Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytwornica do dymu projekt

neokreska20 28 Gru 2008 20:27 27029 84
    rastabiba
    Poziom 22  
    Za 140 zł można kupić wytwornice, ale jaką ?
    Wytwornica, która może pracować non stop, sterowana DMX czy np z pilotem radiowym, kosztuje ładnych parę stówek ;]
    Można taką wytwornice zrobić prosto, tanio i bezpiecznie.
    Albo np wytwornica dymu zasilana z akumulatora, taka kosztuje grubo ponad tysiąc złotych.
    Chciałbym zrobić zadymiarke z grzałki od czajnika albo kuchenki elektrycznej. ( może uda się wykorzystać wbudowany termostat ).Pompka od spryskiwaczy samochodowych ( nic lepszego nie znalazłem). Pompkę zasilimy z tego samego zasilacza co układ sterowania DMX .Jeżeli chodzi o komorę spalania, to z tego co wyczytałem tutaj to chyba najlepiej sprawdza się, pomysł wlewania fluidu do nagrzanej bańki ala gaśnica. Masę komory zrobię z gliny lub gipsu plus wełna i obudowa. Zastanawiam się jak zrobić by fluid był mieszany z powietrzem. ( podobno zwiększa to wydajność ).

A druga zadymiarka, miała by być mała bezprzewodowa zasilana z akumulatora. Robie testy teraz z akumulatorem 12V 7 Ah i zapalniczką samochodową jako grzałką. Wygląda, że będzie działać wyśmienicie :)

Co o tym sądzicie ?

Pozdrawiam
    Mbeat
    Poziom 21  
    według mnie niema sensu własnoręcznie robić wytwornicy choć sam próbowałem to jednak szybko zmieniłem zdanie. Lepiej kupić nową. Za 140 możesz mieć Antari F80z sprawdzoną i dobrą dokładasz 50 dych i masz do niej sterownik.
    rastabiba
    Poziom 22  
    Tylko ma małą moc, dym puszcza kiedy ona chce , a nie ja ;]
    Do takiej zadymiarki nie ma sensu montować DMX ;]
    Dobra zadymiarka to min 500 zł, a nie jest to jakaś trudna i droga konstrukcja ;] A zawsze można dołożyć jeszcze chłodzenie z CO2 i mamy zadymiarkę wartą dwa tysiące :)
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda
    rastabiba napisał:
    Tylko ma małą moc, dym puszcza kiedy ona chce , a nie ja ;]
    Do takiej zadymiarki nie ma sensu montować DMX ;]
    Dobra zadymiarka to min 500 zł, a nie jest to jakaś trudna i droga konstrukcja ;] A zawsze można dołożyć jeszcze chłodzenie z CO2 i mamy zadymiarkę wartą dwa tysiące :)

