Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa Wzmaka [git.] - 4EL34+ECC83

narsiliouz 09 Jun 2005 17:24 2904 22
    narsiliouz
    Level 11  
    Już jakiś czas temu miałem zaczynać budowę,
    niestety brakowało mi czasu,lamp,i podzespołów.
    Poza tym nauka i inne pie***y ;)
    Teraz mam lampek pod dostatkiem,ale zastanawiam się nad jakimś konkretnym schemacikiem..
    nie wiem czy nie skusze się na schemacik
    Soldano SLO100
    ..może jakieś porady na początek ??
    ..a może coś innego ?

W sumie bardzo podoba mi się jeszcze schemacik Orange`a,
    jest dobrze opisany,poza tym jest na 4 x EL34`ach , i ECC83,
    wiec gra gitara,
    niestety niemam pojęcia jak gra taki piecyk :|

Zalerzy mi żeby był to dobrze i w miare "ciężko" grający wzmak,
    najlepiej 100W bo po co marnować lampki ;)
    Doświadczenie w samej elektryce i elektronice jakieś mam,
    ale nie budowałem jeszcze swojego własnego wzmaka od podstaw..
    :)

Trafo głosnikowe i sieciowe mam zamiar zamówić z firmy "Zatra",
    słyszałem że mają dobre i <w miare> tanie trafa..
    ..to prawda :> ?

Ogólnie mam lampy i wszystkie podzespoły,
    praktycznie muszę to tylko połatać,i czekać na trafa..
    Poza tym będe pewnie mieć mały problem z PCB,
    chyba ze pająk ?? :]
    <czekam na Wasze opinie >

Będe zdawać relacje "live" ze skręcania tego wynalazku :)
    Mam nadzieje że pujdzie dobrze,czego i Wam życze !

Pozdrawiam!

PS. Zamieszczam 3 schematy AMP`ów ,
    nad którymi się zastanawiam,może Wy jako bardziej
    doświadczeni coś mi doradzicie.. mam nadzieje
    JohnyB1986
    Level 19  
    Sam zbyt dużego pojęcia o budowie wzmacniaczy lampowych nie mam, ale mogę ci polecić stronkę www.18watt.com. Stronka poświęcona w całości 18 watowym wzmakom gitarowym. Nie wiem po co ci 100 Wat z lampy. I rozwiał już wątpliowości niejednego lampomaniaka. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że "waty" z lamp są dużo głośniejsze. Za trafo do tego 100-watowca ładnie zabulisz. Zbuduj na dobry początek "red-barona" (jezeli nie masz doświdczenia z lampami). schamt krąży po sieci, nie jest zbyt skomplikowany, jednak założe się że zadasz o niego niejedno pytanie (jeżeli zeczywiście nie masz pojęcia o lampach).
    JohnyB1986
    Level 19  
    Fajnie wygląda, brzmi pewnie jeszcze lepiej, ja nie mam odwagi na lampowaca... ,przynajmniej takiego
    narsiliouz
    Level 11  
    Spoko..
    przynajmniej jest odzew heh:)

Więc tak,po kolei..
    O lampach jako-takie pojęcie mam,zwłaszcza że "troche" się tym interesuje,ale nie ukrywam że to wiedza teoretyczna niestety
    <przynajmniej jak do tej pory..>

Zdaje sobie też doskonale sprawe z tego,
    że 100Wat na lampach to coś zupełnie innego niż tranzistoren,
    ale jestem maxymalista, i jeśli do czegoś mam się zabrać i to
    skończyć - chciał bym to zrobic raz i konkretnie,
    a przy okazji wykorzystać lampy które mam,a mam pięć EL`ek i 7xECC83 ..więc i tak ich nie wykorzystam.
    Poza tym uważam że lepiej jest mieć zapas mocy nawet na lampach niż puźniej przerabiac PCB i obudowe [i pewnie transformatoren],
    a zapas mocy zawsze lepiej mieć niż nie mieć;)

Trafo w sumie mógł bym zrobic sam,już nawet policzyłem parametry uzwojeń i rdzenia [itd. itp.;)], ale w tym temacie chyba wolał bym jednak zapłacić i mieć pewność że nie będe mieć problemów z tak ważnym elemętem..

Ogólnie jeśli chodzi o pytania,to nie wykluczam że bede je zadawać,
    bo od tego jest forum,ale z tego co już widziałem i przeczytałem,
    to wiekszość problemów albo jest już opisana gdzieś na ławach forum tego lub innych,albo w miarę łatwa do znalezienia - trzeba tylko chcieć:)

Te pytania które zadałem na początku są jedynymi jakie jak narazie mam,czyli :
    Orange/Soldano , PCB/pająk , wrażenia odsłuchowe , szczególnie charakterystyczne elemęty budowy wzmacniaczy..
    I to na tyle,głównie wacham się jeszcze nad schematem.

