W kliencie pocztowym mam protokół POP3, bo moja poczta taki tylko ma. Gdy wysyłam do kogoś mejla z programu pocztowego to on zapisuje mi sie tylko na komputerze. Protokół POP3 nie zapisuje wiadomości na dysku serwerowym?
Ktoś wie wypowie na ten temat??
Wikipedia -> POP3, IMAP, SMTP.
POP3 jest protokołem do odbioru poczty, do wysyłania służy SMTP.
POP3 nie umożliwia zapisywania czegokolwiek na zdalnym serwerze (w odróżnieniu od IMAP), więc nie ma możliwości zapisywania wysyłanych maili. Możesz ewentualnie dodawać siebie w BCC, wtedy wysyłane majle będą trafiały do Twojej skrzynki odbiorczej.
Ale IMAP tez jest do odbioru poczty a wiadomości wysyłane są zapisywane na serwerze.
=====
W każdym razie tak jak mówisz że serwer do wysyłania poczty jest SMTP to jak wysyłam pocztę to serwer SMTP powinien ja zapisywać na serwerze.
Twój komputer jest "serwerem" SMTP.
IMAP służy do odbioru poczty, ale umożliwia pracę na zdalnych katalogach (znajdujących sie na zdalnym serwerze) tak więc możesz zapisywać tam co Ci się żywnie podoba - w tym pocztę wychodzącą.
Jak mój komputer jest serwerem SMTP skoro w programie podaje się adres serwera SMTP dostawcy poczty. Drugie jak loguje sie przez stronę www na mejla to też wysyłam wtedy poczte przez SMTP.
Coś mnie wkręcasz chyba.
Powiem tak. Mamy sobie serwer danych na którym przechowywane są wiadomości mejlowe, odebrane i wysłane
Do tego serwera danych mamy podpięte 3 serwery obsługujące ruch poczty:
SMTP - serwer który wysyła, odbiera i zapisuje wiadomości na serwerze danych, za pomocą protokołu SMTP (o tej samej nazwie)
POP3 - serwer do odbioru poczty z serwera danych do naszego komputera za pomocą protokołu POP3 (o tej samej nazwie)
IMAP - serwer do odbioru poczty z serwera danych do naszego komputera za pomocą protokołu IMAP (o tej samej nazwie)
Przychodzi do nas poczta serwer SMTP odbiera i zapisuje ją na Serwerze Danych. My za pomocą IMAP lub POP3 pobieramy te wiadomość na nasz komputer.
Teraz my wysyłamy wiadomość, wysyłaniem wiadomości do internetu zajmuje sie serwer SMTP.
============
Teraz pytanie dlaczego gdy my wysyłamy poczte to serwer SMTP nie zapisuje jej na serwerze danych, (gdy w ustawieniach mamy POP3 tylko potrzebny mu jest IMAP), dlaczego sam SMTP tego nie zrobi??
Skoro serwer SMTP służy do wysyłania poczty a serwer POP3 lub IMAP do odbierania, to przecież to są całkiem inne serwery działające samodzielnie i powinny mieć bezpośredni kontakt z serwerem danych. Tego na razie nie rozumiem.
Popularnie się przyjęły takie etykietki - SMTP to poczta wychodząca a POP3/IMAP poczta przychodząca, ale tak naprawdę jedna i druga usługa ma ze sobą niewiele wspólnego poza tym, ża zazwyczaj przetwarza pocztę elektroniczną. SMTP zajmuje się przekazywaniem wiadomości (pomiędzy kontami), POP3/IMAP odczytem danych z konta i działają jako niezależne byty. To tak jakby porównując do codziennego świata, SMTP to listonosz i cała machina pocztowa powodująca, że Twoja kartka na święta dociera do cioci, a POP3 to droga do i sposób otwarcia Twojej skrzynki na listy. Nie musisz zaglądać do swojej skrzynki, żeby wysłać do kogoś list, tylko zanieść go na pocztę, w najprostszej wersji nawet nie musisz mieć skrzynki na listy. Listonosza nie obchodzi też, czy chodzisz do swojej skrzynki, będzie pakował do niej listy, póki da się wcisnąć. Poczta też nie robi automatycznie kopii listu, który wysyłasz i nie przesyła jej do Ciebie. Ale możesz też sobie wyrobić nawyk, że każdy list piszesz w 2 egzemplarzach, na jednym piszesz "Moja kopia" i niosąc na pocztę ten egzemplarz wrzucasz do swojej skrzynki.
