Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator do zgrzewarki oporowej.

slay70 03 Nov 2015 22:58 6912 18
 • #1
  slay70
  Level 10  
  Witam, chciałbym zbudować zgrzewarkę oporową, która umożliwiłaby przede wszystkim łączenie dwóch blach nierdzewnych o grubości 1 mm. Posiadam dwa transformatory i proszę Was o pomoc w wyborze "lepszego" z nich. Zrobiłem wcześniej zgrzewarkę, w której wykorzystałem trafo od mikrofalówki - ale nie daje rady tym odpowiednio trwale łączyć elementów (blacha nierdzewna 2 x 1 mm).
  Jedno trafo jest w spawarce i sądzę, że zdjęcia dadzą odpowiednie informacje na jego temat.

  Transformator do zgrzewarki oporowej. Transformator do zgrzewarki oporowej. Transformator do zgrzewarki oporowej. Transformator do zgrzewarki oporowej. Transformator do zgrzewarki oporowej. Transformator do zgrzewarki oporowej.

  Drugie pochodzi z szafy zasilającej źródło światła w projektorze filmowym - i właściwie nic więcej na jego temat nie wiem ;)

  Transformator do zgrzewarki oporowej. Transformator do zgrzewarki oporowej. Transformator do zgrzewarki oporowej.

  Zgrzewarka może być zasilana jedno lub dwu - fazowo. Moja bardzo skromna wiedza podpowiada mi, że trafo ze spawarki (dzięki uzwojeniom pierwotnym) mogłoby mieć jeszcze regulowaną moc - niestety, jak widać na zdjęciach ktoś próbował przy niej majstrować i nie sądzę, żeby obecne podłączenia były właściwe i z tym sobie sam nie poradzę :(

  Będę wdzięczny za wszelki wskazówki.
 • #2
  aaanteka
  Level 41  
  Z blachami nierdzewnymi jest trochę problemu .

  Zwykle zgrzewarki do takiego rodzaju blach maja odpowiednio regulowany prąd i docisk w trakcie zgrzewania.

  Na jeden cykl zgrzewania składa się :
  - prąd podgrzewania,
  - prąd zgrzewania ,
  - prąd wyżarzania
  a wszystko to w odpowiednich czasach operacji.

  Do tego dochodzi konieczność chłodzenia elektrod( a właściwie stabilizacja temperaturowa).

  Przyczyna jest prozaiczna : - skłonność takich stali do hartowania.

  Z drugiej strony zbyt szybkie stygnięcie zgrzeiny powoduje osłabienie połączenia , powstawanie naprężeń własnych, tendencji do korozji w miejscu zgrzewu.

  Aby z kolei uzyskać odpowiednią estetykę lica zgrzeiny, wolną od przebarwień i przepaleń, zalecane jest zgrzewanie w obecności gazu osłonowego.


  Ogólnie blachy nierdzewne, szlachetne, kwasoodporne nie lubią zbyt długiego czasu zgrzewania dlatego należy stosować o wiele większe gęstości prądu niż do stali miękkiej .

  W zależności od konkretnego przeznaczenia przy zgrzewaniu stali szlachetnych korzystniejsze są zgrzewarki z kumulacją energii.

  Podstawowe pytanie jaka to jest blacha jaki rodzaj ,gatunek ?

  Drugie pytanie :

  -jaka jest wymagana trwałość ,jakość i estetyka zgrzewu?  Obydwa przedstawione transformatory niezbyt się nadają do takiego zastosowania :

  - transformator spawalniczy napięcie zbyt wysokie ,wydajność prądowa za mała,

  - transformator do projektora podobnie pewnie jeszcze większe napięcie.

  Co najwyżej można by się pokusić do wykorzystania rdzeni z tych transformatorów.
 • #3
  slay70
  Level 10  
  Dzięki za "treściwą" odpowiedź.
  Z tych transformatorów chciałem jedynie wykorzystać rdzeń i uzwojenie pierwotne. Myślałem również o zastosowaniu osłony z argonu.
  Odpowiadając na Twoje pytania:
  1. niestety ale nie wiem jaki to rodzaj blachy, wygląda jak 304
  2. połączenie powinno być odpowiednio trwałe :) nie wiem, jak mam to dokładniej opisać... Chodzi o wycięcie otworu 10cm x 10cm i wstawienie w to miejsce elementu z blachy tej samej grubości z zamontowanym w środku zaworem spustowym.
 • #4
  aaanteka
  Level 41  
  Jeżeli nie wiesz jaki rodzaj blachy można skorzystać z pomocy zakładu ,który spawa produkcyjnie określone gatunki blach.

