Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt monitoringu IP ~ 80 kamer

03 Lis 2015 18:37 2523 26
  • Poziom 6  
    Witam,

Mam za zadanie zrobić projekt systemu monitoringu wizyjnego dla budynku użyteczności publicznej.
    Wszystko ma być oparte o kamery IP z zasilaniem POE.
    W budynku będzie około 80 kamer (720p/1080p), którę zostaną połączone za pomocą switchy do rejestatora (komputer PC).
    Mam zamiar zastosować 8 kanałowe switche POE do łączenia najbliższych kamer a następnie, połączyć te switche do głównego z wyjściem Gigabitowym, który z kolei będzie podłączony do karty sieciowej w komputerze (skrętka CAT 6).

komputer PC (karta sieciowa z portem Gigabit) <---- switch Gigabit <---- switche POE <---- kamery IP

Moje pytania:
    1. Czy takie połączenie jest prawidłowe?
    2. Jakie oprogramowanie do obsługi kamer i archiwizacji najlepiej zastosować?
    3. Czy są jakieś programy dzięki którym policzę całkowitą przepływność danych systemu? (Znalazłem kilka kalkulatorów, ale dają one różne wyniki)
    4. Czy są jakieś normy i przepisy, z którymi powinienem się zapoznać?

Mile widziane jakieś wskazówki, opinie, komentarze.
    Pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Poziom 31  
    80 kamer będzie generowało 800Mb/s przy średniej jakości wiec pomyśl jak chcesz to zapisać na jednym PC??
  • Poziom 6  
    według jakiegoś kalkulatora będę potrzebował około 50 TB, żeby przechowywać zapis 7 dni przy nagrywaniu 24 na dobę, ale gdybym zastosował kamery 720p (25 fps?) to chyba znacznie spadnie przepływność danych.
  • Poziom 11  
    w tych czasach kamery ustawia sie na detekcje ruchu a nie zapis ciagły. pozatym ja bym zastosował 3 rejestratory 32 kanałowe, pozniej na dobry PC wgrywać softa i masz podgląd lub dać 3 monitory. i oczywiscie zrobić oddzielną podsieć
  • Poziom 31  
    Marcin8626 napisał:
    w tych czasach kamery ustawia sie na detekcje ruchu a nie zapis ciagły

Co nie zmienia faktu ze może być 80% jednocześnie aktywnych - czy znajdzie pc z możliwością 0,5Gb/s zapis? i jednocześnie pojemne??

• Poziom 29  
    Proponuję 3 rejestratory 32 kanałowe ew. 5 rejestratorów 16kanałowych, będzie to najlepsze i najstabilniejsze rozwiązanie.
  • Poziom 6  
    Dlaczego 3 rejestratory zamiast wydajnego komputera PC?

Wolałbym zrealizować to za pomocą komputera z kartą sieciową i gigabitowym portem, ewentualnie za pomocą jednego rejestratora. Z tego co znalazłem przepustowość kamery IP 720p (25fps) to około 5Mb/s. Także całość myślę, że miała około 400 Mb/s.
  • OptexOptex
  • Poziom 9  
    mi tez się wydaje, że lepiej rozdzielić na kilka rejestratorów przynajmniej jak jeden padnie nie pada cały monitoring. hikvision ma fajne oprogramowanie gdzie spinasz wszystkie rejestratory w jeden widok i chyba jest taka możliwość że jak padnie jeden rejestrator to nagrywanie może zostać przekierowane na inny.

Tu masz linka do opisu softu: http://www.hikvisioneurope.com/portal/index.p...0Manual/&file=Instrukcja%20iVMS-4200%20PL.pdf
  • Poziom 13  
    Myślę że musisz się zapoznać z ofertą np. Alnet System. A jeśli szukasz taniej to Novus NMS.
  • Poziom 22  
    Zastosowanie komputera jako jedynego narzędzia służącemu archiwizacji danych ma same wady.

1. Bardzo trudno by utworzyć konfiguracje o tak dużej pojemności i z tak dużą prędkością zapisu. 800 czy nawet 400 MB/s to może by dało rade dla 2 dysków SSD połączonych w macierz. Ale pojemność takich dysków przy Twoich potrzebach...? 1%??

