Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rosyjski prostownik 3PY-1M - nie działa, próba ustalenia elementów.

Elmo_pf 03 Nov 2015 23:45 4467 12
    Elmo_pf
    Level 15  
    Witam

Mam do naprawy prostownik produkcji rosyjskiej 3PY-1M

Ustaliłem że diody mocowe są OK, za to nie współpracuje sterowanie. Właściciel miał w zwyczaju sprawdzać działanie poprzez zwieranie krokodylków i w końcu coś padło, jednak bez znajomości rosyjskiego jest mi trudno. Szczególnie gdy mam ustalić czym jest coś w TO-18 z napisem KTH70 lub KTI170. Element wykonawczy to tyrystor KU202H.

Załączam też schemat ideowy przerysowany z urządzenia, może układ pracy pozwoli znawcom sprzętu produkcji CCCP ustalić co to jest, a wymienić muszę bo ma nogi urwane, swoją drogą tyrystor chyba również padnięty.
    Końcówki elementu w TO-18 próbowałem dopasować do standardowego BC107, ale nie pasuje, a czerwonym kolorem zaznaczyłem to co jest napisane na PCB.
  • Helpful post
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Tranzystor jednozłączowy. Pracuje w tym układzie jako dioda Zenera albo raczej jako niskonapięciowy diak, wyłącza tyrystor powyżej okreslonego napięcia. Sporo o tym na Elektrodzie. Zamienniki dostępne.
  • Helpful post
    januszx3
    Level 31  
    Elmo_pf wrote:
    czym jest coś w TO-18 z napisem KTH70 lub KTI170

Ten element, to KT117 - tranzystor jednozłączowy (ros. "однопереходный транзистор"). "KT117" - odpowiednik tranzystora "2N2646".
    Sposób aplikacji tranzystora jednozłączowego (KT117) w rosyjskich prostownikach, ilustruje zał. rys.:
    Schemat Twojego układu "зру 1м", jest np. tu: Link (podają jako warunek ściągnięcia- sys. windows, nie używam więc nie sprawdziłem, chyba potrzebny program "WinZip15", ale ogranicz zaufanie).
    Elmo_pf
    Level 15  
    Dzięki za pomoc, schemat znalazłem gdzie indziej więc tu nie będę ryzykował wirusa bo to jakiś spakowany plik.

Teraz muszę tylko wykombinować pająka z 807/817 bo oryginalny kt117 jest nieosiągalny.
    Gienek
    Level 37  
    Mam oryginalne KT117B (zapis rosyjski).
    Zobacz dokładnie co napisane jest na Twoim tranzystorze.
    Elmo_pf
    Level 15  
    W TME niema, Farnell tym dysponuje ale jak do ceny bazowej dodamy wysyłkę to się właściciel wycofa a ja zostanę z kosztami samych elementów rzędu 50 zł i niesprawnym sprzętem. Także albo uruchomię go tanio albo wcale. Niestety taka specyfika klienta.
    Mimo wszystko ogromne dzięki za pomoc, jednak wiedza i doświadczenie są bezcenne.
    Elmo_pf
    Level 15  
    To co zamieściłeś nie jest tym czym miało być.
    Właściwy schemat zamieszczam poniżej, z tą różnicą że u mnie prostownik wykonany jest na dwóch diodach i transformatorze z dzielonym uzwojeniem.

Zapomniałbym, tu źródełko schematu Link
    Elmo_pf
    Level 15  
    Pytanie do Mądrych Głów.
    Co się stanie jeśli zamiast KT117B włożę KT117A, różnią się zakresem rezystancji bramek odpowiednio 8-12KOhm, 4-9kOhm. Wstawić rezystor w szereg?

Pytanie nr 2?
    Czy tyrystor KU202G (10/50) - tak wiem w pierwszym poście napisałęm KU202H, pomyłka w czytaniu z języka rosyjskiego, mogę zastąpić BTP 10/100 na prąd 10 A napięcie 100V i z bramką 300mA?
  • Helpful post
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Elmo_pf wrote:
    Co się stanie jeśli zamiast KT117B włożę KT117A, różnią się zakresem rezystancji bramek odpowiednio 8-12KOhm, 4-9kOh
    Nic się nie stanie, zmieni sie zakres nastaw odcięcia prądu ładowania. Obrazowo mówiąc, musisz przeskalować skalę potencjometru.
  • Helpful post
    januszx3
    Level 31  
    Tyrystory "BTP10/...", to dokładnie "КУ202…", bo produkowane w Polsce na licencji CCCP.
    BTP 10/100, to polska wersja rosyjskiego КУ202Д.

Rosyjski prostownik 3PY-1M - nie działa, próba ustalenia elementów. Rosyjski prostownik 3PY-1M - nie działa, próba ustalenia elementów.
    Wstawienie tranzystora "У КТ117А,Б " (Межбазовое сопротивление:- от 4 до 9 кΩ), zamiast "У КТ117В,Г"(Межбазовое сопротивление: - от 8 до 12 кΩ), przy takim rozrzucie wartości rezystancji międzybazowych (4÷9 kΩ i 8÷12 kΩ) i tak prymitywnym sposobie sterowania fazowego tyrystora, nie będzie miało istotnego znaczenia, bo poważniejszych niedoskonałości układu jest znacznie więcej.
    Elmo_pf
    Level 15  
    Prostownik działa, dziękuję wszystkim na pomoc, jak zawsze pomoc nieoceniona.
    Zakres starowania sprawdze na żywym organizmie, ale wierzę że będzie ok.
    Resumując KT117 trup, KU202 trup.