  Na próbce spróbują ci dopasować parametry jakie stosują do znanych gatunków co znacznie zawęzi ci zakres poszukiwania optymalnych parametrów.

  Ponadto można również trochę poprzegrzewać spawy i sprawdzić jak długo terminowo się zachowają poddane czynnikom atmosferycznym ( można obserwację przyspieszyć zanurzając element do roztworu zimnej 10-12 stopni Celciusza solanki 2-5%) .

  Pozwoli ci to uniknąć późniejszych problemów z estetyką wykonanych zgrzelin w wyrobie i konfrontacji z niezadowolonymi odbiorcami.
 • #5
  slay70
  Level 10  
  Zapewne temat zgrzewania stali nierdzewnej jest dość zawiły w zrealizowaniu nieprofesjonalnym - ale mimo wszystko chciałbym zbudować sobie zgrzewarkę i wyciągnąć z niej jak najwięcej mocy. Proszę zatem Was o pomoc, porady - w zmaterializowaniu tego pomysły z wykorzystaniem owych transformatorów :)
 • #6
  spawalnik
  Level 17  
  Transformator zgrzewarki ma po stronie wtórnej 1-2 zwojów wykonanych z płaskownika miedzianego. Uzwojenie pierwotne może mieć odczepy, ale częściej wykorzystuje się łącznik tyrystorowy. Przy odpowiednim sterowniku można wtedy uzyskać oprócz regulacji prądu zgrzewania, również podgrzewanie wstępne i wyżarzanie spoiny po zgrzaniu (wszystko w jednym cyklu), ale to już poważniejsza zabawa. Czy rozważałeś możliwość spawania punktowego?
 • #7
  slay70
  Level 10  
  - rozważałem (spawam nierdzewkę), ale jest to miejsce trudno dostępne i raczej spawanie nie wchodzi w grę.... chciałbym zrobić sobie taką zgrzewarkę i modernizować ją pod potrzeby :) mam dostęp do miedzi i innych przydasiów.... ;)
 • Helpful post
  #8
  aaanteka
  Level 41  
  spawalnik wrote:
  Transformator zgrzewarki ma po stronie wtórnej 1-2 zwojów wykonanych z płaskownika miedzianego. Uzwojenie pierwotne może mieć odczepy, ale częściej wykorzystuje się łącznik tyrystorowy


  Jest w tym cześć prawdy i głównie dotyczy zgrzewarek do blach węglowych.

  Przy stalach stopowych zachodzi problem w przypadku zmiany kształtu przebiegu prądu zgrzewania.

  Zwykle w zgrzewarkach z regulacją kąta fazowego blachy stopowe ulegają przegrzaniu połączenie jest nietrwałe( duże naprężenia) oraz łatwo ulega korozji.

  Czas zgrzewania powinie być jak najkrótszy od 1/2 do maksymalnie 5(10) okresów, ponieważ dłuższe ogrzewanie powoduje w tych stalach niekorzystne zmiany struktury, na dranicy dendrytów występuje wydzielanie się węglików chromu, niklu i materiał przestaje być odporny na korozję.

  Stale o zawartości węgla poniżej 0,07-0,08% z domieszkami tytanu, niobu, kobaltu mają praktycznie ograniczony ten efekt do minimum i można je zgrzewać zwykłymi zgrzewarkami do stali węglowych.

  Przy czym należy zwrócić konieczność na dwukrotnie większy konieczny prąd zgrzewu niż w przypadku zwykłych stali miękkich i zwiększony docisk na początku zgrzewania i na końcu( faza pogrzewania , faza wyżarzania zgrzeliny).

  O czym wspominałam wcześniej .

  Jak jest to trudne do realizacji uzmysławia załączony plan zgrzewarki do zgrzewania przewodów kominowych.

  Dlatego o wiele łatwiejsza do realizacji amatorskiej jest zgrzewarka z kumulacją ładunku pozwalająca na powtarzalność parametrów zgrzewania.
 • #9
  spawalnik
  Level 17  
  Dlatego uważam, że spawanie TIG-iem może być efektywniejsze. W miejscach trudno dostępnych giętka fajka z krótkim korkiem łatwiej się zmieszczą niż zgrzewadło.
 • #10
  slay70
  Level 10  
  Zgadzam się z Tobą - mimo wszystko chciałbym mieć taką zgrzewarkę w warsztacie :)
 • #11
  aaanteka
  Level 41  
  Niby tak ,ale zawsze trwałość spawy punktowego jest niższa , szczególnie przy takich przekrojach blach .

  No i nadal pozostaje problem wyżarzania zgrzeliny - spawu punktowego i jego korozyjność.

