Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogniwa fotowoltaiczne do paneli słonecznych - jak zrobić.

04 Lis 2015 08:15 7605 41
  • Poziom 13  
    Witam wszystkich,:please:

Założyłem ten temat bo myślę że będzie pomocny dla mnie jak i dla wszystkich którzy mają zamiar zrobić własne panele słoneczne.

Planuję zrobić sobie panele fotowoltaiczne z ogniw 4,5 Wp (0,5V 8,5A),
    właśnie licytuję je po rozsądnej cenie na Allegro. :idea:

Zastanawia mnie jaką metodą je wykonać tj. zalanie w silikonie czy zgrzać folią EVA - ten sposób wydaje się bardziej trwały. :?:
    Przykład tej metody znalazłem na:
    https://www.youtube.com/watch?v=xUG9kLuRGXc

Osobny temat to szyba i rama bo nie mogę znaleźć profilu podobnego do stonowanych w oryginalnych panelach. :?:
  • PCBway
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    Czy przy obecnych cenach paneli, zwłaszcza cienkowarstwowych jest sens robić samemu?
    No chyba, że ma to być projekt eksperymentalny dla uzyskania doświadczenia w temacie.
  • PCBway
  • Poziom 13  
    Cienkowarstwowe dobrej klasy wcale nie są takie tanie, a te tanie to raczej są wątpliwej jakości, jak na forach niemieckich możecie sobie zobaczyć jakie problemy są z cienkowarstwowymi.:shocked!:

Druga sprawa to ich wielkość, ciężar i sprawność.
    Trzeba mieć kawał dachu lub działki aby instalować. Przykładowo panel 250Wp monokrystaliczny waży 17kg i zajmuje 1,5m2 natomiast komplet paneli o takiej samej mocy ( 5 x cienkowarstwowy GS50) waży 70kg i zajmuje 4m2. Osobny temat to stelaże, kable itp.do takiej dużej powierzchni (nie są tanie). A teraz przelicz sobie gdybyś chciał 5 kWp, jaki to ciężar i ile dodatkowych stelaży musisz zamontować. :?:
    globalinfo napisał:
    A teraz przelicz sobie gdybyś chciał 5 kWp, jaki to ciężar i ile dodatkowych stelaży musisz zamontować. :?:

Nie muszę przeliczać, bo mam 9,4 kWp w cienkich :-)
    http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=13
  • Poziom 13  
    putas napisał:
    globalinfo napisał:
    A teraz przelicz sobie gdybyś chciał 5 kWp, jaki to ciężar i ile dodatkowych stelaży musisz zamontować. :?:

Nie muszę przeliczać, bo mam 9,4 kWp w cienkich :-)
    http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=13

Gratulacje - można wiedzieć jaki całkowity koszt? :D
    Mam jeszcze jedno pytanie, z wykresu produkcji dziennej wychodzi że średnia produkcji to 11 kW nie za mało przy tak dużej instalacji?
    Koszt?
    Nie jestem w stanie podać bo instalacja cały czas się rozwija od listopada 2012.
    Na początku trochę eksperymentów. Część udanych, część nie. Część urządzeń już poszło w odstawkę, cześć pracuje, następne w planach.

Co do produkcji 11kWh.
    Zależy na jaki dzień patrzysz.
    Latem bywało i 45kWh dziennie.
    Dziś np. taka ciemnica, że jest 13:30 a instalacja wykapała 1,7kWh.
    Wyniki instalacji trzeba rozpatrywać w okresie roku, a nie kilku dni.
    Moja w tym roku wyprodukowała 6,8MWh.
    Nie pamiętam dokładnie, ale jakoś pod koniec wakacji zwiększałem moc do obecnych 9,4kWp. Wcześniej miała poniżej 8kWp.
  • Poziom 13  
    Sam widzisz że cienkowarstwowe nie za bardzo są ekonomicznie opłacalne.
    95 panel to ok 100m2 powierzchni (niezacienionej) waga ok 1700kg (same panele), stelaże z fundamentami, kable itp to prawie drugie tyle kosztuje. :?:

Ogólnie fajna instalacja, ale trzymajmy się tematu. :spoko:

Pytanie - ogniwa zalewane silikonem czy zgrzewanie folią EVA?
    Czy ktoś jest wstanie powiedzieć która wersja wykonania będzie trwalsza? :idea:
  • Poziom 19  
    @globalinfo Ty tak do tego podchodzisz jak byś chciał z tych ogniw z 5 kW posklejać :D
  • Poziom 13  
    Małymi kroczkami, ale uparcie a dojdę - mam czas?
    A czas to pieniądz. :spoko:
  • Poziom 13  
    Zaszalałem i wylicytowałem (7,7zł/sztukę) według mnie po rozsądnej cenie. :D

Maksymalna moc wyjściowa : 4,49 WP
    Maksymalne napięcie Vmpp : 530mV
    Maksymalne natężenie Impp : 8,476A
    Sprawność : 18,63 - 18,84 %
    Wymiary : 156 mm * 156 mm (6")

Z gościem dogadałem się że wezmą na początek całą paczkę (150szt.) - paczka już jedzie.

