występuje. Puściłem kolejny test i po krótkiej chwili znów wisimy.

Jakie jest wasze zdanie?
  • Helpful post
    Level 43  
    Szyneczka wrote:
    korzystam z programu do podkręcania (A-tuning), który był w sterownikach płyty głównej, lecz nie wiem czy to działa jak natura chciała :)

No widzisz, a jest OC i to potężne. Usuń je i wszystko powinno być ok.
    Spójrz:
    http://ark.intel.com/pl/products/75048/Intel-Core-i5-4670K-Processor-6M-Cache-up-to-3_80-GHz
    Ten CPU standardowo w turbo pracuje na 3.8GHz, a twój program wymyślił sobie 4.6 GHz (!).

Temperatury, przeciwnie, są kosmicznie niskie jak na to OC, więc pewnie koło 4.3GHz uciągniesz, ale nie 4.6GHz!
  • Level 8  
    Wiem, że procesor można spokojnie do 4,3GHz podkręcać. Przy ręcznym ustawianiu, gdzie wymuszam, aby podkręcał procesor do 4,3GHz to chyba spoko było, ale ostatnio nie ustawiałem nic, a za każdym uruchomieniem trzeba wklepywać od nowa i możliwe, że faktycznie program chce wyciągnąć z procesora za dużo.

Dzięki za wskazówkę. :) Jutro przełączę program na standardowy i zobaczę jak się zachowa procesor podczas obciążenia. Dalej, przetestuję na ręcznie wklepanych ustawieniach OC i również sprawdzę zachowanie CPU. Jak nic się nie zmieni, to wyrzucę ten program i sprawdzę czy problem pozostał.

Dodano:

Problem został rozwiązany, jak na razie. Procesor podczas testów jest stabilny i nie przechodzi na zbyt duże taktowanie. Winny temu był nieaktywny program podkręcający, który odblokował pewnie mnożniki, ale po włączeniu programu i ustawieniu go, wszystko działa jak należy.

Dzięki za pomoc. :)
    Moderated By swiercm:

Posty scaliłem. Proszę, byś w przypadku aktualizacji informacji używał opcji "Zmień".

Komputer - Zawiesza się pod obciążeniem