Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie sterowania siłownika elektrycznego

04 Lis 2015 16:50 2529 24
 • Poziom 9  
  Witam,
  Proszę o pomoc. Mam do podłączenia siłownik elektryczny
  Podłączenie sterowania siłownika elektrycznego


  Siłownik chcę podłączyć do takiego sterowania pilotem

  Podłączenie sterowania siłownika elektrycznego

  Mam zasilacz12V 3A.
  Czy zasilacz musi być stabilizowany czy nie?

  Proszę o pomoc jak to podłączyć. Jestem laikiem a muszę podłączyć ten siłownik jak najszybciej.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 38  
  Masz 4 druty, 2 kontaktron, 2 silnik, tam podłącz.
 • Poziom 9  
  A można troszkę jaśniej? Który kabel od czego w które wejście? Jestem laikiem w tym temacie :)
 • Poziom 38  
  Mam wróżyć z fusów ? Może zdjęcie ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Czy te siłowniki w ogóle otwierają bramy? czy to jednorazówka? Przecież to są teleskopy do np: TV. Wiem że się oszczędza, ale wolał bym poczekać jeszcze z rok odłożyć i kupić coś w granicach 1400zł i wiem już że pożyje. Sorki jak kogoś uraziłem, ale czasem to żadna oszczędność. Pozdrawiam
 • HelukabelHelukabel
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Sorry ale to jakieś nieporozumienie :), jako instalator nie zaryzykował bym, albo inaczej nie zaryzykował bym gwarancji, aby jeździć do tego ustrojstwa:). Czasem jak kupuje coś nowego to rezygnuje z gwarancji i rozbieram w drobny mak i oceniam sam wykonanie, (tryby itp.) ciekawe jak te Power Jacki wyglądają od środka bo spr. na alledrogo i tylko albo aż 660zł brutto, nie wiem ile w zakupie dla stałych klientów :), ale jak mam klienta któremu nie zależy na znanej marce, tylko na cenie i gwarancji to już fajną dwu-skrzydłówkę kupuje w rozsądnych pieniądzach. wiadomo że odbiega od tej ceny, ale jakość, wygląd i szybkość też odbiega i daję gwarancję na montaż :) Pozdrawiam i dobranoc
 • Poziom 38  
  Power jacki sprawdziły się w napędach anten SAT, Wytrzymywał napędzanie anteny 2m na pełnej orbicie kilkanaście razy dziennie.
  Wada, mała prędkość .
 • specjalista -automatyka bramowa
  Może nie porównywać dzisiejszych chińskich konstrukcji z dawnymi siłownikami do anten.... mam takowy sprzed 12 lat (firmy Technisat) i ABSOLUTNIE wszystkie części przekładni są metalowe (zębatka silnikowa mosiężna, reszta stalowa), krzywki krańcówek także mosiężne, same wyłączniki krańcowe Omrona, wszystko na łożyskach kulkowych. Siłowniki PowerJack tylko z wyglądu przypominają dawniejsze konstrukcje. Zresztą każdy większy producent automatyki przemysłowej ma w ofercie tego typu siłowniki - optycznie identyczne jak chińczyki tylko cenowo x10.... . Po co wyważać otwarte drzwi i kombinować skoro w strawnych cenach są typowo bramowe konstrukcje (co innego dłubacze z powołania spod znaku DIY - dla nich zrobienie czegoś samemu to punkt honoru a i ceny takich kombinacji to tylko dziesiątki a nie setki złotówek)

 • Poziom 15  
  Zgodzę się z kotbury. Zaczynaliśmy 6 lat temu sprzedawać siłowniki Golden Interstar, które pierwotnie służyły do anten (wiadomo jak zewnętrzne anteny, to i bramy da się otwierać). Sprzedawało się mnóstwo, ponieważ wiadomo klient szukał oszczędności. Później i do dzisiaj to już tylko trwa przepychanka z fabryką i coraz mocniejsze kontrole jakości robimy aby w naszych nowych siłownikach Super Jack była jakość taka, jak wtedy była. Ledwo idzie się o nią doprosić. Także to, co było kiedyś jest dla nas standardem i wyznacznikiem. Co prawda mamy w swoich siłownikach Super Jack metalowe wzmocnienia trybów newralgicznych (nikt poza Elektrobim tego nie ma), smar mrozoodporny i walczymy, aby była najwyższa jakość wykonania, ale przez to są trochę głośniejsze i tak w kółko. Przy pewnym poziomie cen nie muru się nie przebije. Jeśli ktoś myśli poważnie o temacie (na długie lata), to polecam trochę dołożyć do np. ETM-01 (niekoniecznie "znanych firmówek"). Jak się negocjuje (powie, że z Elektrody ;]), to się urwie jeszcze sporo z ceny detalicznej :)