Oba wzmaki są kuszące z tego co czytałem,
    ale nie wiem jak grają:|
    Co do PCB/pajak,
    to zrobie chyba na pcb`ku - tutaj też wolę mieć "pewność",
    przy pająku jest duże zagęszczenie elemetów i jak mi się wydaje - czasem szumy, oraz różne inne nieprzewidziane odgłosy i przygody.
    Poza tym nie będe raczej mieć problemu ze zrobieniem pcb`ka..

Czekam na więcej opinii
    A może pokusić się o zrobienie tego trafa:] ?
    Jest to tak trudne jak mówia? ..bo nie wydaje mi się;)
    Słuchał/słyszał ktoś kiedyś
    "home-made-oragne" lub "home-made-slo100" ???
    Może ma ktoś próbki któregoś z nich, choćby orginału bo nie mogę znaleźć.. :\

Z góry dzięki wszystkim
    Pozdrawiam! :)

Narsiliouz/BiT
    GG:5886424
    narsiliouz
    Level 11  
    Chodzi o ten okrągły?
    To transformator toroidalny..
    alamo888
    Level 11  
    nie chodzi o to drugie trafo
    toroid to pewnie sieciowe a mi chodzi o głosnikowe
  • Helpful post
    JohnyB1986
    Level 19  
    narsiliouz wrote:
    Spoko..

Trafo w sumie mógł bym zrobic sam,już nawet policzyłem parametry uzwojeń i rdzenia [itd. itp.;)], ale w tym temacie chyba wolał bym jednak zapłacić i mieć pewność że nie będe mieć problemów z tak ważnym elemętem..

Ogólnie jeśli chodzi o pytania,to nie wykluczam że bede je zadawać,
    bo od tego jest forum,ale z tego co już widziałem i przeczytałem,
    to wiekszość problemów albo jest już opisana gdzieś na ławach forum tego lub innych,albo w miarę łatwa do znalezienia - trzeba tylko chcieć:)

Te pytania które zadałem na początku są jedynymi jakie jak narazie mam,czyli :
    Orange/Soldano , PCB/pająk , wrażenia odsłuchowe , szczególnie charakterystyczne elemęty budowy wzmacniaczy..
    I to na tyle,głównie wacham się jeszcze nad schematem.

Oba wzmaki są kuszące z tego co czytałem,
    ale nie wiem jak grają:|
    Co do PCB/pajak,
    to zrobie chyba na pcb`ku - tutaj też wolę mieć "pewność",
    przy pająku jest duże zagęszczenie elemetów i jak mi się wydaje - czasem szumy, oraz różne inne nieprzewidziane odgłosy i przygody.
    Poza tym nie będe raczej mieć problemu ze zrobieniem pcb`ka..

Czekam na więcej opinii
    A może pokusić się o zrobienie tego trafa:] ?
    Jest to tak trudne jak mówia? ..bo nie wydaje mi się;)
    Słuchał/słyszał ktoś kiedyś
    "home-made-oragne" lub "home-made-slo100" ???
    Może ma ktoś próbki któregoś z nich, choćby orginału bo nie mogę znaleźć.. :\

Więc jeżeli chodzi o dźwięk tych wzmaków to wszystko zależy od gustu słuchacza. Dźwięku przecież nie ogląda sie na oscyloskopie :) W mojej okolicy takie rzeczy robi się na pająku, lecz jeżeli masz ochotę wytrawić płytkę to czemu nie:) Osobiście bardziej podoba mi sie soldano.
    MatiZ
    Level 15  
    Witam. Ja Ci proponuje budowe wzmacniacza z znakomitej serii JCM 800 Marshalla..... są dosć proste w budowie i mają ciekawe brzmienie...:)
    Tremolo
    Level 43  
    Posiadanie 4 lamp na wyjsciu to bardzo ciekawa sprawa, zawsze można dwie wyjąć, a nawet trzy i grać na jednej połówce, wybierając sobie moc...
    https://tremolo.elektroda.pl/Firmowe/MARSHALL/100W%20(lampy).gif

ja zrobiłem coś takiego + preamp z czterema wejsciami i sprzężenie zwrotne gra to dość ciekawie.

Po za tym jeśli nie masz parowanych lampek no to cięzko widze 4 lampy, prędzej czy później to zacznie rozjeżdżać się.

Muszę Cię zmartwić trafo daje dużo z siebie brzmienia, jesli dasz toroid, jakiś małe głośnikowe czy kwadratowe EI no to nie uzyskasz tego typowego brzmienia.

Z tego co widze w mojej podróbie siedzi płytka jak w oryginalnym Marshallu..

Oryginalne Marshalle miały często za słabe głośnikowe trafo (celowo), żeby uzyskać taki przester działajacy z końcówki...