Salomon tak naprawde to nic do mojego pytania nie odpowiedziałeś. To samo ja napisałem i narysowałem ale w formie bardziej technicznej. SMTP wysyła i odbiera wiadomości miedzy kontami mejlowymi które sa na serwerze i to wiem. Wiem również że POP3/IMAP służy do odbioru poczty na komputer z serwera pocztowego to też wiem. Nie wiem czemu gdy wysyłam poczte do kogoś serwer SMTP nie zapisuje jej na dysku serwera??
(smtp server) nie zajmuje się (pliki użytkownka na dysku), smtp serwer to jest router poczty, nie wie nic o (pliki poczty użytkownika), jak wykryje że "acme.com" to jest domena lokalna to przekazuje wiadomość SMTP do LDA, jak nie lokalna to przekazuje innemu serwerowi smtp na innym komputerze.
Znajdż sobie taki (program pocztowy) żeby wychodzącą pocztę zapisywał do (konto użytkownika na dysku)
Mój program zapisuje mi poczte wychodzacą na moim komputerze. Tutaj chodzi mi o zapisywanie poczty wychodzacej na serwerze pocztowym.
============================================
Ale to napisałeś nic z tego nie rozumiem. nie chodzi mi o słówka techniczne tylko o sam sposób wyrażenia treści.
============================================
Testowałem dwie konfiguracje poczty:
SMTP/POP3 - poczta wychodząca nie jest zapisywana na serwerze pocztowym tylko na moim komputerze.
SMTP/IMAP - poczta wychodząca jest zapisywana na serwerze pocztowym.
Mam rozumieć że mejl, który wysyłam jest dublowany i wysyłany przez SMTP do odbiorcy a kopia tego mejla jest wysyłana przez IMAP na moje konto na serwerze pocztowym??
Czy nie potraficie czytać ze zrozumieniem o co mi chodzi???
========
Powtarzam o co mi chodzi:
Testowałem dwie konfiguracje poczty:
SMTP/POP3 - poczta wychodząca nie jest zapisywana na serwerze pocztowym w folderze "wysłane" tylko na moim komputerze.
SMTP/IMAP - poczta wychodząca jest zapisywana na serwerze pocztowym w folderze "wysłane".
Mam rozumieć że mejl, który wysyłam jest dublowany i wysyłany przez SMTP do odbiorcy a kopia tego mejla jest wysyłana przez IMAP na moje konto na serwerze pocztowym??
=============================================================
Dodano po 3 [minuty]:
bogiebog wrote:
bombaatomowa2 wrote:
Tutaj chodzi mi o zapisywanie poczty wychodzacej na serwerze pocztowym.
Jak wysyłasz pocztę to zrób
UDW: twój-email
wtedy zapisze kopie na serwerze
Dodano po 41 [sekundy]:
bogiebog wrote:
Jaki (program pocztowy) używa autor ?
Ponadto takie rozwiazanie jest bez sensu, wtedy wiadomość wysłana zostanie sama do siebie i bedzie w folderze odebrane.
Wysłane wiadomości maja być w folderze "wysłane", na serwerze pocztowym a odebrane wiadomości maja być w folderze "odebrane" na serwerze pocztowym.
Ta dyskusja nie ma sensu, ale spróbuję jeszcze raz:
POP3 - nie masz możliwości zapisania czegokolwiek na serwerze zdalnym
IMAP - na serwerze zdalnym możesz sobie zapisać co tylko chcesz.
Twój program pocztowy wysyła majle korzystając z serwera SMTP, dodatkowo w przypadku IMAP kopia wysłanego majla jest zapisywana w folderze serwera IMAP. W przypadku POP3 nie ma takiej możliwości.
