Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tanie elektronarzędzia z normalnym silnikiem

04 Lis 2015 16:14 2205 23
  • Poziom 27  
    Poszukuję jakichś tanich elektronarzędzi w których znajduje sie normalny silnik w metalowej obudowie. Wiekszość elektronarzędzi ma silnik zamontowany bezpośrednio na łożyskach plastikowej obudowy. Ja natomiast szukam jakiegoś taniego szmelcu z którego będę mógł wyjąć kompletny silnik.
    Może ktoś spotkał sie podczas serwisowania z takimi elektronarzędziami jak szukam?
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 38  
    strikexp napisał:
    Wiekszość elektronarzędzi ma silnik zamontowany bezpośrednio na łożyskach plastikowej obudowy

Łożyska są jedynie osadzone w plastiku, bo same plastikowe nie są, lecz metalowe. Teraz większość producentów stosuje takie rozwiązania. Są trwałe, moja "plastikowa" wiertarka już 10 lat z takimi łożyskami działa.
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 27  
    Oczywiście to moja pomyłka w konstrukcji zdania :) Nie neguję samego pomysłu ale szukam elektronarzędzia z którego można wyciągnąć kompletny silnik.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    ... stare wiertarki b. dekera ... . Jeżeli potrzebujesz większej mocy niż wiertarki to silniki komutatorowe " do wyciągnięcia" znajdziesz w np. podkaszarkach elektrycznych, myjkach ciśnieniowych. mniejszej mocy wentylatorach, blenderach.
    Slawek
  • Poziom 27  
    Super nie myślałem że tego jest aż tyle :)
  • Poziom 22  
    Możesz jeszcze doliczyć do ww. silniczki kilku i kilkunastowersowe z różnych urządzeń np. wkrętarki, golarki, zabawki, siniki z automatyki urządzeń, samochodu ( np. podnoszenie szyb, napędu wycieraczek) itp.
    Do wyboru i do koloru ... .
  • Poziom 27  
    Silniki z samochodów już przerabiałem, ale mają małą moc i nie da się ich zasilać bezpośrednio z sieci elektrycznej. Natomiast jak rozebrałem golarkę to w środku siedział identyczny 3cm silnik DC, jak w różnego rodzaju zabawkach. Ja potrzebuję minimum 200W i chyba znajde je w najtańszych blenderach i mikserach na allegro.
  • Moderator
    strikexp napisał:
    Silniki z samochodów już przerabiałem, ale mają małą moc i nie da się ich zasilać bezpośrednio z sieci elektrycznej. Natomiast jak rozebrałem golarkę to w środku siedział identyczny 3cm silnik DC, jak w różnego rodzaju zabawkach. Ja potrzebuję minimum 200W i chyba znajde je w najtańszych blenderach i mikserach na allegro.

Zainteresuj się dawnymi kasami sklepowymi, maszynami liczącymi i księgującymi. Takimi sprzed 20 - 25 lat. Nie wiem do czego potrzebujesz taki silnik, ale zwróć uwagę, że nie każdy pies to Burek. Są silniki do pracy dorywczej, do pracy ciągłej i do pracy z dużą ilością łączeń. Blendery i miksery są liczone na kilka, kilkanaście minut pracy i jeśli nie dasz im później wolnego, to się spalą.
    @Sławek K pisał o dawnych wiertarkach B. Deckera. Mam taką, silnik 350 W a nie do zajechania.
  • Poziom 27  
    A to wiem, ale planuję pracę krótkotrwałą z wypełnieniem 30-50%. Wiertarki są właśnie o tyle lepsze że ich silniki dobrze znoszą ciężkie warunki pracy.
  • Poziom 11  
    Wiertarka Celma PRCb 13 silnik metalowy odkręcany z lat 80.
  • Poziom 27  
    Ale ja szukam czegoś takiego co można kupić, bo z lat 80 to już prawie antyk.
  • Poziom 27  
    Witam

Kolego, ten antyk przeżyje niejedną nową sztukę. Poszukaj działającej starej metalowej Celmy i masz silnik jak złoto. Spokojnie zdejmuje się przekładnie i gotowe.

Pozdrawiam

Krystian
  • Moderator
    To wszystko można znaleźć na złomie, nawet kupować specjalnie nie trzeba, wystarczy 2 zł.
  • Poziom 11  
    To nie antyk to wiertarka bardzo dobra służy 30lat. Mam inne po 300zł spaloneA ta dobra jedna wada to ciężka. Kupić można na allegro. Na złomie leżą te co mają ładną naklejkę i niecały rok.
  • Poziom 27  
    krisxxl napisał:
    Witam

Kolego, ten antyk przeżyje niejedną nową sztukę. Poszukaj działającej starej metalowej Celmy i masz silnik jak złoto. Spokojnie zdejmuje się przekładnie i gotowe.