A dołóż jeszcze pracę na kostkach lodu i chłodzenie dymu ;P i wydajność 300m^3 ;d i jak nic będzie z 4000 ;)
    rastabiba
    Poziom 22  
    Chłodzenie przez CO2 moim zdaniem jest najwygodniejsze :)
    Obecnie mam Antari i dorobiłem do niej zbiornik na suchy lód. Działa niby spoko, ale jak mam robić dużo ciężkiego dymu to korzystam z czegoś innego.
    Shady 89_tychy
    Poziom 18  
    Wytworka Antari F80z nie puszcza dymu kiedy chce. Ten problem da się łatwo rozwiązać. Po pierwsze trzeba czyścić po dłuższej pracy dyszę np za pomocą cienkiego drutu. Ja zawsze czekam aż dymiarka się dobrze nagrzeje, czyli od momentu zgaśnięcia kontrolki jeszcze kilka minut. Najlepiej byłoby przeczyścić pompkę ale w tym modelu jest nierozbieralna elektromagnetyczna pompka. Często sprężyna powrotna elektromagnesu nie odbija, wówczas należy obudowę pompy opukać np trzonkiem śrubokręta. Połowę awarii pomp w tym modelu da się w ten sposób naprawić. Pozdrawiam!
    rastabiba
    Poziom 22  
    Antari F80z nawet nowa nie dymi jak dogrzewa się ;] Czyszczenie nic nie pomoże ;]
    Trzeba poczekać jak się nagrzeje :(
    Przy profesjonalnej zabawie z dymem taka zadymiarka do niczego się nie nadaję :(
    I argument, iż za 150 zł można kupić Antarii jakoś do mnie nie przemawia ;]
    Wolę wydać 300 zł i zrobić taką jaką chcę z chłodzeniem CO2 i mieć satysfakcję , że Polak potrafi :)
    Doktor5
    Poziom 19  
    Wytwornicę typu, CO2 Jet można zrobić sporo taniej sam myślałem nad nią mam projekt już wymyślony tylko muszę znaleźć czas największy wydatek to butla, ale jak się ja ma w domu to reszt wynosi kilka złotych sam, co2 jest tani
    rastabiba
    Poziom 22  
    Dokładnie :)
    Ja butle mam :)
    A ostatnio widziałem zadymiarkę, która miała butlę z CO2. Ale CO2 nie służy w niej do schładzania dymu , tylko do podawania fluidu ! Nie ma pompki :) Pompka bardzo przeszkadzała dźwiękowcą ;]. Działa super cicho i nie sieje zakłóceniami.
    Ale nie mam pomysłu jak coś takiego wykonać :(

Teraz dopiero zrozumiałem ;] Chodzi Ci o samą wyrzutnie CO2 :)
    Fajna zabawa jest z taką butlą :) Jak odkręcisz butle na max to powstaje ogromna chmura. Nieźle chłodzi ;] Idealna zabawa na lato ;]
    hehehehehe
    Doktor5
    Poziom 19  
    Do wtłaczania płynu do pieca wolałbym urzyć sprężonego powietrza, ale piec musiałby mieć kilka [KW] żeby się nie ochłodził szybko.

Ja sobie zmaszczę właśnie taka wyrzutnie coś fantastycznego robi wrażenie w jednej chwili przykryje całą scenę dymem :)

http://pl.youtube.com/watch?v=DfQuiqGawW8&feature=related
    sheeeep
    Poziom 25  
    Tak jak napisał rastabiba, za 150zł to nie dymiarka tylko grzałka z termikiem. Nie mówiąc o tym że psują się pompki, termostaty i palą grzałki. Czyli psuje się wszystko :D

Ja już od roku robię dymiarkę, jakoś ciężko idzie chodź już jest na końcowym etapie - składania. Kosztowo ok 250 zł i reszta z zasobów domowych.

Niedługo premiera, 2kW, DMX, kontrola temperatury i dużo testów.

pozdrawiam
    Doktor5
    Poziom 19  
    sheeeep kupiłeś płytką do DMX czy robiłeś ja zrobiłem już kilkanaście dymiarek i prace nad moją wytwornicą ciężkiego dymu zatrzymały się he musze się zmotywować.
    rastabiba
    Poziom 22  
    Gotowy odbiornik DMX można kupić za 70 zł :)
    A zrobienie go samemu też nie jest trudne :)
    sheeeep
    Poziom 25  
    Robiłem, jest z całą elektroniką do dymiarki, Atmega16 i do tego 76... do DMXa. W tym tor pomiarowy do PT100, i wiele fajnych bajerów w celu poprawy bezpieczeństwa.