Tylko z tym zapisywaniem poczty na serwerze IMAP to raczej bym sie nie zgodził. Wg tego filmiku który znalazłem https://www.youtube.com/watch?v=_LDT6o-knyo wnioskuje że serwery SMTP, POP3, IMAP mają wspólna przestrzeń dyskową czyli STORAGE do mejli (czyli tak jak narysowałem na moim rysunku wcześniej w temacie) a więc kopia mojego wysyłanego mejla trafia na serwer IMAP i ten IMAP zapisuje ja na STORAGE w folderze "wysłane".
Zastanawiam sie tylko czemu ktoś kto "wymyslił" protokół/serwer SMTP zrobił tylko możliwość zapisu poczty przychodzącej za pomocą SMTP na STORAGE a nie zrobił możliwości zapisu wiadomości wysyłanych na STORAGE?? Wtedy SMTP zajmował by sie odbiorem i zapisem na STORAGE wiadomości z internetu oraz wysyłaniem wiadomości do internetu i zapisem ich na STORAGE. A protokoły/serwery IMAP, POP3 służyłyby tylko do odbioru poczty na komputer użytkownika i zarządzaniem poczta na STORAGE.
jak masz lepszy pomysł jak to powinno funkcjonować do napisz swój 'server' i dostaniesz nobla.
Dodano po 6 [minuty]:
bombaatomowa2 wrote:
Zastanawiam sie tylko czemu ktoś kto "wymyslił" protokół/serwer SMTP zrobił tylko możliwość zapisu poczty przychodzącej za pomocą SMTP na STORAGE a nie zrobił możliwości zapisu wiadomości wysyłanych na STORAGE??
BOMBA - narysowałem ci jak to działa, ale ty swoje, to nie SMTP server zapisuje na dysku ale LDA,
Ok. Ale serwer SMTP dla poczty przychodzącej z internetu współpracuje z LDA żeby zapisywać mejle na STORAGE.
Czemu nie ma czegoś działającego podobnie do LDA z serwerem SMTP dla zapisu poczty wysyłanej??
++++++++++++++++++++++
Jeśli ktoś zna jakąś fajną stronę gdzie jest prosty artykuł na temat działania poczty mejl to poproszę, bo ja nie moge znaleść.
Quote:
zacznasz pachnieć trolem
Nie troluje tylko chce sie dowiedzieć jak to wszystko ze soba gra, każdy mówi co innego i tylko po części a nie napisze dokłdnie co sie dzieje dla poszczególnego przypadku. Kolego bogiebog nie obraź sie ale dziwnie piszesz. Posta z 05 Lis 2015 08:59 napisałeś w stylu: Kali pić Kali jeść.
Przykład twojego pisania:
Quote:
(smtp server) nie zajmuje się (pliki użytkownka na dysku), smtp serwer to jest router poczty, nie wie nic o (pliki poczty użytkownika), jak wykryje że "acme.com" to jest domena lokalna to przekazuje wiadomość SMTP do LDA, jak nie lokalna to przekazuje innemu serwerowi smtp na innym komputerze.
To jest napisane w stylu Kali pic kali jest. Napisz porządne polskie zdanie, bo trudno sie czyta te twoje wypowiedzi, żeby to miało ręce i nogi.
Czemu nie ma czegoś działającego podobnie do LDA z serwerem SMTP dla zapisu poczty wysyłanej??
każdy przyzwoity program do poczty ma taką opcję
ale nasza dyskusja to raczej dialog ślepego z głuchym, czego przykładem jest brak odpowiedzi na
bogiebog wrote:
Jaki (program pocztowy) używa autor ?
Dodano po 4 [minuty]:
LDA musi zapisać przychodzącą pocztę bo zwykle klient jest niepodłączony gdy przychodzi poczta, i wiadomości muszą czekac na dysku,
w przypadku wychodzącej poczty, server SMTP działa stale i nie ma potrzeby niczego zapisywac na dysk gdyż można wiadomość przekazać SMTP w każdej chwili, bez czekania.
Skoro serwer SMTP służy do wysyłania poczty a serwer POP3 lub IMAP do odbierania, to przecież to są całkiem inne serwery działające samodzielnie i powinny mieć bezpośredni kontakt z serwerem danych. Tego na razie nie rozumiem.