A trafo do 4xEL34 to koszt ponad 200 złotych, podobnie 4 nowych EL34

Na początek zrob jak to na niektórych niemieckich stronach - wykorzystując jakieś normalne trafo sieciowe jako głośnikowe... jak ustalać przełozenie to juz chyba wiesz...
    narsiliouz
    Level 11  
    Właśnie dlatego chce zacząć budowę od wzmaka na 4 EL`kach..
    Poprostu są wieksze możliwości :)
    Jeśli chodzi o lampy to niema sprawy,mają one służyć jak narazie jako podstawa do dalszych działań.. czyli ich znaczenie jak narazie bedzie czysto modelowe,dopiero kiedy już wszystko zacznie powoli grać tak jak powinno - zajme się zakupieniem parowanych 4 lampek :]

Z tego co piszesz powoli dochodze do wniosku ze jednak lepiej bedzie zamowic jakies firmowe trafo sieciowe,a sam pobawie sie z glosnikowym ;)
    Co do toroidu to nie mialem w planach zadnego takiego wynalazku,z mojej czysto teoretycznej wiedzy wynika ze raczej nie nadaje sie do takiej konstrukcji..

Pewnie trafo glosnikowe bede przerabiac z innego ktore juz posiadam,tak jak wlasnie pisales;)

PCB bede wykonywac,ale kiedy juz na 100% bede pewien schematu,bo dalej wszyscy polecaja cos innego.. ale po dokladnym zbadaniu schematow chyba jednak wybiore marshalla - najbardziej pasuje mi "prostotą" i "częsciami"
    _Damian_
    Level 21  
    narsiliouz wrote:
    Spoko..
    Zdaje sobie też doskonale sprawe z tego,
    że 100Wat na lampach to coś zupełnie innego niż tranzistoren,
    ale jestem maxymalista, i jeśli do czegoś mam się zabrać i to
    skończyć - chciał bym to zrobic raz i konkretnie,
    a przy okazji wykorzystać lampy które mam,a mam pięć EL`ek i 7xECC83 ..więc i tak ich nie wykorzystam.
    Poza tym uważam że lepiej jest mieć zapas mocy nawet na lampach niż puźniej przerabiac PCB i obudowe [i pewnie transformatoren],
    a zapas mocy zawsze lepiej mieć niż nie mieć;)

Witam :)

Polceam poczytanie tego tematu http://gitara.pl/forum/viewtopic.php?id=19260 jeśli chodzi o zapas mocy i inne takie :) (mity odnoście mocy, lampa tranzystor i takie tam)
    włuczykij
    Level 27  
    Pi-Vo, tego jeszce nie czytalem, ale ciekawe:) ja jeszcze tylko do mojego wzmacniaczyka 1xEL84 dorobie dobry preampik i moge grac. ale cos wiekszego tez bede robil. wkoncu do najblizszego sasiada mam 50m :)
    Tremolo
    Level 43  
    Jak ktoś dobrze gra i rozumie jak ustawić to i na piecyku na TDA 2030 zagra dobrze. Weźcie pod uwage tych, którzy reklamuja te małe zabawki Marshalla Laneya, które za reklamą i prezentacją sprzedającego w sklepie są jednak sprzedawane. A brzmienia uzyskiwane nie najgorsze.

Jak dorbze się ustawi wzmacniacz do tego zleje się z nim w jedną całość, to i tak się dobrze zagra.
    Popatrzcie na faceta z Pantery.

Słaby gitarzysta choćby miał gitare za 10 000 złoty, piec 4Waty lampowy z rozgrzanym trafem na maksa, z miliardem pozytywnych harmonicznych to i tak sąsiedzi znienawidzą go.
    Beniekk
    Level 17  
    alamo888 wrote:
    Beniekk wrote:
    Witam
    Soldano Slo100 to zaj***** wzmacniacz.Jestem w trakcie budowy tego wzmacniacza.Zrobiłem takze kilka fotek mozna je zobaczyc tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic311748.html

Co to za dziwne trafo głosnikowe? wyglada jak sieciowe :)

witam
    to trafo to sieciowe wroli głosnikowego jak bedzie działać na tym to zainwestuje w jakieś lepsze.
    narsiliouz
    Level 11  
    Tremolo ma sto procent racji,
    rozumiem o co chodzi i zgadzam sie z tym pogl±dem..
    Nie uważam sie za dobrego gitarzystę i wiem ze nie będę potrafic wykorzystac pelnych mozliwosci wzmacniacza odrazu,
    napewno musze sie jeszcze duzo nauczyc.
    Z jednej strony taka budowa wzmacniacza o mocy powiedzmy 0,5W ma faktycznie sens,ale to zależy od bardzo wielu "zmiennych" zyciowych ;)
    Ja na przyklad raczej nie mial bym problemu z miejscem do grania,
    a z calym szacunkiem dla konstrukcji 100W i wzwyż - nie jest to az tak duzo,nie przesadzajmy..

