Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulowane sztuczne obciążenie

03 Lis 2015 19:41 2682 3
  • Poziom 12  
    Cześć chcę zrobić sztuczne obciążenie o regulowanym prądzie. Mniej więcej takie jak w tym projekcie: KLIK. Mam kilka pyta:

1. Dlaczego na schemacie jest zaznaczone +12[V]stabilizowane, jest to jakieś dodatkowe zasilanie układu?? Bo moim zdaniem to trochę bez sensu..., w końcu autor pisze: "możliwość płynnej regulacji prądu obciążenia oraz jego niezależność od napięcia wyjściowego obciążanego zasilacza"

2. Czemu służą rezystory Rs1 i Rs2

3. Czy połączony z potencjometrem "przełącznik", to tak naprawdę oznaczenie minimalnej i maksymalnej wartości natężenia prądu, czy może tam jest konieczny jakiś przełącznik dwu pozycyjny ??

4. Czy wzmacniacz operacyjny oznaczony na schemacie jako U1 mogę dać np. LM358

regulowane sztuczne obciążenie.

Z GÓRY DZIĘKI ZA POMOC ;)
  • Poziom 27  
    Tak zasilanie jest oddzielne aby nie wpływać na pobór prądu z badanego zasilacza. Cały układ działa na zasadzie wysterowania tranzystorów na odpowiedni prąd. Szkoda mi tłumaczyć szczegółów skoro nie rozumiesz tego co jest napisane w podanym linku.
    Ogólnie projekt moim zdaniem jest słaby, nie jestem wielkim znawcą ale tak oceniam. Przypuszczam że jest po prostu sprzed wielu lat gdy MOSFET były drogie i dlatego takie cuda. Zmiana wzmacniacza operacyjnego nie powinna być problemem, chociaż pasowałoby porównać jego parametry z LM358.
    Jeśli potrzebujesz coś obciążyć na oko, to polecam dwa sposoby. Stary grzejnik jako rezystor o mocy 1-5kW, lub przy wyższym napięciu wykonanie tzw rezystora wodnego gdzie w zbiorniku wody zanurza się dwa kawałki przewodnika i stopniem zanurzeniem ustawia opór.
  • Poziom 30  
    Twój temat dotyczy urządzeń typu "Power supply load tester" (lub "Active load for test power suppliers") i pod takimi hasłami znajdziesz obszerną odpowiedź na interesujące Cię pytania.
    Przedstawione zdjęcie z artykułu (zdj. w poscie #1), nie jest kompletnym schematem ideowym, lecz poglądową kopią np. schematu zbliżonego do tego:
    regulowane sztuczne obciążenie Link
    Od kilkudziesięciu lat, używane są różne układy służące testowym obciążeniom zasilaczy i niektóre wykonane na elementach dyskretnych (bez układów scalonych), nie wymagające dodatkowego zasilania (przykład takiego układu "Obciążnik tranzystorowy 30V; 5A", f-my "OMNIA").
  • Poziom 43  
    Cytat:
    1. Dlaczego na schemacie jest zaznaczone +12[V]stabilizowane, jest to jakieś dodatkowe zasilanie układu?? Bo moim zdaniem to trochę bez sensu..., w końcu autor pisze: "możliwość płynnej regulacji prądu obciążenia oraz jego niezależność od napięcia wyjściowego obciążanego zasilacza"
    Właśnie tak jest prościej, układy sterujące trzeba z czegoś zasilać, gdyby układ miał pracować bez zewnętrznego zasilania, musiał by być przystosowany do szerokiego zakresu zmian tego napiecia.
    Cytat:
    2. Czemu służą rezystory Rs1 i Rs2

Zmieniają zakres regulacji.
    Cytat:
    3. Czy połączony z potencjometrem "przełącznik", to tak naprawdę oznaczenie minimalnej i maksymalnej wartości natężenia prądu, czy może tam jest konieczny jakiś przełącznik dwu pozycyjny ??
    Ręce opadają.
    Cytat:

4. Czy wzmacniacz operacyjny oznaczony na schemacie jako U1 mogę dać np. LM358
    Tak