Mail składa się, ogólnie mówiąc, z dwóch elementów: nagłówka (header) i maila właściwego (body). W nagłówku jest sporo rzeczy, ale głównym elementem jest adres odbiorcy lub odbiorców. Taki mail jest przez klienta wysyłany do serwera SMTP protokołem SMTP. Ten serwer przesyła mail dalej do adresata(ów). Taka jego rola - kierować mail do adresów odbiorców. Z reguły musi do przekazać do następnego serwera - serwera odbiorcy. On mógłby to przekazać go lokalnie do twojej skrzynki, ale tylko wtedy, gdy jesteś określony jako odbiorca, a zwykle nie jesteś. Chyba że się dopiszesz jako do: albo kopia: ja@moja domena. Wtedy mail się u ciebie też zapisze, ale nie w folderze "wysłane", ale "odebrane" bo serwer SMTP może zapisywać tylko do tego foldera.
Protokół IMAP obsługuje folder "odebrane" (odczyt, sortowanie, kasowanie ...) ale też inne foldery np. "wysłane". Ale też nie z automatu. To program pocztowy (Outlook, Thunderbird ...) może (to można sobie skonfigurować) skopiować mail wysłany uprzednio protokołem SMTP do foldera "wysłane" na serwerze. O ile serwer w ogóle taki folder ma. Jeśli serwer obsługuje POP3 a IMAP nie, taki folder może w ogóle nie istnieć, bo po co. POP3 to protokół prosty - tylko odbiera, niczego nie zapisuje, może najwyżej spowodować lub nie skasowanie w skrzynce już ściągniętego maila.
bombaatomowa2 wrote:
Przykład twojego pisania:
Cytat:
(smtp server) nie zajmuje się (pliki użytkownka na dysku), smtp serwer to jest router poczty, nie wie nic o (pliki poczty użytkownika), jak wykryje że "acme.com" to jest domena lokalna to przekazuje wiadomość SMTP do LDA, jak nie lokalna to przekazuje innemu serwerowi smtp na innym komputerze.
To jest napisane w stylu Kali pic kali jest. Napisz porządne polskie zdanie, bo trudno sie czyta te twoje wypowiedzi, żeby to miało ręce i nogi.
To jest napisane dobrze. Może to uproszczę, będzie jaśniejsze - to resztą już napisałem powyżej. Serwer SMTP ma odebrać mail, sprawdzić w nagłówku, kto jest adresatem i przekazać mail dalej - proste zadanie. Jeśli to inna domena, do serwera pocztowego danej domeny, a jeśli to lokalna domena, przekazać do LDA, a więc i do skrzynki (folder "odebrane" tylko!). Ale jeśli wysyłamy mail, rzadko raczej w okienku Do: wpisujemy siebie, więc mail lokalnie zapisywany nie jest.
Używam outlooka ale nie wiem po co to Tobie, tutaj interesuje mnie sam schemat mechanizmu poczty.
Ty kolego bogiebog troche inaczej napisałeś niż kolega Locer zasade działania, i dlatego sie troche pogubiłem. Nie ma jedno z drugim spójności albo ja przynajmniej tego nie widze.
==========================================================
Powiem troche inaczej, mam konto mejl. Gdy sie loguje na niego poprzez strone www odbieram i wysyłam wiadomości to mam je odpowiednio w folderach odebrane i wysłane.
Gdy robie to po przes klienta pocztowego czyli outlooka sytuacja jest troche inna zależna od POP3 lub IMAP.
Gdy mam ustawione POP3 to wysyłane wiadomości zapisują mi się na komputerze a na serwerze konta pocztowego ich nie ma.
Gdy mam IMAP to wysyłane zapisują mi sie na serwerze pocztowym.
Sęk w tym że ty kolego bogiebog troche inaczej napisałeś niż kolega Locer zasade działania mechanizmu zapisu wiadomości wysłanych przez outlooka na serwerze pocztowym.
Interesuje mnie ta część jak to sie dzieje że w przypadku gdy mam IMAP poczta wysłana zapisuje sie na serwerze pocztowym.
