Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LGA 1150 czy LGA 1151? Czy warto i5 6500? DDR4 opłacalny?

d87mat 04 Nov 2015 19:30 16869 8
    d87mat
    Level 16  
    Witam.

Ostatnio składałem swój komputer na podstawce LGA 1150, DDR3, dysku SSD i procesorze i5 4460. Wszystko elegancko działa, bez żadnych zarzutów. Prawdopodobnie brat będzie składał podobnego dla siebie, bo bardzo spodobał mu się komfort pracy na tym sprzęcie, ale naszło mnie kilka pytań co do nowego PC.

W sierpniu ukazała się szósta generacja procesorów Intela oraz nowe płyty LGA 1151. Płyt jest coraz więcej, ale wymagają one z reguły pamięci DDR4. Patrząc na ceny procesorów np. i5 4460 i i5 6500 różnica jest na poziomie 150 zł. Idą dalej - płyty główne chodzą w podobnych cenach, pamięci są nieznacznie droższe niż DDR4. W związku z tym czy opłaca się teraz składać komputer na nowej podstawce LGA 1151? Czy warto nadal kupować 1150 i procesory z czwartej i piątej generacji? Czy pamięć DDR4 wiele wnosi?

Pytam czysto zasadniczo, by zaspokoić swoją ciekawość i podpowiedzieć coś bratu. Mając 2500-3000 zł można złożyć zestaw zarówno na starej jak i nowej podstawce - pytanie co się bardzo opłaca? Czy ceny procesorów polecą w dół w nowym roku czy warto już składać teraz?

Z góry dziękuję i pozdrawiam
    d87mat
    Level 16  
    Nikt nie ma zdania?
    Damnian
    Level 34  
    A co tu pisać ? :) schemat powtarza się od lat. Ceny nowych niekompatybilnych elementów na początku są dużo droższe a później tanieją. Jeśli chodzi o wydajność to wszystko jest opisane w necie. To samo było z DDR3 i to samo jest z DDR4 jak i LGA775 a później nowe CPU Core
    mario81
    Level 33  
    Odnośnie pamięci RAM, moim zdaniem raczej nie warto sobie zawracać głowy, ostatnio było trochę testów DDR3 vs DDR4, różnica wydajności modułów z podobnego przedziału cenowego, jest niemal pomijalna.

Odnośnie procesorów, wg kilku testów na necie, i5-6400 (810 zł) ma wydajność jak i5-4590 (880 zł), natomiast i5-6500 (890 zł) jak i5-4690 (970 zł), więc wiadomo, że warto. Tylko płyty główne, póki co trochę drogie. Mimo wszystko, ja osobiście wybrałbym LGA1151 z DDR3L i budżetową płytą główną H110 (~240 zł). Ale każdy ma swoje wymagania.
    d87mat
    Level 16  
    @mario81 dzięki za odpowiedź ;)

Czytałem właśnie odnośnie testów pamięci i różnice są tak jak napisałeś - znikome, praktycznie nie zauważalne, więc tutaj wszystko jasne. Mało jest za to płyt na podstawkę LGA 1151 z obsługą DDR3. I faktycznie, ceny płyt są jednak jeszcze dosyć wysokie. Odnoszę ogólne wrażenie, że wszystko trochę podrożało za sprawą kursów walut. Koszyk składany w sierpniu o wartości 2800 zł kosztuje teraz ponad prawie 3000 zł.

Procesory szóstej generacji są minimalnie lepsze momentami od tych z czwartej i niektóre z nich kosztują nawet mniej. Więc chyba lepiej mieć coś 'nowszego' i wydajniejszego.

Co do płyt głównych - wychodzą płyty z portami do obsługi super szybkich dysków SSD oraz wyjściami USB 3.1. Pytanie w jakim tempie rozwinie się ta technologia i czy warto dokładać 200-300 zł do płyty i mieć te wejścia/porty u siebie?

Reasumując - bardziej opłaca się składać jednostkę na nowej podstawce...?
    mario81
    Level 33  
    Płyt LGA1151 z obsługą DDR3L jest nieco ponad 50, czyli całkiem sporo ;) Są nawet typowe combo ASRocka, gdzie masz zarówno DDR3L jak i DDR4.

A co do pamięci masowych, ja raczej nie bardzo w tym siedzę, ale wydaje mi się, że wszystko korzystające z interfejsu PCI-E, to przyszłość. I póki co, więcej jest szybkich SSD podłączanych do slotu PCI-E, niż szybkich dysków SSD wykorzystujących format M.2 (PCI-E x4 Gen3 i szybsze), ale ceny tych pierwszych są masakryczne (wydajność też, hehe). Mimo wszystko, z czasem te drugie będą prawdopodobnie bardziej dostępne, dlatego, że M.2 to format również (przede wszystkim?) dla mniejszych urządzeń, tylko, że w przypadku LGA1151, aby wykorzystać całe to dobrodziejstwo, potrzeba płyty Z170, więc przez dłuższy czas, dla przeciętnego usera, typowe dyski SSD pod SATA nadal będą wystarczające, moim zdaniem.
    d87mat
    Level 16  
    Czyli najrozsądniej będzie wybrać płytę na podstawce LGA 1151, ale w budżetowej wersji, a jeżeli z czasem wszystkie porty i wejścia dostatecznie się rozwiną to wtedy wymienić samą płytę.

Pamięć RAM - można się pokusić o te DDR4, aby w późniejszym czasie coraz nowsze płyty nie miały problemu z obsługą starszego DDR3.
    mario81
    Level 33  
    Swoją drogą, nie wiem czy wiesz, ale od niedawna USB 3.0 nosi nazwę USB 3.1 (Gen1). To samo, tylko po prostu nazwa inna. Co innego USB 3.1 Gen2, które to jest szybsze, jednak dostępne niemal wyłącznie na płytach głównych Z170. Wyjątkiem są takie twory jak np. MSI B150A GAMING PRO, ale ona kosztuje ponad 500 zł :| Znam jeszcze np. Gigabyte GA-H110M-S2HP oraz Asus H110M-PLUS D3 za około 320 zł, które to prawdopodobnie posiadają USB 3.1 Gen2, niestety brak o tym informacji w specyfikacji, a jedynie na zdjęciach w opisie, gdzie przedstawiony jest transfer 10 GB/s (czyli teoretycznie Gen2). Jeszcze ciekawsza jest Gigabyte GA-B150-HD3P, która to ma USB 3.1 Gen3, PCI-E M.2 Gen3 x4, SATA Express oraz USB Type-C, ale póki co, płyta chyba niedostępna w Polsce, ceny za granicą to około 360 zł (po przeliczeniu), to chyba jedna z lepszych płyt LGA1151 klasy średniej.
    d87mat
    Level 16  
    Tak, czytałem o USB 3.1 Gen2, ale w ta technologia dopiero co wkroczyła na rynek, jest jeszcze mało dostępne i urządzeń z takim portem jest bardzo mało, więc uważam, że jeszcze na to za wcześnie ;)

Co do Gigabyte GA-B150-HD3P to jest takowa na morelach nawet: http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-g...50-mainboard-sockel-1151-ga-b150-hd3p-788774/

Myślę, że do świąt wyjdzie jeszcze jakaś ciekawa płyta pod LGA 1151, która pogodzi wszystkie nowsze wejścia i porty, będąc przy tym w dobrej cenie na poziomie 300-350 zł.