Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rozwiazania okablowania i zasiegu.

drwal88 03 Lis 2015 19:52 501 16
  • #1 03 Lis 2015 19:52
    drwal88
    Poziom 14  

Witam, budując dom chce zrobić siec w nim. Wydaje mi się ze w czasach wifi ciągniecie kabla do każdego gniazdka nie ma sensu. Chciałbym umiejscowić ruter w garażu ale wydaje mi się ze może być problem w niektórych pomieszczeniach z zasięgiem. Co proponujecie czy szukać bardziej centralnego miejsca dla niego tzn. np przedpokój. I do przedpokoju z garażu dość skrętka i tam go umiejscowić a zasilanie puścić przez PoE czy macie możne inne propozycje.

0 16
  • Deimic Smart Home
  • #2 03 Lis 2015 20:42
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Do każdego pokoju skrętka komputerowa i gniazdo.
    WIFI bardzo źle sobie radzie z przeszkodami (poczytaj wątki jak ludzie walczą z zasięgiem wifi w zabudowie)
    WIFI punkt możesz podpiąć do tego gniazdka i będzie zasięg idealny w pokoju.
    Kable z pokojów do jednego punktu i tam gniazdo/kabel internetu i router/switch rozdzielający sygnał na pokoje.

0
  • #3 03 Lis 2015 20:53
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

bogiebog napisał:
    Do każdego pokoju skrętka komputerowa i gniazdo.
    WIFI bardzo źle sobie radzie z przeszkodami (poczytaj wątki jak ludzie walczą z zasięgiem wifi w zabudowie)
    WIFI punkt możesz podpiąć do tego gniazdka i będzie zasięg idealny w pokoju.
    Kable z pokojów do jednego punktu i tam gniazdo/kabel internetu i router/switch rozdzielający sygnał na pokoje.

Nic dodać nic ująć, Napewno nie będziesz żałował rozciągania sieci po mieszkaniu. Polecam także.

0
  • #4 03 Lis 2015 20:57
    drwal88
    Poziom 14  

Do każdego pokoju ?

Trochę dużo tego wyjdzie w końcu w ścianach. Strach gwoździa wbić:)

0
  • #5 03 Lis 2015 21:00
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Przewody jeść nie wołają a mogą się przydać do różnych celów w przyszłości. Uwierz trochę instalacji już wykonałem w swoim życiu.

0
  • Deimic Smart Home
  • #6 03 Lis 2015 21:07
    drwal88
    Poziom 14  

No tak myślałem żeby na pewno do salonu do telewizora pociągnąć do centrali alarmowej i pod rejestrator kamer. Ale jezeli polecasz do pokoi tez to przemyśle to. A co sadzisz o wyciągnięciu do przedpokoju pod sufit i tam tez założyć ruter.

0
  • #7 04 Lis 2015 08:45
    jprzedworski

drwal88 napisał:
    Strach gwoździa wbić:)
    Ale ile emocji i adrenaliny - trafię czy nie. A tak poważnie, przecież kable nie idą po przekątnej, tylko w określonych miejscach. Radzę zrobić zdjęcia całej instalacji przed tynkowaniem - to też się może przydać. I wreszcie warto te kable puścić w peszlu. Znajomy okablował sobie cały dom (miał być "inteligentny dom", więc było tego dużo). Ktoś mu się włamał w trakcie budowy i poobcinał "dal jaj" końcówki kabli przy samym tynku. Musiał wszystko pruć. Wiem, że to ekstremalny przypadek, ale ...

0
  • #8 04 Lis 2015 09:13
    drwal88
    Poziom 14  

Wbrew pozorom kabli się nazbiera i to duzo. oświetlenie gniazdka telewizja alarm monitoring domofon i jeszcze siec

0
  • #9 04 Lis 2015 09:25
    bogiebog

No to daj spokuj z kablami jak trudne to do przełknięcia,
    Wifi postawisz jak ci pasuje, być może to WIFI z jednego routera cię zadowoli,
    a jak nie to będziemy potem dawać mądre rady na forum

Cytat:
    pociąg kabel (lub moduły powerline) i postaw dodatkowy punkt wifi, albo postaw repeater WIFI, .... dlaczego tak wolne WIFI ? bo są przeszkody i inne sieci, pociąg kable lub powerline, .... dlaczego repeater nie działa.... bo ten koń tak ma często... dlaczego jest tylko 15mbs max na WIFI po kablue jest 100mbs... etc...