Mity i fakty odnosnie tranzistoren/lampen znam dosc dobrze,.

Przegladalem ostatnio schematy starszych Marshall`i na 4XEL34 i wydają mi sie bardzo ciekawe..
    Np. Marshall_1959 - preamp
    bardzo prosta w sumie budowa,odwracacz fazy na 12AX7..
    i duza mozliwosc puzniejszego mod`u

Najlepszy wydaje mi sie SLO100 ale mam schematy w wersji 2XEL34,
    a nie jak w orginale 4:|
    W dodatku w schemacie sa 6L6`ki a nie mam ochoty na problemy z modyfikacja napiecia,choc sam juz nic niewiem%-|
    Dorwalem jeszcze schem. Vox`a AC100 i tez jest calkiem ok,
    nie mam pojecia co wybrac.. help..
    [przydal by mi sie w ogole porzadny wpierd** pisze sie ktos?]
    ...
    Tremolo
    Level 43  
    Nie wiem czy 100Wat to nie jest duzo jeśli paczka ma 105 dB. MOja paczuszka ma 98dB a Marshalla nigdy nie dałem więcej jak na 45Wat ze 100W używając dwóch lamp, za przeproszeniem 4 lampy to po pierwsze się nie opłaca, po drugie Ciężko wytrzymać.

już się nie dało wytrzymać po prostu. Przy 50 Watach po prostu uszy puchły w pomieszczeniu 30metrów.

Po pierwsze do domu, na próby starczy, na początek jedna EL34, EL84, 6L6, ECL86 czy coś podobnego. Weź pod uwage, że jeśli bedziesz już miał coś przeciwsobnego to koszt lamp parowanych to jakieś 220 złoty za 4 EL34, inne lampy losowo zbierane ze złomu wprowadzone do jednego układu po prostu nie zagrają za dobrze. A nawet jak masz stare parowane, to na skutek rozjazdu czasowego pozostałych elementów same lampy uległy innym procesom starzenia. I przez to grają już inaczej... przez to je ktoś wymontował.

Nie bedziesz przecież też na chama zmniejszał skutecznosci głośników, albo przez używanie Alphardów, albo przez dodawanie oporów.

Zacznij od czegoś prostego, potem można się pobawić.
    narsiliouz
    Level 11  
    Hiehiehie ]:->
    Nie wspomnialem o jednej ciekawej zeczy.. :]
    Posiadam parowane 4Xel34 produkcji RTF w dobrym stanie,sa nie uzywane.
    Napewno beda graly inaczej jak nowe,ale mysle ze bedzie to dosc cieawe brzmienie..
    Nie zamierzam stosowac Alphardow,a co do trafa to zobaczymy;)
    Minimum 2Xel34,wiec montuje chyba Soldano..
    Vox`a sobie raczej podaruje,choc poszukam czy mam wszystko do Marshalla,moze 1950 sie uda zrobic..
    JohnyB1986
    Level 19  
    Pozwólcie że wyjade z innej paki ale na temat, czy od biedy moze być taki głośnik; http://www.allegro.pl/show_item.php?item=56278580 , zdaje się ze te Celestion-y są do monitorów odsłuchowych, ale nadadzą się od biedy pod gitarę, (gdyż kusi ich atrakcyjna cena i dopisek "Nowe"). Proszę o wypowiedź znawców tematu.
    Tremolo
    Level 43  
    Głośnik odpada jest za płaski, skutecznosć podobna do Tesli ARZ 6608 (cena Celestiona cztery razy większa od tego Valmeza)

Płaski bo brak charakterystycznych własnie dla głośników gitarowych rezonansów (tesla momentami ma 98dB a tu jest płasko i nietypowo) . Przez to zastosowanie dla odsłuchu, monitorów... W piecu gitarowym nie radze chyba, że przy użyciu symulacji cyfrowej, a przecież to dział retro i lampy dochodzimy do szacownych brzmień w sposób transformatorowo - głośnikowo - lampowy - konserwatywny.

Jesli zaczynasz zabawe z piecami gitarowymi i chcesz coś wpiąć to daj tam ARZ'ta 25 złoty za sztukę. http://professional.celestion.com/pro/pro_components/truvox/detail.asp?ID=4 - charakterystyka Celestiona jest uboga na dole płaska i nie ma podbic przy 4-4,5 kHz obniżenia charakterystyki w środku krzywej i innych parametrów jak w celestionach, eminencach, Fane'ach pod gitare, lepiej dołożyć 75 zeta i kupić nowego Celestiona Rocketa 50.
    JohnyB1986
    Level 19  
    Czyli taka jak myślałem, dobre pod monitory odsłuchowe. THX o to mi chodziło:)