Pozdrawiam

Krystian

Zgadza się, mój ojciec używał takiej przez jakieś 20 lat. Jednak antyków nie sprzedają a po złomach nie chce mi się za bardzo latać bo to duża strata czasu.
    Szukam silnika który będę mógł bez problemu kupić/zdobyć w ilości 5-10 sztuk.
  • Poziom 27  
    Witam

No dobrze, to może z innej strony: jakie parametry ma mieć ów silnik? Chodzi i o elektryczne i o fizyczne.

Pozdrawiam

Krystian
  • Poziom 43  
    Kolejna rzeźba w gó....e. (sculpture in the shitt) Kupić elektronarzędzie, by je ,,skanibalizować" na silnik. Kiedyś kupowało się silnik, by zbudować elektronarzędzie.Co się dzieje z Wami ?? Do Kolegi ,,strikexp" - Allegro => Militaria=> Lotnicze silniki elektryczne. Cała masa silników o nieprzeciętnych parametrach za pare złotych. Fakt, że potrzebny zasilacz, bo to z reguły silniki na 28VDC, ale stosunek jakości do ceny jest niesamowity. Sam czasem kupuję, ostatnio naprawiałem multistanowiskowy mikser magnetyczny w laboratorium chemicznym, i zastosowałem właśnie taki silnik, mimo że musiałem przekonstruować zasilacz.
  • Poziom 27  
    krisxxl napisał:
    Witam

No dobrze, to może z innej strony: jakie parametry ma mieć ów silnik? Chodzi i o elektryczne i o fizyczne.

Pozdrawiam

Krystian

Przede wszystkim napięcie zasilania 230V (przystosowany do sieci energetycznej), i w tym jest podstawowy problem bo na takie napięcie produkuje sie niemal wyłącznie silniki indukcyjne. Ja potrzebuję silnika kumutatorowego a takie w normalnej sprzedaży chyba nie wystepują. Jedyne co można znaleźć to takie gołe uzwojenia z wałkiem do elektronarzędzi.

Co do mocy to obliczyłem wydajność około 900Nm/min z każdych 100W. Biorąc pod uwagę straty przekładni itp to szukam silników o mocy minimum 200W. Może być oczywiście większa, i tak będę sterował obrotami a im większy tym mniej się będzie grzał. Zmniejszenie sprawności nie jest dla mnie zbytnim problemem w tym przypadku.

Najważniejszym parametrem fizycznym jest dobra obudowa. Potrzebuję silnika całościowego, najlepiej z otworami na śruby lub innym łatwym sposobem solidnego montażu. Większość konstrukcji nie spełnia tego wymagania.
  • Poziom 22  
    ... wg. opisu Twoich potrzeb silnik z ww. Celmy wyjątkowo do tego celu się nadaje;
    - jest zamknięty w metalowej (Al) obudowie w której możesz wykonać dowolne otwory montażowe,
    - możesz zastosować wymienne i do dostania bez problemu sprzęgło kłowe ze szlifierki prostej Celma dla przeniesienia napędu ,
    - dostępność silnika wyjątkowo obfita,
    - cena zakupu na złomowisku to ok 5-10 złotych,
    - trwałość silnika wyjątkowo wysoka,
    ... według mnie przystosowanie silnika to nie jest 'kanibalizm' , ale zrobić COŚ z niczego to już jest sztuka .
    powodzenia Slawek
  • Poziom 27  
    Sprzęgło mi nie potrzebne bo mam czujniki prądu z których można określić obciążenie. Jeśli już to potrzebna mi spora przekładnia. W wiertarkach a czasami też w innych elektronarzędziach są genialne przekładnie ze skośnym zębem. Dlatego celowałem w tanie wiertarki z allegro, jednak problemem jest zamocowanie takiej przekładni z silnikiem w innej maszynie.
  • Poziom 37  
    Nie wiem jaki ma być duży i ... ale w dawnych sokowirówkach Predom Mesko był fajny silnik w metalowej obudowie z dobrym mocowaniem do konstrukcji. Link
  • Poziom 27  
    Super, właśnie takich silników szukałem od dawna, w tym zwykłych DC na 230V. Trochę tylko ubogi wybór mocy/obrotów ale coś się znajdzie.
    Obawiam sie jednak że cena może zwalić z nóg, typowy problem polskich producentów.