0
  • #10 04 Lis 2015 09:47
    drwal88
    Poziom 14  

Ok pewnie się dołoży kable. Bo obecnie jak mam ruter w jednym pokoju a jestem w drugim to przez 2 ściany to potrafi nawet zerwać połączenie. Kabel zwykła skręta czy ekranowana?

0
  • #11 04 Lis 2015 10:02
    jprzedworski

Ludzie, nie szalejcie z tym ekranowaniem! Zwykły wystarczy, a problemów mniej.

0
  • #12 04 Lis 2015 10:07
    m.jastrzebski
    Poziom 35  

drwal88 napisał:
    Witam, budując dom chce zrobić siec w nim. Wydaje mi się ze w czasach wifi ciągniecie kabla do każdego gniazdka nie ma sensu.
    Tez tak glupi kiedys pomyslałem :-(

Po WiFi na drugi koniec domu przez pare scian to wyciagniesz kilka-kilkanscie mbit/s przy dobrych wiatrach.
    Po kablu ....1000.

Jakbym dzisiaj dom budował to do kazdego pokoju by szlo kilka skretek.!! Do niektorych niezla wiazka (tam gdzie stoi jakis sprzet grajacy, TV itp). Za chwile do net'u bedziesz mogl nie tylko telewizor ale i lodówke podlaczyc. Kamery, sterowniki do wszystkiego, NASy, drukarki, domofony, sterowniki do podlewania ogrodu itd, etc,,...

Ja mam sredniej wielkosci dom, i kombinuje 3 AP w nim umiescic. 1 sie nie sprawdza nawet centralnie polozony.

Moga wtedy działac z bardzo mała mocą i tak zapewnia lepsza predkosci. Zakladam ze w ciagu kilku lat nawet na moim zadupiu pojawi sie jakis kabel i bez problemu dostane 100mbit/s + do chałupy.

0
  • #13 04 Lis 2015 10:55
    drwal88
    Poziom 14  

Nikt nie szaleje z ekranowanym to było tylko pytanie bo obecnie mój dostarczyciel internetu od anteny na dachu do rutera daje ekranowany, stad pytanie.

No ja pewnie pociągnę do pokoi i do salonu sieć. Wtedy nawet tam będę mógł postawić ruter bezprzewodowy.

0
  • #14 04 Lis 2015 11:01
    m.jastrzebski
    Poziom 35  

drwal88 napisał:

No ja pewnie pociągnę do pokoi i do salonu sieć. Wtedy nawet tam będę mógł postawić ruter bezprzewodowy.
    I slusznie. Nie musisz stawiac "routera". Wystarczy access point. Czyli jedno wejscie RJ45 i tylko nadaje WiFi. Zasilicz to mozesz przez ta sama skretke, bez zasilacza bezposrednio przy urzadzeniu wiec moze byc wtedy w ladnej, zgrabnej obudowie, albo lekko schowany, albo mały.

Masz kabel masz duzo mozliwosci. Nie masz kabla to rzeźbisz w g....ie bezprzewodowo.

0
  • #15 04 Lis 2015 11:11
    drwal88
    Poziom 14  

Tylko się zastanawiam czy do pieca ciągnąc czy nie ? Nowe wynalazki chyba maja połączenie z baza:D

0
  • #16 04 Lis 2015 11:15
    m.jastrzebski
    Poziom 35  

drwal88 napisał:
    Tylko się zastanawiam czy do pieca ciągnąc czy nie ? Nowe wynalazki chyba maja połączenie z baza:D

To jest moje prywatne zdanie, ale tak. Do pieca, do alarmu, do sprzetów grajacych, do potencjalnych kamer na zewnatrz, na ogrod.....I zostawiac zawsze zapas, czyli jak myslisz ze w danym pomieszczeniu potrzebujesz X kabli to pociagnij tam 1 wiecej.

0
  • #17 04 Lis 2015 11:20
    hermes-80
    Poziom 43  

Cóż - zawsze z jednego kabla możesz wyciągnąć 2 przewody Eth 100Mb/s (na razie większość sprzętu rtv)- po co dawać więcej jeśli końcówka ma taki port.

0