Wytwornica do dymu projekt Wytwornica do dymu projekt Wytwornica do dymu projekt
    rastabiba
    Poziom 22  
    A ciekawy jestem jak zrobiłeś komorę spalania i czego urzyłeś jako grzałki.
    djphoenix
    Poziom 11  
    Robicie wytwornice i kombinujecie. Tak trzeba. ale podpowiem wam jedną rzecz. Są fakty które sprawiają że wytwornice nie są takie tanie. Przede wszystkim konstrukcja jest bajecznie prosta. Element grzewczy to jest blok aluminiowy. długa sztaba. Ma wywiercone na wylot otwory. w tą sztabę wsunięte są grzałki lub jedna grzałka, głęboko jest wsunięty termostat oraz długa tuleja z jednym lub kilkoma cienkimi kanalikami. kanaliki są troszkę szersze niż dysza. Grzałka nagrzewa sztabkę i tuleję, termostat wsunięty w grzałkę wyłącza grzanie po osiągnięciu temperatury a termostat wsunięty w sztabkę włącza grzanie po spadku temperatury do jakiejś wartości. Płyn wpływa do nagrzanej tulejki i w malutkim kanaliku, pod cisnieniem, odparowuje wydobywając się z dyszy. Ze względu na ciśnienie w tulei dym z dyszy wylatuje z dużą prędkością rozprężając się. Bajka prawda :)
    koszt grzałki 1 kW to jakieś 60 zł i to nowej. Ale już koszt grzałki ze sztabką aluminiową, dyszą i tą zabudowaną tuleją to już 200 zł przy tej samej grzałce.
    Im dłuższa sztaba, tym dłuższa grzałka, tym lepiej dogrzany płyn i większej mocy wytwornica.
    Problem leży jednak po stronie pompki.
    Pompka musi być bardzo dokładnie dobrana do grzałki, dyszy itp.
    Za szybko podawany płyn będzie wyciekał z dyszy, będzie nieekonomiczne zużycie, dysza się będzie zapychać. Za wolno podawany płyn nie wytworzy dostatecznie dużego ciśnienia i kanał grzewczy zapcha się niedogrzaną smolistą substancją. W obu przypadkach żywotność urządzenia zmaleje. Także: Najpierw robimy grzałkę, potem dobieramy sobie pomkę metodą prób i błędów. najlepiej wykombinować pompkę z regulacją i zmierzyć parametry przy ustawieniu, przy którym wytwornica pracuje najlepiej tzn za szybko się nasza grzałka nie wychładza ani płyn nie przepala i potem kupić pompkę o zadanych parametrach.
    Jeśli nie mamy możliwości zrobienia małego prostego kanalika to możemy kombinować z tym gwintem tokarkowym ( mogą być problemy z szczelnością między aluminiową sztabą a tulejką więc lepiej pasowanie na wcisk zastosować)

Sam teraz szukam pomki do mojej wytwornicy. Miałem antari sp-35A (M24010) i nie mogę nigdzie znaleźć jej parametrów. Jeśli ktoś ma to poproszę o podesłanie.

Temperatura grzałki to: górna 270*C
    dolna 232*C

Można zrobić na dwie grzałki ale to wymaga dostosowania elektronicznego sterowania, można zrobić też sterowanie pod DMX, sterowanie częstotliwością nadmuchów i ich mocą. tak dla bardziej ambitnych. Można zdalne sterowanie.

A sztabkę można też odlać samemu w tygielku albo piecu indukcyjnym (temp. powyżej 700*C ) Trzeba pamiętać tylko że zatopić w aluminium można tylko elementy proste, tak żeby podczas rozszerzania się pod wpływem ciepła następowała kompensacja tzn ociupinkę grzałka ma się ruszać do przodu i do tyłu :)
    heberek
    Poziom 13  
    Witam. Kolego DJphoenix. Ja ostatnio zakupiłem pompkę do wytwornicy za 53 złote wraz z kosztami wysyłki. A mianowicie jest to pompka ekspresu do kawy która daje ciśnienie około 15 barów. Jest troszkę większa niż oryginalna, ale napięcie zasilania 230 V więc nie trzeba nic kombinować. Dzisiaj będę ją montował więc napiszę co i jak. Jak coś to pisz na PW to dam Ci namiary. Pozdrawiam.

