Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Olej opałowy zamiast nafty?

BoyLer 04 Nov 2015 17:57 19164 13
lampy.pl
    BoyLer
    Level 11  
    Witam. Czy w takich tradycyjnych piecykach na naftę (np jakieś Zibro) można palić olejem opałowym/napędowym? Oryginalna nafta Zibro jest horrendalnie droga.

ps.
    pomieszczenie które będzie w ten sposób dogrzewane to "palarnia", czyli pomieszczenie bardzo silnie wentylowane.
  • lampy.pl
    Jacek79
    Level 37  
    Nie powinno byc problemow.
    A zwykla nafta
  • lampy.pl
    BoyLer
    Level 11  
    Nie znalazłem zwykłej nafty w rozsądnej cenie.
    Na jakimś blogu ktoś bardzo przestrzegał przed używaniem oleju opałowego czy też diesla w takich piecykach, ale nie wiem czy nie było to takie zwykłe straszenie, bo autor ma firmę zajmującą się takimi piecykami, klimami itp.
    Jacek79
    Level 37  
    Najlepiej poszukac duzego opakowania, mauzer
    JackRabbit
    Level 10  
    BoyLer wrote:
    Witam. Czy w takich tradycyjnych piecykach na naftę (np jakieś Zibro) można palić olejem opałowym/napędowym? Oryginalna nafta Zibro jest horrendalnie droga.

Mam te same wątpliwości. Kupiłem na aukcji oryginalny piec Zibro Laser FF95 dla garażowania, której chciałbym ogrzać garaż. Większość w aukcji czy w różnych sklepach było napisane ze jest to nagrzewnica do oleju opałowego, jak dostałem paczkę w oryginalnym fabrycznym pudle i w instrukcji jest napisane ze jest stosowany tylko nafta "zibro". Pytanie, czy można użyć bez problemu ON do tego piecyka?
    JackRabbit
    Level 10  
    Czyli mogę bez obaw wlać olej opałowy wbrew woli instrukcji zibro... tak?
    Jacek79
    Level 37  
    nie, ten piec jest na nafte
    musiał byś kupic jakiś piec na olej np webasto lub ebersprecher
    tomek_602
    Level 21  
    Nafta do takiego pieca jest "czysta" - nie zapycha palnika, nie daje nagaru, spaliny zawierają mniej niepożądanych substancji.
    Jeśli masz piec naftowy z wtryskiem lub katalizatorem, to może nie przeżyć pracy na oleju.
    Jeśli z "knotem", to inne jest parowanie nafty, a inne oleju.

Wiele osób twierdzi, że zamiast drogiej nafty firmowej od producenta konkretnego pieca, do pieca z knotem można stosować naftę do lamp naftowych.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    tomek_602 wrote:
    stosować naftę do lamp naftowych.
    I ma racje. Przecież litr nafty ,,prymusówki", czyli przystosowanej do takiego grzejnika, kosztuje na Allegro poniżej 2 zł w detalu. A tutaj to naprawde grosze
    https://www.ceneo.pl/31984803?se=N9Ko8DVf3AQJ...MIp9zamuy92gIVFYnICh3QVQJgEAAYASAAEgL66PD_BwE
    Mailander84
    Level 1  
    Piec FF95 to normalne Webasto na olej opalowy czy ropę. Zamknięta komora spalania z kominem, produkt japoński a oni grzeją bardziej kaloryczną mieszanką ropy z naftą. Śmiało lać ON albo opałowy. Piece na naftę bez wydechu też na ropie a nawet i nafcie świetlnej pociągną, tylko się udusisz! Z czystej nafty zostaje tylko wilgoć, śmierdzi przy rozpalaniu i tyle. Ja si ę z tego wyleczyłem, kupiłem również FF95 i polecam.
    Majsterek00
    Level 2  
    Powiem tak.

Mój przyjaciel studiował chemię więc powiem bardzo krótko i prosto .

Olek napędowy (Diesel ) to jest zupełnie to samo co olej opałowy . (Olej opałowy jest barwiony na czerwono dlatego bo nie ma podatku drogowego)

Nafta bardzo często używa się na Alasce zamiast disela żeby nie zamarzało paliwo .