  Moderowany przez suworow:

  Cenię/ cenimy sobie obecność kolegi na elektroda.pl, ale prosimy też o uszanowanie regulaminu i nie traktowanie forum jako platformy sprzedażowej.
  Reklamę może kolega z godnie z regulaminem umieścić w stopce i dziale ogłoszeń.
  ...Gdyby to był pierwszy raz, ale takich przykładów można znaleźć więcej-chociażby w ostatnim czasie:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2549102-30.html#15138319
  Udzielam ostrzeżenia.
  regulamin: 3.1.10. Nie reklamuj stron internetowych lub usług w jakiejkolwiek formie.

 • Poziom 3  
  Witam mam pytanie chce zakupić podobny siłownik elektryczny jak na zdj. Sterować w pionie do góry. Czy maks prąd silnika jest 4A przy 12v jak podaje producent nawet jesli obciąże go do np 50 kg czy ta wartość prądu może się zwiększyć? Chciałbym dobrać zasilacz a siłownik będzie długo szedł bo z Chin i chciałbym coś już wiedzieć. Jeszcze mam pytanie czy one też mają wbudowane krancowki czy muszę coś kombinować osobno?
 • specjalista -automatyka bramowa
  Zasada jak w budownictwie - wszystko dobierasz ze 100% zapasem - na początek sugerowałbym dla obciążenia 60 kg siłownik o uciągu pod 100 kg. Zasilacz także z zapasem (nominalnie siłownik 4A, to zasilacz 8 A). Wtedy masz PEWNOŚĆ że raptem pod sufitem nie zacznie lecieć dym.
  Co do krańcówek - te siłowniki jak w postach powyżej - mają wbudowane krańcówki odcinające prąd od silnika. Wszystkie inne tego typu także powinny mieć ale radzę sprawdzić u producenta lub sprzedawcy.
 • Poziom 3  
  Dziękuję za pomoc

  Dodano po 11 [godziny] 53 [minuty]:

  Myślałem nad takim siłownikiem, tylko nie wiem czy poziom hałasu nie będzie za duży, bo będę chciał go użyć w domu a on jest do bram. Zapas mocy miałbym spory i jest w Pl to szybko by przyszedł. Zastanawia mnie ten poziom głośności jak to się ma do tych siłownikow z AliExpress bo tu sprzedawca nie podaje dB.
 • specjalista -automatyka bramowa
  On nie jest do bram (ani ten co masz na fotce, ani - mimo tego co niektórzy usiłują wykazywać - PowerJack - ten czarny chiński. Siłowniki typowo bramowe mają kilka dodatkowych cech , których brak w/w). To siłowniki ogólnego przeznaczenia - dość wolne (chociaż akurat ten z fotki nie jest taki wolny - 15 mm/s to niezły wynik) ale silne.
  Głośność - nie są zbyt głośne (takie ciche miauczenie) - cichy siłownik musi mieć duży, wolnoobrotowy silnik - przykładowo b.cichy (niemal niesłyszalny) jest siłownik ramieniowy Nice Pop , ale gabaryty ma słuszne...
  Jeśli nie planujesz b. intensywnego użycia - możesz wygłuszyć układ napędowy np. bitumiczną głuszącą wykładziną samochodową lub otuliną z gąbkowego peszla na rury.
 • specjalista -automatyka bramowa
  Zajrzyj tutaj: https://www.elektrobim.pl/sklep/aktuator-liniowy-silownik-fdi-24v/
  Oni importują te siłowniki i są tam wszystkie ich parametry (np są w 3 prędkościach).
  PS. te siłowniki są przeznaczone tylko do pracy w pomieszczeniach.
 • Poziom 3  
  Siłownik zamówiłem. 12V, 800N, 20mm/s. 36watt
  Teraz mam pytanko chce podnosic szafkę gora/dół z impulsu +12v, nie chce używać pilota tylko innego urządzenia.
  Czy taki sterowanik z wykorzystaniem krancowek mechanicznych, jeśli podłącze krancowki jedna pod pin nr 8 ko i 7 kz i podam impuls +12v na wejście nr 6 wr, to siłownik się otworzy i krancowka zadziała i stop? I ponowne podanie impulsu na wejście nr 6 zamknie siłownik, krancowka zatrzyma ?
 • specjalista -automatyka bramowa
  Z grubsza tak (jeśli idzie o sterownie sekwencyjne - jednym przyciskiem ściennym lub innym urządzeniem - sądząc po poprzednich postach pewnie SonOff), ale 2 rzeczy:
  1. Ten siłownik ma krańcówki wpięte w zasilanie ( tzn bez pośrednictwa żadnej zewnętrznej elektroniki zatrzyma się po osiągnięciu skrajnej pozycji, ruszy w drugą stronę dopiero po odwróceniu polaryzacji zasilania). Jeśli chcesz użyć sterownika bramy z w/w skanu, musisz rozebrać siłownik, odłączyć jego fabryczną elektrykę i wyciągnąć osobno kable zasilania silnika, osobno przewody od krańcówek (min 3, jeden styk NO obu krańcówek połączyć razem i przewód do zacisku 5, drugi styk obu krańcówek wyprowadzić osobno - 2 przewody i do zacisków KO, KZ). Czyli do siłownika idzie 5 przewodów.
  2. Silnik uruchamia się nie podawaniem 12V na WR tylko zwieraniem WR z 5 (masa).

  Przy tak okrojonych potrzebach używanie centralki bramowej to trochę przesada - dwie rzeczy na jej plus :
  - można zatrzymać w trakcie ruchu i jechać siłownikiem w drugą stronę w dowolnym momencie
  - jest zabezpieczenie przeciążeniowe antyzgnieceniowe.
  Jeśli obie rzeczy są ci zbędne - tzn antyzgnieceniówka (bo siłownik pracuje poza zasięgiem człowieka i w ustalonych warunkach) i możliwość zatrzymywania w dowolnym momencie (przy zdalnym sterowaniu SonOffem raczej zbędne) , to wystarczy użyć prościutkiego układu na 2 przekaźnikach - wtedy po impulsie +12V na START silnik jedzie od deski do deski (zatrzyma się dopiero na krańcówce, w czasie ruchu nie reaguje na sterowanie): https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic481049.html post #4 - tutaj odpalanie podawaniem "+" na wejście start, krańcówki także trzeba wyprowadzić, ale styki NC - w sumie także 5 kabli do siłownika.

  Cytat:
  chce podnosic szafkę gora/dół
  ??? Winda?
 • Poziom 3  
  Witam
  kotbury dokładnie tak chce to zrobić przez sonoff.
  Poda napięcie do płytki. Siłownik taki zamówiłem
  800N, 12V, 20mm/s, 600 mm skoku, ma wbudowanye krancowki nie regulowane. Chińczyk wysłał mi DHL to dość szybko przyjdzie, teraz tylko muszę ogarnąć te sterowanie.

  PLN 136.32 | Najlepszy heavy duty siłownik liniowy 12 V 24 V 600mm skoku 1600N obciążenia 100 mm/s prędkość siłownik liniowy
  https://s.click.aliexpress.com/e/ceUolk5T

  I tak myślałem wykorzystać sterownik od bramy. Ale może być to zupełnie inny prosty układ.
  Nie zależy mi na pauzie, żeby zatrzymać w trakcie ruchu, ani na przeciazeniowce. Tak taka winda szafka wbudowana w szafce coś takiego tylko mniejsze że wszystkim do 35kg.
  https://youtu.be/FfIYc2y9Ulw