Dodano po 9 [minuty]:

Zgodnie z obietnicą zamieszczam film
    http://www.youtube.com/watch?v=EKUjOaNwyeE&feature=player_embedded#
    szympek;)
    Poziom 20  
    Cześć to może włączę się do tematu.
    1.Czy dysza może tak wyglądać (rys.1)?
    2.Czy można bez konsekwencji owinąć grzałkę rurką jak na rys.2??
    3.Spodziewam się że grzałka wygląda mniej więcej tak jak na rys.3 więc moje pytanie brzmi: czy wystarczy "usunąć" metal "wykruszyć" ceramikę i podłączyć się do drutu z zasilaniem czy dodatkowo rezystor??Grzałka ma 1000w i boje się że skrócenie zwiększy moc na tyle że się spali/wybuchnie.
    Urządzenie będzie używane w domu raczej jako "eksperyment".

rys.1Wytwornica do dymu projekt

rys.2Wytwornica do dymu projekt

rys.3Wytwornica do dymu projekt

ps.Gdzie dać zawór zwrotny (przed pompką czy po niej)
    djmtey
    Poziom 17  
    Polecam coś takiego: http://allegro.pl/reczna-myjka-parowa-ito-sc-9003-gwarancja-ss-bpoj-i1451505984.html . Wydajność ma dużo lepszą niż eurolite n-19 , bezawaryjna- mam coś takiego tylko o mocy 2000W- stała 4 lata w szopie ze zwykłą wodą w zbiorniku, odpaliłem ją miesiąc temu i działa jak nowa. Ma większe zużycie płynu ale tak jak mówiłem dużo mocniej dmucha. Jedyną wadą jest to, że tzeba puszczać dym ręcznie za pomocą dźwigni. Pozdrawiam
    szympek;)
    Poziom 20  
    Jak już pisałem ma to być "eksperyment" i zrobione dla własnej satysfakcji.
    Dysza musiała by mieć z 1mm(otwór).
    Ale dalej nie wiem co z grzałkom.
    heberek
    Poziom 13  
    Nie wiem kolego czy coś Ci z tego wyjdzie. Szkoda grzałki bo fajna :)
    szympek;)
    Poziom 20  
    Kolego djmtey czy po "dymieniu" tą maszynką można nalać wody i używać jej w celu do którego została stworzona??
    mateusz77892
    Poziom 17  
    Może ja trochę wyprostuje, wiele ludzi myśli nad zrobieniem własnej wytwornicy dymu, począwszy od grzałki po pompkę :)
    Ja też miałem takie plany do póki nie kupiłem sobie za 10zł oryginalnego pieca czyli :grzałki 700W z termostatem + blok aluminiowy + czujnik temperatury + wężyk miedziany.
    Jedynie teraz mi zostaje dobrać jakąś pompkę (bo po podaniu płynu strzykawką działa świetnie) i jeszcze zaprojektować jakiś sterownik, ale to to już sama przyjemność.
    BARDZO WAŻNE (o czym niewielu wie a spełnia kluczową rolę)
    No i co najważniejsze, piec nie składa się tylko z grzałki zatopionej w bloku aluminiowym, bo w bloku aluminiowym znajduje się jeszcze tłok który chodzi w przód i tył! Po podaniu płynu do pieca, płyn przemienia się w dym, rozpręża się, robi się ciśnienie, które w końcu posuwa tłok W przód do pewnego momentu a wtedy rozprężony gaz wchodzi w jakieś kanaliki które odkrywa tłok, gaz zbiera się w przedniej części pieca tłok automatycznie cofa się do tyłu, a gaz pod dużym ciśnieniem wychodzi na zewnątrz.
    Ot cała (Ogromna) filozofia, niemożliwa do osiągnięcia w warunkach garażowych, taka konstrukcja pozwala na wytworzenie odpowiedniego ciśnienia i przemienienie całego płynu w gaz!