Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poczta mejlowa - Zapisywanie poczty

bombaatomowa2 06 Lis 2015 00:01 2364 40
    jprzedworski
    Specjalista Sieci, Internet
    bogiebog napisał:
    Tylko należy pamiętać że program poczty łączy się z MSA gmaila, przez MSA (login/hasło) wyśleśz pocztę na dowolny email. Jak się podłączysz do SMTP servera gmaila (bez login/hasło) to tylko wyślesz emaila do domeny @gmail.com.

Zgadza się. Tylko że w ten sposób rozbijamy serwer pocztowy na coraz drobniejsze moduły funkcjonalne i stwarzamy naszemu koledze o pięknym nicku bombaatomowa2 okazję do nadawania kolejnych pytań. ;-)

bombaatomowa2 napisał:
    IMAP - serwer do odbioru poczty z serwera danych do naszego komputera za pomocą protokołu IMAP (o tej samej nazwie)

Dokładniej to służy do zarządzania folderami i mailami na serwerze. IMAP nie tylko odbiera pocztę. Można tworzyć nowe i kasować foldery, zmieniać im nazwy, przenosić maile między folderami itd. POP3 tylko odbiera i tylko z foldera "odebrane" czyli "inbox"
  • Computer ControlsComputer Controls
    bogiebog
    Servery SMTP (aka MX) gmaila

Cytat:

$ dig +short @8.8.8.8 mx gmail.com
    40 alt4.gmail-smtp-in.l.google.com.
    5 gmail-smtp-in.l.google.com.
    20 alt2.gmail-smtp-in.l.google.com.
    10 alt1.gmail-smtp-in.l.google.com.
    30 alt3.gmail-smtp-in.l.google.com.

zauważmy słowo "smtp" w ww hostach

a na co wskazuje smtp.gmail.com (aka MSA) <= to wpisujemy do programu pocztowego jak 'wychodzący server'

Cytat:

$ dig +short @8.8.8.8 smtp.gmail.com
    gmail-smtp-msa.l.google.com.
    64.233.167.108
    64.233.167.109

zauważmy słowo "msa" w ww hostach

Dodano po 3 [minuty]:

jprzedworski napisał:
    ylko że w ten sposób rozbijamy serwer pocztowy na coraz drobniejsze moduły funkcjonalne i stwarzamy naszemu koledze o pięknym nicku bombaatomowa2 okazję do nadawania kolejnych pytań

Nie idzie zwinać MX i MSA w jedno bo inaczej bomba ma zagwozdkę. Dlatego nie ma wyjścia i trzeba uszczególnić, co zrobiłem już w poście 11 https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15123911#15123911

Dodano po 3 [minuty]:

Tutaj rysuneczki. https://en.wikipedia.org/wiki/Mail_submission_agent
    jprzedworski
    Dzięki, sam się też czegoś dowiedziałem.
    To teraz czekamy na dalszy ciąg.
    "Widzisz bombę? To znaczy, że ona też cię widzi." ;-) :lol:
  • Computer ControlsComputer Controls
    bombaatomowa2
    Poziom 14  
    Panowie nie rozdrabniajmy sie na aż takie szczegóły.
    Ja chce poznać prosty schemat działania poczty oparty na SMTP,POP3,IMAP oraz STORAGE (miejsce przechowywania wiadomości)

jprzedworski napisał:

Czyli mail jest wysyłany dwa razy. Raz do adresata przez SMTP, drugi raz do foldera "wysłane" na serwerze (IMAP). Serwer bez takiego działania programu pocztowego nie jest w stanie skopiować.

Na filmie https://www.youtube.com/watch?v=_LDT6o-knyo mówią że serwery SMTP,POP3 i IMAP służą do obsługi STORAGE a wiec nie są serwerami do przechowywania wiadomości. Tak ja ty jprzedworski sugerujesz w tej części zdania:
    Cytat:
    ..drugi raz do foldera "wysłane" na serwerze (IMAP).
    W pierwszej części zdania piszesz konkretnie że mejl jest wysyłany przez SMTP do adresata.

Dalej nie wiem przez co wysyłana jest kopia mejla do folderu "wysłane" na STORAGE???

Czy to program pocztowy wysyła przez protokół IPAP na serwer IMAP kopię wiadomości a serwer IMAP do folderu "wysłane" na serwerze STORAGE (Tak/Nie a jak nie to jak?) ??

===============================================
    W jaki sposób przy POP3 jak pisze bogiebog wiadomości wysłane lądują na serwerze STORAGE ???