2. Co jak komputer się zawiesi, w końcu to tylko komputer. Masa niepotrzebnego oprogramowania, które będzie zabierać Ci procenty wydajności. A gdy komputer się zawiesi, nie masz nic, ani sekundy nagrania od momentu zwisu.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Wdrażałem i wdrażam systemy zintegrowane jak i sam monitoring teraz już tylko na oprogramowaniu i jeżeli chodzi o możliwości dvr=soft, to soft bije każdy rejestrator na głowę dzięki temu że jest po pierwsze elastyczny w rozbudowie a o funkcjonalnościach w ogóle nie wspominam bo żadem DVR takich nie ma. TAkie 80 kamer 720p czy tez fullHD pójdzie na jednym kompie. Zależy ile będzie klatek na sekundę oraz ile strumieni z kamer. Każdy kto zajmuje się softem i dostarcza soft ma odpowiedni kalkulator "zapotrzebowania" na moc procesora i dzięki temu może wyliczyć odpowiedni hardware. np. https://sale.axxonsoft.com/calc/calculator.jsf

• Poziom 43  
    lukaszj93 napisał:
    Mam za zadanie zrobić projekt systemu monitoringu wizyjnego dla budynku użyteczności publicznej.

lukaszj93 napisał:
    Czy są jakieś normy i przepisy, z którymi powinienem się zapoznać?

Jeśli masz zamiar wykonać instalację samemu to jedno pytanie - czy posiadasz odpowiednie do tego celu uprawnienia?
  • Poziom 6  
    sosarek napisał:
    Jeśli masz zamiar wykonać instalację samemu to jedno pytanie - czy posiadasz odpowiednie do tego celu uprawnienia?

Projekt jest teoretyczny (dotyczy mojej pracy dyplomowej), dlatego zależy mi, żeby zrobić to profesjonalnie i porządnie.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Jeśli ma to być praca dyplomowa to na początek zapoznaj się z tymi materiałami:
    Link
    Link
    Link

Warto również abyś w swoim projekcie przemyślał następujące kwestie:
    - Przepustowość sieci szkieletowej( obecnie stosuje się już światłowody a nie miedz)
    - Czas przetrzymywania nagrań i ich kopi zapasowych.
    - Czas potrzymania systemu baz prądu
    - Ilość stanowisk do podglądu
    - Ilość stanowisk do obsługi ( operator PTZ)
    - Możliwości systemu podczas awarii (kamery, węzła sieci, któregoś z rejestratorów, serwera, macierz dyskowa)

to tak na szybko co przyszło mi do głowy.
  • Poziom 6  
    Po odrzuceniu jednego piętra w projekcie przewiduje ~60 kamer.
    Wstępnie wybrałem kamery firmy Samsung i pobrałem oprogramowanie z ich strony do obliczenia totalnej przepustowości. Stosując 50 kamer 720p 25fps oraz 10 kamer 1080p 25fps wyszło mi około 110 Mbit/s.
    Czy ta wartość jest realna?

Do przechowywania nagrań z 14 dni potrzebowałbym ~16TB . Zamierzam wykorzystać jakiś sprzetowy kontroler RAID w komputerze PC, aby móc obsłużyć taką ilość danych.
    Jakich dysków najlepiej użyć w tej sytuacji (SSD/HDD), żeby to miało ręce i nogi?.
    Czy w ogóle takie rozwiązanie jest dobre?
  • Poziom 23  
    Wartości mogą być realne.
    Teraz spójrz czy jedną maszynę chcesz obłożyć takim obciążeniem.
    Pamiętaj że to trzeba gdzieś wyświetlić itp, a to zajmuje zasoby sieci jeśli jest wysyłane, oraz moc obliczeniową grafiki, procesora i pamięci.
    Osobiście skłaniał bym się na podział tego na mniejsze 16 kanałowe rejestratory na piętrach z zastosowaniem dydków HDD do monitoringu. Pamiętaj że dyski SSD mają swój cykl życia który przy monitoringu wcale nie jest taki imponujący. Dodatkowo zastosował bym tylko jakąś macierz dyskową na kopie zapasową.
    Ale to tylko moje zdanie.
  • Poziom 31  
    lukaszj93 napisał:
    Wstępnie wybrałem kamery firmy Samsung i pobrałem oprogramowanie z ich strony do obliczenia totalnej przepustowości. Stosując 50 kamer 720p 25fps oraz 10 kamer 1080p 25fps wyszło mi około 110 Mbit/s.
    Czy ta wartość jest realna?