Ja mam jakieś swoje przemyślenia nie wiem czy dobre bo was dwóch to inaczej przedstawiło.
Kolega loker pisze że orginał wiadomości wysłanej idzie do smtp a potem do internetu a kopia wiadomosci wysyłanej idzie przez IMAP do serwera pocztowego.
Ty zarazem piszesz tak: (użytkownik) => (program pocztowy) => (MSA mail submission agent) => (smtp server) => (net) .
Prosze o ujednolicenie jak wyglada sytuacja z wysyłana pocztą w dwóch przypadkach:
gdy poczta wychodzaca jest zapisywana na serwerze pocztowym oraz gdy nie jest zapisywane.
============
Prosze opis dostosować do poniższego rysunku gdzie każdy serwer SMTP/POP3/IMAP jest osobno a dzielą razem przestrzeń dyskową (serwer danych)
=============================================
UWAGA!!!: Długo pisałem tą wiadomość więc kolega jprzedworski mnie wyprzedził, nie widziałem wcześniej jego posta.
Gdy mam ustawione POP3 to wysyłane wiadomości zapisują mi się na komputerze a na serwerze konta pocztowego ich nie ma.
Używam thunderbirda + gmail + pop3/smtp, wysłane emaile z thunderbirda widzę we folderze 'Sent' - podgląd 'sent' przez www.
Ale tak robi dostawcza poczty gmail Inny dostawca może to zrobić inaczej, jak mu się podob.
Gmail to nie tylko serwer smtp/pop3/imap - to aplikacja do poczty przez www/smtp/pop3/imap.
I oto nastepny przykład dialogu ślepego z głuchym.
Dodano po 6 [minuty]:
Twój komputer nie jest podłączony do servera SMTP gmaila, ale do MSA gmaila. Dopiero MSA (jak zapisze wychodzący email w folderze Sent') łączy z SMTP i przesyła emaila dalej.
MSA vs SMTP server ? do MSA musisz się autoryzowac (login/hasło), do SMTP server nie.
Chłopie Zachowujesz sie jak dzieciak, edytujesz swój post po napisaniu mojego a potem, piszesz swoje dyrdymały. Z reszta twoje każde tłumaczenie to jak wyrwane zdania z kontekstu. Jak bys nie potrafił napisac poprawnie zdania po polsku. Nie potafisz tłumaczyć to nie tłumacz bo widze ze nie masz talentu nauczania, piszesz coś z grubsza nie wiadomo o co ci chodzi.
Ciekawy jestem w jaki sposób przy POP3 zapisały ci sie wiadomości wysłane na serwerze. Coś sciemniasz.
Używam thunderbirda + gmail + pop3/smtp, wysłane emaile z thunderbirda widzę we folderze 'Sent' - podgląd 'sent' przez www.
Tak, czy inaczej, jak wspomniałem wyżej, to program pocztowy, a nie sam serwer powoduje skopiowanie wysłanego maila do foldera "wysłane" na serwerze. Konfiguracja dla Thunderbirda jest jak na tym obrazku:
Czyli mail jest wysyłany dwa razy. Raz do adresata przez SMTP, drugi raz do foldera "wysłane" na serwerze (IMAP). Serwer bez takiego działania programu pocztowego nie jest w stanie skopiować.
W moim thunderbirdzie, w ustawieniach konta, mam odznaczone 'umieszczaj kopie w folderze wysłane' - ale gmail MSA nadal je tam umieszcza.
Koń "gmail" tak ma, jak wyślesz emaila to umieszcza domyślnie do Wysłane/Sent folderu.
Muszę kiedyś spróbować. Przed północą już mi się nie chce.
Ale serwery pocztowe nie muszą być identyczne. Ogólne reguły tak, ale w innych sprawach mogą być różnice.
Tylko należy pamiętać że program poczty łączy się z MSA gmaila, przez MSA (login/hasło) wyśleśz pocztę na dowolny email. Jak się podłączysz do SMTP servera gmaila (bez login/hasło) to tylko wyślesz emaila do domeny @gmail.com.