---

Czy może ktoś napisać/narysować w prosty sposób schemat działania poczty może wtedy zrozumie tą jedna rzecz w końcu.
    bogiebog
    (smtp server) => (net) === > (smtp server) === >(lda zapisuje do storage)
    (pop3 server odczytuje storage) ==pop3-protokół== > program pocztowy (MUA)

MUA inicjuje połączenie do pop3 server, nie odwrotnie.
    jprzedworski
    bogiebog napisał:
    serwery SMTP,POP3 i IMAP służą do obsługi STORAGE a wiec nie są serwerami do przechowywania wiadomości

Mówiłem? "Bomba cię widzi"!
    Według tego rozumowania serwer plików Windows służy do obsługi dysku (no bo przecież ten dysk siedzi w środku i tylko na nim da się coś zapisać) nie jest więc serwerem do przechowywania plików. Paradoks?
    Jeśli piszę tu "serwer" albo "serwer pocztowy" bez sprecyzowania, mam na myśli całe "pudło" w którym siedzą poszczególne składniki: storage, serwer SMTP, POP3, IMAP, itd. itp. Jeśli piszę np. "serwer POP3" mam na myśli konkretny składnik.
    Przecież, w najprostszej formie można to zmieścić w jednym fizycznym komputerze. Jeśli nie jest się Google. ;-)
    bombaatomowa2
    Poziom 14  
    Wiem Panowie że można wszystko zmieścić w jednym pudle. W większych pocztach może to być wszystko oddzielnie. Na obrazkach które narysowałem zostało to tylko schematycznie pokazane tak żeby oddzielić wszystko od siebie. Np. aplikacja do obsługi jakiegoś protokołu może byc na tym samym fizycznym serwerze co STORAGE ale sama aplikacja lub fizyczny serwer danego protokołu nie jest miejscem do zapisywania danych. Jedynym miejscem jest STORAGE gdziekolwiek by ono nie było.
    To tak na wstepie napisałem abyście wiedzieli że nie robie żadnego paradoksu.
    =============

Teraz pytanie mając IMAPa ustawionego w MUA mejl którego wysyłamy do naszego odbiorcy jest wysyłany dwa razy:
    -raz program pocztowy przez protokół SMTP do serwera SMTP a serwer SMTP wysyła dalej do internetu.
    - kopia mejla jest wysyłana przez program pocztowy przez protokół IMPA do serwera (aplikacji) IMAP a ten zapisuje ją w folderze wysłane na STORAGE

DOBRZE??
    jprzedworski
    bombaatomowa2 napisał:
    DOBRZE??
    Dobrze. To można zaobserwować. Mam w Thunderbirdzie skonfigurowaną pocztę Gmail przez IMAP. Podczas wysyłania maila pokazuje się okienko przebiegu operacji. Można zobaczyć fazy:
    1. Łączenie z serwerem
    2. Połączony z serwerem
    3. Wysyłanie poczty
    4. Kopiowanie poczty do foldera "wysłane" na serwerze
    Trwa to chwilę, ale gdy jest większy załącznik, dostatecznie długo, żeby to zaobserwować.
    bombaatomowa2
    Poziom 14  
    Ja nie używałem nigdy Thunderbirda. W firmie poczte mam na Outlooku a prywata zawsze korzystam przez www.

==================
    Szukałem na internecie czegoś takiego aby schematycznie (obrazowo) było pokazane i opisane jak działa poczta ale nie znalazłem (uwzgledniajac MDA, MSA itd).
    Jak ktoś zna fajna stronke z takim przedstawieniem to chętne to przeglądnę i poczytam

==================

Zadam pytanie a jak to wygląda gdy logujemy sie przez www na konto pocztowe i odbieramy i wysyłamy poczte??
    jprzedworski
    bombaatomowa2 napisał:
    jak to wygląda gdy logujemy sie przez www na konto pocztowe i odbieramy i wysyłamy poczte??
    W tym wypadku jest to aplikacja webowa Webmail pracująca częściowo na serwerze, częściowo na komputerze klienta. Nie ma jednej metody działania. Aplikacje webowe spotykamy teraz na każdym kroku. Choćby konfiguracja urządzeń sieciowych (routerów, drukarek itp.), w bankach internetowych (portale transakcyjne) itp.
    Technologie różne. W użyciu będzie HTML, Perl, AJAX ....
    Zwykle taka aplikacja przekazuje dane bezpośrednio swoim protokołem nie wykorzystując POP3, SMTP czy IMAP. Połączenie szyfrowane HTTPS, czyli port 443.
    Trochę na ten temat tu (dokument już stary, ale nowszego nie znalazłem):
    http://www.e-mentor.edu.pl/artykul/index/numer/9/id/144
    bombaatomowa2
    Poziom 14  
    Ale ta aplikacja webowa to na jakim dokładnie serwerze jest zainstalowana? na storage?(powiedzmy że mamy dużą poczte osobno serwery imap/pop3/smtp i storage)
    A może jest jakiś osobny serwer na aplikacje Webowe??
    =======

Cytat:
    Zwykle taka aplikacja przekazuje dane bezpośrednio swoim protokołem nie wykorzystując POP3, SMTP czy IMAP.
    Serwer SMTP raczej musi wykorzystywany aby zapisywał on poczte przychodzącą na storage a i poczta wychodząca musi przecież trafić na serwer SMTP aby została wysłana do internetu.
    Tak mi sie przynajmniej wydaje na logike.