Powinno mi spokojnie wystarczyć na 3 panele po 24V, moc około 215WP. :spoko:
  • Poziom 20  
    Nie zaoszczędzisz bo 250W można już kupić po 400 zł. Dołóż koszt ramy szyby taśm połączeniowych i pracy.
  • Poziom 19  
    Nie powiem żebyś zrobił ineres roku :d
  • Poziom 23  
    7,7 * 150 = 1155 PLN podstawowe elementy układanki.
    Jak napisał sikor interesu to dobrego nie zrobiłeś mi udało się znaleźć 250W za 375 PLN QSOLAR poli (kup teraz ) na wiadomym portalu aukcyjnym.
    3 * 375 PLN = 1125 PLN za kompletne zmontowane panele - fakt używane.

Fajnie jest zrobić coś samemu jednak w tym przypadku jest to walka przegrana, koszty dodatkowych elementów i ich estetyka może nie być porównywalna z fabrycznymi. Jednak daj znać jak idą prace oraz jaki wyszedł koszt 1W zmontowanego panela, oraz czasochłonność.
    Byle byś nie wpadł na to aby inwerter też własnoręcznie składać ;)
    Powodzenia
  • Poziom 13  
    marcinbbb napisał:
    7,7 * 150 = 1155 PLN podstawowe elementy układanki.
    Jak napisał sikor interesu to dobrego nie zrobiłeś mi udało się znaleźć 250W za 375 PLN QSOLAR poli (kup teraz ) na wiadomym portalu aukcyjnym.
    3 * 375 PLN = 1125 PLN za kompletne zmontowane panele - fakt używane.
    Powodzenia

Z używanymi niestety pomysł mi nie wypalił bo kupiłem 6 po 450 zł i już po roku niewielkie nieszczelności się znacznie powiększyły. Jeden z paneli przestał działać. :evil:
    Jeżeli macie zamiar kupić używane panele to przemyślcie sprawę co najmniej dwa razy, a najlepiej trzy. :shocked!:
    Mój wniosek to jeżeli panele są sprzedawane jako używane to musi być jakiś haczyk, bo jak to możliwe że ktoś kupił po 950zł a już po 2 latach sprzedaje za pół ceny. :cunning:
    Potem możemy mieć niemiłą niespodziankę po jakimś czasie. :crazyeyes:
    Mój wniosek to zróbię sam i nie będę miał żadnych pretensji. :D

Z tego zakupu jestem zadowolony bo nie wydałem nawet połowy całej wartości nowego panelu tej samej firmy co ogniwa. :spoko:
  • Poziom 23  
    Nowe panele w czystyzysk były po 580 PLN jak ostatnio sprawdzałem przed zakupem. Ale poszedłem o krok dalej i kupiłem nowe Suntech 275W mono 4 busbary za niespełna 750 PLN/szt.
  • Poziom 13  
    Hej, a gdzie wyrwałeś te panele w takiej cenie jeśli można wiedzieć?
  • Poziom 13  
    grzegorz dob. napisał:
    Nie zaoszczędzisz bo 250W można już kupić po 400 zł. Dołóż koszt ramy szyby taśm połączeniowych i pracy.

Proszę pisz czy to używane czy nowe. Bo mam wrażenie ze niedługo zaczniecie bajki pisać i z tego tematu żadnych korzyści nie będzie :!:

Poczytajcie jaka średnia cena za Wp wyprodukowanego panela jest.

Nie wciskajcie ciemnoty ludziom którzy dopiero zaczynają. :shii:
  • Poziom 19  
    Panowie ale to są dopiero ogniwa,a gdzie szyba rama a busbary to chyba z kabla antenowego kolega zrobi :D
  • Poziom 13  
    sikor napisał:
    Panowie ale to są dopiero ogniwa,a gdzie szyba rama a busbary to chyba z kabla antenowego kolega zrobi :D

Może się pochwal co sam zrobiłeś, bo do tej pory nic ciekawego do tego tematu nie wniosłeś. :?:

Poniżej moja kaalkulacja

Koszt wykonania 1 panelu 24V Moc 216 wP

Ilość Cena Wartość Uwagi
    Ogniwa 48szt. 7,70 zł 369,60 zł na Allegro
    Taśma 2mm 8mb 1,50 zł 12,00 zł
    Taśma 5mm 2mb 3,00 zł 6,00 zł
    Silikon+utwardzacz 1 l 82,00 zł 82,00 zł
    Szyba hartowana 1,5 m2 20,00 zł 30,00 zł na OLX
    Puszka przyłączeniowa z diodą 1kpl. 25,00 zł 25,00 zł
    Przewód 4mm2 3m 2,70 zł 8,10 zł
    Komplet końcówek MC4 1kpl 6,50 zł 6,50 zł
    Katownik na ramę 5m 4,00 zł 20,00 zł na OLX

Razem 559,20 zł z jeden panel :D

Mam nowy panel, wiem co mam i jak zrobiłem.:spoko:
    Cenę ogniw przyjąłem według wylicytowanej ceny.
    Myślę że przy większym zakupie cena będzie niższa. :idea:
    A tu głównie decyduje cena ogniw i silikonu. :sm9:
  • Poziom 23  
    Wszystko fajnie ale widzę że coś kupione na alledrogo coś na olx doliczyć koszty przesyłki powiedzmy 25 PLN i mamy 585 PLN i zaczyna się robić niesmacznie.

Ale OK liczny 560 PLN / 216W = 2,59 PLN/W
    Moje SanTech 751 PLN / 275W = 2,73 PLN/W

Różnica 14 gr/W

5000W / 14gr = 700 PLN
    Tyle jesteś do przodu na 5000kW konstrukcji jednak poświęcisz na to setki roboczogodzin.
  • Poziom 13  
    marcinbbb napisał:

...
    Moje SanTech 751 PLN / 275W = 2,73 PLN/W
    ...

Proszę podaj typ bo szukałem tych paneli i najtańszy to 1,020.90 z VAT.
    Upewnij się czy czasem nie kupiłeś wybrakowanych :?: :!:
  • Poziom 23  
    Proszę wszystkie 12 szt. STP275S-20/wew
    Specjalnie musiałem pofatygować się na dach ;)

EDIT:
    Faktycznie widzę że ceny zaporowe powyżej 1000 PLN jednak każdy dyktuje własne ceny nikomu nie mogę zabronić sprzedawać w tych cenach. I tak wszystkie Suntech w kraju pochodzą z jednego dokładnie tego samego miejsca z polskich gór...
  • Poziom 13  
    marcinbbb napisał:

.....
    Faktycznie widzę że ceny zaporowe powyżej 1000 PLN jednak każdy dyktuje własne ceny nikomu nie mogę zabronić sprzedawać w tych cenach.
    ...

Więc tego nie rozumiem, kupiłeś o 1/4 ceny taniej jak na rynku są sprzedawane powyżej 1000. :?:
    1000/275 to 3,6 PLN/W taka jest prawda. :shocked!:
    Trzymam się swojego - robiąc samemu wychodzi taniej. :sm9:
  • Poziom 13  
    globalinfo napisał:
    Nie mogę znaleźć profilu aluminiowego podobnego do stonowanych w oryginalnych panelach.

Możecie mi podpowiedzieć czy do panelu o wymiarach 160cmx100cm mogę zastosować kątownik 30x20x2. :please:
    Nie będzie za słaby :?:
  • Poziom 13  
    Długo się nie odzywałem, bo niestety nie było żadnego wsparcia z forum. :cry:
    W końcu udało mi się. :spoko: :D
    Na razie podłączone dwa stringi po 1885Wp.
    Trzeci o takiej samej mocy się robi. :D
    Oto pierwsze pomiary z pracy instalacji. :idea:

Zrobiłem sobie nawet stronkę do monitoringu, w załączeniu zrzut pomiar co minutę.
    Jeszcze nad nią muszę popracować ale pierwsze ecfekty już są. :D

• Poziom 19  
    Bardzo ładnie zrobiłeś może jakąś fotorelację z budowy paneli jakieś foty filmik chętnie zobaczę.
  • Poziom 13  
    Filmików i zdjęć nie robiłem, miałem dużo pracy przy montażu, a zresztą jest tego dużo na YouTube.

Dzisiaj było słonecznie przez cały dzień i dosyć chłodno max 7 stopni.

Spisują się bardzo dobrze, nawet powiedziałbym lepiej niż bardzo dobrze.

W południe osiągałem 3767W :!: :D :shocked!:

Poniżaj średnia godzinowa z całego dnia.

• Poziom 29  
    No ładnie to wygląda, możesz coś na temat pomiaru i stronki napisać? Sam robiłeś?