  I w sumie szukam jakieś układu, płytki żeby po impulsie otworzyło i po kolejnym zamknęlo. Fajnie by było jakby układ pamiętał, żeby po odłączeniu zasilania płytki jak otworzy barek, i ponownym podłączeniu zasi. płytki podanie kolejnego impulsu zamykało. Gdzie można coś takiego kupić, ktoś robi na zamówienie takie płytki?
  W przypadku wyżej podanej płytki od bramy układ też pamięta?
  Czyli jakbym chciał zautomatyzowac to i wpialbym przekaźnik zamieniając plus 12V z sonoffa na mase i podawał masę( impuls) na pin 6 raz otworz i drugi raz zamknij to by działało?
  Mogę narysować jakiś schemat o co dokładnie mi chodzi.
 • specjalista -automatyka bramowa
  Sterowniki bramowe przeważnie nie pamiętają ostatniego ruchu tylko (w większości) pierwszy ruch po włączeniu zasilania to otwieranie ( dla bezpieczeństwa).
  Może ten sterownik z tematu pamięta - zapytaj sprzedawcy
  Co do sterowania z przekaźnikiem- dobrze myślisz.
  Jeśli nie będziesz używał przeciążeniówki ( chociaż może by się jednak przydała - zawsze ktoś tam może rękę wcisnąć) spróbuj z układem przekaźnikowym (można złożyć nawet bez lutowania - mogą być samochodowe na wsuwki).
 • Poziom 3  
  Dzięki kotbury za pomoc.
  Jeszcze mam ostatnie pytanie. Jeśli kupię ten sterownik co wrzuciłem zdj, a siłownik ma wbudowane krancowki nieregulowane, czyli przy samych końcach odcinają pracę silnika. A ja mam 60cm wysuw siłownika, a barek chce żeby zatrzymał się na 57cm(ustawienie krancowka) , a potem zamknięcie do końca pracy siłownika.
  To mogę zrobić tak?
  Że zamontuje krancowke jedna pod pin ko (krancowka otwarcia) otworzy się i krancowka zatrzyma pracę silnika, a druga odetnie pracę siłownika która jest w nim wbudowana.
  Bo sterownik tak działa że każdy pojawienie się masy na pin 6 zmienia polaryzacje +-, - +?
 • specjalista -automatyka bramowa
  Jak już przerabiać (i tak musisz przerobić podłączenie krańcówek więc się musisz do nich dostać) to przerób mocowanie oryginalnej krańcówki - one są zamocowane na długiej płytce drukowanej, wystarczy ją skrócić (wyciąć kawałek i polutować) lub wręcz zrobić regulację - przeciąć płytkę, połączyć na zakład śrubkami a otworki pod śrubki zrobić podłużne dla regulacji.

  Powtórzę - jeśli chcesz użyć sterownika musisz przerobić układ siłownika jak powyżej napisałem (tzn wyciągnąć na kablach osobno silnik, osobno krańcówki). Pozostawienie układu siłownika fabrycznego - tzn krańcówka odcina zasilanie silnika - będzie skutkowało koniecznością kilkukrotnego klikania pilotem dla uruchomienia siłownika i cyklicznego głupienia sterownika.

  Cytat:
  Bo sterownik tak działa że każdy pojawienie się masy na pin 6 zmienia polaryzacje +-, - +?

  Tak, ale na dodatek musi dostawać sygnał z krańcówek o końcach przesuwu i wtedy w ogóle odłącza prąd - stąd konieczne jest podpięcie krańcówek bezpośrednio do sterownika, a usunięcie ich podłączenia z obwodu zasilania silnika.
 • Poziom 3  
  Dziękuję za pomoc. Spróbuję tak zrobić.

  Dodano po 3 [godziny] 45 [minuty]:

  kotbury wcześniej pisałeś że można by było na przekaźnikach samochodowych.
  Bo tak sobie myślę żeby nie konplikowac i rozkręcac siłownika. Myślałem o takim czymś schemat zapozyczylem z forum. Czy takie coś by działało podanie na jeden przekaźnik na pin 86 kręcili by silnik w jedną, i na drugi przekaźnik pin 86, obroty kręcił by się w drugą stronę? I krancowka rozlaczylo by? Jak na schemacie.
 • specjalista -automatyka bramowa
  W sumie, jeśli byś używał 2 kanałów to te dodatkowe krańcówki w ogóle nie są potrzebne, ale jeśli chcesz mieć możliwość regulacji to możesz tak podłączyć jak na schemacie nie ruszając wewnętrznych.