Spokojnie możesz używać Disela oleju napędowego oleju opałowego zamiast nafty .

Jak chcesz jeszcze.paliwo Jet A-1 można używać zamiast disela tylko 2500 zł za m^3

Pozdrawiam koniec tematu
    JackRabbit
    Level 10  
    Potwierdzam, juz od półtora roku posiadam FF95 i nie mam z nimi problemu, leję je dieslem i pali bez problemu, zgodzę sie z panem Mailander84 ze to webasto, posiada zamknięta komorę której wywala spaliny na zewnątrz. Na początku miałem problemy z uruchomieniem bo piec wymaga zbiornik grawitacyjnej, oczywiście ma wbudowana pompę paliwową której popiera paliwo z zewnątrz. Wystarczył mi zbiornik 30 litrowy z takim kranikiem której wystarczają mi na 2 miesiące. Tylko minusem jest to ze piec musi stać przy ścianie w celu zakładania rury wydechowej na zewnątrz. Trzeba nawiercić dziurę w ścianie. W opakowaniu jest dołączony wydech, posiada regulacje wg grubości ściany. Super sprawa, grzeje bez wonnie, praktycznie zero przykrych zapachu. Po wyłączeniu, wentylator cały czas pracuje wywala przykry zapach na zewnątrz. Piecyk ma wbudowany wentylatorem której rozprzestrzenia ciepło wokół pomieszczenia. Kontroluje wg komputera. Działa bardzo dobrze, bez przerwy, ma czujniki temp, jeśli po przekroczeniu zadaną temp otoczenia, piec na chwile uśpi az jak temp spadnie poniżej o 2* to uruchamia sie ponownie. Mam garaż o wymiarach 50 m2, rozgrzał sie do temp 20 stopni w 15 minut. Bardzo mało pali. Jest zabezpieczony przed dziećmi, jak wywali sie na podloge to od razu gaśnie, wszystko zamyka zatory wtryskowe, chroni przed samozapłonem. Super sprawa przemyślane wg Japończyków ponieważ w Japonii maja częste trzęsienia ziemi, rożne wstrząsy ziemne, dlatego taki wynalazek jak ten Zibro FF95 spełnia u nich wymagania. A firma TOYOTOMI (ta sama marka jak Zibro) sa specjalistami w takich spraw. U nich na forum piszą ze można śmiało lać ropą i sprzęt działa juz od dłuższego czasu. A i także posiadam osobny zestaw z pilotem z kontrola wg dnia, automatyki uruchomienia wg godziny np: pracy. Polecam. Pozdrawiam.
    Neshi777
    Level 2  
    Ja podpowiem, że są fajne piecyki grzejne z Niemiec, które wyrzuca się a można w nich palic każdym olejem w tym roślinnym czy napędowym a także zapewne nafta czy też benzyna itp. Warto sprawdzić maksymalna temperaturę spalania danego materiału przeznaczonego do takiego piecyka grzejnego i można używać bez problemów każdego paliwa, które ma mniejsza ... a te z większa o ile istnieją to na własne ryzyko (chociaż wiadomo ze niemieckie stare piece musza być konkretne i bezpieczne :)) Dodam ze taki piec nie tylko grzeje pomieszczenie ale także umożliwia na nim gotowanie jak na kuchence a spaliny wyprowadzasz rura na zewnątrz ... są myki jeśli będzie kopcić aby to lepiej dopalać i jakieś pseudo filtry. Natomiast należy zaznaczyć ze palenie olejami tak samo jak ropopochodnymi jest po prostu brudne w sensie toksyczności tak samo jak ropniaki Tyle ze my nie mamy filtrów. Tutaj link do filmiku o jakim piecu mowie:
    https://www.youtube.com/watch?v=u0ZK-rECqKE

Nalezy dodac ze gdzies widzialem tez generator pradu/napiecia na cieplo do ladowania np telefonu. Moze sie przyda jak wszystko wylacza a wylacza na bank w 2022 zeby przeforsowac zmiany ktore normalnie by nie przeszly :)