  Powtórzę się poraz trzeci i ostatni rozwiązanie istnieje jako zgrzewarka z kumulacją energii ( najprościej kondensatorowa).

  Pozwala ona na prosty powtarzalny ( długo terminowo i ilościowo) zakres regulacji parametrów zgrzewu.
 • #12
  slay70
  Level 10  
  Myślałem o zgrzewarce kondensatorowej, coś na wzór: http://ep.com.pl/files/1940.pdf - tylko nie wiem, czy moc opisanej w artykule będzie dla mnie wystarczająca?

  Wracając do zgrzewarki oporowej, to jak wygląda zgrzewanie prętów nierdzewnych np. o średnicy 4mm (ruszt do grilla), czy i tam są aż takie wymagania?
 • #13
  aaanteka
  Level 41  
  Cały czas ci powtarzam pytania :

  - o jaki gatunek stali nierdzewnych ci się rozchodzi , bo ma to znaczenie na parametry zgrzewania,


  - jaka jest dla ciebie zadowalająca- wymagana jakość zgrzewu ( wygląd, trwałość, odporność na korozję)?

  Jest to zasadnicza sprawa przy doborze parametrów zgrzewarki.

  Z drutami profilowymi jest jeszcze troche trudniej, jak to mają być przykładowo spawane sita mające kontakt z czynnikami korozyjnymi to masz spory problem(sita kominowe, kanalizacyjne,wentylacyjne, przesiewcze do materiałów sypkich higroskopijnych i płynnych, kratki dekoracyjne balustrad zewnętrznych).

  Ja bym się zastanowiła nad adaptacją gotowej zgrzewarki kondensatorowej do kołków - w ogólnym koszcie wyjdzie taniej i pewniej .
 • #14
  spawalnik
  Level 17  
  Kołki do zgrzewania posiadają inicjator, bez którego połączenia się nie udają, dlatego do zgrzewania punktowego blach czy krzyżowego prętów bałbym się stosować zgrzewarkę do kołków. Może mieć za małą moc.
  Widziałem jak ruszt do grila zgrzewano na najprostszej zgrzewarce punktowej z dociskiem nożnym. Regulowany był jedynie czas zgrzewania. I się trzymało nawet jak spadło na posadzkę.
 • #15
  slay70
  Level 10  
  Może trochę uporządkuję wątek... proszę o pomoc - w kwestii wykorzystania moich transformatorów, tak aby uzyskać na nich jak największą moc na uzwojeniu wtórnym. Który z tych transformatorów bardziej się nadaje do takiej maszynki - i jak mam go podłączyć - czy jeden, dwa zwoje o przekroju np. 100mm2 - czy lepiej np. 5 x po dwa zwoje przekrojem 50mm2 połączone na końcu równolegle...
  ? itd itp.....
 • #16
  aaanteka
  Level 41  
  W pierwszym moim poście ci odpowiedziałam - żaden nie jest zbyt dobry .

  Wystarczy przeanalizować gęstość prądu niezbędną dla stali stopowych.

  Uzyskasz rezultaty podobne do tych na rdzeniach z mikrofalówki.

  Możesz oczywiście próbować.

  Napewno nie uzyskasz powtarzalności zgrzelin.
  W sumie tajemnicą pozostaje zastosowanie jakie chcesz temu nadać,nie odpowiedziałeś na moje pytania .

  Blachy 1mm po kilku postach stały się drutami nierdzewnymi.
 • #17
  supchem
  Level 21  
  slay70 wrote:
  Który z tych transformatorów bardziej się nadaje do takiej maszynki
  - ten z większym przekrojem rdzenia, możesz na nim uzyskać większą moc.

  To co jesteś w stanie zrobić w domu to zwyczajna zgrzewarka bez żadnej regulacji lub z regulacją na odczepach. Taką samą używaną zgrzewarkę można też kupić za niezbyt duże pieniądze - niewiele drożej, a bez roboty, bezpieczniej itd.
  Z jakim efektem będzie zgrzewać stal nierdzewną - nie wiadomo. To co chcesz zrobić trochę przypomina mi takie kombinowanie typu "potrzebuję pospawać kawałek aluminium, ale nie będę kupował tiga do jednego spawu, to złapię kawałek drutu aluminiowego zamiast elektrody do spawarki i zobaczymy, jak nie to spróbuję palnikiem" - coś się może i będzie trzymać ale to można tak kombinować od biedy dla siebie, a nie jak coś się produkuje i sprzedaje.
 • #19
  tomaszk23
  Level 16  
  Najłatwiej wstawić bocznik magnetyczny na śrubie z małym pokrętłem masz wtedy płynna regulacje mechaniczną i ostawiasz wszystko jak tylko masz życzenie