Kamery mają możliwość wyboru jaki strumień i w przypadku fulHD 800kb/s do 15Mb/s tylko że już producent nie podaje że im mniejszy tym bardziej zaszumiony obraz po co fulHD z transferem 1Mb/s skoro ten obraz z kamery przebija każda CCTV stosowanie takich kamer z takim strumieniem mija się z celem.
  • Poziom 6  
    A postawienie takiego systemu na dysku sieciowym NAS firmy Synology/QNAP to dobre rozwiązanie? Pewnie musiałbym zrobić do tego jakieś stanowisko operatorskie z osobnym komputerem do samego nadzoru obrazu z kamer.
  • Poziom 31  
    Tak, niektóre kamery maja w sobie oprogramowanie do nagrywania na serwer plików w trybie ciągłym jak i z detekcji.
  • Poziom 31  
    zuczek1987 napisał:
    No i zdaje się ze niema licencji na aż 60 ~ 80 kamer jesli mówimy o synologic

A po co licencja??
  • Poziom 31  
    Ale mowa o dysku sieciowym a nie rejestratorze.
    lukaszj93 napisał:
    dysku sieciowym NAS firmy Synology/QNAP
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Wtrącę swoje 3 grosze:
    1. Pamiętaj o utylizacji sieci - przyjmuje się że strumień to 50% czyli przy projektowaniu to co wyjdzie z kalkulatora trzeba pomnożyć razy 2
    2. jakiekolwiek NASy to bardzo dobre rozwiązanie ale do zastosowań micro - kilka do kilkunastu kamer
    3. kamery mają zwykle dwa strumienie (1 do nagrywania drugi do podglądu on line) więc to tez wpływa na sieć
    4. Jak ma to byc profesjonalny projekt to zastosuj profesjonalne systemy (niestety drogie)
    - wszystkie switche gigabitowe (dzisiaj to standard)
    - czym mniej switchy w łańcuszniku tym lepiej (zakłada się w sieciach do 3 poziomów)
    - połączenia między switchami najlepiej światłowodami - wkładki SFP, a może nawet SFP+
    - aby uzyskac takie pojemności to w zasadzi etylko macierz , najlepiej iSCSI
    - no i nie PC a serwer z odpowiednim oprogramowanie np. Bosh BVMS - nawet do kilku tysięcy kamer, Aviligon podobnie
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Jarzabek666 napisał:
    Kamery mają możliwość wyboru jaki strumień i w przypadku fulHD 800kb/s do 15Mb/s. Tylko że już producent nie podaje, że im mniejszy [strumień], tym bardziej zaszumiony
    Chciałbym sprostować te herezje. Kolega zapewne chciał wyartykułować, że im mniejszy strumień, tym gorsza jakość obrazu. Nawet pomimo rozdzielczości obrazu 1920x1080 pikseli zbyt duży poziom kompresji powoduje, że jakość może być porównywalna z obrazem uzyskanym z kamery o rozdzielczości 4CIF lub nawet nawet niższej.

A teraz wytłumaczenie, dlaczego wspomniałem o herezjach (autor tematu przygotowuje się do pracy dyplomowej - istnieje zagrożenie, że mógłby użyć powyższego cytatu).
    Mniejszy strumień można uzyskać zwiększając poziom kompresji.
    Poziom szumu pozostaje niezmienny w porównaniu ze strumieniem źródłowym i nie jest zależny od poziomu kompresji.
    Szum się nie kompresuje - wyższy poziom szumu to automatycznie większa wielkość strumienia (lub np. niższa jakość przy CBR).
  • Poziom 6  
    Tak, kompresja obrazu nie ma żadnego wpływu na poziom szumu. Większość kamer wyposażona jest teraz w jakieś specjalne funkcje do zminimalizowania szumu (np. 3D Noise Reduction), ale nie wiem jak to się sprawdza w praktyce.

Więc system planuje postawić na dysku Synology Rackstation z serii RS+, do którego podepnę około 60-70 kamer (zdecydowana większość 720p, ok. 20fps).
    Dysk oferuje możliwość podłączenia do 90 kamer (max 2700 FPS @ 720p, 1080 FPS @ 1080p) co w zupełności powinno mi wystarczyć.
    Dysk posiada 4 porty Gigabitowe LAN lub możliwość podłączenia karty rozszerzeń ze złączem światłowodowym (tutaj jeszcze nie wiem jakie złącze zastosować).
    Do zapisu danych na dysk planuje zastosować RAID 5/10.
    Połączenie ze stacją operatorską odbywa się za pomocą protokołu RTSP.
    Czy ktoś kto się zna na rzeczy mógłby potwierdzić czy to rozwiązanie jest ok?
    Ewentualnie co można by tu zmienić? Z góry dzięki za pomoc.