Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody LED zasilane bateria 9V.

03 Lis 2015 20:09 2544 8
  • Poziom 6  
    Witam. Mam 20 diód połączonych tak jak na schemacie i jest zasilane baterią 9V. Czy jest możliwość podłączyć 4 baterie 9V szeregowo i zasilić nimi układ składający się z 20 gałęzi równoległych (80 diód) tak aby nie spalić układu? Według moich obliczeń tak, ale nie jestem elektronikiem i bardzo prawdopodobne że się pomyliłem. Dziękuję bardzo za pomoc.
  • Poziom 28  
    Jeżeli połączysz baterie równolegle, to napięcie pozostanie to samo, a zwiększy się pojemność, czyli da się, ale musisz równolegle połączyć baterie
  • Poziom 40  
    A po co łączyć szeregowo baterie? Lepiej dać 4 osobne układy jak na schemacie i będzie działać.
  • Poziom 28  
    Xantix napisał:
    A po co łączyć szeregowo baterie? Lepiej dać 4 osobne układy jak na schemacie i będzie działać.

Albo połączyć baterie równolegle
  • Poziom 6  
    Chcę, aby 80 diod zapalało się jednym włącznikiem, dlatego chce łączyć baterie
  • Poziom 28  
    adi8255 napisał:
    chce aby 80 diód zapalało się jednym włącznikiem dlatego chce łączyć baterie

No to połącz je równolegle i gra gitara
  • Poziom 38  
    adi8255 napisał:
    ...Czy jest możliwość podłączyć 4 baterie 9V szeregowo i zasilić nimi układ składający się z 20 gałęzi równoległych (80 diód) tak aby nie spalić układu?...
    Tak, jak powyżej pisali koledzy, jest możliwość zasilania bateriami 9V połączonymi równolegle, ale nie ma to większego sensu. Dlaczego? Bateria alkaliczna 9V ma pojemność ca. 550mAh. 4 połączone równolegle takie baterie będą mieć ca. 2200mAh. Przy cenie 4,-PLN za baterię, jeden komplet będzie kosztował ca.16,-PLN. Zdecydowanie bardziej opłaca się zastosowanie 6 ogniw LR6 o pojemności ca. 2100mAh połączonych szeregowo. Przy cenie ca. 1,-PLN za ogniwo, komplet będzie kosztował tylko ca. 6,-PLN (ceny baterii tzw. "marketowych").
    Cytat:
    ...Chcę, aby 80 diod zapalało się jednym włącznikiem...
    Kolego, włącznikiem to możesz sobie zapalić światło w chałupie u sołtysa, albo u Józka w kurniku, a jako elektronik powinieneś załączyć owe 80 LED wyłącznikiem.
  • Poziom 1  
    Czy taki układ jak wyżej da się podłączyć pod ładowarkę telefoniczną? w sensie pod gniazdo ładowarki z tel. i potem ładowarkę żeby to działało? jeśli tak to jak to zrobić?
  • Poziom 40  
    No teoretycznie to by się nawet dało cos takiego zasilić z ładowarki, tyle że trzeba by zmniejszyć ilość diod w gałęzi (do 3) i odpowiednio przeliczyć rezystory ograniczające prąd, ale działać pewnie by to działało.